Skocz do zawartości

MT-LB - Skif- Ludowe Wojsko Polskie


robertmodelarz

Rekomendowane odpowiedzi

W zapadłych czeluściach szafy leżał sobie dawno zapomniany model  firmy Skif numer katalogowy 214, skala 1/35- Transporter MT-LB. Model kupiłem chyba ze dwadzieścia lat temu- był to jedyny dostępny na rynku w tej skali.  MT-LB -Skif wypościł w kilku wersjach, w tym co najmniej trzy używane w naszych siłach zbrojnych (ciągnik artyleryjski, wersja saperska, przeciwlotnicza). Do modelu dostępne są dodatki i konwersje umożliwiające zbudowanie, zarówno wersji podstawowej jak i pochodnych pojazdów zbudowanych na tym podwoziu. Dopiero później pojawiła się żywiczna miniatura produkcji ArmoJadar. W chwili obecnej dostępnych jest na rynku, kilka doskonałych miniatur firmy Trumpeter. Z uwagi na cenę, stopień skomplikowania oraz pełne wnętrze (zupełnie niewidoczne po sklejeniu i zamknięciu bryły modelu), nie zdecydowałem na zakup MT-LB Trumpetera. Pudełko MT-LB spojrzało na mnie błagalnym wzorkiem, sygnał odczytałem - nie wyrzucaj mnie!!! Dokonałem inwentaryzacji magazynku modelarskiego i znalazłem parę dodatków, które mogę wykorzystać do waloryzacji tego modelu:

- żywiczne koła "Wheels for 2S1 "Gvozdika" and MT-LB firmy Armo numer katalogowy 35500

- metalowe liny ER-3555 – Towing cables for MT-LB

- kalkomanie Tablice rejestracyjne wz.56, 76,godła i napisy eksploatacyjne pojazdów Wojska Polskiego ToRo Model 35D06

Wartość dodatków przekroczyła cenę modelu, nie zdecydowałem się na zakup blaszek firmy Eduard, o metalowych gąsienicach nawet nie wspominając.

Model jest starszy od węgla, tworzywo jest przyjemne w obróbce.

Mały pewnie znany wszystkim in-box:

 

549_rd.jpg

skif_mtlb_decal.jpg

skif_mtlb_parts2.jpg

skif_mtlb_parts3.jpg

skif_mtlb_pe1.jpg

skif_mtlb_pe2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatki, które zastosuję przy budowie modelu:

35d06.jpg

armo-35500-kola-do-2s1-i-mt-lb-1-35-.jpg

er3555.jpg

er3555-01.jpg

s-l1600.jpg

s-l16000.jpg

Zestawowa kalkomania zawiera co prawda polską wersję, ale są to białe orły, o dziwo z koroną, które nigdy nie były stosowane jako oznaczenia na pojazdach LWP. 

Edytowane przez robertmodelarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo pracy przed Tobą, ale jak najbardziej model do zrobienia, sam taki popełniłem jakiś czas temu. Całe szczęście miałem w zestawie plastikowe gąski z modelu Trumpka. Do tego kółka z żywicy, linki i blaszki. Czeka Cię także wycięcie otworu pod żaluzjami i wklejenie siatki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Szupryt napisał:

Fajny pomysł! Będziesz mu dawał na hak jakąś armatę, np. D-44 z Trumpka?

Pomysł bardzo dobry, na razie powstanie ciągnik. Armatę zawsze można dokupić i podczepić. Jak promocję 12 % na Trumpetera sklepy ogłoszą to pewnie się skuszę.  Na razie wolne PLN inwestuję w mienie przeznaczone do budowy TOPAS-a. Tanie to nie jest i nigdy nie będzie.

MT-TLB powoli startuje:

IMG_20210121_141107.jpg

Edytowane przez robertmodelarz
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie. Ja się z jednym jeszcze od ziemi nie oderwałem a Robert już z drugim ląduje.  Ale to się nie liczy. Robert robi po godzinach i w nocy 😀.

No dobra. Na poważnie to fajny model. Też mam go w odległych planach. Model już kupiony ale na razie leży w Kijowie w walizce kolegi i czeka na dostawę do Polski.

 

W dniu 17.03.2021 o 17:58, robertmodelarz napisał:

IMG_20210121_141107.jpg

 

Dlaczego jedno kółko jest inne niż pozostałe? Drugie od lewej na dole ma mniej nakrętek na osłonie piasty niż pozostałe,

Pozdrawiam

Andrzej

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Endrju napisał:

No nie. Ja się z jednym jeszcze od ziemi nie oderwałem a Robert już z drugim ląduje.  Ale to się nie liczy. Robert robi po godzinach i w nocy 😀.

No dobra. Na poważnie to fajny model. Też mam go w odległych planach. Model już kupiony ale na razie leży w Kijowie w walizce kolegi i czeka na dostawę do Polski.

 

 

Dlaczego jedno kółko jest inne niż pozostałe? Drugie od lewej na dole ma mniej nakrętek na osłonie piasty niż pozostałe,

Pozdrawiam

Andrzej

Też to zauważyłem, Takie rzeczy wychodzą dopiero na zdjęciach. Rutyna modelarska- człowiek zakłada, że wszystkie koła w zestawie są takie same. Konwersja  Wheels for 2S1 "Gvozdika" and MT-LB firmy Armo numer katalogowy 35500 jest po siedem kół do działa samobieżnego, MT-LB jest krótszy, ma kół sześć . Już zostało wymienione na prawidłowe.,  Prawdopodobnie ponad dwadzieścia lat temu, producent wrzucił do pudełka przez pomyłkę koło od SAM-6. Dziękuję bardzo za spostrzegawczość. Model sklejam, bo jest prosty i ma mało części. Szybko idzie i jest to kolejny pojazd ze stajni LWP.  Na modele poświęcam ok.  jednej godziny dziennie, w weekendy niewyjazdowe, czasami działam do oporu (najwięcej czasu  zajmuje mi rozłożenie malarni i czyszczenie aerografu).  Oczywiście po zakończeniu standardowych prac  "gospodarczych" - jak w każdym domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.03.2021 o 11:37, sas55 napisał:

Jeśli chcesz robić w polskim malowaniu to trzeba znaleźć zdjęcia ,,Polaka'' z wklęsłymi przetłoczeniami na kołach.

A co tu chodzi ?

Nasi mieli inne koła niż oryginalne ?

 

A na modelu widać straszne ślady po piłowaniu...

Edytowane przez martinello
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, martinello napisał:

A co tu chodzi ?

Nasi mieli inne koła niż oryginalne ?

MT-LB w oryginale to widziałem tylko jednego- w Muzeum Wojska Polskiego na Fortach Czerniakowskich w Warszawie. Wglądając podobnie, ale fachowcy od techniki mogą wiedzieć lepiej.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/97/MT-LB_ze_zbior%C3%B3w_Muzeum_Wojska_Polskiego_w_Warszawie.jpgPlik:MT-LB armored personnel carrier at the Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej in Warsaw (3).jpg

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/78/MT-LB_armored_personnel_carrier_at_the_Muzeum_Polskiej_Techniki_Wojskowej_in_Warsaw.jpg

 

7a2fa864cbe14c70.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, djack napisał:

Tak przy okazji spytam. Co to za pojazd stoi obok MTLB? Ten z nr 17?

TOPAS 2 AP - tak jak napisano powyżej. Mam go w planach.....

Plik:TOPAS 2AP ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mleko się rozlało - koła ruskie, światła ruskie- transporter będzie produkcji rosyjskiej w polskim malowaniu.  Od 1976 roku był produkowany był również na licencji w Polsce przez HSW, gdzie następnie na jego podstawie opracowano produkowany do chwili obecnej w hucie transporter opancerzony OPAL oraz kilka innych bazujących na nim pojazdów bojowych.  Zakładam, że pojazd przybył do LWP z ZSRR i został przyjęty na uzbrojenie w jednej wielu jednostek wojskowych w roli ciągnika artyleryjskiego.  dostanie mityczny numer taktyczny oraz szachownicę typu lotniczego.

Edytowane przez robertmodelarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem pewności więc przejrzałem kilkadziesiąt zdjęć w sieci i według mnie występują dwa rodzaje kół:

- z przetłoczeniami do środka (takie jakie ma Robert);

- z przetłoczeniami na zewnątrz.

Wszystkie MT-LB które znalazłem zarówno radzieckie jak i polskie mają koła z przetłoczeniami do środka tak samo jak radzieckie Goździki.  Tylko polskie Goździki mają przetłoczenia na zewnątrz.

Więc teoretycznie Robert ma dobre koła, ale jest problem z osłoną piasty. Zarówno na MT-LB jak i Goździkach osłona była przykręcona na 6 śrubek.  U Roberta na kółkach jest po 9 śrubek więc jak na mój gust są to kółka do BWP-1.  Opinia oparta tylko i wyłącznie o zdjęcia sieciowe. No i w ten sposób awansowałem na starszego liczyśrubka. Chyba mam przerąbane.

Pozdrawiam

Andrzej

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Transporter "Opal" jest polskim  rozwinięciem radzieckiego MT-LB (produkowanego na licencji przez HSW od 1976 roku). 
Główne zmiany to przebudowa przedziału kierowcy, zwiększenie prędkości w wodzie, wymiana starej wieżyczki uzbrojonej w PKT na nową, uzbrojoną w wkm NSWT oraz nowy silnik diesla SW680.

 

Transporter "OPAL-2" ma mocniejszy silnik 300 km, i została wydłużona, przez co dodano jedną parę kół jezdnych. 

Wszystkie transportery OPAL i OPAL-2 posiadają już koła jezdne w wypukłymi przetłoczeniami. 

WPT Mors, TRI, ISM- Kroton czy  2S1 Goździk, budowany na wydłużonym podwoziu Opal-II 

 

Przykład, Transporter TRI (OPAL) z koła jezdnymi z wypukłymi przetłoczeniami. 

[img]https://i.imgur.com/PF78xDn.jpg[/img]

https://imgur.com/PF78xDn

 

Koła z wypukłymi przetłoczeniami w 1/35 i gąsienice kute z zamontowanymi nakładkami gumowymi.

 

https://3.bp.blogspot.com/-AE-srY2d4Ec/XINriAkT4TI/AAAAAAAAFnw/KLEgLRsa5aQO3z2zv8QxKkAeDSarsRbAwCLcBGAs/s1600/44183296_280882165865549_6740311676211429376_o.jpg

https://3.bp.blogspot.com/-AE-srY2d4Ec/XINriAkT4TI/AAAAAAAAFnw/KLEgLRsa5aQO3z2zv8QxKkAeDSarsRbAwCLcBGAs/s1600/44183296_280882165865549_6740311676211429376_o.jpg

 

W chwili obecnej część transporterów OPAL i OPAL-2 są wymieniane gąsienice , na typu DIEHL System Track 156 wraz z wieńcami do kół napędowych.

  

Jednak trochę się uchowało do naszych  czasów  "prawilnych" MTLB, made by ZSRR w służbie  😉

Choć część,  ma już wymienione koła, na te z wypukłymi przetłoczeniami. 

https://i.imgur.com/8GIaxRQ.jpg

[img]https://i.imgur.com/8GIaxRQ.jpg[/img]

https://i.imgur.com/KVovjJ6.jpg

[img]https://i.imgur.com/KVovjJ6.jpg[/img]

zdjęcia internet. 

 

 

Pozdrawiam

Jacek 

 

 

 

 

Edytowane przez bigmodel
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo, wszystkim forumowiczom za udzielone informacje.  Skleję model do kupy, w miarę ładnie pomaluję, nakleję kalki oczywiście polskie.  Inspiracja zastosowanego koloru i malowania:

 

armo_35009_1_35_rosyjski_transporter_gasienicowy_mt_lb_sklep.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak patrzę po zdjęciach to nasze wozy z ruskimi kołami też  mają inne osłony lamp tzw.druciaka no chyba że umknęło mi jakieś zdjęcie pozdrawiam OLO

Edytowane przez OLO
Literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.