Skocz do zawartości

NA P-51D Mustang LOU IV ( ATHELENE )


Ripper1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

wymyśliłem sobie zbudowanie popularnego "konika" w bardzo niepopularnym malowaniu. Przejrzałem wszystkie znane mi fora i nigdzie nie znalazłem informacji na temat tej maszyny. Dochodzę do wniosku, że nikt nie odważył się podjąć tego tematu w każdym razie w Polsce ( znalazłem informacje na forach angielskich, szwedzkich i amerykańskich ) .  Jestem jednak człowiekiem pełnym wiary stąd poszukuję kogoś kto ma jakieś informacje na temat kolorystyki tego samolotu ( chodzi oczywiście o górne powierzchnie bo spód nie podlega dyskusji ). Amerykanie i Anglicy na poniższym zdjęciu dopatrzyli się koloru niebieskiego który maskuje wcześniejsze pasy inwazyjne idą nawet dalej, twierdząc, że pasy na górnej powierzchni skrzydeł i kadłubie nad gwiazdą były w kolorze biało granatowym a nie czarnym. Zatem konkluzją tej dyskusji jest takie malowanie tego samolotu:

Bardzo jestem ciekawy Waszej opinii na ten temat, może ktoś posiada jakieś informacje na temat tego malowania, tej konkretnie maszyny>

p-51d-mustang-lou-iv-col-thomas-christian-jr-co-361st-fighter-group-raf-bottisham-1944.jpg

aee6722f-ec0a-4db1-82b0-5ef70920c12a.jpeg

WAcdEm.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś chciałem zrobić LOU IV, ale odstraszyły mnie kontrowersje kolorystyczne i zrobiłem MC-Z.

Zapewne dotarłeś do artykułu Dana Bella

http://www.clubhyper.com/reference/showandtell7db_1.htm

nie przekonał mnie. Uważam że widzi co chce widzieć, trudno bowiem na podstawie tych starych zdjęć stwierdzić  jednoznacznie o niebieskim kolorze.

Mogę jednak się mylić bo ekspertem od starych fotek nie jestem.

Gdybym jednak się zdecydował to malował bym tak jak proponuje Tamiya w jednym ze swych modeli./ ale tam model nie pasuje./

Jak zrobisz tak będzie dobrze. Trudno będzie udowodnić że było inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwna teoria z tym niebieskim/granatowym. Przy takiej jakości zdjęcia i silnym nasłonecznieniu powierzchni ciężko jednoznacznie stwierdzić czy tam jest granatowy. Silne światlo słoneczne lubi płatać figle z kolorami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niebieski w 361st pojawia się i znika ;). Pamiętacie stareńkie TBiU i z niebieskim 'Bald Eagle'? Od tego czasu koncepcja niebieskiego w zasadzie zdechła, aż przywrócił ją Dana Bell artykułem podlinkowanym przez Marka. I jest to najsilniejszy argument za tą wersją. Atutem Bella jest bazowy materiał - oryginalny slajd. Problem polega na tym, że w tym przypadku mamy konflikt źródeł i Bell mierzy się z wspomnieniami weteranów, którzy wykluczają granatowe kamuflaże w jednostce. Wiemy, że takie wspomnienia nie dają pewności i widzimy problemy z interpretacją tych zdjęć. Gdyby tu była zgodność - rzecz byłaby bardziej prawdopodobna.  Tak przy okazji: w wersji zielonej zgodność jest, ale na tych zdjęciach fizycznie jednak widać niebieski. Niestety nie mamy dodatkowych materiałów źródłowych, np. takich które pomogły wyjaśnić kwestię kolorów w 61stFS 56thFG. Z mojego punktu widzenia pojawia się zasada logiczna mówiąca, że brak materiału dowodowego w miejscu, gdzie takiego materiału należy się spodziewać  jest argumentem samym w sobie przeciwko tezie. Wszelkie anomalia kolorystyczne w kamuflowaniu samolotów z tamtego miejsca i czasu znajdują na tyle szeroki oddźwięk, że nie budzą wątpliwości. Odstępstwa od standardu są w naturalny sposób zauważane i nagłaśniane. Ale to nie jest ostateczny dowód, choćby dlatego, że wcale nie wiemy, czy wszystkie te anomalia ujrzały światło dzienne.

W sumie, mimo liczniejszych słów, nie napisałem nic więcej niż Marek. Może tylko do jego konkluzji dorzuciłbym uwagę, że niezależnie od wyboru autor modelu powinien umieć ten wybór uzasadnić. I jeszcze dorzucę fotkę podebraną z artykułu Bella.  Pełne słońce, ultraniebieskie otoczenie i  jeśli jeszcze powłoki malarskie nie są w pełnym macie to różnie to może wyglądać, zarówno w naturze, jak i na kliszy. A to wcale nie musi być identyczne... .

W prostokątach próbki koloru pobrane z obszarów, które Dana Bell definiuje jako niebieskie, a także tych uznanych za zielone. Zawsze robię takie eksperymenty w przypadku budzących wątpliwości fot, zarówno kolorowych, jak i czarno białych. Moim zdaniem bez tego trudno w ogóle coś interpretować.  Nie komentuję, niech każdy sam wyciąga wnioski. Ale jestem ciekawy czy ktoś potrafić będzie  wskazać które są które. Ja bym nie umiał :).

1A - P-51 - 361 FG - K-2487 - basic.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To trudny temat najelpiej by trzeba bylo sprawdzic jaka klisza, jak wołana itp. Generalnie na wyskosci dochodzi swiatło UV i perspektywa powietrzna, na fotce postarałem sie usunac te dwie rzeczy i kierujac sie tez naturalnym i znanym dla oka odcieniem pol mozna zauwazyc ze tam kolor zielony ktory "obrywa" i tak grabnatem z wysokiego nieba, Tak bym to widzial:

pierwszy mustan to zabawa swiatłocienia reszta jest ewidentnier zielona i mysle ze nie ma co tworzyc bytów i wszystkie sa zielone/khaki.

 

1328576638_1A-P-51-361FG-K-2487-basic.jpg.49b0c607f65f379d6c8b1cd8caf3f22a.jpg

 

p-51d-mustang-lou-iv-col-thomas-christian-jr-co-361st-fighter-group-raf-bottisham-1944.jpg.c7792436adefdeb6198cd3ff5032cf62.jpg

Edytowane przez Bobek
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, greatgonzo napisał:

Niebieski w 361st pojawia się i znika ;). Pamiętacie stareńkie TBiU i z niebieskim 'Bald Eagle'?

 

Był też niebieski P- 51 d ICM.

Ja jestem w stanie przyjąć każdą z tych dwóch wersji jeżeli model będzie ładnie zrobiony.

Edytowane przez marek d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taka była konkluzja Szwedów o których wcześniej wspominałem, nie byli w stanie jednoznacznie określić jaki to był kolor i zaproponowali aby każdy zrobił ten model tak jak on go widzi.

Koncepcja Amerykańska trochę mi nie pasuje choćby z tego względu, że na zdjęciach czarno-białych kolory te są zróżnicowane ale ten który w/g nich ma być granatowy jest zdecydowanie jaśniejszy niż dark green ( prawdopodobnie RAF Dark Green ). W przypadku granatowego który różnie jest określany jako RAF Roundel Blue, Mediterian Blue czy nawet US Navy Blue. W sumie kolory te miały by zbliżony odcień lub nawet były by ciemniejsze niż Dark Green ( tak mi się wydaje ). Podobno też końcówki skrzydeł były w kolorze granatowym. Po co?  przecież tam nie było pasów do zamalowania

LOU 4.jpeg

ATHELENE-2.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, marek d napisał:

Kiedyś chciałem zrobić LOU IV, ale odstraszyły mnie kontrowersje kolorystyczne i zrobiłem MC-Z.

Zapewne dotarłeś do artykułu Dana Bella

http://www.clubhyper.com/reference/showandtell7db_1.htm

nie przekonał mnie. Uważam że widzi co chce widzieć, trudno bowiem na podstawie tych starych zdjęć stwierdzić  jednoznacznie o niebieskim kolorze.

Mogę jednak się mylić bo ekspertem od starych fotek nie jestem.

Gdybym jednak się zdecydował to malował bym tak jak proponuje Tamiya w jednym ze swych modeli./ ale tam model nie pasuje./

Jak zrobisz tak będzie dobrze. Trudno będzie udowodnić że było inaczej.

Od tego modelu się zaczęło. Właśnie tam po raz pierwszy chciałem zbudować LOU IV ale faktycznie nie ten typ P-51 i do tego kalki niekompletne.  TAMIYA proponuje jednolity kolor XF62 na całą górną powierzchnię co jednak jest błędem w świetle dostępnych fotografii. Z tamtego modelu powstał box artowy HO ( Blue Nose ) a ja dopadłem niedawno nowy "Edkowy" wypust, sprowadziłem odpowiednie kalki i ruszyłem z motyką na słońce :-). Wydaje mi się że wszyscy opierają się na tym artykule Dana Bella i każdy te niebieski widzi w innym miejscu zwłaszcza jeżeli chodzi o plamy na ogonie. Bell dostrzega niebieski na stateczniku pionowym a dyskutanci z forum amerykańskiego dwie plamy na sterze kierunku ( Środkowa i dolna ). No cóż jeszcze pomyślę, dopiero raz zmywałem farbę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że nikt nie powie Ci jednoznacznie która wersja jest poprawna.  Po prostu zrób tą która Ci bliższa.

Mam nadzieję że nam ją zaprezentujesz.

 

Właśnie sobie uświadomiłem że dawno nie zrobiłem żadnego Mustanga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc prace ruszyły pełną parą. Model jest z założenia prosto z pudła, bez jakichkolwiek dodatków ( no oprócz kalek ) a więc miał być lekki, łatwy i przyjemny 🙂

Na początek coś czego przeciętny oglądacz i tak nie widzi :

PSX_20210214_144540.jpg

PSX_20210214_144217.jpg

PSX_20210214_144839.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A właśnie, zapomniałem. Dla zainteresowanych - kolor "szoferki" to tak jak był malowany w rzeczywistości a więc zink-chromate z dodatkiem czarnej ( na oko 😉 ) co by pilotowi oczy nie wypadły od tej żółci  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomijam oczywistości typu złączenie dwóch połówek kadłuba, doklejenie skrzydeł i stateczników. Oczywiście nie obeszło się bez najlepszego przyjaciela modelarza czyli szpachli ale bez tego było by nudno. Po szlifowaniu odtworzyłem zatarte linie nitów pokryłem wszystko surfacerem 1500 i przystąpiłem do właściwego malowania:

Uznałem, że jeżeli dodatkowy kolor miał maskować pasy inwazyjne fajnie było by je namalować zwłaszcza, że farba powinna inaczej reagować na różnych podkładach:

 

PSX_20210214_145226.jpg

PSX_20210214_145335.jpg

PSX_20210214_144951.jpg

PSX_20210214_145104.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miało być lekko, łatwo i przyjemnie więc nie certolę się z pierdylionem blaszek których i tak nikt nie dojrzy. Malowanie to pikuś teraz trochę zwolnię bo zacznie się zabawa z drobnicą - kółeczka, śmigiełka i temu podobne a i kolorki trzeba będzie jeszcze dopieścić olejami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro nikt więcej oprócz Dana Bella nie pofatygował sie do opracowania malowania tego samolotu, oparłem się na jego ustaleniach:

Położyłem kolor niebieski ( a właściwie granatowy ) dalej będzie ciemno zielony z palety RAF.

 

PSX_20210214_182757.jpg

PSX_20210214_182932.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to chodzi, każdy widzi co chce i nikt nie ma właściwie pojęcia jak ten samolot wyglądał, każdy może założyć sobie odpowiednie filtry i zrobić nawet tą maszynę w kolorze żółtym. ponieważ Dana Bell pracował na oryginalnym slajdzie trzymam się jego wersji a więc:

 

1D - P-51 - 361 FG - K-2487 - detail - annotated (1).jpg

Edytowane przez Ripper1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.