Skocz do zawartości

1/12 Alfa 159M "Alfetta" MFH


primabaleron

Rekomendowane odpowiedzi

To mój pierwszy model MFH, który nabyłem na zasadzie "okazja czyni złodzieja", czyli okazyjnie. Okazyjnie - to nie znaczy, że tanio. Można by za to kupić 3-4 zestawy wyścigówek Tamki w skali 1:12. Trudno mi porównać jakość do Tamiya, bo takowej nigdy nie składałem... :) Na pewno jest to kit bardziej drobiazgowy niż modele 1:8 Pocher, DeAgostini, czy Eaglemoss. A te ostatnie są prawie 2x droższe od 1:12 MFH. Zawartość pudełka pozwala na wykonanie bardzo szczegółowego modelu praktycznie bez korzystania z zawartości szuflady lub dokupywania czegokolwiek poza farbą i klejem.
Warsztat poświęcam tym, którzy nie znają wyrobów tego producenta z Japonii, a być może zdecydują się tak jak ja na rozpoznanie bojem.
Aha ! Proszę nie spodziewać się modelarskich fajerwerków, bo mimo zaawansowanego wieku nie jestem zaawansowanym modelarzem. Chętnie przyjmę uwagi i pomocne dłonie jakby co.

Na początek inwentura:
49808911901_567e052f39_b.jpgIMAG2351 by Tomasz, on Flickr
Podstawą są odlewy ze stopu aluminium. Do tego toczone obręcze kół i żywiczne elementy karoserii, Takoż żywiczny blok silnika i tylny most. Do tego masa nitów, śrubek, rurek, sprężynek, drutów i masa stalowych elementów PE>

Zestaw nabyłem dość dawno, ale po rozpakowaniu nie mogłem się oprzeć poskładaniu karoserii na chwilę. Tu obok budowanego w tym czasie, starszego o około 25 lat Fiata 806 od Italeri (foto roku 2019 - Dziękuję ! )
49808358203_68593ba808_b.jpg71674713_2607151829341802_2499622553400639488_o by Tomasz, on Flickr

Teraz nastał czas na zgrubne pasowanie wnętrza:

Silnik
49809217752_a79b0bdbd5_b.jpgIMAG2402 by Tomasz, on Flickr

Rama etc
49808359918_53178178f4_b.jpgIMAG2417 by Tomasz, on Flickr

Wszystkie elementy wykonane z żywicy i stopu aluminium wymagają ponadstandartowej obróbki
- wiercenie otworów montażowych 0,5; 1,0; 1,5mm
- prostowanie aluminium (bardzo łatwe, lecz wymagające dużej precyzji)
- usuwanie nalotu i polerowanie aluminium ( używam Proxxona ze szczotkami mosiężnymi, filcowymi, mikropilników i gąbek 3M w trzech gradacjach

Już od razu widać, że huk pracy przede mną... :)

Na przykład z kołami
49808360928_02051fa2b0_b.jpgIMAG2449-crop by Tomasz, on Flickr

Każde składa się z obręczy z toczonego aluminium i wywierconymi 72 otworami; osi z zaznaczonymi 72 otworami; po 72 szprychy 0,4mm; 72 nyple 0,7mm
Dodatkowo obręcz od składania. Ja od siebie dodałem mosiężny pręt 5mm-szablon pomocny w zaginaniu szprych i umiejscowieniu na nich nypli.
1. Wiercenie otworów  0,5mm w osi
2. Zaginanie szprych w szablonie na długości 1,2mm
3. Przyklejanie nypli do szprych w szablonie 5mm od końca
4. Wklejanie jednego rzędu szprych na CA
5. Usztywnianie jednego rzędu szprych na klej epoxy z zewnątrz
6. Obcinanie nadmiaru wystających długości szprych
7. Końcowe usztywnianie wszystkich szprych epoxy wewnątrz.
Pozycje 4. i 5. powtarzamy 6 razy

 

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Dorotka napisał:

No i co żeś tak mało pokazał? Dawaj resztę, a nie się czaisz po kątach... No chyba, że stopniujesz napięcie :diabel:

Ciesz się z priorytetów Dorotko. A "na pięcie" się pisze osobno ?

Wracając do meritum. Faktycznie budowa jest rozpoczęta 2 m-ce temu i w tej chwili jest bardziej zaawansowana. Następny etap do pokazania to silnik i koła (robione w przerwach na schnięcie kleju epoxy :) )

Silnik

Bardzo dużo dopasowywania. M. in. prostowanie żywicy... Aluminium fajnie się wygina/formuje  :)

Dodałem od Knupfera śruby pokryw zaworowych. Reszta z boxu.

49812556326_f93a5ff250_b.jpgIMAG2550 by Tomasz, on Flickr

49812555796_e96baba4b5_b.jpgIMAG2557 by Tomasz, on Flickr

 

Kółko 1.0 :)

49812859207_947db1f6ee_b.jpgIMAG2513 by Tomasz, on Flickr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o jasny gwint! ale kusisz, wygląda to naprawdę ekstra. widziałem ceny tych zestawów ale chyba ponownie obejrzę portfolio, naprawdę wygląda impomująco! a jak jakość poszczególnych elementów? domyślam się, że najwyższej klasy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Angus73 napisał:

o jasny gwint! ale kusisz, wygląda to naprawdę ekstra. widziałem ceny tych zestawów ale chyba ponownie obejrzę portfolio, naprawdę wygląda impomująco! a jak jakość poszczególnych elementów? domyślam się, że najwyższej klasy?

Zdziwiłbyś się ile się trzeba napracować :woot:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Dorotka napisał:

Zdziwiłbyś się ile się trzeba napracować :woot:

Tak. To zestawy dla snobów (często niepowtarzalne, w ilościach +/- 100 na świecie), masochistów ( trzeba się czasami nieźle napocić,a by coś z tego wyciągnąć),  krezusów (ceny są naprawdę wyższe od konkurencji). Decydując się na wykonawstwo takowego sam się zaszeregowałem....

Dorotka już puszczała gdzieś, ale powtórzę --->

 

cz. 1.

 

 

cz. 2.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, primabaleron napisał:

To zestawy dla snobów (często niepowtarzalne, w ilościach +/- 100 na świecie), masochistów ( trzeba się czasami nieźle napocić,a by coś z tego wyciągnąć),  krezusów (ceny są naprawdę wyższe od konkurencji). Decydując się na wykonawstwo takowego sam się zaszeregowałem....

???

Nie przeceniaj się... Zawsze możesz trafić na większego świra .... :diabel:

KV09GAn.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.04.2020 o 14:02, Dorotka napisał:

Czyżbyś chciał zasiać w innych wątpliwości, co do sensu bytu? :diabel:

Nie siej defetyzmu w głowach moich mechaników, bo długi weekend spędzą w barach (na wynos oczywiście....)

49849283401_cf85e53aa0_b.jpgIMAG2674 by Tomasz, on Flickr

 

Sam musiałem się męczyć z montażem silnika... Geometria przodu ok.

49848762968_6e5fd4e3f3_b.jpgIMAG2707 by Tomasz, on Flickr

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, M.A.V. napisał:

ło matko..... samochody to zupełnie nie moja bajka, ale to co się tutaj wyrabia to istne modelarskie szaleństwo :kopara:

szacuneczek !  :szczerbol:

 

PS: te "warsztatowe" narzędzia to zestawowe?

Część drapana we własnym zakresie, kalki od kolegi, ale najwięcej z Tamiya

https://www.scalemates.com/pl/kits/tamiya-12504-motor-racing-team-tool-set--123466

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.