Skocz do zawartości

Klub miłośników okrętów japońskich


Jędrek

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio szukałem relacji z budowy yugumo w 1/350 od pitroad i natknąłem się na taki rarytas. błąd namiętnie  powielany w relacjach  🤭  kłania się współpraca z trumpeterem.

 

Poprawnie powinno być tak jak w tym 1/700 od fujimi

IMG_20230418_145512_edit_118955102634973.jpg

IMG_20230418_145542_edit_118964303394346.jpg

IMG_20230418_151620.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaaa widzisz, bo wypatrując kolejnej ZDRADY  w kształcie nie zwróciłem nawet uwagi na te bzdety które zrobili z łańcuchem. Tyle że to i tak bez znaczenia, w 350 te odlewańce i tak sa do wycięcia i zastąpienia prawdziwym łańcuchem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ogniwa były z rozpórką to może, ale jeżeli bez to zwykły miedziak od LZ bedzie lepszy, bo cieńszy. Czego byś nie użył, to co jest tam odlane jest do usunięcia ergo śrenioważne jest co tam nawyrabiali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Czy ma ktoś z Was model japońskiego okrętu podwodnego typu Yu-1 firmy Fujimi w skali 1/350  i mógłby mi podać jaka jest jego długość ?

Czy macie jakieś materiały o tym typie okrętów tj. transportowcach typu Yu (typy Yu-1 , Yu-1001, Yu-2001, Yu-3001) ?

(Apalkowa mam , może coś innego ?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Cypis napisał:

Czy ma ktoś z Was model japońskiego okrętu podwodnego typu Yu-1 firmy Fujimi w skali 1/350  i mógłby mi podać jaka jest jego długość ?

Czy macie jakieś materiały o tym typie okrętów tj. transportowcach typu Yu (typy Yu-1 , Yu-1001, Yu-2001, Yu-3001) ?

(Apalkowa mam , może coś innego ?)

zmierzę wieczorem i dam znać...

tylko uwaga - te modele podwodnych transportowców są opracowywane w dużym przybliżeniu bo żadne plany jednostek się nie zachowały, a wiele z nich było modyfikowanych na bieżąco w trakcie budowy (na podstawie awarii jednostek będących w służbie)  :szczerbol:

Co do materiałów to nie ma dużo... jak wspominałem planów nie ma, zdjęcia z czasów wojennych też można policzyć na palcach obu rąk. Ale jeśli ciekawie cię przebieg służby to mam sporo materiałów o nich ---> o wszystkich typach armijnych podwodnych transportowców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki M.A.V. za info , bardziej interesuje mnie wygląd i zdjęcia, poszczególnych typów. Chcę zweryfikować , jak było (w przybliżeniu) na prawdę . Apalkow (fakt , że jest to stare opracowanie) podaje , że seria Yu-1 była dużo mniejsza niż następne (Yu-1001, Yu-2001 ) , on podaje 40,85m dla Yu-1 i 49m dla pozostałych . O serii Yu-3001 w ogóle nie wspomina. W wikipedii (japońskiej też) wymiary dla całej serii Yu I , to 41,4m . 

 

Generalnie M.A.V. jak masz jakieś palny , planiki , rysunki nt. japońskich OP (i francuskich ) to chętnie wszystko przygarnę 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Cypis napisał:

Dzięki M.A.V. za info , bardziej interesuje mnie wygląd i zdjęcia, poszczególnych typów. Chcę zweryfikować , jak było (w przybliżeniu) na prawdę .

Kadłub w modelu Fujimi ma 11,8cm   

 

Co do typu Yu  to budowane były 4 serie które różniły się między sobą (każdą serię produkowała inna stocznia)

seria 1 = 24 szt. (od Yu-1 do Yu-24) + 2 nieukończone

seria 2 = 9 szt. (od Yu-1001 do Yu-1010) + 4 nieukończone

seria 3 = 2 szt. (Yu-2001 , Yu-2002) + 4 nieukończone

seria 4 = 4 szt. (Yu-3001, Yu-3002, Yu-3003, Yu-3005) + 5 nieukończonych

W sprawie  materiałów napisałem PW  :szczerbol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artykuł o jednostkach typów Yu przeczytałem , wątpliwości pozostają . Autor pisze (tak jak Apalkow) , że między Yu-1 a Yu-1001/2001 była różnica długości 8 m, czyli Yu-1 41,4m , a pozostałe 49,4 (Apalkow 49m). A w japońskiej wikipedii okręty wszystkich serii Yu podane jest 41,4m .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Cypis napisał:

A w japońskiej wikipedii okręty wszystkich serii Yu podane jest 41,4m .

nie traktowałbym wikipedii (nie tylko japońskiej) jako wyroczni w czymkolwiek

 

EDIT --------

Wszedłem na szybko na tą angielską i tutaj też są sprzeczności - jest info o jednakowej długości a potem niżej w opisie konkretnych typów jednostek stoi jak wół : ... Japan Steel Works-Kaita Factory built all of the Yu 1001-subclass submarines. They were longer and had a slightly higher displacement than the Yu 1 subclass ....

 

Edytowane przez M.A.V.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.07.2023 o 10:05, M.A.V. napisał:

zmierzę wieczorem i dam znać...

tylko uwaga - te modele podwodnych transportowców są opracowywane w dużym przybliżeniu bo żadne plany jednostek się nie zachowały, a wiele z nich było modyfikowanych na bieżąco w trakcie budowy (na podstawie awarii jednostek będących w służbie)  :szczerbol:

Co do materiałów to nie ma dużo... jak wspominałem planów nie ma, zdjęcia z czasów wojennych też można policzyć na palcach obu rąk. Ale jeśli ciekawie cię przebieg służby to mam sporo materiałów o nich ---> o wszystkich typach armijnych podwodnych transportowców.

A ja dostałem informację od osoby która kolekcjonuje plany że plany stoczniowe tych transportowców  jak najbardziej istnieją..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Cypis napisał:

znalazłem takie , oryginalne rysunki Yu-1

to są te szkice schematyczne na których jest opisany układ pomieszczeń na okręcie - nie ma tam wymiarów, chociaż od biedy można by coś sobie poprzeliczać bo podziałka skalowa jest

 

4 godziny temu, bsnt3k napisał:

A ja dostałem informację od osoby która kolekcjonuje plany że plany stoczniowe tych transportowców  jak najbardziej istnieją..

ooo  i to jest dobra wiadomość - może kiedyś ktoś się pokusi o opracowanie dokładnego modelu  :mrgreen:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Szanowni, czy ja jestem ślepy, czy na rynku wciąż nie mamy żadnych blaszek do współczesnych fregat typu Mogami? Pit-Road zdążył już zapowiedzieć drugie wydanie z FFM-3 i FFM-4, a z dodatków widzę póki co tylko toczone anteny...

 

JMSDF FFM-1 Mogami (Plastic model) Package1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.