Skocz do zawartości

Stridsvagn 103C - 1:25 - projekt własny


Kalor

Rekomendowane odpowiedzi

Ten czołg jest dla mnie ważny - był w książeczce na której uczyłem się czytać (Samochody od A do Z)...

 

I po zrobieniu mojego modelu przeczytałem na amerykańskim forum, że wspomniani Szwedzi na początku lat 90-tych szykowali się do kolejnej modyfikacji tych maszyn, ale mieli okazję zrobić próbne strzelanie z T-72... No i pocisk wystrzelony z T-72 podobno zatrzymał się na autoloaderze działa... Czyli w okolicy tych doczepianych kontenerów z tyłu... No i Szwedzi kupili Leopardy 2...

 

A model wychodzi pięknie - podziwiam ogrom pracy włożony w tę maszynę i życzę powodzenia na finiszu, pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months later...

10 miesięcy prokrastynacji, nowy rekord.

 

Ogarnąłem już większość detali - część dodam po malowaniu żeby nie przeszkadzały a części pewnie jeszcze nie zauważyłem na zdjęciach, robienie tego modelu przypomina zabawę w znajdź 100 różnic na ciągle zmieniającym się obrazku. Bardzo nużące bo jest tego za dużo jak na skracz i muszę robić skoki w bok żeby nie stracić zainteresowania.

 

Powoli będę brał się za malowanie kolorów pod obicia - po bokach do mini a na górze do takiego szarego podkładu.

 

Co na zdjęciach - karabin, koszmar do robienia, cienki papier i przekombinowany. Dwa razy musiałem poprawiać żaluzje bo wsadziłem w nie paluchy przy wyciąganiu z półki, za drugim razem zablokowało mi to robotę na dwa miesiące.

7Kz0n43.jpg

 

Te arkusze na krawędzi to nowoczesny system maskowania gorącego wydechu. I na samym dole odlane kanistry.

weLmvNs.jpg

 

Koszmar który mnie czeka: obrobienie ogniw do trzech czołgów, mam nadzieję że znajdę coś interesującego na netflixie żeby puścić w tle.

1Udq56x.jpg

Dużym rozczarowaniem była żywica FC52, wydawałoby się że długi czas życia to zaleta, ale ponieważ nie mam maszynki do odpowietrzania to 50% odlewów miało dziury po bąbelkach. FC55 pomimo że trochę śmierdzi to ma mniejszą lepkość, łatwiej dochodzi w zakamarki i właściwie nie mam odrzutów pomimo tego że mam dość luźne podejście do mieszania i lania do form.

Edytowane przez Kalor
  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.07.2022 o 20:56, Kalor napisał:

... ponieważ nie mam maszynki do odpowietrzania ...

 

Hej.

Zanim sprawiłem sobie komorę pŕożniową używałem "wirówki". Z blachodachówki wygiąłem koszyczek, który zaczepiałem na końcu smyczy (ale takiej od owczarka a nie ratlerka). Do koszyczka trafiała zalana żywicą forma (obudowana klockami Lego coby się nie rozpadła, rozmiar tej obudowy limitował wymiary koszyczka), łapałem za drugi koniec smyczy i kręciłem. Siła odśrodkowa metra smyczy wystarczała żeby odpowietrzyć formę.

Trzeba tylko ZAWSZE dobrze posprawdzać wszystkie połaczenia, bo jakby się coś urwało...

 

Pozdrowionka

ZzB

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przejdzie, mam formy dwuczęściowe bez miejsca w które mogłoby powietrze uciekać. Odpowietrzać muszę przed rozlaniem żywicy. Klasyczne lanie przez dziurkę nie sprawdziło mi się za bardzo - nawet FC55 nie jest na tyle sprytna żeby dostać się we wszystkie zakamarki odlewu który ma mniej niż 0.5mm grubości.

 

Poza tym, samo rozlewanie jest na tyle upierdliwe że jakbym miał się jeszcze bawić w kręcenie czy cośtam, to cały projekt wyleciałby przez balkon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podziwiam. Z Waści niespotykanie spokojny człowiek.

Czy masz może link do miejsca na BigTanku, będącego dla Ciebie źródłem wiedzy na temat odlewów? Szukałem, ale nie znalazłem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzorowałem się na tym jak to BigTank robi: http://www.kartonwork.pl/forum/viewtopic.php?t=12215&postdays=0&postorder=asc&start=29 do tego trochę własnych eksperymentów bo czasem trzeba dodać dodatkowe kanały żeby się żywica lepiej rozprowadzała, czasem ponacinać formę w miejscu gdzie są śruby - bez odpowietrzania nie wleje się do wgłębienia wielkości 1mm i trzeba ją dopchać. Niektóre ogniwa, tak jak Diehla do strv, lepiej postawić bokiem bo wtedy film z miejsca łączenia jest łatwiejszy do wyczyszczenia.

Jest bardzo mało materiałów jak odlewać takie małe detale, nie mam pojęcia dlaczego, szukałem po polsku, angielsku, jest mnóstwo śmiecia i pewnie wartościowe rzeczy się w tym gubią. A teraz jak ludzie przenieśli się z for na facebooka czy discorda to będzie jeszcze trudniej o takie rzeczy.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Nigdy nie myślałem ze do tego dojdzie, zaczynam malować; nie wszystko jest co prawda skończone ale to nie będzie przeszkadzać.

Na początek zrobię dolną część bo ta jest już gotowa, położyłem już bazę pod obicia - co i gdzie będę brał ze zdjęć pojazdów z muzeum w Axvall. Co ciekawe dolna część nie była dodatkowo kryta szarym podkładem jak reszta, tylko od razu na minię(?) szedł zielony.

LYkvhBG.jpg

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Trochę farby na spód, ciężko było bo nie miałem jak go złapać żeby czegoś nie urwać. Nie mogłem też dobrać odpowiednio odcienia zielonego, wyszło co wyszło, uwalę kurzem i będzie git : ). A tak na serio to szukałem sensownej recepty ale nic mi nie pasowało do tego co wyszło mi ze zdjęć. Robiłem w końcu na oko, a mając na uwadze kalibracje monitorów, balans bieli aparatu, oświetlenie i wypłowienie farb to byle ten  zielony był ciemny. Inaczej też będzie wyglądać jak położę resztę kamo i zniknie ten czerwony.

 

qqqlMGB.jpg

sN9VBzN.jpg

0ja9U9J.jpg

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Finał to będzie w pokoju bez klamek.

 

Dla rozrywki zrobiłem Karola Gustawa, 4cm długości, zeszło mi dłużej niż planowałem, powinienem AT4 zrobić.

80iHgnk.jpg

 

No to teraz coś co przerażało mnie od dłuższego czasu, kanciaty Szwedzki kamuflaż. Zacząłem z maskami od Pawła które są oparte o schemat od Trumpetera, po mojemu to Trumpeter 'lekko' uprościł i połączył część plam, nie dałem rady i robię sam. Najwięcej pracy i tak będzie z obklejaniem wszystkich detali. Bazuję na pojeździe 202273, większość pojazdów z walkaroundów ma podobne rozmieszczenie plam.

 

No to rozrysowałem tak, na start czarny:

K5xVKph.jpg

 

Na razie czarny:

jMtS9HB.jpg

 

Spód, chyba już go nie będę ruszał.

mz0DSbl.jpg

 

Wszystkie brakujące detale dokleję później, nie chce mi się już czekać, brud zamaskuje ślady. Jeszcze trochę się zastanawiam, ale nie będę ma tym etapie za bardzo modulował koloru, jest wystarczająco dużo szumu z geometrii i kształtu kamuflażu że marmurek + distressing wystarczy. Z resztą, on potrafi być tak brudny że mógłbym pominąć malowanie kamo i od razu brud kłaść.

 

Najbliższe kilka dni będzie trudnych.

  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kettebell poczeka, aerografowanie na razie skończone i jestem w miarę zadowolony z tego co wyszło.

 

Trochę źle zrobiłem zaczynając od czarnego i brązu, mniej maskowania miałbym gdybym zaczął od zieleni, miałbym też lepszą kontrolę nad kolorem. Miałem też problemy z żółtą taśmą maskującą od tamki, ten intensywny  żółty przeszkadzał mi w poprawnym odbiorze koloru a i taśma nie chciała się siebie trzymać na obłościach.

 

Teraz trzeba posprzątać farbę po malowaniu i zużyć farbę bo jest za gładko.

 

Więcej zdjęć tutaj, nie chcę spamować: https://imgur.com/a/i695MWN

 

Maskowanie przed ostatnim kolorem:

bktvb4Z.jpg

 

Zielone mieszałem sam, żaden z gotowców mi nie pasował, próby ich modyfikacji też nie wychodziły.

QHXKPQM.jpg

z2zvbZy.jpg

G0MchnI.jpg

Edytowane przez Kalor
  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.