Skocz do zawartości

Jak hartowała się stal, czyli modelarskie lata PRL


kopernik

Rekomendowane odpowiedzi

  • Super Moderator

ja miałem serie PB, stacja benzynowa i kilka innych, klocki żółto czerwone były i pasowały do Lego

coś takiego (zdjecie w celu dyskusji)

1e251f7d4a65bc8fa8d5bcd86ef5.jpeg.8548a84752a6e4ac378bb645799523c7.jpeg

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Latające mnie nie interesują, ale trafiły się takie dwa. Ten amerykański kupiłem za bezcen, w USA jest wart z 500 USD. Ładna zabawka. Chociaż pewnie szła w drzazgi przy pierwszym twardszym lądowaniu.  Gumówka czeska z CSH. Nie wiem po co tam tyle kółek?

20240504_094253.jpg

20240504_094406.jpg

20240504_094440.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, Greif napisał:

ja miałem serie PB, stacja benzynowa i kilka innych, klocki żółto czerwone były i pasowały do Lego

coś takiego (zdjecie w celu dyskusji)

Pebe mini auto :D . Też je miałem, muszę za nimi pogrzebać w piwnicy rodziców. Ciągnik siodłowy z  naczepą i druga ciężarówka. Z klocków z NRD miałem jeszcze duży zestaw zmechanizowany FORMO. Tam już można było cuda robić. Mój numer popisowy to działająca skrzynia biegów o dwóch przełożeniach i przeniesienie napędu wałem z przekładnią na tylne koła.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

To jeszcze takie działo samobieżne wykopałem na allegro.

Mam nadzieję że właściciel tej zabawki i autor zdjęć nie bedzie miał pretensji w końcu zrobilem dodatkową reklamę. A z kolei admin mnie nie zbanuje za pseudoreklamę.

I zwróćcie uwagę na szczegółowość tego stworka hahaha.

Screenshot_2024-05-04-21-23-42~2.png

Screenshot_2024-05-04-21-23-55~2.png

Screenshot_2024-05-04-21-24-00~2.png

Edytowane przez jmx62
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, jmx62 napisał:

To jeszcze takie działo samobieżne wykopałem na allegro.

Mam nadzieję że właściciel tej zabawki i autor zdjęć nie bedzie miał pretensji w końcu zrobilem dodatkową reklamę. A z kolei admin mnie nie zbanuje za pseudoreklamę.

I zwróćcie uwagę na szczegółowość tego stworka hahaha.

Nie ma żadnego załącznika 😟

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze takie znalazłem:

2070051490_20240505_1544101.thumb.jpg.d47eff373084e4e4d7d506c290d82965.jpg

No i F1A Sowa, ale już się nie mieści w kadrze. 

Wszystkie z zawartością.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rakietę Mirek miałem i nawet latała. Chyba nazwali ją na cześć naszego jedynego kosmonauty Hermaszewskiego.

Z tych pozostalych to nie kojarzę nic poza takim wątkiem że z planów zamieszczonych w lokowskim Modelarzu zbudowałem Piper Cuba a później sam z rysunków Glassa DKD-III w konwencji klasy "Orzeszek" czyli PeanutScale. Modele miały chyba jedyne ograniczenie rozpietosci płatów(chyba do 30 czy 33cm) i napęd gumowy. Fajna była zabawa w budowanie i później puszczanie na łące przy bezwietrznej pogodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No te rakiety Mirek też mieliśmy w modelarni, była zakupiona "seria próbna" - 5 szt. a później już była seryjna produkcja "kadłubów" we własnym zakresie :lol: ; kupowane były tylko silniczki do nich :)

Strzelało się z wyrzutni z anteny samochodowej :mrgreen:, a taśmy hamujące robiło się z papierowej taśmy do kas :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, kopernik napisał:

1a2.jpg

Miałem coś podobnego, ale na pewno innego!

Czyli było tego więcej!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, barszczo napisał:

A to cudeńko mieliście?

 

O tak!

Mój był czerwony.

Żeby go puszczać chodziliśmy z tatą na sąsiednią ulicę, która była długa i mało uczęszczana.

Pamiętam do dziś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak już Szanowny Przedmówca napisał, była to "żelazna" pozycja nad polskim Bałtykiem :)

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze pamiętam Made in CCCP taki śmigłowiec wystrzeliwany ze specjalnej wyrzutni-raczka z rolką na niej żyłka coś jak szarpak do odpalania np. motorówki to coś napedzalo 3łopatowy wirnik i hyc do góry. Ładnie latał jak się trafiło na dobre warunki to i kilka minut.

Nie pamietam dokładnie ale kilkadziesiąt stron wstecz wrzuciłem fotkę tego wynalazku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, barszczo napisał:

355360198.jpg.1cb6ec0825a82a99208c6f81059feb80.jpg

Człowieku! Normalnie cofnąłeś mnie do podstawówki!

Mój zestaw był granatowy, a 3 ludziki też żółte.

 

Pamiętam, że malowałem go w różne kamo plakatówkami :mrgreen:

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.