Jump to content

Fliegender Büchsenöffner- Henschel Hs129 B3, Italeri 1/72


panDespota
 Share

Recommended Posts

Konkurs na PWM się kończy więc trzeba wrócić dla równowagi do bardziej umiarkowanego klimatu :) Dojrzałem żeby na warsztat wyciągnąć mało znany a jeden z moich ulubionych samolotów- latający otwieracz do konserw w wersji z działem 75mm. 
Poszukuję zdjęć armaty, tą zestawową trzeba poprawić. Jakby ktoś miał zdjęcia detali i się podzielił byłbym wdzięczny. Plany do nitowania- nie będę sprawdzał średnicy kółka ogonowego  ;)  

HHkyYmAo_o.jpg

Edited by panDespota
 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nie wytrzymałem i przyłożyłem do planów. Wersja B-1 i B-2 pasuje prawie idealnie jak na takiego wiekowego dziadka. Z B-3 coś jest nie tak, jakby przeskalowany ? Gondola działa mnie martwi. Jest sporo za mała ?

9KZucOUg_o.jpg

cPnRFkLr_o.jpg

Dorobiłem tez hamulec działa. Trzeciego Rzędu otworków już nie zrobię. Zleją się w jedną masę... Wzorowałem się na rzucie bocznym gdzie spod nosa wystaje zgrubienie gwintu.

35ZBIRYJ_o.jpg

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 • 1 month later...

Bryła złożona. Silniki zamocowane do zdjęcia. Oszklenie rozcięte, będę otwierał kabinę. Pojawiło się kilka linii podziałowych, kilka zaszpachlowałem, dodałem kilka klapek inspekcyjnych, ponitowałem. 

mbl5dmAf_o.jpg

Problem jest z malowaniem. Chciałem  wykonać egzemplarz biorący udział w walkach- podparty jakimś zdjęciem. Jedyny do jakiego udało mi się dotrzeć to samolot o nr. 162052 zasypany śniegiem przejęty przez Sowietów. To podobno jedyna sfotografowana maszyna, która działała operacyjnie. Malowanie raczej z tego nie wyłuskam. Na sieci też nie trafiłem.

mwe0K9B9_o.jpg

2VuxPPq7_o.jpg

lGKlcRL8_o.jpg

Pojawiają się jeszcze w sieci B2 141258 BH+ZS, latał z drewnianą makietą. Do tego 140494 DO+XG, z tym że to też B2 testówka (w testach latały jeszcze podobno 141291 i 141292- zdjęć nie znalazłem) Te mnie jednak nie interesują ?

Jakby ktoś coś wiedział więcej chętnie wysłucham. 

Link to comment
Share on other sites

 • 5 weeks later...
W dniu 5.04.2020 o 00:33, panDespota napisał:

Jakby ktoś coś wiedział więcej chętnie wysłucham. 

może coś się przyda - kilka faktów które udało mi się wygrzebać :

1) w publikacji Wydawnictwa Militaria nr 10 (to stare z 1996) na str. 20 jest grafika z kamo wersji B-3 podpisana jako: Hs 129B-3 ze Stab.IV. (Pz)/SG 9, pilot: mjr Bruno Meyer, Polska, zima 1944-45.  Jest też na str. 21 grafika wersji doświadczalnej z E-Stelle, Travemunde, 1944 ale to pewnie cie nie zainteresuje bo to jest ta wersja z drewnianą atrapą zasobnika do testów.

 

2) w angielskiej publikacji "Hs 129 Panzerjager" (1997, wyd Classic Publication,  autor Martin Pegg) jest spis strat tych samolotów i dla wersji B-3 widnieje 6 egzemplarzy:

- 20 styczeń 1945 --> Nr 162044 z 13.(Pz)/SG 9, rozbity podczas przymusowego lądowania na lotnisku w Inowrocławiu (po awarii silnika). Samolot zniszczony przez własne jednostki.

- 22 styczeń 1945 --> Nr 162037 , Nr 162038 , Nr 162043 wszystkie z 13.(Pz)/SG 9, wszystkie zniszczone przez wycofujące się własne jednostki na lotnisku Tonndorf.

- 23 styczeń 1945 --> Nr 162041 z IV(Pz)/SG 9, zniszczony przez wycofujące się własne jednostki na lotnisku Kleineichen.

- 6 marzec 1945 --> Nr 162046 z 10.(Pz)/SG 9, ciężko uszkodzony (w 60%) podczas nalotu na lotnisku w Weidengut.

o tym z twojej fotki (Nr 162052) nie ma nic...  :hmmm:

ponadto na str. 294 jest ciekawa relacja pilota Gebharda Webera o kilku jego akcjach bojowych na B-3 gdy bazował na lotnisku w Świdnicy (Schweidnitz). Dwie dotyczyły ataku na kolumny sowieckich czołgów pomiędzy Striegau und Jauer (Strzegomiem a Jaworem), a jedna dotyczyła zniszczenia sowieckiego czołgu okopanego na przedpolu Wrocławia (podczas oblężenia Breslau). Niestety nie ma żadnych dat ani informacji o numerze samolotu.  

 

Jakbyś coś więcej potrzebował (np. skany) to pisz na PW . W tej angielskiej książce są też jakieś plany, ale dość gruba (prawie 400 str) i tylko ją pobieżnie przejrzałem na szybko :mrgreen:

 • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

To jest ten rodzaj samolotu tak brzydki, że aż ładny, jeden z niewielu niemieckich, który mi się podoba. Czekam na dalszy rozwój wypadków :)

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

Link to comment
Share on other sites

Model jest pokryty czarnym podkładem i obawiam się, że na takim etapie utknie aż coś nowego na temat Be-trójek nie wypłynie... ? Ale nic straconego. W magazynie leży jeszcze B1 i B2 plus jeden zestaw z otwartymi komorami uzbrojenia Airesa :) 

Znalazłem jeszcze analizę malowań B3 na jakiejś francuskojęzycznej stronie. Po wrzuceniu w translator wynika, że prawie wszystkie malowania to czysta fantazja. Jedynie z żółtą trójką jest jakie takie prawdopodobieństwo że to istniało... ale to też wróżenie z fusów. 

http://modelscale.free.fr/profils/Hs129B3_P/index.html 

Edited by panDespota
Link to comment
Share on other sites

 • 4 months later...
 • 2 weeks later...
W dniu 4.10.2020 o 23:17, M.A.V. napisał:

fajnie że jednak nie wylądował w szafie :super:

Utknął by tam na wieki 😂 Panzerknacker dostał kolorki RLM65/70/71 plus żółte wstawki. Model ma niestety skopany dziób. Jest za szpiczasty. Przerasta to mój warsztat i go nie poprawię... 

Obrazek

Obrazek

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 • 3 months later...

W końcu kupiłem folie i ogarnąłem maski. Postanowiłem też poprawić szewron u góry, na taki jak był używany na Ju 87. Wiecie może czy na skrzydle z szewronem nie było krzyży? Tak sobie sprawdzam i za cholerę nie idzie ich wpasować jak jest szewron. Za mało miejsca zostaje. Teraz błysk i kalki. 

 

IMGP2590a.thumb.JPG.270567b07eb4550f9ce8b951634767ee.JPG

Edited by panDespota
Link to comment
Share on other sites

 • 6 months later...

Pytanko. Na jaki kolor mogło być malowane działo z całym mechanizmem? Na zdjęciu jest wyraźnie ciemniejsze niż spód samolotu 🙄

 

image.png.33cf8bb0f054a615357e3368a93b3565.png

 

PS. Temat nie umarł. Dzięki uprzejmości  kolegi Rektora znalazłem się w posiadaniu super hamulca do działa oraz kół. Jeszcze raz z tego miejsca pragnę mu podziękować. Prace ruszają dalej 😁

Edited by panDespota
Link to comment
Share on other sites

Działa w galeriach niemieckich prototypów czołgów i te wymienione w pojazdach dosyć często są malowane na szaro, więc zmałpowałem i swoje też w Hanszelku tak maźnąłem. Małych otworków w ostatnim rzędzie już nie nawiercałem. Bałem się, że najmniejsze wiertło jakie posiadam i jakim wierciłem będzie mi "łączyć" otwory. Jestem mega zadowolony z tego elementu :mrgreen: Powolutku zbliżam się do galerii.

 

Obrazek

Edited by panDespota
 • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.