Skocz do zawartości

Dwa płaty i belka, silnika brak czyli Gil (1/72)


Kon_Bar

Rekomendowane odpowiedzi

Jakiś czas temu naszło mnie, aby skleić coś "na szybko". Wydawało mi się, że model z 7 czy ośmiu części to jest to :) Na ofiarę wybrałem "Gila" z serii "polskie szybowce".

Krótkie poszukiwania w internecie pozwoliły mi wykonać imitację kratownicy kadłuba...

929169431_szd-16gil001.thumb.jpg.404b8661b26bbcdb9a8cec65314405b8.jpg

... podłogi i fotela. O dalszym wyposażeniu na razie celowo zapomniałem :)

563564859_szd-16gil002.thumb.jpg.4c7f88474d46237c71a36ea1d3b89e09.jpg

Jak na tak prosty model, to grzechem było nie spróbowanie uatrakcyjnienia go przez oddzielenie powierzchni sterowych.

1774845380_szd-16gil003.thumb.jpg.d45d175c3dd0f7e0fb6dca7fdfe0e1be.jpg

Szybkie przymiarki, posklejanie "do kupy" i kupa maskowania - wymyśliłem sobie, że postaram się otworzyć kolorystykę płatów (białe płótno naklejane na drewno). Z braku lepszej dokumentacji postanowiłem podmaskować przetłoczenia obecne na płatach.759752350_szd-16gil005.thumb.jpg.b3d5bca8ea591a7ffd58d3b6bf3a3567.jpg

Wyszło znośnie jak dla mnie.

495949966_szd-16gil006.thumb.jpg.d95831c54410ab1caf2de4f52ab768d1.jpg

Obecnie Gil czeka na poprawki szarego koloru oraz na kalki - te zestawowe (może poza numerami) nijak mają się do oryginału.

1919586494_szd-16gil007.thumb.jpg.0727544055d534535cac444474ef1e4b.jpg

 

Edytowane przez Kon_Bar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu chciałem zrobić "Bociana na szybko" z tej serii. Skończyło się na kilku miesiącach dłubania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, RAV napisał:

A kalki skąd będziesz miał? Jak fajne, to też byłbym zainteresowany...

Sam zaprojektowałem - jak wszystko w tym modelu (temat, inne farby; celulozowe) tak i kalki "samoróbki" chcę wykorzystać po raz pierwszy.

17 minut temu, Grzes napisał:

Swego czasu chciałem zrobić "Bociana na szybko" z tej serii. Skończyło się na kilku miesiącach dłubania...

"Bocian" pięknie wyszedł! Gil taki raczej nie będzie. Dopiero po farbie widać jak niesymetryczne są skrzydła. Spróbuję coś poprawić malowaniem, ale wypadałoby zedrzeć wszystko do gołego plastiku, wygładzić (aby nie było zarysów z form) i zacząć jeszcze raz. Tylko chyba łatwiej byłoby drugiego "Gila" skleić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Update - czekając na kalki zrobiłem rurkę Pitota, hamulce aerodynamiczne (trochę "na czuja" bo zdjęcia wnętrza "gilowych" nie miałem). W sumie zostało mi przemalowanie steru kierunku, wyposażenie i zamknięcie kabiny (kalki) oraz same kalki na kadłubie. :)

407248794_szd-16gil008a.thumb.jpg.b68ff0f16b6c6d1b4f7d0536199e1ad9.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W koncu moge sie poczepiac :) Nie ujmujac oczywiscie fachowosci roboty, ktora jest na nieosiagalnym jeszcze dla mnie poziomie! Płat jest jeden ale sa dwa skrzydla. Dwa plsty maja dwuplatowce ;) . Druga rzecz to w wiekszosci polskich szybowcow, hamulce wysuwaja sie przez dzwigni wysuwajacej, w osi prostopadlej do powierzchni hamulca. W bocianie i piracie hamulce w pelni wysuniete nachodza nad powierzchnie skrzydla, przez co blachy hamulcow maja jeden naroznik sciety.

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, sebastain napisał:

W koncu moge sie poczepiac :) Nie ujmujac oczywiscie fachowosci roboty, ktora jest na nieosiagalnym jeszcze dla mnie poziomie! Płat jest jeden ale sa dwa skrzydla. Dwa plsty maja dwuplatowce ? . Druga rzecz to w wiekszosci polskich szybowcow, hamulce wysuwaja sie przez dzwigni wysuwajacej, w osi prostopadlej do powierzchni hamulca. W bocianie i piracie hamulce w pelni wysuniete nachodza nad powierzchnie skrzydla, przez co blachy hamulcow maja jeden naroznik sciety.

Sebastianie, czepiaj się do woli - zawsze merytoryczne uwagi są na miejscu. Płaty zostaną, bo... juz nie mogę edytować tamtego posta (może Admin pomoże?).

Co do hamulców - mógłbyś dorzucić jakieś foto? Jak zrozumiem to MOŻE się odważę i poprawię :) W planach mam jeszcze kilka szybowców więc wiedza mi się przyda :)

Edytowane przez Kon_Bar
dodanie treści
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O takie coś chodzi jak na filmiku . Widać też trochę na rysunku lisa. W zależności od modelu hamulec górny przesuwa się nad powierzchnię skrzydła w jedną stronę  a dolny w przeciwną.

SZD-25_Lis.jpg

 

Edytowane przez sebastain
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

łoł !! Mam te szybowce, i może kiedyś je ładnie zrobię ,_)) Ale twój GIL jest znakomity. Zaskakujący. Pieknie pomalowałeś skrzydło !! Szykuje się piękny model!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerobiłem hamulce. Chyba trochę za wysokie tym razem (widocznie wszystkie warstwy lakieru, kleju etc. wypełniły za bardzo szczelinę), ale tak już zostaje. Przy okazji dopatrzyłem się, że faktycznie na filmie z Gilem widać, iż miejsca z hamulcami są pomalowane na szaro - to także poprawiłem. Teraz więc (z całą świadomością niedociągnięć) pokazuję wersję 2.0 hamulców.

1167219548_szd-16gil009.thumb.jpg.d6c52c1f2cd8db8e027af0a85c02fb0d.jpg

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Kon_Bar napisał:

Chyba trochę za wysokie

No, porównując wysokość hamulców z płatem to ledwo by się w nim zmieściły.
Ja bym jednak Cię namawiał żeby je nieco pocienkować ?

Jest druga metoda - nie pokazywać modelu en face.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Grzes napisał:

No, porównując wysokość hamulców z płatem to ledwo by się w nim zmieściły.
Ja bym jednak Cię namawiał żeby je nieco pocienkować ?

 

Grześ - to akurat nie do końca tak działa. W wielu szybowcach hamulce są wyższe niż przekrój płata, ponieważ składają się z kilku płytek. Po prostu nie wiem, czy Gil miał takie wysokie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja się po prawdzie nie znam (poważnie mówię) i mogę wypowiedzieć tylko na podstawie Gila RC z powyższego filmu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo prawdopodobne, że Gil miał jednosegmentowe - ale to prawda  - zdarzają się kilkusegmentowe, co w cienkich skrzydłach skutecznie poprawia skuteczność "hamowania" w locie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Przyszły kalkomanie zrobiłem więc deskę ...

szd-16 gil 012.jpg

... oraz skończyłem kokpit.

szd-16 gil 011.jpg

Okleiłem kadłub. Jak na pierwsze samodzielnie projektowane kalkomanie wyszło DOBRZE :) Zadowolony jestem zwłaszcza z loga "Gil" na kabinie.

szd-16 gil 010.jpg

Niestety w trakcie oklejania kadłuba zauważyłem, że toner kalkomanii jest bardzo delikatny. Chaiałem więc zabezpieczyć go lakierem. Sięgnąłem po (w moim przekonaniu) błyszczący akryl i...

szd-16 gil 013.jpg

... teraz muszę zamówić nową kalkomanię ? Liczyłem na skończenie "Gil-a" w tym roku ?

Korzystając z okazji chciałbym życzyć wszystkim oglądającym wątek ZDROWICH I WESOŁYCH ŚWIĄT :)

 

Edytowane przez Kon_Bar
znikający tekst
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzasz tylko fakt, że jest potencjał w tych modelach :super:
A przy odrobinie chęci, można uzyskać świetny efekt.

A przygoda z kalkami... cóż, modelarstwo to jak zawsze walka z materią i gromadzenie nowych doświadczeń.
Ja już przywykłem, że terminy przy modelach to rzecz bardzo umowna (tak jak pisałem wcześniej o budowaniu Bociana) 

Zegary też drukowałeś?

Edytowane przez Grzes
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Się narobiło... przez Twój warsztat wyciągnąłem z zakamarków swojego Muchę i Jantara, a dodatkowo zacząłem Zefira :lajkonik:

  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Się narobiło... przez Twój warsztat wyciągnąłem z zakamarków swojego Muchę i Jantara, a dodatkowo zacząłem Zefira :lajkonik:
Zefir 2A to byl moj pierwszy w zyciu sklejony model :)

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.12.2018 o 12:13, sebastain napisał:

Bardzo prawdopodobne, że Gil miał jednosegmentowe - ale to prawda  - zdarzają się kilkusegmentowe, co w cienkich skrzydłach skutecznie poprawia skuteczność "hamowania" w locie.

Kupiłem książkę "Konstrukcje lotnicze Polski Ludowej" - faktycznie Gil miał hamulce jednosegmentowe. Pomimo zaklinania rzeczywistości wyciąłem je ponownie i zmniejszyłem :)

W dniu 22.12.2018 o 09:37, Grzes napisał:

Zegary też drukowałeś?

Tak. Zestaw w ogóle nie przewidywał wnętrza.

2 godziny temu, Grzes napisał:

Się narobiło... przez Twój warsztat wyciągnąłem z zakamarków swojego Muchę i Jantara, a dodatkowo zacząłem Zefira :lajkonik:

Ha ha! Te modeliki mają w sobie coś. Ja już kombinuję, czy nie zrobić modeli, których brakuje w zestawach [w 1/72]. Np LIS wydaje się prosty (bierzemy Gila i Muchę STD, tniemy, dopasowujemy, tłoczymy kabinkę i... prawie mamy LIS-a :D )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Grzes napisał:

Się narobiło... przez Twój warsztat wyciągnąłem z zakamarków swojego Muchę i Jantara, a dodatkowo zacząłem Zefira :lajkonik:

Ja Bociana ?

6 godzin temu, sebastain napisał:

Zefir 2A to byl moj pierwszy w zyciu sklejony model :)
 

Mój też, z brązowego tworzywa i z żółtym stojaczkiem. Wcześniej na ZPT ulepiłem tylko Hurianca z Mikro 144 ?

3 godziny temu, Kon_Bar napisał:

Ha ha! Te modeliki mają w sobie coś. Ja już kombinuję, czy nie zrobić modeli, których brakuje w zestawach [w 1/72]. Np LIS wydaje się prosty (bierzemy Gila i Muchę STD, tniemy, dopasowujemy, tłoczymy kabinkę i... prawie mamy LIS-a :D )

Dokładnie ? Takie już nawet przymiarki kiedyś robiłem tylko czasu brak na wykon ?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.