Skocz do zawartości

(II WŚ Polska...) TKS


mx3

Rekomendowane odpowiedzi

Szperałem i mam. Tankietka stojąca w Belgradzie nie jest zidentyfikowana w 100%. TKF to wersja przejściowa między TK-3, a TKS - różnice w konstrukcji ramy pancerza, ale głównie w zawieszeniu. Obiekt z Belgradu zawiera w sobie podwozie typu TKS, natomiast pancerz jest od TK-3. I bądź tu teraz mądry ?! Chyba napiszę do ludzi z FWP (Ci od 7TP i TK-3) oni wiedzą o tych pojazdach wszystko

A wracając do belgradzkiego obiektu (LordDisneyland ) to uznajmy, że z racji swojej unikalności mamy do czynienia z TKF - bo było ich 18-22 sztuk, więc są jeszcze rzadsze niż TK-3 i TKS.

 

A czy przypadkiem główna różnica nie polega na typie silnika, gdzie wymieniono motor Fiata?

 

A co do Belgradczyka to najprawdopodobniej pojazd z 10BK (posiadała takowe) która po internowaniach i innych tarapatach ponoć zaliczyła nawet gościnne występy u Tity.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 74
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

TK-3 miał y silnik Ford A, gaźnikowy, 4-cylindrowy, 4-suwowy...

TKS i TKF miał Polskiego FIATA 122B (mocniejszego, zamiast 40 KM 46 KM) więc racja, racja. Oprócz różnic w konstrukcji budy były też zmiany inside

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Bardzo fajna stronka, pokazany jest kamuflaż (czarna otoczka) typu francuskiego oraz ciemno zielone malowanie, jakie było stosowane w jednostkach wojsk zmotoryzowanych, a jeżeli chodzi o niemieckie malowanie to oczywiście schwarzgrau.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego nie działał?

Wplątało się nie wiem skąd "sp" do "sphttp://derela.republika.pl/tk_conpl.htm" przy "http". Te "http" mówi naszej przeglądarce co ma zrobić z tym co jest dalej, czyli w tym wypadku że ma do czynienia ze zwykłą stroną. Przeglądarka nie wiedziała co ma zrobić z sphttp bo po prostu taki protokół (instrukcja) nie istnieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Czołem ;)

Co to jest za godło na tylnym pancerzu tego TKSa? (mam na myśli tą "rękę z mieczem"). Ja się na wrześniowym sprzęcie kompletnie nie znam, więc pytam Was. Kumpel chce taki model zrobić, stąd ów temat.

dzięki z góry i pozdrawiam

01da3fd643e0ef7f.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem ;)

Co to jest za godło na tylnym pancerzu tego TKSa? (mam na myśli tą "rękę z mieczem"). Ja się na wrześniowym sprzęcie kompletnie nie znam, więc pytam Was. Kumpel chce taki model zrobić, stąd ów temat.

dzięki z góry i pozdrawiam

Avi to nie jest TKS tylko TK-3 przyjrzyj się. Chociażby klapy włazów są inne. Logo na pojeździe to raczej indywidualne logo wozu (teoretycznie ich malowanie było zabronione w WP, ale w praktyce się trafiały). Poszperam jeszcze i dam znać.

Tankista17 - co do NKM trzeba przeliczyć. Jeśli uda mi się znaleźć książkę, po której myślę to dam Ci znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem ;)

Co to jest za godło na tylnym pancerzu tego TKSa? (mam na myśli tą "rękę z mieczem"). Ja się na wrześniowym sprzęcie kompletnie nie znam, więc pytam Was. Kumpel chce taki model zrobić, stąd ów temat.

dzięki z góry i pozdrawiam

Avi to nie jest TKS tylko TK-3 przyjrzyj się. Chociażby klapy włazów są inne. Logo na pojeździe to raczej indywidualne logo wozu (teoretycznie ich malowanie było zabronione w WP, ale w praktyce się trafiały). Poszperam jeszcze i dam znać.

Tankista17 - co do NKM trzeba przeliczyć. Jeśli uda mi się znaleźć książkę, po której myślę to dam Ci znać.

A ja uprzedzałem, ze to dla mnie 'czarna magia' ))))))))))))))))) - dla mnie TK-3 a TKS to jedno i to samo - dyletant jestem i tyle. Chociaż z drugiej strony czy odróżnisz Nieuporta 17 od 23, albo 24 od 27 ? Ja tak, Ty pewnie nie, bo się tym specjalnie nie interesujesz

Dzięki za odpowiedź ;) czyli mam rozumieć, że ta 'łapka z mieczem', to jakieś indywidualne godło załogi, tudzież dowódcy wozu? A jaki jego kolor był? Granatowy czy czarny (zdjęcia przekłamują - szczególnie stare i kolorowe).

pozdrówka

Avi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mnie TK-3 a TKS to jedno i to samo - dyletant jestem i tyle. Chociaż z drugiej strony czy odróżnisz Nieuporta 17 od 23, albo 24 od 27 ? Ja tak, Ty pewnie nie, bo się tym specjalnie nie interesujesz

Avi

Bez obaw, odróżnię. A jeśli będzie kłopot poproszę ojca, a on jeśli chodzi o lotnictwo bardzo rzadko miewa wątpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam Avi że się wcinam ale potrzebuję odpowiedzi. O ile mm jest za krótka lufa w RPM-owskim TKSie z NKM kal. 20mm?

Z góry dziękuję

 

Sprawy mają się następująco, ale żeby było nam łatwiej problematyczny odcinek zaznaczyłem literką "A". Pozostałe pełnią funkcję pomocniczą - przyda Ci się myślę.

tksmm.jpg

MiF 2/2006, nr33

Długość lufy działka kal. 20mm w modelu RPM wynosi (odcinek A) 2,1 cm, czyli jest za krótka o jakiś 1-1,05cm. Pozostawiający swoim wyglądem sporo do życzenia hamulec wylotowy jest jeśli chodzi o długość do zaakceptowania. Wygląd i wierność historyczna to inna sprawa.

Jeszcze jakieś życzenia ?

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to jest za godło na tylnym pancerzu tego TKSa? (mam na myśli tą "rękę z mieczem"). Ja się na wrześniowym sprzęcie kompletnie nie znam, więc pytam Was. Kumpel chce taki model zrobić, stąd ów temat.

A nie jest to tzw. " miecz chrobrego". Symbol Obozu Narodowo-Radykalnego w II RP? Co prawda różni się od oryginału i na tankietce jest odwrócony ten mieczyk ( może to wina odwrócenia negatywu zdjęcia)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie nie jest negatywem, patrz na rurę wydechową, jest po dobrej stronie. Myślę, że jest to po prostu przedramię trzymające miecz i nie ma się tu doszukiwać ideologii. TK jest pomalowana w standardowy trójbarwny kamuflaż obow. od '36 r.

Nie wiem jak u was te kolory wyjdą, ale starałem się dopasować do kolorystyki kamo z w/w roku.

 

f52441555917bfeb.jpg

01dae48b8ce650cb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mierzu - Nie sądzę, żeby na bojowych wozach WP załogi mogły posunąć się tak daleko i malować emblematy partii czy stronnictw politycznych. W moim odczuciu to, tak jak pisze skala72, po prostu dłoń z mieczem.

 

Tankista72 - nie ma za co, sam się dowiedziałem ile dokładnie wystawała poza obrys lufa działka. Gdybyś jednak zadał sobie trochę trudu swobodnie zrobiłbyś to sam. Wystarczy google/grafika i trochę "wyższej matematyki" w zakresie nie przekraczającym 1000. Chcieć to móc.

 

Skala72 - primo, napisz co dokładnie potrzebujesz. Secundo oficjalna i ostateczna instrukcja malowania sprzętu pancernego wyszła w 1938 roku (26 czerwca, 1938 "Warunki techniczne 4105"). Tertio, te zdjęcia to Twoje, że tak nie podajesz źródła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak najprawdopodobniej był to taki znak - znak wojsk pancernych II RP, ale nie kompletny, możliwe, że część ramienia starła się.

 

200px-Znak_pancerny.jpg

 

A samo ramię z mieczem było oznaczeniem 2 Batalionu Pancernego

 

200px-2bp.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.