Skocz do zawartości

Panzer 1 B / 1:35


zipster

Rekomendowane odpowiedzi

Jako, że Pz1A skonczony (jakotako ale jednak) a powoli chce się zacząć wąchać z aerografem (na razie 'zaocznie' i na zwyklym przemyslowym) postanowiłem nie uczyć się na czymś zbyt drogim to raz, a dwa, mój 2gi model czyli Pz1B ( https://modelwork.pl/topic/35588-pz-1b-italieri/ ) swoim wykonaniem ciągle mnie w oczy kolał i wołał z półki 'kill me' więc poszedł na kąpiel w krecie i zdecydowanie odmłodział :D

pz1bnewhull.png.56747edd1e728d8c1da0b7fc864e6a4f.png

 

w ramach nauki postanowiłem też troche poeksperymentować z robieniem dziur na śruby

przed:

pa1bturretold.png.df6015d10d40e644fe2ce673e73a47fd.png

po:

pa1bturretnew2.png.03bf88748664b3b9c8ddbce5dd015d48.png

 

I teraz tu moje pytanie do znawców, jako, że jestem zupełnie zielony w temacie aero to chciałbym zapytac o zestaw startowy do tego modelu, ma być w panzergrau i docelowo malowany akrylami, myślałem nad czyms takim:

Iiii, to chyba tyle.. ktos cos by polecil jeszcze do zazowego malowania na obecna chwile? moze jakis osprzet do aero ktory pominolem ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup Tamiye XF-50 FIELD BLUE.Kolorek na prawdę fajny do modulowania zbliżony do oryginału.Miałem skrzynkę od haubicy drewnianą 10,5cmm . w tym kolorku.A do mycia kup nasz wamod do zmywania akryli jest świetny do mycia tamiyowskich farb i mr hobby.Używam cały czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już widziałem i pomocne jesli chodzi o kolejnosc malowania i z jakimi elementami juz przyklejonymi etc. 

Całośc moich tu pytan o farbki i cala reszte osprzetu to tak jak pisalem spowodowane dostepem do kompresora, co okolo 2 tyg. weekendowo jedynie wiec jesli jakiegos podstawowego odcienia mi zabraknie kolejna proba za 2 tyg. :)

Czyli lepiej zaczac jasniejszym odcieniem jak pisal push-up78 i przyciemni sie calosciowym washem? 

na start:

1. podklad

2. XF-63 

3. modulacja za pomoca XF-50

Dodatkowo w sprawie tego modelu juz merytorycznie:

po przemalowaniu bedzie z 7th. panzer div. podczas Barbarossy , szukam zdjec jakiegos pz 1b z tamtego okresu ale nic nie znalazlem, gdyby ktos mial fotke bylbym wdzieczny, zo ba zobaczyc poziom 'ztyrania' 1ki w tym orkesie wojny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, zipster napisał:

Już widziałem i pomocne jesli chodzi o kolejnosc malowania i z jakimi elementami juz przyklejonymi etc. 

Całośc moich tu pytan o farbki i cala reszte osprzetu to tak jak pisalem spowodowane dostepem do kompresora, co okolo 2 tyg. weekendowo jedynie wiec jesli jakiegos podstawowego odcienia mi zabraknie kolejna proba za 2 tyg. :)

Czyli lepiej zaczac jasniejszym odcieniem jak pisal push-up78 i przyciemni sie calosciowym washem? 

na start:

1. podklad

2. XF-63 

3. modulacja za pomoca XF-50

Dodatkowo w sprawie tego modelu juz merytorycznie:

po przemalowaniu bedzie z 7th. panzer div. podczas Barbarossy , szukam zdjec jakiegos pz 1b z tamtego okresu ale nic nie znalazlem, gdyby ktos mial fotke bylbym wdzieczny, zo ba zobaczyc poziom 'ztyrania' 1ki w tym orkesie wojny. 

Możesz od razu dać bazę tego Field Blue xf-50.Bo i tak potem ten kolor rozjaśnisz modulując na krawędziach rozjaśnienia.Dodajesz do niego już tylko białego koloru .Potem to łeweringując i tak ściemnieje.

Co do styrania to standard brud .kurz.Jakieś błotko.Raczej nie był za mocno obity.To już raczej efekciarstwo.Jak kto lubi.

P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, ja wiem, że jak robisz enty model to się można pokusić o drogę na skróty, ale kolega zipster dopiero zaczyna, więc może niech robi jak pan Bóg przykazał i kupi podkład Mr. surfracer 1200 i psiknie z puchy na model przed malowaniem co by babole wyłapać. Przecież fundament to poznac dobre nawyki i podstawy modelarstwa a potem kombinowac...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

No i wszystko w co wierzyłem poszłooo... dobra... to teraz tak: zamowiłem sobie:

XF-2 - white do meiszania z baza

XF-50 - baza

XF-56 - baza gasek

Vallejo 71.080 Rust - rdza na gaski

Wamod - zmywacz do farb akrylowych

To teraz czekam na spokojnie na paczuche i zaaa... 2 tyg. zaczynam malowanie aero :) do tego czasu porobie jeszcze nity i moze spawy aby go troche podkrecic. 

Edit:

doczytałem post Stojkovica ... macicie mi w glowie Panowie :D ale ok, moze kupie po prostu w stacjonarnym puche jakiegos primera (nie wiem czy maja tam tego Mr. Surfacer, ale napewno maja tamiye primer w puszcze - chyba sie nada?) i psikne dla spokoju ducha, wydatek to nie straszny to raz, dra nawet jesli to tlyko pucha a nie od razu aero to jakis sposob zapoznania z taka forma malowania. 

Edytowane przez zipster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, zipster napisał:

ale jak to, bez podkładu? wszedzie wszyscy pisza, ze przed akrylem podklad musi byc bo nie bedzie sie trzymalo ? 

Hej, piszę o kolorze podstawowym a nie o podkładzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.05.2019 o 16:21, rhinoceros napisał:

Hej, piszę o kolorze podstawowym a nie o podkładzie :)

Aha, no to rozjasniło syt. :)

Z ciekawostek, przejechałem go podkładem tamiyowskim i.. Masakra, jeśli malowanie aero jest podobne do tego psikania puchą to ilość czasu czy to krycie jest o stokroć lepsza niż z pędzlami.. Zdj poniżej z ukończony 'nitowaniem' Przy okazji wyszło, że zapomniałem podszpachlować i wygładzić jedną stronę łączenia przy skrzyni biegów:

IMG_20190519_104522.thumb.jpg.f25e35e3f4fca752f1885caf8c6c1c7c.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Stojkovic napisał:

No i szparę między hakami też przeszpachluj.

Ta na samym dole pośrodku to dodatkowa płyta pancerna, byla w zestawie to dodałem i chyba powinna 'odstawac' bo z trego co widze laczona jedynie nitami nie spawem:

image.png.558937351fbc7b2f48942b7e11bf4974.png

12 godzin temu, enten napisał:

Będziesz dokładał przednie błotniki?

raczej tak, zdjołem aby było latwiej gaski zakladac. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, zipster napisał:

Ta na samym dole pośrodku to dodatkowa płyta pancerna, byla w zestawie to dodałem ... .

Nie widziałem takowej płyty w żadnym Pz.I ausf.B

 

W dniu 16.05.2019 o 20:19, zipster napisał:

... w ramach nauki postanowiłem też troche poeksperymentować z robieniem dziur na śruby ... .

Wyszły bardzo fajnie.

Wiem że model raczej do nauki i eksperymentów - ale lufy też krzyczą o wymianę. Stosowano w tych pojazdach MG 13 k.                                                      https://www.mojehobby.pl/products/Zestaw-2-luf-do-niemieckich-karabinow-maszynowych-MG13k-All-models.html

Walcz dalej - powodzenia.

Pozdrawiam

Krzysztof

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, meser262 napisał:

Nie widziałem takowej płyty w żadnym Pz.I ausf.B

szukam szukam .. i tez nie widze .. wysłałem zapytanie do italieri co to skad to, niech sie wypowiedza, jak patrze na ten model to widze, ze to przebranwowany model zvezdy. 

Godzinę temu, meser262 napisał:

Wiem że model raczej do nauki i eksperymentów - ale lufy też krzyczą o wymianę. Stosowano w tych pojazdach MG 13 k.                                                      https://www.mojehobby.pl/products/Zestaw-2-luf-do-niemieckich-karabinow-maszynowych-MG13k-All-models.html

tak wiem, do tego jeden powinien byc nieco krótszy niż 2gi bo w wierzy nie sa symetrycznie ulozone (fajnie to widac na pz 1A z wnetrzem co ost. robilem), ale ten zestaw z linku przeraza mnie iloscia czesci w tej makro skali - do pomyslenia co z tym fantem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Co myślicie nad taką konwersją? Na razie tylko leży na oryginalnej lufie, przyciąć z przodu i z tyłu co by się wpasowala w oryginal. Lepiej czy nie kombinować? 

IMG_20190520_211952.thumb.jpg.06ab91320338df2150730f03ee6f4771.jpg

 

Edytowane przez zipster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, zipster napisał:

Co myślicie nad taką konwersją?

No nie bardzo. Daj może zwykłe MG dziurkowane.

 

W dniu 16.05.2019 o 20:19, zipster napisał:

... w ramach nauki postanowiłem też troche poeksperymentować z robieniem dziur na śruby... .

No niestety z bliska wyglądają te dziury na naprawdę dziury z różną głębokością i z pozostałościami na górze po urobku.
Powinny to być wycięcia (delikatne) wokoło (robione igłą lekarską - ściętą) i nacięcie przez środek (nożykiem).

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem w końcu te metalowe lufy spory koszt jak za takie coś ale niech będą to najładniejsze mg13 jakie mam :), nad dziurkami posiedzę jeszcze. 

Pytanie teraz o rozcienczalnika, bo w sumie tu mam niepewność, rozcieczać tym wamodem czy on tylko do czyszczenia aero? Podejrzewam opcje nr. 2 i jeśli tak, to czy do tamiy co kupiłem można ją rozcieczać np. Vallejo 71161? Wiem, że najlepiej dedyk tamiy albo mr. Hobby ale modelarski pod ręką nie ma tego na stanie ? w poradniku tutaj piszą jeszcze o izopropanylu, taki zwykły z budowlanego? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę monolog ale co tam :), przyszły nowe mg, złożenie ich to masakra w tej mikro skali ale jakoś poszło, prezentują się zdecydowanie lepiejIMG_20190523_010950.thumb.jpg.4880e70e3e85187f5403c5baecc10242.jpg

Poprobowalem trochę z dziurami i lekko je zaszpachlowalem i powyciskalem na nowo, nie ma szału i nadal robi się dziura a nie kółko (robię odwrócona igłą 0.5mm) no ale nic, nie jest to dragon ale i już nie italieri, dziurki tak powiedzmy na poziomie tego ost. Modelu hobby bossa, tam też jedynie dołki płytkie bez śrub. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, enten napisał:

Te lufy czyja to produkcja?

Lewa jest dłuższa czy mi się wydaje?

Ader z zestawu który podał Meser, cały wieczór je sklejałem.. Podziwiam osoby które lubią walczyć z czymś takim i operować częściami nie większymi niż kupa muchy. I tak, są różnej długości, spowodowane tym, że jeden mg w środku jest cofnięty względem 2giego bo inaczej się nie mieszczą razem z magazynka i i pojemnika i na łuski, na moim warsztacie z pz1A jest gdzieś fotka z wnętrza wieży jak to wygląda. 

Z ciekawostek odpisało mi italieri i wysłali fotę na której się wzorowali

IMG_20190523_085409.thumb.jpg.50c006b77a3a73c3aeb7671841af6eb4.jpg

No i rzeczywiście jest.. Tylko, że jak widać to sdkfz 265 :) na niej czytam, że żeczywiscie po łomocie pz1 w kampanii wrześniowej, przed kampanią francuską dołożyli kolejne płyty do tych dowódczych wariantów, nic niestety nie piszą aby ten sam zabieg przeszły pz1b.. Dla spokoju ducha może jakoś to oderwę i zrobię wersję z 39.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MG wyglądają świetnie.:super:

11 godzin temu, enten napisał:

Te lufy czyja to produkcja?

Aber 35L-090 Zestaw 2 luf do niemieckich karabinów maszynowych MG13k

Stosowane zarówno w wersji ausf.A2119092406_PanzerkampfwagenIAusfA(SdKfz101)-MG13k.thumb.jpg.aa45b591bbd4930ab40c780cb186e5ee.jpg

jak i ausf.B2012298966_PanzerkampfwagenIAusf.B)-MG13k.jpg.ab74760295ccc6db6892d4bfccb110af.jpg

W późniejszym czasie wymieniali MG 13k na to co aktualnie mieli w produkcji. Na zdjęciu poniżej - wczesny ausf.B1303387840_MG34-PanzerI-B.jpg.4c6285b8b22f8b274cd45c210057628d.jpg

9 godzin temu, zipster napisał:

Z ciekawostek odpisało mi italieri i wysłali fotę na której się wzorowali

Model wydali - Pz.Kpfw.I ausf.B (Italeri 6523), a wzorowali się na innym pojeździe na podwoziu z ausf.B - kl.Pz.Bef.Wg. Dziwne że zastosowali w swoim modelu tylko tę przednią płytę, a nie reszty. 

9 godzin temu, zipster napisał:

... przed kampanią francuską dołożyli kolejne płyty do tych dowódczych wariantów... .

Tylko nieliczne pojazdy kl.Pz.Bef.Wg. - otrzymały dodatkowe opancerzenie z przodu kadłuba oraz z przodu nadbudowy.Modernizacja ta dotyczy wersji z 2 jak i z 3.Serii. Nie stosowano  - tej modyfikacji na szeroką skalę.

Pojazd przywołany jako wzór przez producenta modelu - zdobyty w Libii - obecnie w muzeum w Bovington.117297928_E1951.25_SdKfz265_Panzer1BCommandtank_6February1992_4244-D6.jpg.81515c97ffad1ad9746b72164b6651be.jpg

Poniżej widać jak odstawała dodatkowa płyta na nadbudowie.

003_bovington_232.jpg.8841baf3e1e6a8068c8579d2633afc83.jpg

Inny pojazd tego typu zdobyty w Libii tych dodatkowych płyt już nie miał.

Jeden z nielicznych pojazdów z tą modyfikacją - 1777510799_R-02-a.jpg.8ec9b9ab4774502dd7569a9553b75f8f.jpg

Na fotce poniżej znów widać jak odstaje płyta pancerna na nadbudowie.

950946633_R-02-b.thumb.jpg.202a73eb040e315e5c514c3801929ba1.jpg

9 godzin temu, zipster napisał:

Dla spokoju ducha może jakoś to oderwę i zrobię wersję z 39.

Decyzja jak najbardziej słuszna.

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.