Skocz do zawartości

Zero Paints vs Alclad II vs AK Interactive


Claudio

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Powiedzcie mi proszę, które metalizery w/g Was są najlepsze? Do tej pory miałem okazję użyć AK Interactive Polished Aluminium i siadał pięknie, natomiast z chromem z Alclad II bardzo się nie lubimy. Jakie są Wasze opinie?

Edytowane przez Claudio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przygotowuję powierzchnię podkładem Primer and Microfiler Alclad II, kolejno Black Gloss również od Alclad II. Po tych zabiegach mam piękną, czarną i błyszczącą powierzchnię. Nie wychodzi mi jednak malowanie chromem Alclada. Próbowałem różne ciśnienia, od 1 bar do 1,5 bar, ale: albo uda mi się położyć fajną warstwę chromu, jak lustro, ale nazwałbym ją czarnym chromem (jest bardzo ciemny, nienaturalny jakiś taki), albo po położeniu dwóch warstw, chrom Aclada staje się matowy. W pierwszym przypadku lekkie polerowanie samą szmatką ściera cienką warstwę chromu, natomiast w drugim przypadku kompletnie nic nie daje i element pozostaje matowy. Nie wiem gdzie robię błąd, bo przecież Alclad zły nie jest, nie mniej jednak zamówiłem sobie chrom z AK i porównam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat Alclad zaleca malowanie z ciśnieniem 12-15 PSI, czyli 1 bar to niemal maksimum, a 1.5 zdecydowanie za dużo. No i tak by to wyglądało. Pryskasz zbyt "suchym". Pierwsza warstwa Ci się nie wgryza w podkład, a następne budują matową powierzchnię. Ja nie malowałem chromem, ale "polished alu" owszem. Niezbyt szeroki strumień, stosunkowo blisko od powierzchni (5 cm). Wtedy ciśnienia nie trzeba mierzyć, widać kiedy jest za duże i rozdmu:bip:e położony lakier. Malować trzeba nieco jak pędzlem - niezbyt zachodzącymi na siebie pasmami. Nie poprawiać w tym samym miejscu. Po 3 -4 cienkich warstwach powinno być ok.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poćwicz. Chyba ile osób, tyle sposobów kładzenia alclada. Ja np. kładę go przy 20 PSI z pewnej odległości, trzymając element pod różnymi kątami, nakładam jedną-dwie warstwy kulistymi ruchami. Na podkład używam X-1 lub LP-5 Tamiyi i fajnie wszystko wychodzi.

Istotną sprawą jest też, by Alclada dobrze wstrząsnąć przed użyciem.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Aceton techniczny, taniej chyba nie będzie.
Gunze C, H, Tamiya akrylowa, MRP, Real Colors, Hataka Orange, Alclady - po tych wszystkich farbach i lakierach aerografy świetnie się myje m.in. acetonem technicznym, Mr. Tool Cleanerem czy Airbrush Cleanerem.
Niech to będzie raz i dobitnie powiedziane w jednym miejscu. :)

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi Alcladami to ja od zawsze miałem problem, one błyskawicznie zasychają w dyszy i w praktyce mogłem nimi malować tylko na wysokim ciśnieniu, bez większych szans na jakieś cieniowania czy malowania cienkim strumieniem. Do tego łatwo się ścierają - no nie lubię tych lakierów. Może ktoś ma inne doświadczenia i potrafi sobie z nimi jakoś radzić, to byłoby fajnie gdyby podzielił się taką wiedzą, ale coś czuję że inni mają podobnie.
Moim zdaniem tymi lakierami trochę łatwiej malować większymi dyszami, bo trudniej je im zapchać, dlatego 0,3 mm będzie pewnie lepsza od 0,2, ale różnica w sumie jest chyba niewielka.
Jakoś trochę lepiej mi się maluje lakierami RC i super metalizerami Gunze. Reszta metalizerów, w tym MRP, jest pod względem operowania aerografem, do bani, jak dla mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uff... A już myślałem, że tylko ja mam z nimi problem. Tak jak mówisz-  ciężko nimi cokolwiek cieniować. Całego MiGa-21 pomalować aluminium - no problem,  cieniowanie okolic dyszy Burnt metalem - zero szans. A szkoda, bo malują pięknie i są takie "miekkie". Tu dla porównania Alclad Burnt Metal i cieniowanie Tamkami - ziarno o wiele większe... ?

received_248387412814426.jpeg

received_534574850599759.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Metalizery mają wbrew pozorom stosunkowo grube ziarno. No i łatwo zasychają. Czyli gorzej idą na małym ciśnieniu. Ale z kolei dużym ciśnieniem nie można nimi malować. Więc rozwiązaniem jest większa dysza. 0.3 to wg mnie minimum. Alclady da się wtedy bardzo ładnie kłaść na niskim ciśnieniu. Delikatną (ale nie suchą!) mgiełką, co najmniej kilka warstw. Obowiązkowo na podkład. Ze wszystkich metalizerów mają chyba najmniej widoczne ziarno.

Albo zamiast się męczyć, użyć AK Xtreme metal.

Swoją drogą, żaden metalizer nie dawał mi możliwości malowania cieniutkim strumieniem. Metalizery nie do tego służą. Cieniowanie raczej trzeba robić preshadingiem. Postshading metodą metalizer na metalizer nie wydaje się dobrym pomysłem.

Edytowane przez HKK
  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.