Jump to content

Spitfire MK Vc Special Hobby 1/48 Malta


zbigi10000
 Share

Recommended Posts

Spitfire mk Vc 249 eskadra, Takali ,lipiec 1942, sierżant George Frederick Beurling ps., „Buzz”, „Screwball” .

To drugi z rozpoczętych przeze mnie ,bodajże pół roku temu , trzech spitów od special hobby.Jak ktoś lubi wyzwania to polecam.

Zapraszam do komentowania.

VvScM3D.jpg

KqqFXCu.jpg

r6VINkS.jpg

alKht63.jpg

85UqFlD.jpg

cnK5tDQ.jpg

yGDHxZc.jpg

aLmHa1e.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

"Kamuflaż to tzw. "Malta blue". To oryginalne malowanie powstało dzięki Marszalkowi K. Parkowi, który objął dowództwo lotnictwa na Malcie w czerwcu 1942. Otóż Spity na Malcie posiadały kilka typów malowania, które generalnie było wariacją "desert scheme" z rożnym kolorem spodu (sky, azure blue albo mediteranian blue) - rzadziej spotykało się Spity w malowaniu Temparte Land . Niestety kamuflaż pustynny obowiązujący w rejonie morza śródziemnego całkowicie nie sprawdzał się na Malcie - tutaj samoloty operowały głownie nad morzem (jasny pustynny kamuflaż je demaskował). Po kilku tygodniach nieustającego "męczenia" dowództwo RAF w końcu dało zgodę Parkowi na przemalowanie samolotów. Niestety okazało się ze jedynym kolorem dostępnym na Malcie jest PR blue... który położono na kolor piaskowy (pozostawiając brąz ziemisty)."

Edited by zbigi10000
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Czyli w zasadzie, jesli się chce mieć takie spita w malowaniu z Malty, to właściwie trzeba by go było pomalowac na normalny  kamuflaż pustynny, a potem ten middle stone zamalowac na niebiesko. Nie wierzę, żeby przy malowaniu w warunkach polowych ten niebieski tak zawsze dokładnie krył ten piaskowy. Na pewno gdzieś tam coś "wyrczało" spod spodu.

Link to comment
Share on other sites

Wiem, ze pistoletem, bo pędzlem to by ostatnie egzemplarze malowali tak gdzieś w połowie 47, ale to jednak warunki polowe -  temu ręka drgnęła, ten miał kaca, ten farbę źle rozmieszał, a to padało, a to dmuchało. daje to pewne możliwości manewru :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.