Skocz do zawartości

Jak hartowała się stal, czyli modelarskie lata PRL


kopernik

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, mmr napisał:

a kalkomania to mistrzostwo (szachownice bez białych pól) 

Czyli wedle oryginału.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, kopernik napisał:

Seria wzbudzała emocje już w 1976r. Poczytajcie .

 

Ważne że władze firmy się nie obraziły, wyciągnęły wnioski i z dumnie wypiętą piersią stawiły czoła problemom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to pamiętam jak pod koniec lat 80. przywiozłem od ruskich takie metalowe miniaturki samolotów:

977109570_Modelesylwetkowe.jpg.23ef87210e7d4348665396fbd91a6538.jpg

Proste, prymitywne wręcz, ale zabawy było MOC!

Czyż nie wystarczają, by krzewić zainteresowania lotnictwem wśród najmłodszych, podobnie jak nasza seria Mikro 144.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze że są podpisane bo ciężko by było rozpoznać poszczególne typy. Su-7 jeszcze w miarę tak ale reszta?

Podpisany Tu-144 to myślałem w pierwszej chwili że to J-35 Draken a ten Su-11 to już po prostu kosmos😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez lata autorytet P. Jońcy i ten rysunek były obrońcą mojego I-16 z Revell z szachownicą. Po latach okazało się, że jednak to była lipa. Rysunek ukazał się w SP 1974r.

i 16 jońca 74.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Wymysl napisał:

Na zdjęciu znany aktor jako dziecko, a ja jestem ciekaw modelu, którym się bawi.

 

Tak charakterystyczne oczy mogą należeć tylko do Romana Wilhelmi, a model obstawiam uproszczoną formę Tu-2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, BRAVO112 napisał:

smigla bardzo nie te...

Dlatego się nie upieram, bo cały model jest mocno nie ten.

Jeśli zaś chodzi o śmigła to pomijając fakt, że kształtem bardziej te z Me 410 przypominają, to jako trójłopatowe do wersji torpedowej Tu-2 jak znalazł. Ponadto gondole silników sugerują gwiazdowe, no i podwójne stateczniki pionowe, w dodatku zdjęcie zrobione prawdopodobnie zaraz po wojnie więc zgaduję, że modelami zgniłego zachodu nasz Olgierd Jarosz raczej się nie bawił :haha:

No ale to tylko moje imo, bo jak wyżej, nie upieram się 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bardziej wygląda na Ju-88 ale skąd wtedy taki model?

R.W. urodził się w 1936r., na zdjeciu ma może 10-12lat więc zdjęcie może było zrobione 1946-48.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyglądają na gwiazdowe - z tego zdjęcia to i Hiryju by zobaczył.

Pytanie jakie były plany do dyspozycji (cudów bym się nie spodziewał) i umiejętności modelarza. 

Jednak stawiam na Pe 2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to być po prostu model kartonowy, niekoniecznie z tworzywa czy drewna. W czasie wojny wychodziły takie modele chociażby w Niemczech, jako zabawki politechniczne dla Hitlerjugend i szkół czy jako pomoce w rozpoznawaniu sylwetek, dla żołnierzy Wehrmachtu. Można je też było kupić w obiegu cywilnym.  Miałem kilka tego typu wycinanek w rękach i trzeba przyznać, że poziom edytorski, poligraficzny i druku, a także jakość kartonu był o wiele wyższy niż chociażby w Małym Modelarzu, przez cały okres PRL.
Co ciekawe w tuż powojennej Polsce można było kupić dokładnie te same modele, które ukazywały się w berlińskim wydawnictwie NFSK (były normalnie wydawane, po usunięciu swastyki z loga NSFK).  Był wśród nich właśnie Ju-88 i to może być ten model lub jakakolwiek inna kartonówka z obiegu okresu wojennego, jakie były dostępne w kraju tuż po wojnie.

Edytowane przez PiterATS
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kopernik, a ten sylwetkowy model ił-a 2 , który pokazujesz  to akurat nie jest  chyba ze SP tylko z właśnie z Małego Modelarza .  ( to był chyba dodatek  wraz z ił - 10 do pełnego modelu ił -a 2 z MM z  2 z 1983 roku )

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, kopernik napisał:

Faktycznie, wojsko wykorzystywało modele do szkolenia. ciekawe z czego były zrobione ?

298_Sobczynski8 (1).jpg

298_Sobczynski8.jpg

To jest po prostu modelarz w mundurze. Z tego co pamiętam już powojenne lata. Czytałem jakiś artykuł z tymi samymi zdjęciami. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, kopernik napisał:

1 kart.jpg

O tak! Pamiętam, że był to jeden z pierwszych MM jakie miałem w rękach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, kopernik napisał:

Modele kartonowe z przed MM drukowała np SP. Niestety, były tylko sylwetkowe.

Skrzydła jako żywo od Iła-10. Pamiętam że ten (albo podobny) sylwetkowiec był dodany do Iła-2 z MM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.