Skocz do zawartości

T-55 Polish Prod. - MiniArt 37068 (oraz Type 59 Hobbybos, T-54B, T-55AM i T-55AM2B Takom)


martinello

Rekomendowane odpowiedzi

Co tam słychać w budowie całej rodziny T 54/55.  Melduję, że wyprzedza Cię cała zgraja T-34, Panther, Valentyn i inne metalowe cuda............Do roboty.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Bardzo naturalny kolor gumy bocznego fartucha wyłania się spod przetarć bazowego zielonego. Ostry chipping effect zgaś potem weatheringiem w postaci np. african dust.

 

Edytowane przez robertmodelarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, robertmodelarz napisał:

Bardzo naturalny kolor gumy bocznego fartucha

Umieściłem na palecie dwa gumowe odcienie ammo mig i malowałem pędzlem w dwu kolorach na raz..

Dla mnie ten chipping jest jakiś zbyt nachalny, ale postaram się go zgasić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Wybacz, że podłącze się do tematu - szukam dla siebie pomysłu na T-54 w LWP a widzę że ten warsztat stoi na bardzo wysokim poziomie merytorycznym. Wybrałem już wstępnie model bazowy (Type 59 Takom) i chciałbym się spytać o T-54 radzieckiej produkcji służące w Polsce bo chcę sobie zrobić model dla relaksu bez ingerencji w konstrukcję. Było coś wspominane wcześniej o trzech egzemplarzach, które zostały do nas oddane na służbę. Możecie podać ich numery lub zdjęcia bo jak znajdę kalki to już praktycznie będę w domu :)

Przy okazji mam zagadkę - mój ojciec był kierowcą czołgu w wojsku na przełomie 60/70 i miał okazję szkolić się na T-54. Próbowałem coś podpytać ale po takim czasie to wiadomo, a zdjęcia ma tylko z T-34. Pamiętał, że ta 54 była produkcji radzieckiej (wszystko w cyrylicy) miała stabilizację działa, noktowizję kierowcy (co by wskazywało na wersję A) ale nie było noktowizji dla strzelca (co wyklucza wersję B) i wszystko by się zgadzało bo u nas w użyciu była wersja A. Tylko jest jedna wątpliwość - czołg nie miał przedmuchiwacza lufy. Co to mogła być za wersja?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.07.2020 o 23:26, TAW napisał:

Wybacz, że podłącze się do tematu - szukam dla siebie pomysłu na T-54 w LWP a widzę że ten warsztat stoi na bardzo wysokim poziomie merytorycznym. Wybrałem już wstępnie model bazowy (Type 59 Takom) i chciałbym się spytać o T-54 radzieckiej produkcji służące w Polsce bo chcę sobie zrobić model dla relaksu bez ingerencji w konstrukcję. Było coś wspominane wcześniej o trzech egzemplarzach, które zostały do nas oddane na służbę. Możecie podać ich numery lub zdjęcia bo jak znajdę kalki to już praktycznie będę w domu :)

Przy okazji mam zagadkę - mój ojciec był kierowcą czołgu w wojsku na przełomie 60/70 i miał okazję szkolić się na T-54. Próbowałem coś podpytać ale po takim czasie to wiadomo, a zdjęcia ma tylko z T-34. Pamiętał, że ta 54 była produkcji radzieckiej (wszystko w cyrylicy) miała stabilizację działa, noktowizję kierowcy (co by wskazywało na wersję A) ale nie było noktowizji dla strzelca (co wyklucza wersję B) i wszystko by się zgadzało bo u nas w użyciu była wersja A. Tylko jest jedna wątpliwość - czołg nie miał przedmuchiwacza lufy. Co to mogła być za wersja?

Oryginalna rosyjska 54 zachowała się 1 i jest ona eksponowana w MWP filia Poznań.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez robertmodelarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalezione w necie fotki tego samego egzemplarza po renowacji- armata D-10T bez przedmuchiwacza.

 

 

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez robertmodelarz
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, TAW napisał:

Wybacz, że podłącze się do tematu - szukam dla siebie pomysłu na T-54 w LWP a widzę że ten warsztat stoi na bardzo wysokim poziomie merytorycznym. Wybrałem już wstępnie model bazowy (Type 59 Takom) i chciałbym się spytać o T-54 radzieckiej produkcji służące w Polsce bo chcę sobie zrobić model dla relaksu bez ingerencji w konstrukcję. Było coś wspominane wcześniej o trzech egzemplarzach, które zostały do nas oddane na służbę. Możecie podać ich numery lub zdjęcia bo jak znajdę kalki to już praktycznie będę w domu :)

Z modelu chinola Takoma,  nie zrobisz tego zachowanego w Poznaniu. Tzn. zrobisz, ale trzeba wymienić lufę (pasuje od SU-100 RbModel)  i zasobniki na błotnikach. Najlepszy wybór bez przeróbek do model Miniart:

https://miniart-models.com/products/37015-t-54-3-soviet-medium-tank-mod-1951/

Oznaczenie wozu to orzełki PRL bez korony po obu stronach przodu wieży - numer się nie zachował.

Kalki kupisz TOROModel:

http://www.toro-model.home.pl/pliki/35d35e.htm

http://www.toro-model.com.pl/pliki/35d52e.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem napisać również o wymianie kół na takie- wczesne - zbliżone do T-34.

https://www.mojehobby.pl/products/T-54-Wheels-set-early-type.html

 

Edytowane przez robertmodelarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli tatusiowy model odpada - trochę trzeba by dokupić i pokombinować, a też wolałbym uniknąć rozdrobnienia Miniartu. A nawet jeśli to i tak nie znamy jego numeru.

Przywołam jeszcze zdjęcia, które się tu już wcześniej pojawiły. Tutaj czołgi jak rozumiem produkcji ZSRR ze względu na widoczne przetłoczenie na pokrywie wentylatora? Tylko że kalkomanii z takimi numerami niestety nie ma :cry:

441625678_T-54ALWPlata60_01.thumb.jpg.282e91d5689dacee78357292a508192d.jpg.de7596f12e286ce4edf5d649949b5dd7.jpg

Tutaj czołg, który zamierza wykonać Martinello z Type 59. Czy wiadomo jakiej produkcji był ten pojazd 1273 bo tak jak patrzę to chyba by mi siadł zestaw Takoma a do tego kalki są. Dwa klosze na przedniej płycie, koła i lufa się zgadzają. Jedyną niewiadomą jest płyta nadsilnikowa, której na zdjęciach nie widać.

2079566537_Image-052(002).thumb.jpg.515776ea0f3b45fd6b74ecc1d4af8960.jpg.81625d59a59f68ee73e10505e0a399b6.jpg.2ae35459db67d15e4e5f9143676b1bc3.jpg

Jest jeszcze jedna opcja do której robi kalki Toro. Czy wiadomo coś o czołgu 2301?

956964209_Beztytuu.png.aff631df03bc80dde8a5c743a412b568.png

* Zdjęcia zamieszczone w celu dyskusji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, martinello napisał:

O ile wiem (a wiem niewiele :) ) to płyta nadsilnikowa T-54A sowieckiej i polskiej (a także chińskiej) produkcji była w miarę taka sama.

Chodzi właściwie o takie szczególiki jak osłony wlewów i zmieniony kształt siatki i pokrywy wentylatora. Sam osobiście przy braku dowodów czy to nasze czy nie nasze skłaniam się do zrobienia Type 59 Takoma bez przeróbek jako pojazd 2301. Jedynie trzeba by dokupić DSzK od Abera bo chiński się trochę różnił. Też sprawdź swojego zestawowego gdybyś chciał mu zamontować karabin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.07.2020 o 17:04, TAW napisał:

Chodzi właściwie o takie szczególiki jak osłony wlewów i zmieniony kształt siatki i pokrywy wentylatora. Sam osobiście przy braku dowodów czy to nasze czy nie nasze skłaniam się do zrobienia Type 59 Takoma bez przeróbek jako pojazd 2301. Jedynie trzeba by dokupić DSzK od Abera bo chiński się trochę różnił. Też sprawdź swojego zestawowego gdybyś chciał mu zamontować karabin.

Płyta nadsilnikowa standardowa dla T-54 i krajowej wersji T-55.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez robertmodelarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cd. Masz do porównanie -powyżej T-55 z klapami do brodzenia nad otworami wentylacyjnymi, poniżej płyta T-54:

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez robertmodelarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, TAW napisał:

Jest jeszcze jedna opcja do której robi kalki Toro. Czy wiadomo coś o czołgu 2301?

956964209_Beztytuu.png.aff631df03bc80dde8a5c743a412b568.png

* Zdjęcia zamieszczone w celu dyskusji.

tumblr_opyn56ZXFi1u0l55ro1_1280.jpg.3ea75bedb4417a2b9cb9d41fbb1218ce.jpg

Znane jest tylko zdjęcie T-54 nr 2322 (biała obwódka -bez wypełnienia)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, TAW napisał:

To zdjęcie bardzo mi się podoba. Tylko co tam robią te rury do brodzenia i jak to jest tam zamontowane?

Widocznie są po brodzeniu i złożone do tyłu - ale jak to ci nie powiem.

Tutaj duża i mała rura.

556850077_T-54ALWP_05.jpg.d6106e78e6bb820765b471c7688d02f3.jpg

Tu tylko mała.

617798892_T-54ALWP_04.jpg.d417220b3a4c1ded4508e6f4f058b380.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.07.2020 o 22:53, ManiekB napisał:

Widocznie są po brodzeniu i złożone do tyłu - ale jak to ci nie powiem.

Widzę, że coraz bardziej zaglądamy kotu pod ogon. Śpieszę już z odpowiedzią, że oba samce. Bez habilitacji - to chyba nie skończymy tego wątku.  Chyba, że administrator nada nam jakiś inny tytuł.  Składane to było tak w T-55, myślę, że w 54- było podobnie.

 

Edytowane przez robertmodelarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mi wiele wyjaśniło bo ja myślałem, że były tak przewożone - zamontowane do wieży w jakiś prowizoryczny sposób coś a'la T-64. Czyli dla upewnienia się to ich normalne miejsce "do marszu" było standardowe z tyłu pod beczkami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ToroModel zapowiada nowe kalki dla pojazdów LWP z rodziny czołgów T-54/55

https://www.martola.com.pl/pl1566/produkty89593/t_54___t_55_tanks_in_polish_service_vol_1

mar[186405]_35d67.jpg

Edytowane przez robertmodelarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.08.2020 o 11:17, bulik58 napisał:

 

czy z tego modelu można zbudować polska wersje T-55A ?

Oczywiście że można-np. takiego jak na zdjęciu.

 

Edytowane przez robertmodelarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.