Jump to content

Su-24 Zvezda 1:72 - ocena początującego :)


marciak90
 Share

Recommended Posts

Witam, prosiłbym o u wagi i sugestię dotyczące malowania, washowania i tym podobne. W skrócie - jak poprawiać jakość wykonywanego modelu. Póżniej dodam więcej szczegółowych zdjęć.

IMG_20210703_104321_385.jpg

IMG_20210703_104821_681.jpg

IMG_20210703_104805_827.jpg

IMG_20210703_104624_566.jpg

IMG_20210703_104757_779.jpg

Link to comment
Share on other sites

Zadając takie pytanie zaczynasz od końca. Pytasz o malowanie i inne rzeczy z tym związane nie patrząc jednocześnie na to, że model jest niestarannie wykonany. Zabiegami malarskimi nie ukryjesz nieposzpachlowanych  łączeń kadłuba, zbiorników paliwa i innych miejsc.  Wiele razy na forum poruszana była kwestia staranności w budowie, bez tej staranności nawet najlepsze i najefektowniejsze malowanie nie poprawi ogólnego odbioru gotowego modelu.

Wiele osób poradzi Ci tu abyś najpierw czysto i starannie skleił model, a dopiero jak to opanujesz skupił się na technikach malarskich.

Pozdrawiam i życzę sukcesów przy kolejnych modelach. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Rymulus chyba wyczerpał temat :)

Link to comment
Share on other sites

Chyba tak. Chyba, bo wypowiedź da się wcisnąć w fałszywą dychotomię podziału na konstrukcję i malowanie. Oczywiście wiem, że rymulus nie miał tego na myśli, ale może warto podkreślić, że nie ma żadnych przeszkód by jednocześnie rozwijać staranność budowy i umiejętności  malarskie.

 

By nie zostawić pierwotnego pytania zupełnie bez reakcji, dodam że odpowiedź nie jest tu prosta bez dodatkowych informacji. Malowanie  modeli idzie dzisiaj dwoma różnymi ścieżkami. Dominuje  wersja polegająca na uzyskiwaniu efektownego wykończenia ze swobodnym tylko odniesieniem do rzeczywistego wyglądu pierwowzoru. Wersja, która podporządkowuje się pierwowzorowi i dąży do możliwie doskonałego odwzorowania jego wyglądu w skali jest rzadsza, ale wciąż istnieje. Problem polega na tym, że rady sprawdzające się w jednej z nich, mogą być szkodliwe, albo absurdalne w drugiej. Bez wiedzy, w którą stronę planuje dążyć dany modelarz trudno jest odpowiedzialnie doradzać.

Co prawda wersja efektowna jest statystycznie rzecz biorąc niemal oczywista, ale jednak 'niemal'.

  • Like 1
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Moim zdaniem jak na jeden z pierwszych modeli nie jest źle.  Niestety rzadko który model obejdzie się bez szpachli. Musisz zacząć od podstaw żeby z kolejnymi modelami widzieć co mogłeś zrobić inaczej. Następne modele wrzucaj na warsztat i pytaj zawsze ktoś coś poradzi. Wielu następnych modeli życzę.😀

Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

A ja tradycyjnie już poproszę zdjęcia brzuszka.

Od siebie - oprócz zbierania cennych porad na tym forum - radzę też oglądać tutoriale na YT np. Przydatne!

A co modelu to zgodzę się, że łączenie to absolutne podstawy. I mi też nadal potrafi nie wychodzić :) 

Edited by kozborn
Link to comment
Share on other sites

To co koledzy wyżej napisali, ale ja bym jeszcze zmienił tło fotografowanego modelu, czerwień nie jest dobrym pomysłem zwłaszcza że malowanie masz brązowe.  No i zaczynasz od końca, zrobiłeś model i pytasz jak malować, washowac, poprawić model itd. Proponuje założyć warsztat przy kolejnym modelu, chłopaki naprawdę mają dużo wiedzy i podpowiadają, wiem to po sobie, bo pytałem prawie o wszystko, jak zaczynałem, a zaczynałem niedawno, bo 1.5 roku temu. Ja zacząłem od zaplecza, musisz też skompletować jakieś podstawowe  narzędzia, szpachle, pilniki, nożyki itd. To ci ułatwi obróbkę modelu. Mimo wszystko jak na pierwszy model nie jest źle i kolejne będą napewno lepsze.

Link to comment
Share on other sites

Dodam jeszcze, bardzo przydatne moze byc przestudiowanie tego działu.
https://modelwork.pl/forum/4-jak-to-zrobić-i-jak-pokazać/

 

Dodatko YT to obecnie kopalnia wiedzy, poprzeglądaj sobie filmy jak robią modele. Dodatkowo znajdziesz tez wiele tutoriali odnoszacych sie do poszczegolnych technik. Od maskowania oszklenia, przez nakładanie kalkomani, na technikach weatheringu konczac

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.