Skocz do zawartości

Hiszpański M48A1, El Aaiun 1975 rok


martinello

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Na warsztat trafił model M48A1 Dragona (nr kat. 3559) w skali 1:35.

IMG_20190320_175956.jpg.ee48293d6277c0192d6b6982353767b1.jpg

Mam zamiar wykonać go w barwach hiszpańskich, z okresu służby w El Aaiun, tuż przed wycofaniem się Hiszpanów z Sahary Zachodniej. Model ma być z 6 kompanii II batalionu RIAC "Alcazar de Toledo", numer boczny 613 o wdzięcznej nazwie "POLACO". Zawsze starałem się robić polskie pojazdy, a jak się nie do - to powiedźmy "polskawe" :)

Model mam zamiar wzbogacić dodatkami

IMG_20190320_180348.jpg.a56e5343b1a8c8d192f747a99186766f.jpg

Czyli:

1. zestawem blach firmy Voyager PE35726 - moim zdaniem niezbędnym, bo model dragona ma słaby detal,

2. żywiczną osłoną jarzma armaty DEF Model DM35072 - bo dragon w swoich modelach M48 i M60 proponuje paskudne, przewymiarowane "wory" wykonane z DS'u

3. kalkomanie FC Modeltips FCM35210. Miłym dodatkiem są kartony racji żywnościowych na fakturze...

Pierwsze fotki z budowy i pierwsze pytania niebawem.

Dziś mogę powtórzyć informację zamieszczoną w innym topiku o możliwości odstąpienia zbędnych mi kalek do innych hiszpańskich M48, M48A1, M48A3 i M48A5 z powyzszego zestawu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszkę zdjęć realnego obiektu.

Szukałem zdjęć po internecie, poprosiłem o pomoc kolegów z hiszpańskiej grupy miłośników pojazdów amerykańskich, w końcu zwróciłem się do producenta kalek. Okazało się, ze "mój" czołg znany jest z jednego zdjęcia - ale niestety zrobionego przed, lub po kampanii afrykańskiej. oto i ono:

t8yNggc.jpg

Zdjęcie pochodzi z grupy FB "Carros de combate americanos de los ejercitos de España"

Na dodatek producent kalkomanii poinformował mnie, że oznaczenia do 613 "POLACO" powstały na podstawie ustnych relacji weteranów jednostki.

Pozostaje mi więc posiłkować się zdjęciami innych pojazdów, gdyż zależy mi na afrykańskim kamuflażu. Poza tym chcę ustalić typowe wyposażenie - jak się okazuje odmienne od standardowego m48A1 - myślę tu głównie o braku dodatkowego koła napinającego oraz innym ułożeniu wyposażenia na błotnikach w tym innym miejscu zamocowania liny.

Oto przykładowe zdjęcia, jak będzie potrzeba wkleję inne:

XYFkeqh.jpg

QjvfL21.jpg

AyQCT6n.jpg

9E8lYph.jpg

VZ6yniN.jpg

FzoHaFS.jpg

W moim modelu jako element "upiększający" dodam gitarrę akustyczną (bo wiadomo, jak hiszpanie to gitarra) z zestawu JS ( https://www.luckymodel.com/scale.aspx?item_no=JW-PPA3131 ). Elektryczna pójdzie do M48A3 z Wietnamu :)

Parę fotek z budowy pokazujących mniejsze lub większe ingerencje w zestaw dragona:

OdHqOOW.jpg

SFt1hD9.jpg

ZvQiuAV.jpg

1,2 - korekty wyprowadzeń rur - dragon przygotował uniwersalny kadłub, w M48A1 rury ogrzewania wychodzą z jednej strony z drugiej trzeba zaszpachlować na gładko.

3 - powycinałem wszystko z tylnej płyty aby móc ją dokładnie wyszlifować i wyprostować. 

4 - miejsce na poważniejszą korektę modelowego zawieszenia, ale o tym później...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapraszam do śledzenia :)

Korekta zawieszenia -> Dragon uprościł sprawę i w całej serii swoich T48 stosuje zawieszenie jak w M48a3.

Wczesne modele M48 i M48A1 miały z przodu na pierwszym kole tylko jedną sprężynę - widać to choćby na tym zdjęciu zaraz za pierwszym amortyzatorem :m48a1_07_of_66.jpg

A dragon proponuje zdwojoną jak na instrukcji

wPDywgw.jpg

Części D17, D18 należy uciąć i przerobić tak, żeby wyglądały jak te z ostatniej osi D15 i D16; nie jest to trudne. Problem tylko z wahaczem pierwszych dwóch kół (części D37, D38) - powinien mieć krótkie (z jednym prętem do sprężyny) czy długie ramie (z dwoma prętami) - przygotowałem obydwie wersje :

0ZisfEC.jpg

Logika wskazuje wersję krótką, ale nigdzie nie znalazłem zdjęcia które pokazuje ten element na prawdziwym czołgu.

 

Edytowane przez martinello
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wyjaśnienie nie jest najmilsze...

W armii hiszpańskiej za czasów Franco obowiązywał język kastylijski jako obowiązujący. Dowódca czołgu 613 był katalończykiem. A dla Hiszpanów mówiących kastylijskim język kataloński jest pozbawiony lekkości, niemelodyjny, bulgoczący i nie najprzyjemniejszy w odbiorze - jak język polski. Stąd katalończyków nazywano "polakami".

Pocieszeniem jest, ze w Brazylii kojarzymy się jeszcze gorzej...

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za miłe słowo :)

A jako że week-end to na warsztacie praca wre.

Swoim zwyczajem "poporcjowałem" części modelu na zestawy funkcjonalne i popakowałem je w woreczki - dilerki

qVnegsc.jpg

Umozliwia mi to dopasowanie części w ramach jednego zespołu i wyprzedzające (w miarę wolnego czasu) obrabianie części bez rozkładania całego warsztatu.

Podwozie i kadłub w zasadzie sklejone

b3jIRcC.jpg

Ta brązowa pokrywa na tylnej ścianie to klon zywiczny z modelu M47 Takoma. Oryginał zniszczył się przy odcinaniu.

Zauważyłem też, że osie podwozia nie są równoległe - muszę sprawdzić czy to błąd dragona, czy ja coś źle skleiłem. Niby tylko 1 mm - ale gąski mogą się źle ułożyć...

Obrobiłem wszystkie koła, a w napędowych wyciąłem otwory ulgowe

u0fiNfd.jpg

A'propos gąsek - kupiłem sobie Mikromota i pousuwałem z DS'ów ślady po wypychaczach. Teraz jescze planująwykonać jakieś przetarcia po obu stronach ogniw.

AtYAQff.jpg

Pracuję też nad błotnikami - dragonowi zapomniało się umieścić płaskowników na końcówkach - to ten piały pasek evergreena

uGFYboh.jpg

Dorobię śruby i będzie to jakoś wyglądało.

Pracuję też nad wieżą. Metalowa lufa od Voyagera wygląda bardzo obiecująco

smaVQpR.jpg

Tyle na dzisiaj. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nastrój na zmalowanie pierwszych w życiu figurek pasujących do gitary :) . Ale skąd wziąć Hiszpanów w tych ich śmiesznych czapkach ?

Myślę też powoli o malowaniu - plan jest taki, że użyję standardowego amerykańskiego podkładu z OD i na to plamy ze zmywalnej farby miga -> https://www.mojehobby.pl/products/A.MIG-106-WASHABLE-SAND-RAL-8020.html

Coś w tym stylu ->

 

Edytowane przez martinello
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.03.2019 o 17:17, makinen napisał:

Ooooo! Jakis inny czołg...

Dziwne, podstawowy czołg wolnego świata z okresu zimnej wojny, używany przez wiele krajów i tak mało popularny modelarsko...

Przy okazji - taka ciekawostka -> https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10214044199955913&set=gm.637731029995771&type=3&eid=ARBAB5kbqLqchtsc29dSEr6HiavTSWjaMhOgCosTTPYZv12aOuqc6XPhg7wyUXWPMnGsTnbG2HlVI2z-&ifg=1

Ale chciałem napisać o czym innym - doszły wydruki 3D i przez week-end mam nadzieję coś podziałać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszkę do przodu...

Tak wygląda dzisiaj, złożone mam błotniki bez zasobników i wieżyczkę dowódcy - ale nie widać tych elementów na zdjęciu.

gQfBrUQ.jpg

Problematyczny okazał się zestaw korekcyjny z zawieszeniem koła napinającego - co prawda po zmianie wygląda jak w oryginale -

m48a1_25_of_66.jpg

- ale niestety wymagał troszkę pracy. Autor modelu 3D niedokładnie zwymiarował element i okazał się po 1 mm na stronę za szerokie, co skutkowałoby "odstawaniem" koła napinającego z linii. Poinformowałem autora, zaproponowałem zmiany - mam nadzieję, że to poprawi, bo zamierzam kupić jeszcze dwa takie zestawy do modeli M48 i T54E1.

Generalnie zeszlifowałem co trzeba i jest dobrze.

Na zdjęciu porównanie zawieszenia z M48A1 (stuningowane wydrukiem 3D) i oryginalne dragona na modelu M48A2:

TK7lQQI.jpg

Teraz widać wyraźnie różnicę - co będzie jak zakryję błotnikiem i kołami - jeszcze nie wiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

Prace powolutku do przodu...

Powolutku, bo równocześnie obrabiam wszystkie moje pozostałe Pattony.

Doszła gitarra, błotniki prawie na gotowo, eksperymentuję z ogniwkowymi gąsienicami z AFV.

SyhCZjV.jpg

Myślę też o jakiejś podstawce, ale odstrasza mnie absolutny brak hiszpańskich czołgistów z lat 70. Nikt tego nie robi. 

Chyba, że taka scenka jak na przedstawianym już zdjęciu (choć bez załogi za to ewentualnie autochton na wielbłądzie).

XYFkeqh.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.10.2019 o 13:43, martinello napisał:

Myślę też o jakiejś podstawce, ale odstrasza mnie absolutny brak hiszpańskich czołgistów z lat 70. Nikt tego nie robi. 

No iwłaśnie dlatego warto to zrobić!!!! E Viva Espańa, ole!! ?

Potrzeba matka wynalazkow?

Edytowane przez Daniel_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.