Skocz do zawartości

Jak hartowała się stal, czyli modelarskie lata PRL


kopernik

Rekomendowane odpowiedzi

A kojarzy ktoś taką firmę Ludemann-Model czy jakoś tak? Puszczali baaaaardzo niszowe tematy tyle tylko że z żywicy i podobno trochę jak szortrany w sensie spasowania części i szczegółowości zwłaszcza drobiazgi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, jmx62 napisał:

A kojarzy ktoś taką firmę Ludemann-Model

Thomas Lüdemann budowal swietne modele z zywicy. przez jakis czas robil tez kilka rzeczy dla pana Schorscha z Modellbaustudio Rhein Ruhr. Miedzy innymi lotki do Junkersa F-13. Z Thomasem mialem dobry kontakt, zwlaszcza, ze przez jakis czas mieszkal w Jeleniej Gorze. Pozniej wszystko sie urwalo, bo pp przeniosl sie do Czech. Ile w tym prawdy, nie wiem, bo nikt z MS Rhein Ruhr nie chcial mi dac dalszych namiarow. Acha. rewelacyjna Taube !!! Nie wiem tylko, czy byla w 72, czy w 48

Edytowane przez BRAVO112
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje sklejanie zawsze szło w parze z literaturą lotniczą. Łykałem Arcta, Króla, Skalskiego i wielu innych i marzyłem o sklejeniu modeli samolotów na których walczyli. Ale w PRL brakowało nie tylko  modeli ale i książek. Przeglądając stare SP znalazłem kolejną, o której nawet nie wiedziałem. 

dziennik lotnika.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no wiesz, kiedys to bylo inaczej. 😉 w latach 70-80 modele byly skromne, ale serce sie radowalo jak sie takie cos dostalo. 🤗 dzisiejsze czasy to pelno opcji, ale wtedy? to prawda ze czekalo sie tygodniami w kiosku na nowy model. stare modele mają taka magie, nie to co teraz. a jak porównasz te vintage z italeri do nowych, to widac roznice jak na dłoni. 🧐 ale czasy sie zmieniają, i trzeba isc z duchem czasu. ale fajnie, ze mozemy chociaż powspominac. w sumie to wspomnienia z tamtych czasów dodają takiego smaczku. 🍀 teraz wszystko jest latwiej dostępne, ale czy to zawsze lepiej? 🤷 no wlasnie- kwestia tej jakosci. a waszym zdaniem kiedyś byly lepiej wykonane czy dzis? trudno powiedzieć. nostalgia ma swoją moc, ale i nowości swoje plusy. 🌟

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście vintage, to nostalgia za dawnymi czasami, za emocjami jakie się łączyły ze zdobywaniem modeli i ich szybkim budowaniem.  Z czysto modelarskiego punktu widzenia, bez nostalgii z jaką się u nas łączą, są to słabe modele,  czasem karykatury pierwowzorów, ale miłość jest ślepa;) Ja to tłumaczę sobie tak, że na starość człowiek dziecinnieje i ten powrót do zabawek politechnicznych z dawnych lat jest tego objawem:) Nigdy bym nie namawiał żadnego dzieciaka, żeby spróbował skleić jakiś archaiczny samolocik, np. Karasia z Ruchu, czy Czaplę z ZTS. To mogłoby zamordować pasję zaraz na początku kariery modelarskiej:) 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, letalin napisał:

... Nigdy bym nie namawiał żadnego dzieciaka, żeby spróbował skleić jakiś archaiczny samolocik, np. Karasia z Ruchu, czy Czaplę z ZTS. To mogłoby zamordować pasję zaraz na początku kariery modelarskiej:) 

Mnie nikt nie namawiał na te modele. Za Karasia czy 11 byłem w stanie oddać wszystko ! To naprawdę były wymożone modele ! Nadmienię też, że to właśnie te modele ( wraz z Mikro 144 i Plasticart ) rozbudzały pasję. Obecnie dzieciaka bardziej zniechęci perfekcyjny model Army niż taki jednodniowy projekcik.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, jmx62 napisał:

Vintage czy nostalgia to nie tylko modele ale i farby.

Pamiętacie?

SP 1988.

Nie tylko "Pamiętacie", ale jeszcze jakbym dobrze poszukał to bym jeszcze coś znalazł :hmmm:

Miałem zestawy, Polski, ZSRR i Niemiecki

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kopernik napisał:

 Obecnie dzieciaka bardziej zniechęci perfekcyjny model Army niż taki jednodniowy projekcik.

Dziś nie ma raczej rynku na proste, niezbyt perfekcyjne modele. Gdyby był, to naśladowców Copy Bossa z jego tanimi (jeszcze?) kopiami cudzych zestawów (nawet Gladiatora od śp. Matchboxa zerżnęli) byłoby więcej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, letalin napisał:

Dziś nie ma raczej rynku na proste, niezbyt perfekcyjne modele. Gdyby był, to naśladowców Copy Bossa z jego tanimi (jeszcze?) kopiami cudzych zestawów (nawet Gladiatora od śp. Matchboxa zerżnęli) byłoby więcej. 

Mister Craft - mówi Ci to coś ? Ilustracyjnie : sklepik w MLP w Krakowie, tylko ten producent ...

sklep.jpg

Edytowane przez kopernik
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Zgodnie z obietnicą, aczkolwiek jak się okazało WM to współcześnie wydawane modele vacu i żywiczne więc jako takie do vintage się nie zaliczają no ale doszły w jednej paczce więc dla zainteresowanych 1/14420231017_173708.thumb.jpg.df3826be89541e06e90832573ea64b97.jpg

20231017_173651.thumb.jpg.55563e6ca9121999fbde40c2aa450217.jpg

natomiast wracamy do klasyki

20231017_173852.thumb.jpg.a92db840ca75d0346bc9b2dc949289c7.jpg

20231017_173907.thumb.jpg.1a62d30fc9a25d8e1b096235a27c0515.jpg

i kolega

20231017_173915.thumb.jpg.c6403fec185b12912e6c52c316b38225.jpg20231017_174023.thumb.jpg.69e446a4402c425dad834a6bfcbf6425.jpg20231017_174055.thumb.jpg.d0afb73a1894a21c1c2462994910ba3c.jpg

nawet w dobrym stanie, kalkomanie i bogactwo malowań jak na tak aftermarketowy produkt 😉

i trochę kompletnej egzotyki
20231017_174155.thumb.jpg.0a0b6848f2563e2dccabca0b66b4acee.jpg

W 1/32 dla maniaków pewnie da się coś z tego wyciągnąć jak dla mnie raczej ciekawostka :D
20231017_174214.thumb.jpg.2e3b6a0ea977d282ba8ee4c4a851a6be.jpg20231017_174224.thumb.jpg.a9b3969c10a7dad2d3f6cf9b35d3bb17.jpg

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.10.2023 o 19:01, Greif napisał:

Zgodnie z obietnicą, aczkolwiek jak się okazało WM to współcześnie wydawane modele vacu i żywiczne więc jako takie do vintage się nie zaliczają no ale doszły w jednej paczce więc dla zainteresowanych 1/144

Ortodoksyjnie biorąc Broplan to również nie vintage.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.10.2023 o 23:06, kopernik napisał:

Mister Craft - mówi Ci to coś ? Ilustracyjnie : sklepik w MLP w Krakowie, tylko ten producent ...

sklep.jpg

Ano niestety, z tym że jeszcze czas Academy się zdarza , i po prawej 21szy PF  od Accury (ex Innex)

Ceny niestety daleko wyższe niż przeciętne sklepowe (tzw pod turystę )

Tyle dobrego - że jest 

 Pozdr ww

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.