Skocz do zawartości

Jak hartowała się stal, czyli modelarskie lata PRL


kopernik

Rekomendowane odpowiedzi

To i ja się pochwalę "żabojadem" w wersji żabojadzkiej.

Co prawda ta okładka to już niePRL(1993) ale oryginalny pierwodruk to 1973 więc się łapie na temat działu.

Fotka wzięta z portalu aukcyjnego bo w realu jeszcze do mnie nie dotarł.

ni-d 622.jpg

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, jmx62 napisał:

To i ja się pochwalę "żabojadem" w wersji żabojadzkiej.

Co prawda ta okładka to już niePRL(1993) ale oryginalny pierwodruk to 1973 więc się łapie na temat działu.

Fotka wzięta z portalu aukcyjnego bo w realu jeszcze do mnie nie dotarł.

ni-d 622.jpg

Mam go od lat i sobie czeka . Fajny modelik, niezbyt skomplikowany, takie lubię. Ogromne kalki ! Tylko te wypychacze na skrzydłach ... Myślałem o budowie maszyny z czasów szkolenia się na nich naszych pilotów w Blidzie w 1940r.

20231025_213306.jpg

20231025_213053.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

"Małe żołnierzyki" na warszawskim Wolumenie były po 3 zł sztuka za aliantów i 4 za Niemiachów czy Japońców. Świat młodych kosztował 1.5, tyle samo pączek, na który dostawałem kasę ( zamiast kanapki ) i tak w szkole piłem tylko darmowe mleko. Ale żołnierzyk  i Świat Młodych był !

Edytowane przez kopernik
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szwędając się za żoną po galerii handlowej trafiłem na sklep ze słodyczami. Nic nadzwyczajnego, gdyby nie to że na wystawie były gumy Donald ! Tak ! Te cudowne balonowe Donaldy ! Wlazłem i kupiłem ( po 40 gr szt )! Do razu spróbowałem i czar prysł. Nie ten smak, nie ten zapach a o zrobieniu balona można pomarzyć. Historyjak jest, nawet z "epoki" tylko jakaś taka poobcinana. Jedyny pozytyw, to to, komuś się chciało odkurzyć taki projekt ( szkoda że tylko graficznie ).

20231104_215740_Fotor.jpg

  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.11.2023 o 22:32, kopernik napisał:

Szwędając się za żoną po galerii handlowej trafiłem na sklep ze słodyczami. Nic nadzwyczajnego, gdyby nie to że na wystawie były gumy Donald ! Tak ! Te cudowne balonowe Donaldy ! Wlazłem i kupiłem ( po 40 gr szt )! Do razu spróbowałem i czar prysł. Nie ten smak, nie ten zapach a o zrobieniu balona można pomarzyć. Historyjak jest, nawet z "epoki" tylko jakaś taka poobcinana. Jedyny pozytyw, to to, komuś się chciało odkurzyć taki projekt ( szkoda że tylko graficznie ).

20231104_215740_Fotor.jpg

Producent nominalnie ten sam, ale fabryka teraz w Turcji.

5 godzin temu, dante napisał:

Jedyne gumy jakie kuowalem to z serii LAZER

Ale to chyba nie za PRL-u?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.11.2023 o 22:32, kopernik napisał:

spróbowałem i czar prysł

Bo Donaldów nie kupowało się dla gum, tylko dla historyjek.

Podobnie jak z gumami Turbo -gumy oddawałem, historyjka do kolekcji :mrgreen:

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.11.2023 o 21:56, kopernik napisał:

"Małe żołnierzyki" na warszawskim Wolumenie były po 3 zł sztuka za aliantów i 4 za Niemiachów czy Japońców. Świat młodych kosztował 1.5, tyle samo pączek, na który dostawałem kasę ( zamiast kanapki ) i tak w szkole piłem tylko darmowe mleko. Ale żołnierzyk  i Świat Młodych był !

Pamiętam jak w trzeciej klasie zdefraudowałem pieniądze, które dostałem od mamy na bułki (na drugie śniadanie) i kupiłem zestaw średniowiecznych żołnierzyków z katapultą. Niestety mama się dowiedziała i musiałem iść do sklepu papierniczo - zabawkowego i z wielkim bólem serca zwrócić. Co ciekawe sklep istnieje do dzisiaj (jak jedyny w okolicy przetrwał kilkadziesiąt lat).

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam akurat tę książkę - to przekład książki wydanej w ZSRS jako pomoc dla pionierskich kółek zainteresowań. Na 370 stron o modelarstwie z tego okresu jest 30 stron. Kilka stron poniżej na zdjęciach.  Mam jeszcze polskie wydanie poradnika dla pionierów, można z niego dowiedzieć się jak na przykład wyprawić skórkę z chomika. 

IMG_20231108_204445159_HDR.jpg

IMG_20231108_204459365_HDR.jpg

IMG_20231108_204509469_HDR.jpg

IMG_20231108_204518913_HDR.jpg

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, pezetinz napisał:

Mam jeszcze polskie wydanie poradnika dla pionierów, można z niego dowiedzieć się jak na przykład wyprawić skórkę z chomika. 

Wyprawienie tej skórki jest celem samym w sobie, czy do czegoś proponują ją użyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Wymysl napisał:

Wyprawienie tej skórki jest celem samym w sobie, czy do czegoś proponują ją użyć?

Chomik to szkodnik niszczący zbiory w kołchozie i należy go tępić a ze skórek można zrobić rękawiczki na przykład :)

Poniżej mała prezentacją ten obecnie śmieszno-strasznej książki:

 

IMG_20231109_211545727_HDR~2.jpg

IMG_20231109_211902474_HDR~2.jpg

IMG_20231109_211954720_HDR~2.jpg

IMG_20231109_212022092_HDR~2.jpg

IMG_20231109_212042707_HDR~2.jpg

IMG_20231109_212119349_HDR~2.jpg

  • Thanks 4
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, pezetinz napisał:

Chomik to szkodnik niszczący zbiory w kołchozie i należy go tępić a ze skórek można zrobić rękawiczki na przykład :)

Poniżej mała prezentacją ten obecnie śmieszno-strasznej książki:

 

 

 

IMG_20231109_211954720_HDR~2.jpg

IMG_20231109_212022092_HDR~2.jpg

 

 

Zawsze byłem pod wrażeniem takich propagandowych grafik. Mistrzostwo ! W temacie skórki z chomika, przypomnę, że Janek polował na wiewiórki !!! Futerka wykorzystywano do ocieplania lotniczych hełmofonów.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Łoooo😳

Model zarąbisty, tak koło 40lat temu go kleiłem, wtedy był super. I nie przeszkadzała bardzo skomplikowana budowa spowodowana ogromną ilością części do zbudowania tego samolotu🙃😜

Było ich chyba około 20tu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki tym 20 częściom powstawały naprawdę fajne miniaturki. Czas sklejania modelu, w wieku nastu lat, też był nie bez znaczenia. Jakbym miał sklejać miesiąc, to od razu bym zrezygnował ... Problemem było, skleję i co potem ? 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.