Skocz do zawartości

USAF Ju88A-4 Hasegawa 1/72


Usul

Rekomendowane odpowiedzi

12 godzin temu, Usul napisał:

Wiem, że będzie niewidoczny pod niemieckim kamuflażem oraz na czarnym spodzie (taam od razu machnąłem czarny podkład pod czarny kolor).

Nie wiem czy czarny podkład jest dobrym wyjściem przy malowaniu czarnego spodu. Może z tego wyjść jedna wielka ciemna plama i ciężko będzie dać jakiekolwiek rozjaśnienia, a na tym ten świetnie zapowiadający się model może nieco stracić.  :)
 

Edytowane przez Roland_Sebastian
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Roland_Sebastian napisał:

Nie wiem czy czarny podkład jest dobrym wyjściem przy malowaniu czarnego spodu. Może z tego wyjść jedna wielka ciemna plama i ciężko będzie dać jakiekolwiek rozjaśnienia, a na tym
ten świetnie zapowiadający się model może nieco stracić.  :)
 

Wiem, przerabiałem to w Pe-8, gdzie kamuflaż składał się m.in. z dużych czarnych plam. Mam na niego pomysł, zobaczymy czy wyjdzie, ale dzięki za uwagę! :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Usul napisał:

NIe, jeszcze mogę poprawiać, tylko zdradź o co chodzi, bo patrzę i nie widzę (Zdjęcia z netu z gondolami), poza tymi co wcześniej. Patrzę też na ten schemat co mam z kalkami  i wygląda to jakby podobnie 🙂
 

 

Ju-88-A-1.jpg

 

Edytowane przez Marek K
dodanie tekstu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W miejscu wstawienia silnikow  ( łączenie ze skrzydłami ) powinno być zaszpachlowane , a koniec skrzydeł ma inne linie podziału.  W modelu hasegawy  jest parę innych doklejek do końca skrzydła ( w zależności od wersji ) .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Marek K napisał:

W miejscu wstawienia silnikow  ( łączenie ze skrzydłami ) powinno być zaszpachlowane , a koniec skrzydeł ma inne linie podziału.  W modelu hasegawy  jest parę innych doklejek do końca skrzydła ( w zależności od wersji ) .

 

Ok, wydaje mi się, że rozumiem, czyli:

1. to co na czerwono szpachluje i szlifuje i przedłużam linie do końca skrzydła

2. To co żółte, to - w zestawie nie miałem zupełnie żadnych innych końcówek, ALE z tego co patrzę to ta końcówka jest dobra, tak mi się wydaje, jak porównuję ze schematem tego zdobycznego egzemplarza (drugie zdjecie - taką końcówkę mam i taka na schemacie)

 

Czy dobrze to rozumiem, czy się gdzieś mylę?

 

preshading-4.jpg

 

koncowka.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.06.2021 o 17:34, Marek K napisał:

Dobrze kombinujesz, to czerwone szpachlujemy, to co żołte  do sprawdzenia linii podziału. Weź jakieś plany i porownaj,  mi w wersji G6 ZUPEŁNIE SIĘ NIE ZGADZAŁY. 

Oj zabiłeś mi ćwieka, ale lepiej teraz niż później - walczę! Myślałem, że już mam to wyprowadzone, ale... no jak widać nie - podkład prawdę mi powie.. Jutro kolejna dawka poprawek, wyprowadzę to 🙂

poprawka-4.jpg

 

poprawka-2.jpg

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czarny to nie jest za dobry kolor do preshadingu jeśli bazowym kolorem ma być żółty. Ja celowałbym w jakiś brązowy, ewentualnie brązowy zmieszany delikatnie z czerwonym (coś ala rdzawy) :) Wiem, że jest już trochę za późno (choć można jeszcze zamalować całość kolorem bazowym i nałożyć delikatny postshading właśnie jakimś brązowym/rdzawym, ale taka rada na przyszłość :)

 

Edytowane przez piotr2498
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, piotr2498 napisał:

Czarny to nie jest za dobry kolor do preshadingu jeśli bazowym kolorem ma być żółty. Ja celowałbym w jakiś brązowy, ewentualnie brązowy zmieszany delikatnie z czerwonym (coś ala rdzawy) :) Wiem, że jest już trochę za późno (choć można jeszcze zamalować całość kolorem bazowym i nałożyć delikatny postshading właśnie jakimś brązowym/rdzawym, ale taka rada na przyszłość :)

 

Tak, JUŻ wiem 😉 Będzie nauka na przyszłość:) A tu po prostu będzie więcej warstw... dużo więcej... 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi o to, że trzeba na czarny kolor więcej warstw, tylko o to, że finalnie to będzie wyglądać gorzej/mniej naturalnie niż w przypadku zastosowania np. brązu

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.06.2021 o 19:02, piotr2498 napisał:

Tu nie chodzi o to, że trzeba na czarny kolor więcej warstw, tylko o to, że finalnie to będzie wyglądać gorzej/mniej naturalnie niż w przypadku zastosowania np. brązu

 

Cóż mogę powiedzieć... Bije się w pierś 🙂

 

Dziś położyłem jeszcze ze 4-5 warstw zółtego i na czarnym preshadingu pogłebiał się efekt "limonki", więc... Wamod w dłoń i jeszcze raz... bez preshadingu, potem zrobię jakiś post sprawdzając kolory na czymś innym..

 

Cóż, nauczka na przyszłość do jasnych kolorów jest :)

 

 

zmycie.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szacun za chęci do zmywania wszystkiego i malowania od nowa :D Tak jak już mówiłem, radzę spróbować gdzieś na boku preshading brązowym i ewentualnie systematycznie dodawać odrobinkę czerwonego koloru do brązu aż do uzyskania satysfakcjonującego efektu na żółtym kolorze, ponieważ wbrew pozorom czarny nie zawsze jest najlepszym kolorem na preshading.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Nic nie pisałem, bo ostatnie dni spędzałem  na eksperymentowaniu z tym żółtym kolorem, potem poprawiałem część linii podziału, bo były na tyle delikatne, że wash się tam nie chciał trzymać, a później... po położeniu washa (a jak, czarnego, bo po co są inne kolory... człowiek głupi się uczy na własnych błędach) okazało się, że czarny wash na żółtym kolorze wygląda straszliwie sztucznie. Po prostu odbija się, nie jak światłocień, ale jakby ktoś pojechał czarną farbą. 
Cóż na eksperymenty zszedł mi cały słoik farby (znaczy jeszcze trochę zostało, ale to minimalnie..), ale efekt mi się podoba. 

Wygląda to teraz tak jak widać.

Kolejne kroki to będą: maskowanie żółtego i położenie "czarnego" spodu (cudzysłów, bo wiadomo, jak to z czarnym, bardziej ciemnoszare), by zamaskować całą resztę, położyć RLMy i na koniec kiszka, której boję się najbardziej 🙂

 

 

zolty-2.jpg

zolty-3.jpg

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Coś się powolutku dzieje - położyłem RLM 70 i 71, teraz chcę zrobić delikatny postshading. potem kiszka i będzie wiadomo czy jest jakiś efekt 🙂

Na tą chwilę wygląda to tak (ależ płasko póki bez washa, shadingu itp. ).

 

kamuflarz-1.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Xmen napisał:

Te kolory to na pewno RLM 70/71? 

Zapewne światło trochę przekłamuje - RLM 70 i 71 od mr hobby (farby H64 i H65), z czego jaśniejszy odrobinę rozjaśniony (jedna - dwie krople żółtego, chyba 8 kropel RLM 71 i reszta thinner)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbowałem wczoraj swoich sił z kiszką i... cóż, od nowa kładę RLM 70-71 (od razu trochę poprawię tą zółtawą barwę,żeby był bardziej zielony). Muszę poćwiczyć więcej, niske ciśnieniej, rzadsza farba itp., ale ... nie wiem jak zrobić takie kiszki adekwatne to tej skali. To co zrobiłem nadałoby się na 1/48 pewnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, ale czy nie lepiej ćwiczyć i eksperymentować na kawałku plastiku zamiast na modelu?

 

 

Edytowane przez zaruk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, zaruk napisał:

Przepraszam, ale czy nie lepiej ćwiczyć i eksperymentować na kawałku plastiku zamiast na modelu?

 

 

Oczywiście, że się zgadzam, ale to co na kawałku plastiku wydawało mi się, że będzie ok, to na modelu było za duże - jak do 1/48 😞 Po prostu - mój błąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

No dobra, wydaje mi się, że osiągnąłem, co mogę zaakceptować, ale do ideału mi daleko. Jak sądzicie? 

kiszka-1.jpg

 

kiszka-2.jpg

 


Nie powiem, chcę iść dalej, bo "przy okazji" zakupu pierdół w mh urzekł mnie ten airfix i się skusiłem 🙂

40271_rd.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak patrząc na pudełko to esy floresy powinny być trochę gęściej i bardziej jednorodne w sensie krycia i szerokosci... ale co ja tam gadam, nawet tak bym tego nie wypsikał jak Tobie wyszło i po miesiącu ćwiczeń 😀 chyba bym szablony raczej sobie zrobił albo jakieś gluty ponakladał przed psikaniem niż próbował to z ręki zrobić. Ciężki model sobie wybrałeś- szacuneczek!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, alienus napisał:

Tak patrząc na pudełko to esy floresy powinny być trochę gęściej i bardziej jednorodne w sensie krycia i szerokosci... ale co ja tam gadam, nawet tak bym tego nie wypsikał jak Tobie wyszło i po miesiącu ćwiczeń 😀 chyba bym szablony raczej sobie zrobił albo jakieś gluty ponakladał przed psikaniem niż próbował to z ręki zrobić. Ciężki model sobie wybrałeś- szacuneczek!

Tak, powinny być cieńsze i więcej, ale jak probowalem cieńsze to od razu zacieki się robiły, a psikalem na 0,4 bara.. na pewno się da, ale za cienki jestem, trochę ćwiczyłem i to chyba max co teraz potrafię:-) 

A malowanie takie wybrałem może za ambitne..  czarny dół, te żółte kolorki, cuda na gorze,ale... uroku mu się nie odmówi (na obrazku), a efekt.. no zobaczymy co z tego wyjdzie:-) 

 

Przespałem się, obejrzałem paseczki i decyzją- zostają, idę dalej z budową:-) 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i zdjąłem maski, poczyściłem, powashowałem i jest chyba nieźle, jestem zadowolony. Wydaje mi się, że modulacja jest nieprzesadzona, szczególnie na żółtym i czarnym. 

 

Kolejny krok to będzie doklejanie kolejnych elementów oraz kaleczki.

 

malowanie-1.jpg 

 

malowanie-2.jpg

 

malowanie-3.jpg

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.