Skocz do zawartości

Panzerkampfwagen V Panther ausf A tamiya 1:35


kyko1916

Rekomendowane odpowiedzi

Jak pewnie ktoś zauważy to drugi warsztat w dość krótkim czasie w dodatku w poprzednim nie pojawiło się żądni zdjęcie

A to dlatego że model Zwiezdy z racji biednego wykonania postanowiłem wykorzystać jako poligon ćwiczebny jeśli chodzi o malowanie i efekty z tym zwiazane.

Więc kolejnym projektem tym razem mam nadzieję już w pełni zrobionym tak jak trzeba będzie ta właśnie panterka https://zapodaj.net/b1c450e54124f.jpg.html[/img]   No i trzeba przyznać że jakość wykonania w porównaniu ze zwiezda to niebo a ziemia.

Ale do rzeczy. Na początek potrzebuje pomocy z doborem farb. Z racji że wielokolorowy kamuflaż może mnie przerosnąć a takie chyba głównie stosowali wybór pada na wczesny Panzergrau. Na chwilę obecną z farb mam tylko czarny podkład. Więc pytanko jakiego zestawu wy byście użyli ? Farbki muszą być niesmierdzace bo maluje w domu bez zbytniej wentylacji.

Jeszcze jedno pytanie. Widziałem metodę washowania poprzez nałożenie washu olejnego na cały model a następnie sukcesywne wycieranie go za pomocą patyczków nasączonych rozpuszczalnikiem. Czy możliwe jest coś takiego z akrylami ?

Metoda wydawała się dość łatwa a mimo wszystko dająca ciekawe efekty bo poza przyciemnieniem zakamarków można było tworzyć zacieki odpowiednio ścierając wash.

Edytowane przez kyko1916
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Pantera to pojazd z późniejszego okresu wojny i wtedy niestety czołgi nie były już malowane w jednolitym kolorze szarym. Jeśli dobrze pamiętam po raz pierwszy były użyte na Łuku Kurskim. Więcej na pewno opiszą koledzy z większą wiedzą od mojej ?

Edytowane przez lukee82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, kyko1916 napisał:

Ale do rzeczy. Na początek potrzebuje pomocy z doborem farb. Z racji że wielokolorowy kamuflaż może mnie przerosnąć a takie chyba głównie stosowali wybór pada na wczesny Panzergrau.

Szary do Pantery odpada. Jeśli chcesz mieć ją w jednym kolorze to dunkelgelb czyli ciemnożółty. A jeśli nie, to malowanie kamuflażu nie jest takie trudne a kiedyś zacząć trzeba. Najlepiej od razu.

 

6 godzin temu, kyko1916 napisał:

Więc pytanko jakiego zestawu wy byście użyli ? Farbki muszą być niesmierdzace bo maluje w domu bez zbytniej wentylacji.

Jeśli już zdecydujesz się na ciemnożółty z nieśmierdzących farb dobre są Vallejo z ich thinnerem i retarderem dają radę. Czasem trzeba zetrzeć gluta z igły i tyle. Mają też specjalny set do tego koloru ale można pójść też w inną stronę kupując farbę dunkelgelb i jakieś dwie jaśniejsze farby o żółtawym odcieniu jeśli chcesz modulować. I jeszcze w razie czego białą jakby z samymi żółtymi kolorami nie wyszło. Mig też ma sety do modulacji ale kiedyś używałem ich Olive Drab i osobiście nie byłem zadowolony. Jeśli będziesz malował tylko pod nieobecność domowników (ja tak robię) to od razu idź w farby Tamiya/Mr Hobby/AK Real Colors. Pracuje się z nimi znacznie lepiej i łatwiej się po nich czyści. Potem wietrzysz pomieszczenie i smrodek z głowy. Z resztą płyny do czyszczenia aerografu i tak są śmierdzące więc smrodu i tak nie unikniesz.

Edytowane przez TAW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że farbki bądź inna chemia nie śmierdzi, nie oznacza, że ich opary nie są szkodliwe. Często, wręcz specjalnie dodaje się "smierdziucha", by wymusić na użytkowniku wietrzenie pomieszczenia. Tak więc proponuję wietrzyć w każdym przypadku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wietrze oczywiście zawsze niemniej nie chce by innym też śmierdziało dlatego raczej taki wybór zaś czyszczenie aeroto raczej kwestia minut więc da się przeżyć. Poprostu chce zminimalizować ten problem na ile się da

Mam już retarder I thiner vallejo więc chyba właśnie w to pójdę

Mam też biała i czarna podkładowa więc chyba do ewentualnego rozjaśnienia czy przyciemnienia się nada

A jakim kolorem robić wtedy ewentualny chipping ? Może być szary ? Czy rozjaśniony lekko dunkelgelb ?

Ps

Powoli sklejam, same koła narazie na sucho ale przy tylnim kole ?zębatym ? z jednej strony nie da się go dopchnać by stykało do kadłuba bo opiera się na elemencie zawieszenia.Pytanie czy tak być powinno czy muszę usunąć tam ten kawałek by było tak jak z drugiej strony

 

IMG_20200219_205141.jpg

Edytowane przez kyko1916
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.02.2020 o 22:52, kyko1916 napisał:

e koła narazie na sucho ale przy tylnim kole ?zębatym ? z jednej strony nie da się go dopchnać by stykało do kadłuba bo opiera się na elemencie zawieszenia.Pytanie czy tak być powinno czy muszę usunąć tam ten kawałek by było tak jak z drugiej strony

Nie obraź się ale ten model w detalach jest tak podobny do pantery, że szczególnie to koło to zrób jak Ci pasuje (tzn. aby tylko na gąsienicę pasowało)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj najpierw o czołgu który kleisz niż tak jak teraz o podoba się to kleję a inni podpowiedzą. Nie tędy droga a i nie będziesz się musiał o wszystko pytać taka rada na przyszłość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś mi niedowiarkowi przytoczyć fragment jakiegoś tekstu o panterze gdzie znajdę info czy mam zdjąć koła do malowania lub czy tylne koło ma stykać do podwozia bo przyznam że nie wierzę że takie info mogę znaleźć a zdjęć obejrzałem wiele ale żadno nie pokazywało tego szczegółu. Stwierdziłem w myśl zasady kto pyta nie błądzi że na forum uzyskam pomoc od doświadczonych kolegów ale jak widać niektórych to strasznie boli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kyko1916 napisał:

... czy tylne koło ma stykać do podwozia bo przyznam że nie wierzę że takie info mogę znaleźć a zdjęć obejrzałem wiele ale żadno nie pokazywało tego szczegółu.

Proszę bardzo - koło napinające Pantery ausf.A  panther16.jpg.ceed78694c5bd2ea007758405b5d1f0c.jpg 

i może jeszcze widok z tyłu panther_220.thumb.jpg.424087093f43ff18bf84fce7495ad6af.jpg

Ogólny widok na koła - popatrz na rozmieszczenie i ilość kół panther_39.jpg.827743fa5ce180ac7ecfa6b7b4463474.jpg

Koła jezdne może z góry - panther_196.jpg.98be2daa4c541596b98f653f0471b018.jpg

i dodatkowo jeszcze z tej wewnętrznej strony.panther_197.jpg.86ce2d6a426d8e9ca7ef608fd5d3ee5a.jpg

Popatrz teraz na te z modelu i te ze zdjęć. Model ten jest bardzo uproszczony - delikatnie mówiąc :roll:.

I teraz łatwiej zrozumieć dlaczego Kolega napisał - 

5 godzin temu, enten napisał:

Nie obraź się ale ten model w detalach jest tak podobny do pantery, że szczególnie to koło to zrób jak Ci pasuje (tzn. aby tylko na gąsienicę pasowało)

Co do koła napędowego to jednak trzeba sprostowania -

1 godzinę temu, enten napisał:

To są koła do późnych wersji ausf.G.

a to jest ausf.A

panther-a-walkaround-150.jpg

Pozdrawiam

Krzysztof

Edytowane przez meser262
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać że kolega chce wszystko na tacy bez używania własnej głowy . Proszę bardzo jak się kolega uczepił malowania kół to , można zdjąć , można zostawić, zdjąć jeden rząd kół , można dwa,można malować w ramce przed wycięciem  lub częściowo wycięte . To są te które przerabiałem ilu modelarzy tyle sposobów a często stosuje się różne zależnie od modelu  nie ma jednego uniwersalnego sposoby.Trzeba próbować bo gotowca niema, i powtórzę jeszcze raz ilu sklejaczy tyle patentów.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę problemu w sklejaniu tego co się podoba bez czytania o rzeczywistym pojeździe (wtf) oraz tego że oczekuje się pomocy na forum. Polecam natomiast następnym razem poczytać recenzje modelu przed zakupem. Zmiana Zvezdowego ISU na tą Pantere to przysłowiowe z deszczu pod rynnę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, meser262 napisał:

Co do koła napędowego to jednak trzeba sprostowania -

To są koła do późnych wersji ausf.G.

Zgadza się, chciałem na szybko pokazać jak diametralnie różni się wygląd koła z modelu od rzeczywistości a że późno i mimo wszystko potrzeba pomocy to wkleilem pierwsze info.

 

Ponawiam propozycje aby nie zajmować się merytoryką a przećwiczyć wszystkie techniki sklejania oraz malowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.