Jump to content

Zadajemy pytania, dostajemy odpowiedź

Recommended Posts

• Replies 6.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Podział na "akryle" i "lakiery" jest błędny. Praktycznie wszystkie farby modelarskie to akryle (nie licząc tzw. "olejnych" czyli ftalowych). Mogą różnić się rodzajem żywicy akrylowej, rozpuszczalnika

IBG

To zdaje się stare formy od Dragona, więc powinien być OK.

Posted Images

Osobiście nie ale ponoć jest świetna.

Czy unigrunt rozrobiony z wodą pozostawia białe ślady ? Da się kłaść na niego trawkę elektrostatyczną?

jest niezła ma wystarczającą przyczepność a odrywa się nie uszkadzając podłoża, kupiłem ją z myślą o trasowaniu i jednak uważam że nie jest wystarczająco gruba aby rylec 'szedł' pewnie dlatego nakładam ją podwójnie

Czy jeśli gotową podstawkę popsikam z aero unigruntem to nic się jej nie stanie ? W sensie czy nie zacznie się błyszczeć/ nie zostanie jakiś osad czy inne niespodzianki ?

Zależy , jaki unigrunt. Może zostać połysk, taka chyba jest prawidłowość...

Grzesiu, podstawkę pomaluj wcześniej na jakiś ziemisty kolor: pastele, kredki ołówkowe, plakatówka. unigrunt zmieszaj z wikolem i nakładaj to pędzlem, a jeśli Ci za szybko podeschnie, to popsikaj to z góry unigruntem z aero. Trawę siej z wysokości min. 15cm, bo w innym przypadku sadzarka (bo chyba pisałeś, że masz taką z muchołapki) zrobi Ci łysy placek na dioramce...

A zdjęcia masz jakoweś tego nad czym pracujesz?

Sadzarki nie mam . Trawka już położona, tylko się jeszcze rusza trochę i chciałem ją jeszcze raz utrwalić.

Pracuję nad tym

http://www.modelwork.pl/viewtopic.php?f=87&t=34512&start=180

d9896ebd31564e76.jpg

Taki grunt mam.

szukałem są ale zazwyczaj po parę stron i głownie spisy treści dlatego może ktoś ma adres gdzie znajdę kompletne ?

poszukuję katalogów tamiya, revell italerii w pdf moglby ktoś na pm podesłać jakąś stronkę ? chodzi mi o takie które mają po około 100stron

sprawdź na www.chomikuj.pl może coś jest

a ja tam rozcieńczam dedykowanym specyfikiem i nie ma problemu, dzisiaj na forum Robert Ostrowski pisał również że bardzo dobrze sprawdza się w Hambrolach leaving tiner Gunze

mam rozcieńczalnik wanmodu i nim rozcieńczałem wszystko jest ok na pozostałych farbkach matt i gloss ale na tych metalicznych coś jest nie tak , jakie proporcje do nich dajecie ?

Tinery Gunze są do farb akrylowych i celulozowych. Jeśli chodzi o Humbrole to 11 jest zwykłą srebrną farbą więc rozpuszczasz ją tradycyjnie (Wamod, benzyna lakowa, terpentyna). Metalizery serii 27.... ja rozpuszczam benzyną lakową, ale nie wiem czy dobrze robię bo uzyskana powierzchnia jest półmatowa. Ale z przejściem przez aerograf nie mam żadnego problemu. Na 1 część farby daję 2-3 części benzyny. Do zbiorniczka wlewam każdą farbę przez drobny szyfon, bo w humbrolach zdarzają się grudki.

Leveling thinerem Gunze rozcieńczam wszystkie swoje rozpuszczalnikowe farbki, metalizery i szpachlówkę w płynie, która dawno już straciła swoją płynność. Proporcje właściwe do potrzeby.

Zresztą pytanie o proporcje jest niezbyt odpowiadalne. Pomijając różne aerografy, nastawy sprężarek i indywidualne preferencje, jak wymyślić ile rozpuszczalnika odparowało z puszki z farbką pytającego?

Leveling thinerem Gunze rozcieńczam wszystkie swoje rozpuszczalnikowe farbki, metalizery i szpachlówkę w płynie, która dawno już straciła swoją płynność. Proporcje właściwe do potrzeby.

Zresztą pytanie o proporcje jest niezbyt odpowiadalne. Pomijając różne aerografy, nastawy sprężarek i indywidualne preferencje, jak wymyślić ile rozpuszczalnika odparowało z puszki z farbką pytającego?

Masz takie prawo, ale lepiej zachowaj je dla siebie. Rozpuszczalniki celulozowe rozpuszczają farby olejne tzn. nie powodują zwarzenia się farb, ale niestety je niszczą. Najczęściej objawia się to zmatowieniem farby, a przede wszystkim jej znacznym zmniejszeniem wytrzymałości.

Metalizery i szpachlówka w płynie o której piszesz jest celulozowa więc jak najbardziej tak.