Jump to content

Zadajemy pytania, dostajemy odpowiedź

Recommended Posts

• Replies 6.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Podział na "akryle" i "lakiery" jest błędny. Praktycznie wszystkie farby modelarskie to akryle (nie licząc tzw. "olejnych" czyli ftalowych). Mogą różnić się rodzajem żywicy akrylowej, rozpuszczalnika

IBG

To zdaje się stare formy od Dragona, więc powinien być OK.

Posted Images

Rozpuszczalniki celulozowe rozpuszczają farby olejne tzn. nie powodują zwarzenia się farb, ale niestety je niszczą. Najczęściej objawia się to zmatowieniem farby, a przede wszystkim jej znacznym zmniejszeniem wytrzymałości.

...oj jaki ja głupi. Rozcieńczałem błyszczące MM......i nic. Stary Humbrol Autentic śmigał jak nowy. Idę zobaczyć do gablotki czy farba nie spadła z modelu.

Witam wszystkich forumowiczów mam 15 lat, modelarstwem zajmowałem się już rok temu, jednak z powodu braku czasu, nie mogłem dalej kontynuować mojego nowego wtedy hobby :c Jedynym moim w pełni sklejonym modelem był model Boeinga 737, czysto sklejonego, bez malowania, próbowałem też nakładać pierwszy raz kalki (nie za bardzo mi to wyszło) Ale postanowiłem wrócić do tego jakże ciekawego zajęcia, pozwalającego odetchnąć od rzeczywistości i od gier komputerowych Postanowiłem że zajmę się na razie modelarstwem samolotów. Mam tutaj kilka pytań do Was: 1. Jakie modele samolotów polecacie, które nie sprawiły Wam większych trudności i niespodzianek, łatwe technicznie (najlepiej pasażerskie) ? 2. Wiem, że dużo jest sprzętu modelarskiego, czytałem poradniki, ale które są naprawdę priorytetowe (oprócz kleju modelarskiego, nożyka, pęset, pilników, podkładki, MALOWANIA NA RAZIE NIE PRZEWIDUJE, będzie to model testowy) ? Z góry dziękuje za pomoc i pozdrawiam !

Niezbędna w wielu przypadkach jest też szpachlówka oraz papier ściery o różnych grubościach - kilka z zakresu od 500 do 1500.

Nie rezygnowałbym jednak z malowania, zwłaszcza, że ma to być model testowy. Jeśli będzie wymagał szpachlowania to bez pokrycia malarskiego będzie to wyglądać co najmniej nieciekawie.

Kilka różnych pędzelków i podstawowych farbek nie powinno zrujnować budżetu a na modelu testowym próby malarskie są jak najbardziej wskazane.

Jeśli to ma być jakiś samolot pasażerski to zakup farby w sprayu do malowania kadłuba może też być dobrym rozwiązaniem - szybko i w miarę łatwo można uzyskać dobry efekt końcowy.

Przy malowaniu przydatna jest też taśma maskująca, np Tamiyi.

A co do takich farb w sprayu - tak jak czytałem w wątku pojazdów cywilnych - też trzeba kłaść najpierw podkład, baze itp. ? Czy w wypadku tak małych modelów samolotów wystarczy sam kolor główny ? Jak to z tym jest ?

Podkład konieczny nie jest, na początku przygody modelarskiej możesz go nie używać, później też nie jest przymusowy.

Ma on jednak pewne cechy, które sprawiają, że jest przydatny i wielu modelarzy chętnie go stosuje.

Po pierwsze polepsza przyczepność farby do modelu i zmniejsza w ten sposób możliwość uszkodzenia powłoki. Farbka położona prosto na model bez podkładu też będzie się trzymać i sama nie odpadnie.

Po drugie dzięki jednolitej powierzchni po jego położeniu łatwiej jest dostrzec miejsca na modelu, które wymagają jeszcze poprawienia - np szpachlowania, szlifowania. Oczywiście po pomalowaniu modelu pierwszą warstwą farbki też można takie prace wykonać.

Podkłady także można kupić w sprayu dla ułatwienia ich nakładania.

Czym zregenerować zaschnięte/zgluciale farbki? Czy nada się spirytus?

Jeśli bardzo Ci ich żal, to możesz sobie łyknąć. Tylko nie za dużo, bo musisz jeszcze dotrzeć do sklepu i kupić nowe.

Witam , czy ktoś może wypisać albo dać link do wykazu farb , jakie są potrzebne do malowania różnych kamuflaży występujących na samolotach luftwaffe? Najlepiej gdyby farby były podane wg numeracji Vallejo Model Color ale Federal Standard też mnie zadowoli Mam już 3 farby na kamuflaż : Olive Grey (92)/ Germ. Cam Dark Green (97)/ Pale Blue (64) i do malowania kabiny: Dark Grey ( 166) w nawiasach podałem numery pozycji w katalogu Vallejo. Chciałbym się skupić na samolotach niemieckich z okresu 2 wojny a patrzenie w instrukcje modeli , które planuje skleić i wypisywanie, porównywanie u każdego producenta jest bardzo czasochłonne a taka pomoc ułatwi mi sprawę. Z góry dziękuję

Witam.

Postanowiłem na stare ;) lata zająć się trochę sklejaniem. W sklepie modelarskim kupiłem pierwszy od wieeelu lat modelik, parę pędzelków i farb. (Znalazłem nawet kilka farbek citadel sprzed nastu lat - i po otwarciu wygląda, że są wciąż w dobrym stanie)

Miły pan w sklepie wybrał mi sprzęt - niestety w domu, po przyjrzeniu się coś mi nie pasuje. Dostałem podstawowe farbki Model Master z nr 4769 biały, oraz 4767 czarny. Po otwarciu okazały się strasznie płynne, więc zacząłem szukać na buteleczce o co chodzi, i znalazłem napis - water wash-up paint.

Dobrze mi się wydaje, że dostałem farby niespecjalnie nadające się do malowania?

Ok, dzięki. Muszę się więc przyzwyczaić do rzadkiej farby, Citadele są gęstsze i pięknie przylegają od razu po nałożeniu.

Kolego, nie wiem jak Citadele, ale te modelmastery są jeszcze za gęste do malowania. Jeśli malujesz pędzlem możesz je rozcieńczyć wodą.

Farba powinna pokryć dopiero gdzieś tak po trzeciej warstwie.

MM jak wszystkie wodne akryle żle się kładą na goły plastik. Trzeba dawać podkład. Poczytaj sobie tu na forum, było to już kilkanaście razy.

Witam.

Postanowiłem na stare ;) lata zająć się trochę sklejaniem. W sklepie modelarskim kupiłem pierwszy od wieeelu lat modelik, parę pędzelków i farb. (Znalazłem nawet kilka farbek citadel sprzed nastu lat - i po otwarciu wygląda, że są wciąż w dobrym stanie)

Miły pan w sklepie wybrał mi sprzęt - niestety w domu, po przyjrzeniu się coś mi nie pasuje. Dostałem podstawowe farbki Model Master z nr 4769 biały, oraz 4767 czarny. Po otwarciu okazały się strasznie płynne, więc zacząłem szukać na buteleczce o co chodzi, i znalazłem napis - water wash-up paint.

Dobrze mi się wydaje, że dostałem farby niespecjalnie nadające się do malowania?

Mam nadzieję, że przed otwarciem farbki były należycie wymieszane. Przy dłuższym staniu na dnie tworzy się gęsta warstwa i trzeba czasem poświęcić trochę czasu by to dobrze wymieszać.

Akrylowe farbki MM jak najbardziej się nadają do malowania modeli i są całkiem dobrej jakości

Czy maski Eduarda do malowania np. gwiazd amerykańskich nadają się do więcej niż jednego użycia? Chodzi oczywiście o użycie tej samej maski drugi raz - nigdy nie maiłem tego w rekach, dlatego pytam (może durnie, ale wolę zapytać przed inwestycją)

Może mi ktoś powiedzieć gdzie mógłbym zakupić o to takie narzędzie:

KLIKNIJ

Jest ono pokazane na 7 poście od góry, post jest napisany przez Scalephantomphixer`a.

proszę chłopie

http://www.exito.sklep.pl/pl/p/RB-PRODUCTIONS-T009-Rivet-R-Nitowadlo-modelarskie/9054

a tu całość

http://www.exito.sklep.pl/pl/c/NARZEDZIA-DO-CIECIA/218

oprócz kuleczek do wypukłych a te masz tu np:

http://www.hotair.pl/pl/sklep/details/101/32/akcesoria-do-lutowania/kulki-bga/kulki-bga-bezo%C5%82owiowe-pmtc-10000szt-0.2-mm.html

Edited by Guest
:hmmm: chwila, moment, niech mi ktoś wyjaśni - przecież takie kółeczko robi dziurki, a nity powinne być wypukłe.

w lotnictwie różnie bywa w wypukle robi się jeszcze innaczej

Czy maski Eduarda do malowania np. gwiazd amerykańskich nadają się do więcej niż jednego użycia? Chodzi oczywiście o użycie tej samej maski drugi raz - nigdy nie maiłem tego w rekach, dlatego pytam (może durnie, ale wolę zapytać przed inwestycją)

One są jednorazowe zarówno te na szyby jak i szablony więcej jak jeden raz się ich nie da nakleić Pozdrawiam

Witam.

Trochę zejdę z tematu i się zapytam: W jakim sklepie dokonałeś zakupu?