Skocz do zawartości

T-55 Polish Prod. - MiniArt 37068 (oraz Type 59 Hobbybos, T-54B, T-55AM i T-55AM2B Takom)


martinello

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Kupiłem sobie model z zupełnie dotychczas obcego mi obszaru - T-55 polskiej produkcji.

Pudełko i zawartość po "przystosowaniu" do pracy, czyli podzielenia części ze zbyt wielu ramek w modelu na zespoły pogrupowane w woreczkach strunowych:

IMG_20200101_192413.thumb.jpg.de412564d2942e5cc5b27bd441283f4f.jpg

IMG_20200101_192454.thumb.jpg.1c46e9957112c491e39d77a89e59b205.jpg

Dodatkowa zaleta takiego działania - całość modelu mieści się w pudle (po usunięciu niepotrzebnych części).

Na razie walczę z wanną:

IMG_20200101_192521.jpg.0b06cc945c3cdaee9587e163e63a94c5.jpg

Dodam, ze dokupiłem sobie T-55 AM z takoma z nadzieją na zrobienie Meridy.

Czy ktoś może mi pomóc merytorycznie, bo mam kilka pytań.

1. Poszukuję zdjęć orginału, czyli czołgu nr 6762 lub 0492. 

2. Gdzie mogę znaleźć jakieś Walkaroundy do T-55 (model Miniart) i Meridy (model Takom)

Edytowane przez martinello
aktualizacja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, bazylms napisał:

...Ciekawe czy będziesz też pierwszy w galerii?

Raczej nie :)

Tym bardziej, ze jak dojdzie do mnie model Meridy to zajmę się symultanicznie sklejaniem dwóch modeli.

Edytowane przez martinello
aktualizacja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze pytania :)

Pierwsze do posiadaczy takiego modelu - zagubiłem części nr Da18 i Da31 - takie dziwne "ramki" do przyklejenia do spodu wanny. Ale na ramce S znalazłem części nr S21 i S37 wyglądające podobnie. Czy mógłbym prosić o porównanie części z ramki Da i S czy są takie same?

Drugie ogólne - w 18 kroku instrukcji na przednią płytę kadłuba nakleja się dwie części Wh18 - co to jest i czy było na polskich T-55 ? Na niektórych zdjęciach polskich T-55 te elementy są na innych nie ma...

instrukcja jest tu -> https://miniart-models.com/wp-content/uploads/2019/10/37068_instruction.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, martinello napisał:

 

Czy ktoś może mi pomóc merytorycznie, bo mam kilka pytań.

1. Poszukuję zdjęć orginału, czyli czołgu nr 6762 lub 0492. 

2. Gdzie mogę znaleźć jakieś Walkaroundy do T-55 (model Miniart) i Meridy (model Takom)

Witaj Przyjacielu w Nowym Roku, czy mógłbyś się określić jaśniej o co konkretnie chodzi :

Ad 1. Z tymi zdjęciami to raczej będzie trudno bo za PRL-u panowała obsesja ukrycia  wszystkiego co militarne ( mam straszny problem ze znalezieniem zdjęć mostu BLG 67:?) jak już proponowałbym Ci zdobycie kalek do tego tanku z Toro Model takich:

http://www.toro-model.com.pl/pliki/35d15e.htm

lub takich:

http://www.toro-model.com.pl/pliki/35d23e.htm

albo takich:

http://www.toro-model.com.pl/pliki/35d38e.htm

Z tego ostatniego to 8432 mógłbym Ci odstąpić ( Pisz PW)

 

Ad.2. Chodzi Ci o walkaround modeli czy rzeczywistych egzemplarzy ? Bo jeżeli chodzi o rzeczywiste , to Rossagraph wydał wspaniałą monografię T55 o taką:

https://www.perthmilitarymodelling.com/reviews/books/rossa/rss09-12.htm

Co do Meridy to musiałbyś  poprosić kogoś z Kolegów z Forum  mieszkających w Warszawie aby Ci obfocili tego który stoi w MWP  na Powsińskiej.

Ale zasada ogólna jest taka, że za LWP wszystkie te czołgi wyglądały tak samo (różniły się tylko n-rem taktycznym:D) i stopniem nabłyszczenia(wyropowania) pojazdu :mrgreen:., schody czyli malunki i inne kamo zaczęły się później :mrgreen:, także obojętnie z jakiego egzemplarza będziesz korzystał to i tak będzie dobrze. Pozdr. A.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

Ad 1) - mam zasadę, że robię modele na które są "kwity" a przynajmniej jedno zdjęcie pokazujące jak naprawdę wyglądał. Dlatego poszukuję zdjęć tych pudełkowych malowań. Jesli do 8432 jest znane jakieś zdjęcie - to ja chętnie przytulę te kalki.

Ad 2) - oczywiście chodziło mi o walkaroundy rzeczywistych egzemplarzy, tak aby w miarę rzetelnie pokleić model. Co do Meridy - jak ktoś ma fotki tego czołgu z MWP to chetnie je pooglądam, abym mógł podjąć decyzję czy decydować się na przeróbkę T-55AM takoma na polską Meridę, czy poczekać aż ktoś wyda jakiś komplet upgrade'owy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszę ci tak, zdjęcia tego 8432 nie udało mi się znaleźć,  to malowanie pochodzi z zestawu Toro Model 35D38 , ale Toro , co jak co to kalki robi dobre ( korzystam i polecam) i co najważniejsze na podstawie zdjęć, musiałbyś się spytać na Forum, bo  jest ktoś od nich. W MWP w W-wie jest T55 ale o numerze 8315  to musiałbyś zrobić te numery  generycznie , co do Meridy są tam dwie ,jedna o n-rze 781 i jedna plamiasta o n-rze X777 także wybór należy do Ciebie . Pozdr. A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia do BLG -67.

https://bigmodel1200.blogspot.com/2018/06/czog-mostowy-blg-67.html

https://bigmodel1200.blogspot.com/2019/03/czog-mostowy-blg-67-czii.html

Niestety na blogu są tylko zdjęcia, które mogłem opublikować,

Zdjęcia z metrówką w tle wojsko uważa już za tajemnice wojskową i takowych zdjęć nie wolno już publikować. 

A niestety podstawą kwitów do zrobienia BLG-67 to są wymiary i magiczna "czerwona książeczka". 

 

Walk Around do T-55 AMS

https://bigmodel1200.blogspot.com/2019/05/t-55-ams-merida.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich

Od pewnego czasu, także zmagam się z problemem gromadzenia dokumentacji do budowy polskiej wersji T-55 wersje A, AM i Merida. Tylko z tą ostatnią wersją nie ma problemu jeżeli chodzi o materiał poglądowy przydatny do budowy modelu. W MWP w Warszawie na fortach Czerniakowskich jest zarówno Merida jak i T-55 ale jest to wersja U (unowocześniony) czyli przebudowany T-54 do standardu T-55A zwany też atomowym. Łatwo to poznać po zaspawanym otworze grzybka wentylatora na stropie wieży - tak charakterystycznego dla T-54. Natomiast materiał źródłowy z epoki PRL ze względu na obsesję zachowania tajemnicy jest bardzo skąpy. Nie ma żadnego dobrze obfotografowanego egzemplarza T-55. LWP Chciałem zbudować model T-55 A z czasów polskiej inwazji na Czechosłowację 1968 - znalazłem w internecie 3 zdjęcia z tego okresu. Słowacka gazeta do której napisałem o pomoc, odpowiedziała mi że z najeźdźcą nie będą rozmawiać. Jeżeli chodzi o budowę czołgu nr 6762 lub 0492 to pytaj Martolę (TORO Model) prawdopodobnie mają jakieś zdjęcia polskich wersji T-55. W MWP pytałem o materiał zdjęciowy  do T-55, to nic nie mają-odesłali mnie do Narodowego Archiwum Cyfrowego - tam też nic nie znalazłem. Jedyne co pozostaje to wzorowanie się zdjęciach z monografii T-55 wydawnictw Rossagraph i Kagero. Mam kilkanaście fotek T-55 U z MWP  to mogę podesłać na priva. 

 

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez robertmodelarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wypowiedzi i linki do materiałów w temacie - troszkę mi to przejaśniło horyzont :)

Zdjęcia - poproszę bardzo, mój e-mail to : marcinbb2@interia.pl

2 godziny temu, robertmodelarz napisał:

...Od pewnego czasu, także zmagam się z problemem gromadzenia dokumentacji do budowy polskiej wersji T-55 wersje A, AM i Merida. Tylko z tą ostatnią wersją nie ma problemu jeżeli chodzi o materiał poglądowy przydatny do budowy modelu...

Jak rozumiem model MiniArtu to wersja T-55 (nic). Piszesz o wersjach T-55A, T-55AM i T-55 Merida. Najbardziej pytam o wersję T-55AM - bo gdybym nie dał rady przerobić modelu takoma do standardu Meridy to pocieszam się, że zrobiłbym "czystą" wersję AM "z pudła" w polskich barwach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, martinello napisał:

Najbardziej pytam o wersję T-55AM - bo gdybym nie dał rady przerobić modelu takoma do standardu Meridy to pocieszam się, że zrobiłbym "czystą" wersję AM "z pudła" w polskich barwach.

Chyba Kolega coś pokręcił. T-55AM to u nas własnie Merida. Sowieci mieli swoją wersję i Czesi też robili swoją wersję. Modele wydane przez Takoma w wersjach T-55AM u nas nie występowały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do klasyfikacji T-55 to za wikipedią można zacytować:

  • T-55 – produkowana w latach 1958-1962
  • T-55A – produkowana w latach 1963-77, w Polsce 1968-81
  • T-55K,T-55AK, T-55MK – wersje dowódcze

Modernizacje:

  • T-55M, T-55AM – dodany system kierowania ognia Wołna, stabilizacja działa, silnik V-55U, zwiększone opancerzenie,
  • T-55M-1/T-55AM-1 – wersja z silnikiem V-46 od T-72
  • T-55AD/T-55AMD/T-55AD1/T-55AMD1 – wersja z systemem obrony aktywnej Drozd
  • T-55MV/T-55AMV/T-55MV-1/T-55AMV-1 – wersja z pancerzem reaktywnym
  • T-55AM2
  • T-55AM2PB – wersja dla armii NRD
  • T-55M5 – wersja z pancerzem reaktywnym, nowy system kontroli ognia i system stabilizacji ognia
  • T-55M6 – wersja M5 z dodatkowymi kołami w podwoziu, nową wieżą i automatycznym systemem ładowania.
  • Safir-74/T-72Z – modernizacja rańska, SKO Fotona, armata 105 mm M68/L7, pancerz reaktywny, silnik o mocy 780 KM.
  • Tiran 5  izraelska nazwa dla czołgów T-55 zdobytych w trakcie wojny sześciodniowej w 1967 roku. Cześć z nich służyła w armii izraelskiej bez modyfikacji, jednak z czasem Tiran zostałwyposażony w przedmuchiwacze, armatę M-68 105 mm czy też skrzynie amunicyjne po boku i z tyłu wież
  • Tiran 5 Nochri – izraelska modyfikacja z lat 70. XX wieku zdobytych w 1967 roku czołgów T-55 polegająca na zamontowaniu dodatkowego wyposażenia w postaci walców do rozminowywania lub pługów minerskich
  • Chińskie Type-59, 69 i inne mieszanki T-54/55
  • Enigma z Iraku

Najłatwiej przerobić model Takom 2056 T-55 A ( 3-1 ) wymienić mu płytę nadsilnikową na pobraną z modelu Takoma T-54 (tam są dwie) lub z chińczyka Type-59. Dzięki tej operacji mamy możliwość wykonania modelu bez kanibalizacji i złomowania kolejnego zestawu.  Tzn. klapa nad silnikiem w polskich wersjach jest gładka bez wystającego przetłoczenia i klapa nad filtrem powietrza prostokątna. Korek wlewu wody do chłodnicy miał taki sam kształt jak korki (osłony pancerne wlewów) wlewów paliwa. Z dodatkowych beczek na paliwo usunąć wewnętrzny pierścień przy korku wlewowym po obu stronach. Podpatrzeć na zdjęciach mocowanie rury czerpni powietrza z tyłu pod kłodą do samowyciagania. Reszta drobiazgów do zmiany to dla chętnych modelarzy, którzy mają rozpoczęty przewód doktorski w uczelnia ABER lub Eduard.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, robertmodelarz napisał:

Co do klasyfikacji T-55 to za wikipedią można zacytować:

  • ....

Najłatwiej przerobić model Takom 2056 T-55 A ( 3-1 ) wymienić mu płytę nadsilnikową na pobraną z modelu Takoma T-54 (tam są dwie) lub z chińczyka Type-59. Dzięki tej operacji mamy możliwość wykonania modelu bez kanibalizacji i złomowania kolejnego zestawu.  Tzn. klapa nad silnikiem w polskich wersjach jest gładka bez wystającego przetłoczenia i klapa nad filtrem powietrza prostokątna. Korek wlewu wody do chłodnicy miał taki sam kształt jak korki (osłony pancerne wlewów) wlewów paliwa. Z dodatkowych beczek na paliwo usunąć wewnętrzny pierścień przy korku wlewowym po obu stronach. Podpatrzeć na zdjęciach mocowanie rury czerpni powietrza z tyłu pod kłodą do samowyciagania. Reszta drobiazgów do zmiany to dla chętnych modelarzy, którzy mają rozpoczęty przewód doktorski w uczelnia ABER lub Eduard.....

Dzięki - klasyfikację z wikipedii i troszkę innych internetowych źródeł już przerobiłem. 

Sorki za głupie pytania - ale dopiero wchodzę w temat teciaków.

Co do Twojego przepisu - to na jaką wersję on jest ? - bo T-55 Polish Miniarta już mam, a zakładam że T-55AM z takoma nada się na bazę do Meridy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu masz Meridę - konwersja firmy Armo-Jadar do modelu Tamiya:

http://jadarek56.jalbum.net/Armo 35573 T-55AM MERIDA/

T-55 Polish Production to jak do tej pory najbardziej polska wersja tego modelu z poprawnymi elementami charakterystycznymi dla polskiej wersji tego czołgu:

- poprawna płyta nadsilnikowa z zestawem do brodzenia

- zasobnik-skrzynka na wieży

- oznaczenia priorytetu drogowego (czarne kółka z pomarańczowymi trójkątami)

- skrzynka na wyposażenie nad wydechem

- 4 haki (uchwyty) do podnoszenia wieży

- polska brezentowa osłona jarzma armaty

- światełka pomocnicze 

itp

 buduj z pudła -ja sklejałem 37057 T-55A EARLY Mod. 1965 roboty jest bardzo dużo. Wszystkie elementy bardzo rozdrobnione i rozsiane po rożnych ramkach. Miała być polska wersja w Czechosłowacji, ale poległem i jest oryginalna ruska....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda zestaw do konwersji już nie dostępny,  Napisz do Flachentego  on kiedyś budował T-55 Wołnia -to jego praca (zdjęcia już nie są na forum dostępne).

Z tego co wiem, działał on jako wolontariusz w MWP własnie przy Meridzie i Wołni.

 

 

 

 

 

DSC_2439.JPG

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez robertmodelarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Tomek Mroczkowski napisał:

W temacie z BLG Marcin wrzucił prawie 200 zdjęć

https://www.flickr.com/photos/150076142@N06/albums/72157689294002395

 

Przepraszam Właściciela wątku za wtrącenie. Wiem Tomku oglądałem już te zdjęcia:D, ale mi chodziło o zdjęcie/zdjęcia BLG67 z epoki LWP, po wielu ,wielu poszukiwaniach znalazłem w końcu jedno  małe niewyraźne zdjęcie z końca lat 70-tych bodajże z manewrów "Tarcza"przedstawiające BLG 67  nr 2449 z 9 Sudeckiej Dywizji Pancernej podczas układania mostu, także zdjęcia sprzętu wojskowego LWP, a  już zwłszcza radarowego i radiowego to nie jest taka oczywista oczywistość. Pozdr. A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściciel nie ma nic przeciwko konstruktywnemu zaśmiecaniu :)

Trochę materiałów już znalazłem w necie, w tym Walkaround Meridy. Ale wszelkie dodatkowe dane ze strony modelarskiej się przydadzą. Może ktoś ma niepotrzebny zestaw konwersyjny Armo, albo wymiary dodatkowych elementów polskiej produkcji ?

Zanim przejdę do poważnego modelowania T-55, chcę jeszcze "dopiąć" temat planowanej konwersji Meridy. (żeby potem nie żałować, że czegoś sobie nie powieliłem co może się przydać przy drugim modelu)

Plan na Meridę jest następujacy:

- T-55 Takom jako dawca komponentów dostarczonych przez sowietów (dopancerzenia etc.)

- T-55 Polish prod. jako dawca części w polskim "ukompletowaniu" - dokupię drugi :)

- Lufa od Armo do Meridy

- Skracz polskich komponentów (merida, bobrawa, erb, tellur itp)

I pytanie. Podstawą Meridy był T-55A. Czym wizualnie różnił się od T-55 Miniartu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, martinello napisał:

. Może ktoś ma niepotrzebny zestaw konwersyjny Armo,

Odpuść sobie ten zestaw, szkoda zdrowia i nerwów ? 

Miałem ten zestaw, porównaj sobie np, kształt przednich błotników oraz bocznych gumowych osłon z zestawu Armo z oryginałem.

SKO-1, trzeba robić od nowa, ponieważ pudło/osłona, ma zły kształt.

Z tego zestawu przydadzą Ci się dosłownie, dwie części - czujnik meteo oraz głowica WPL-1,  całą resztę trzeba  poprawiać albo robić od nowa.

Dodatkowo lufę pasującej do naszej "Meridy" robi Aber, ponadto z Abera mogą Ci się przydać mocowania anten nr kat - R-33.

 

Edit - Polecam tą książkę  - Czołg T-55AM i pochodne (T-55AD-1M, T-55AD-2M, T-55AMS) 

https://www.empik.com/czolg-t-55am-i-pochodne-t-55ad-1m-t-55ad-2m-t-55ams-gaj-krzysztof,p1075564693,ksiazka-p

Edytowane przez bigmodel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.