Jump to content

Zadajemy pytania, dostajemy odpowiedź

Recommended Posts

• Replies 6.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Podział na "akryle" i "lakiery" jest błędny. Praktycznie wszystkie farby modelarskie to akryle (nie licząc tzw. "olejnych" czyli ftalowych). Mogą różnić się rodzajem żywicy akrylowej, rozpuszczalnika

IBG

To zdaje się stare formy od Dragona, więc powinien być OK.

Posted Images

Do maskowania to się średnio nadaje, ale jest świetna do trasowania linii, czy nitowania.

Mirek do maskowania sie doskonale nadaje bo mozna ją fajnie wygiąć a do trasowania to srednio przynajmniej dla mnie sie nie sprawdziła lepsza jest Dymo

Mirek do maskowania sie doskonale nadaje bo mozna ją fajnie wygiąć a do trasowania to srednio przynajmniej dla mnie sie nie sprawdziła lepsza jest Dymo

Może inaczej. Mi ona nie pasuje z 2 powodów. Po pierwsze jest nieco za sztywna i gruba przez co czasem przez to trudno ją ułożyć na nierozwijalnych powierzchniach. A po drugie ma małą szerokość. Zdecydowanie wolę tamijowską taśmę. Nie jest może tak elastyczna jak 3M, ale zawsze można ją dociąć na co pozwala jej większa szerokość.

A można prosić o podlinkowanie tej taśmy Dymo?

No właśnie. Co to za ustrojstwo?

Może inaczej. Mi ona nie pasuje z 2 powodów. Po pierwsze jest nieco za sztywna i gruba przez co czasem przez to trudno ją ułożyć na nierozwijalnych powierzchniach. A po drugie ma małą szerokość. Zdecydowanie wolę tamijowską taśmę. Nie jest może tak elastyczna jak 3M, ale zawsze można ją dociąć na co pozwala jej większa szerokość.

Mirek ja nie mówie ze zastepuje tasme tamki tylko ze nadaje sie do maskowania

co do Dymo to taka

http://www.dymo.com.pl/product_picture/fit_in_300x300/f5795404e473756cfc1f5d1940016b51.jpg

orientuje się ktoś czym można farbę w sprayu zmyć z modelu ?używałem jak narazie kreta i cleanlux ale niestety nic nie daje, pomalowałem kastę sprayem i na to użyłem bezbarwnego z humbrola i efekt jest taki że lakier nie może "doschnąć" cały czas jest miękki i lepi się pod palcami

Może lakier nie do końca rozmieszałeś? Często na dnie robi się taki glut, który możesz rozmieszać jakimś czystym patyczkiem. A jak to nie pomoże, to może jakaś wada firmowa, albo reakcja chemiczna z kolorem bazowym. Nie mam pojęcia co to może być.

orientuje się ktoś czym można farbę w sprayu zmyć z modelu ?używałem jak narazie kreta i cleanlux ale niestety nic nie daje, pomalowałem kastę sprayem i na to użyłem bezbarwnego z humbrola i efekt jest taki że lakier nie może "doschnąć" cały czas jest miękki i lepi się pod palcami

Lakiery humbrola tak czasem mają. Raczej nie potrzeba tego zmywać. Podsuszyć ile się da np. na kaloryferze, a na wierzch dać warstwę sidoluxu lub innego lakieru akrylowego.

Jeśli już jednak zacząłeś kretować to spróbuj kupić "środek do mycia pędzli i innych narzędzi" - bierze raczej wszystko - uważaj na bezbarwne szybki - matowieją.

Witam, mam pytanie, jak malujecie sprężyny na amortyzatorach ? Macie jakieś sposoby żeby wyglądało to lepiej niż na załączonych obrazkach ?

Ja próbowałem na 2 sposoby, pędzelkiem 000 wzdłuż okręgów a drugi sposób to grubszym pędzelkiem malowałem po wszystkich sprężynach od góry do dołu.

Niestety oba sposoby nie dają zadowalających efektów, farbę starałem się dawać w miarę gęstą żeby nie rozlewała mi się na "rowki" pomiędzy sprężynami.

Czy przy malowaniu sprężyn maskujecie jakoś te obszary które nie powinny być zamalowane ???

Wiem że tego nie widać po złożeniu modelu ale chciałbym zrobić to jak najlepiej.

amor2q.jpg

amor1000.jpg

Witam, mam pytanie, jak malujecie sprężyny na amortyzatorach ?...

Odszukaj relację DarkWinga z budowy jakieś motocykla. Robił to srebrną taśmą.

Z tego co rozumiem chcesz aby sprężyna była czarna a szczeliny srebrne? Nic prostszego - należy zrobić to po prostu odwrotnie. Pomaluj całość błyszczącym czarnym akrylem, następnie zapuść w szczeliny srebrny metalizer lub farbę metaliczną z dodatkiem odpowiedniego rozpuszczalnika (ma to być wash metaliczny) ścierając palcem w locie nadmiar nadmiar ze sprężyn. Efekt murowany, zerowy wysiłek.

Ma być dokładnie tak jak mówi Krisownia, dzięki Panowie za wszystkie rady, w metalowe sprężyny w drugim w życiu modelu jeszcze się bawić nie będę, ale pomysł Krisowni zastosuje w praktyce. Dam znać jak wyszło, jeszcze raz dzięki na pewno wszystkie wasze rady się przydadzą.

Mam takie pytanko czy do wyginania elementów fototrawionych potrzeba zginarki czy wystarcza plastikowa sufmiarka a jeśli nie to jakie zginarki proponujecie do elementów fototrawionych firmy aber. Z tego co zdążyłem wyczytać to najlepsze zginarki produkuje firma The Small Shop. Co myślicie o tych zginarkach I którą wybrać

http://www.jadarhobby.pl/small-shop-sms001-photo-etch-workstation-mini-hold-fold-p-31883.html

http://www.jadarhobby.pl/small-shop-sms002-bug-workstation-p-31027.html

A oto moja sufmiarka

http://allegro.pl/suwmiarka-goodchoice-dl-15-cm-bardzo-lekka-i3164761963.html

Pozdrawiam Serdecznie

Ja jeszcze się pochwale moimi sprężynami, połączyłem wszystkie wasze rady i tak jak mówił Krisownia pomalowałem najpierw na czarno, ale ponieważ przy tej wielkości nie dałem wpuścić w rowki srebrnej farby pędzelkiem, skorzystałem z rady Maraka, znalazłem warsztawa Dark Winga w którym w szczeliny wciskał cienkie paski folii aluminiowej, i zrobiłem podobnie tylko zamiast folii aluminiowej skorzystałem z cienkich stalowych drucików, tak jak u Dark Winga to nie wygląda (i jeszcze pewnie długo wyglądać nie będzie) ale jestem z siebie umiarkowanie zadowolony.

dsc2102k.jpg

dsc2107p.jpg

dsc2110us.jpg

myślę że dobrze świadczy to o tym że warto zapytać na forum jeżeli z efektów swojej pracy nie jesteśmy zadowoleni.

Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam modelarską brać.

Witam Panów,

Mam do Was dwa pytania dotyczące Mi-24D Zvezdy

1. w jakim celu zvezda wykonała osobny element F20?(możliwość konwersji, jak wygląda ewent. luk)

2. czy kamuflaż zaproponowany przez zvezdę to virtual ( nikt go nie podejmuje ) czy real ( to jak wygląda prawa strona skorupy w wersji 1)?

będę bardzo wdzięczny za pomoc

tadek