Skocz do zawartości

General Dynamics F-16A Fighting Falcon 1/48


Staryfajter1954

Rekomendowane odpowiedzi

7 minut temu, FLECZER napisał:

W zasadzie to chyba lepiej że zapomniała. Znając tą markę to lepiej dodać detale w puste miejsce niż najpierw męczyć się z usuwaniem błędnych. Nie posiadam wiedzy na temat lotnictwa ale wygląda to elegancko.

Przynajmniej mam pole do popisu w kwestii uzupełniania luków podwozia głównego :).  Miło mi, że podoba Ci się to co udało mi się zrobić w tych lukach :).  Cóż model Italeri w latach 90 uchodził za bardzo dobry ale jak widać z tej relacji to jego wartość się zdewaluowała i on sam wymaga pewnym poprawek i uzupełnień a poza tym jest już wybór modeli lepszych jak zestawy Hasegawa (cena podobna a jakość zdecydowanie wyższa), Kinetic oraz Tamiya. Jednak na początek powrotu do zaczętej jakiś 30 lat temu przygody z 48 uznałem, że będzie dobry :). W swoich zbiorach mam jeszcze dwa takie zestawy jednego z polskiej edycji Mister Crafta a drugiego oryginalne włoskiej Italeri.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prace nad lukami podwozia głównego do 16 trwają nadal i zmiatają ku końcowi. Ze względu na zbyt wystające obrzeże golenie podwozia głównego nie chciały dobrze przylegać więc musiałem wypiłować odpowiednie zagłębienia dzięki, którym golenie przylegają większą swoją częścią do tylnej wręgi łuku podwozia głównego.

6C2C6D7C-4768-4FB4-B127-C865CB365FE3.jpeg

AEC24021-9609-429C-B016-BBD6D300DB69.jpeg

A403E039-AD99-47C1-9835-7B2A2A11403B.jpeg

EE17D60D-2A74-4873-AD29-D58A493CE65D.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
W dniu 25.08.2021 o 19:48, Staryfajter1954 napisał:

Teraz wyglada, ze będzie podwozie pasowało. 

 

Może i będzie pasowało ale w prawdziwym samolocie ta rozpórka z przodu jest zamocowana w innym miejscu we wnęce. Tam gdzie teraz jest zamocowana powinien być siłownik.

image.thumb.png.5460681492ea90214c43048e2cfaf9b1.png

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, ESP napisał:

 

Może i będzie pasowało ale w prawdziwym samolocie ta rozpórka z przodu jest zamocowana w innym miejscu we wnęce. Tam gdzie teraz jest zamocowana powinien być siłownik.

image.thumb.png.5460681492ea90214c43048e2cfaf9b1.png

 

Dzięki ! Teraz wreszcie widzę jak powinno wyglądać mocowanie tego elementu. Sprawdzę czy tak uda mi się go zamocować bo instrukcja nie pokazuje jak ma być faktycznie zamocowany a na innych modelach jest mocowany tak jak ja umocowali go na sucho. Dzięki za podrzucenie fotki !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...

Prace nad Falconem trwają nadal jednak są nieco opóźnione ze względu na drobne problemy związane ze spasowaniem osłony radaru z kadłubem.  Trzeba nieco poszpachlować i poszlifować a potem wypolerować miejsce łączenia. Poza luki podwozia głównego są w trakcie malowania. Na razie luki otrzymały kolor biały i pomalowany został akumulator i butla z gazem gaśniczym.  
Doszedł jeszcze dość charakterystyczny dla tego samolotu wlot powietrza mieszczący się po prawej stronie łuku podwozia. Z jakiś powodów firma Italeri tego elementu nie dodała w swoim zestawie. 

41C382E1-19D2-4B94-9527-F752DEFC9F60.jpeg

D0FA52EC-C40D-4DA7-B440-743668264964.jpeg

116A3E4E-5962-43B7-A5CF-7576EC66681B.jpeg

402CAF9C-D6F4-49C4-9292-AC194F70214D.jpeg

7072A93D-6574-4668-B171-873A414D963F.jpeg

9E97FC48-D6BA-4C1E-8AEB-415BA61E9AE3.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Tu i ówdzie masz pozacierane linie podziałowe , za dziobem też coś straszy . 

Model stary i linie podziału są dość szerokie , ale nie takie ostre jak w nowych modelach 

 Przejedź po liniach podziału washem tamiyi  i zobaczysz gdzie coś zatarłeś i jak to będzie wyglądało. Każą rysę ci to uwypukli.  Nawet przy słabych okularach .

To co robisz to klasyczna pułapka brania się za stare modele.
Żeby go złożyć  w poprawną bryłę trzeba  dużo szlifowania i  szpachlowania , w efekcie zacierają się linie , albo robią się płytkie . żeby to nieźle na modelu  wyglądało trzeba te linie odtworzyć ,  najlepiej tak by te odtworzone linie były takie same jak te co zostały na modelu , a to łatwe też nie jest . Więc logiczne jest , że trzeba by cały model przetrasować , by wszystko jakoś normalnie i jednakowo wyglądało. Na surfacerze i szpachlówce żle się trasuje , bo one pękają. Więc znowu  nie będzie to za dobrze wyglądało .

Innymi słowy by dobrze sklejać  stare modele trzeba naprawdę mieć sporego skilla i wiedzieć jak się za model zabrać. Tu się narobisz a i tak bez  bez poprawienia tych linii  to co tam dodałeś w  komorze podwozia nie ma znaczenia, bo ta źle przygotowana powierzchnia i zatarte linie  wyjdą pod  farbą i to będzie walić po oczach , a nie dołożony tu i ówdzie kabelek.

 

 

 

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, merlin_70 napisał:

Tu i ówdzie masz pozacierane linie podziałowe , za dziobem też coś straszy . 

Model stary i linie podziału są dość szerokie , ale nie takie ostre jak w nowych modelach 

 Przejedź po liniach podziału washem tamiyi  i zobaczysz gdzie coś zatarłeś i jak to będzie wyglądało. Każą rysę ci to uwypukli.  Nawet przy słabych okularach .

To co robisz to klasyczna pułapka brania się za stare modele.
Żeby go złożyć  w poprawną bryłę trzeba  dużo szlifowania i  szpachlowania , w efekcie zacierają się linie , albo robią się płytkie . żeby to nieźle na modelu  wyglądało trzeba te linie odtworzyć ,  najlepiej tak by te odtworzone linie były takie same jak te co zostały na modelu , a to łatwe też nie jest . Więc logiczne jest , że trzeba by cały model przetrasować , by wszystko jakoś normalnie i jednakowo wyglądało. Na surfacerze i szpachlówce żle się trasuje , bo one pękają. Więc znowu  nie będzie to za dobrze wyglądało .

Innymi słowy by dobrze sklejać  stare modele trzeba naprawdę mieć sporego skilla i wiedzieć jak się za model zabrać. Tu się narobisz a i tak bez  bez poprawienia tych linii  to co tam dodałeś w  komorze podwozia nie ma znaczenia, bo ta źle przygotowana powierzchnia i zatarte linie  wyjdą pod  farbą i to będzie walić po oczach , a nie dołożony tu i ówdzie kabelek.

 

 

 

 

 

Nie ma modeli idealnych i ten też nie jest idealny. Zdaję sobie z tego sprawę. I tak spora cześć linii zniknie pod kalkomaniami więc nie ma co sobie włosów rwać z głowy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...
  • 3 weeks later...

Mójj Falcon pomalowany już został błyszczącym lakierem bezbarwnym Alclad i zacząłem nakładać na niego kalkomanie Model Makera. Same kalkomanie są bardzo dobre jednak popełniłem błąd i nie kupiłem zestawu z maskami a samymi kalkomaniami, które muszę docinać…. Ech chytry to podwójnie traci i zamiast zrobić malowanie okolicznościowe poprzez napylanie farby aerografem i maskowanie muszę walczyć z kalkomaniami… 

F61710BC-A3BE-432E-AD52-64609D81DEBA.jpeg

901062A1-FD76-42E1-B3A2-1F2F05E4A353.jpeg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Focus napisał:

Ładnie podoba się .

Pozdrawiam Focus.

Zamówiłem dziś drugi zestaw tych kalkomanii ale już z maskami. Być może będę bardziej zadowolony z efektu. Niestety ale nakładanie tych kalkomanii to chyba jakieś nieporozumienie ponieważ są one albo nie do tego konkretnego modelu albo ja gdzieś popełniam jakiś błąd, że to nie wychodzi jak powinno :(. Zastanawiam się nad usunięciem tych kalkomanii i malowaniem stateczników poziomych oraz powierzchni ustateczniających pod kadłubem jeszcze raz no chyba, że nie będzie tragedii to zostawię te naklejone kalkomanie a resztę wymaluje dzięki maskowaniu.... Ech mam zgryza...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem jednak pomalować model. Moim zdaniem wygląda lepiej niż te kalkomanie. Dalsze malowanie będzie kontynuowane po otrzymaniu masek z Mojehobby. Zastanawiam się co dalej z tymi kalkomaniami na usterzeniu poziomym? Może nałożę na nie maski i pomaluje te stateczniki bo jakoś usuwanie tych kalkomanii może źle się dla modelu skończyć. 

FC8783ED-DB01-45FA-B292-A1DAD46856A3.jpeg

12FBC3CE-5D97-47E5-AA41-4B98D390758E.jpeg

93535301-F06C-43E0-8957-D1C6EAD4BEE5.jpeg

17CF5230-8D02-44A8-A1CD-0751616CF616.jpeg

111EE992-341D-41D5-9B72-D04C9924D749.jpeg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamówione w Mojehobby  kalkomanie dotarły cało i zdrowo ale niestety okazało się, że pomimo iż zakupiłem zestaw droższy z maskami okazał się on wybrakowany bowiem zabrakło wspomnianych masek. Złożyłem w związku z tym reklamację i będę czekał na jej rozpatrzenie. Niestety brak karnisza masek sprawił, że konieczna będzie przerwa w budowie modelu do czasu pozyskania masek na usterzenie poziome, końcówki skrzydeł i kadłub. 

F9415199-7078-4E98-BD8C-4C285E79CEF2.jpeg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.