Skocz do zawartości

General Dynamics F-16A Fighting Falcon 1/48


Staryfajter1954

Rekomendowane odpowiedzi

Prace nad modelem samolotu Dassault Mirage IIIE będącego przepakiem zestawu Helera ukończone więc pora na nowy projekt. Tym razem na warsztat trafił model samolotu F-16A Foghting Falcon w skali 1/48. Jest to zestaw będący przepakiem wyprasek firmy Italeri, który na rynku pojawił się w latach 90 XX wieku (1994) jednak w porównaniu z wydaniem włoskim Mister Craft ogołocił ze znanych sobie tylko powodów (cena, chęć wypuszczenia innych zestawów dla innych wersji ?) z kilkunastu elementów (brakuje np drugiej dyszy silnika w pozycji otwartej), co jednak nie powinno mieć wpływu na zbudowanie poprawnej miniatury tego pięknego i efektownego samolotu.

Model ten jest dla mnie powrotem do pomysłu (sprzed około 30 lat) przejścia na skalę 1/48 z 72. Pierwsza próba była niezbyt udana bo modelu (Lublin RXIII ze Spójni) nie ukończyłem ale być może teraz się uda :). No to jedziemy z koksem. Na początek założyłem sobie, że będzie to projekt prawie prosto z pudła bowiem wprowadzę w nim kilka drobiazgów np nieco poprawiona tablica przyrządów czy butla na hallon i akumulator w luku podwozia głównego. Jeszcze nie podjąłem decyzji odnośnie malowania. Kuszą kalkomanie zestawowe ale znając ich niską jakość i rozsypywanie się w kontakcie z wodą może kupię jakieś dedykowane kalkomanie i wykonam model w innym nie mniej ciekawym malowaniu.

Pierwsze moje kroki to zbudowanie kokpitu. Elementy kokpitu pasują bardzo ładnie ze sobą i jedynymi rzeczami ode mnie są poprawiona nieco tablica przyrządów (dodałem drugi wyświetlacz na panelu środkowym oraz zmieniłem układ instrumentów pokładowych) oraz pasy na fotelu pilota wykonanych z taśmy AIZU i drucika.  Może nie jest idealnie ale przynajmniej na fotelu nie wieje pustką. Po pomalowaniu całość wygląda całkiem nieźle.

 

2021-06-30 12.51.41.jpeg

2021-06-30 13.11.25.jpeg

2021-06-30 13.13.06.jpeg

2021-06-30 13.12.32.jpeg

2021-06-30 13.12.45.jpeg

2021-06-30 13.17.31.jpeg

2021-06-30 13.27.09.jpeg

2021-06-30 13.28.05.jpeg

2021-06-30 13.28.31.jpeg

2021-06-30 13.28.31 (1).jpeg

2021-06-30 13.28.57.jpeg

2021-07-01 00.18.39.jpeg

2021-07-01 01.10.47.jpeg

2021-07-01 01.24.43.jpeg

2021-07-08 18.41.51.jpeg

2021-07-08 20.48.40.jpeg

2021-07-13 02.41.49.jpeg

2021-07-16 00.48.05.jpeg

IMG_4984.jpg

IMG_4985.jpg

Edytowane przez Staryfajter1954
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś nie lubiłem tych samolotów, ale zaczęły mi się podobać. Wobec czego bacznie obserwuję. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, tlb napisał:

Kiedyś nie lubiłem tych samolotów, ale zaczęły mi się podobać. Wobec czego bacznie obserwuję. 

Sam jestem ciekaw jak ten model mi wyjdzie to jedno a drugie Falcon ogólnie się ludziom podoba no ale jest tyle innych statków powietrznych, które dla kogoś mogą być ładniejsze od F-16 :). No ale nie ulega wątpliwości, że ten samolot ma w sobie to coś :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, mig napisał:

Jakie przewidujesz malowanie? Będziesz robił holendra z tą panią na stateczniku czy jakieś inne?

Na pewno będzie to wersja A wcześniejsza przed modernizacją MLU to jedno a drugie chętnie bym zrobił te pudełkowe bo są niezwykle efektowne i ładne ale obawiam się, że w kontakcie z wodą zwyczajnie się rozlecą. Sam nie wiem co z tym fantem zrobić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro to model Italeri z 1994 roku, to nie powinno być żadnych problemów w trakcie sklejania. Zasiadam do relacji, ponieważ ostatnio u mnie słabo z weną na sklejanie (to przez tą pogodę).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Kolekcjoner WP napisał:

Skoro to model Italeri z 1994 roku, to nie powinno być żadnych problemów w trakcie sklejania. Zasiadam do relacji, ponieważ ostatnio u mnie słabo z weną na sklejanie (to przez tą pogodę).

Mam nadzieję, że nie zawiodę Twoich oczekiwań :). A póki co model wygląda na dobrze spasowany i dobrze się skleja :). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, mig napisał:

Kalkę możesz zabezpieczyć bezbarwnym. Z tym że później nie będzie reagować na płyny zmiękczające i będzie ciężko ułożyć w liniach podziału.

Jest dokładnie jak piszesz. Ja kalkomanie zabezpieczam preparatem Microscale Decal Film ale po aplikacji tego preparatu stają się sztywne jak deski. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, mig napisał:

Czasami trzeba iść na kompromis. Bywa tak, że czasami nie ma kalek do danego malowania do kupienia osobno lub cena takich kalek to 2-3 krotny koszt modelu.

Owszem i dlatego dziś na Mojehobby.pl kupiłem zestaw kalkomanii z Model Makera do malowania okazjonalnego maszyny duńskiej. Cena zestawu około 26 złotych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.07.2021 o 19:09, kowal76 napisał:

Mam pytanko. Czy z tego zestawu da się zrobić wersję C  ?. 

Owszem możesz ale potrzebowałbyś min statecznika pionowego z dłuższą podstawą i anteną oraz inną nieco tablicę przyrządów z innym układem instrumentów pokładowych.  

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Staryfajter1954 napisał:

Owszem możesz ale potrzebowałbyś min statecznika pionowego z dłuższą podstawą i anteną oraz inną nieco tablicę przyrządów z innym układem instrumentów pokładowych.  

 

Kupiłem sobie  model Italeri i tak myślę nad Rumunem wersją  A  :).  Kalki robi Modelmaker.  A Tobie fajnie idzie  budowa :).

Edytowane przez kowal76
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.07.2021 o 22:30, Staryfajter1954 napisał:

Jest dokładnie jak piszesz. Ja kalkomanie zabezpieczam preparatem Microscale Decal Film ale po aplikacji tego preparatu stają się sztywne jak deski. 

zgodnie z instrukcją jedna warstwa pędzelkiem i działa super i nie jest wcale sztywna jak deski stosuje od lat.

microscale-msi-12-super-film.jpg

I bardzo dobrze reagują na płyny firmy Microscale nawet te kalkomanie które przed zastosowaniem preparatu wogóle nie reagowały na płyny.

Edytowane przez Focus
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Focus napisał:

zgodnie z instrukcją jedna warstwa pędzelkiem i działa super i nie jest wcale sztywna jak deski stosuje od lat.

microscale-msi-12-super-film.jpg

I bardzo dobrze reagują na płyny firmy Microscale nawet te kalkomanie które przed zastosowaniem preparatu wogóle nie reagowały na płyny.

No a ja miałem problemy z nakładaniem kalkomanii pokrytych tym preparatem. Zastanawiam się czy nie nakładać go na większe powierzchnie aerografem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlot powietrza już na swoim miejscu jednak po umieszczeniu na swoim miejscu okazało się, że pomiędzy ścianką łuku podwozia głównego a osłoną wlotu jak i osłoną  nadchodzącą na ściankę dzielącą luk na dwie połowy występują spore szpary które należało wypełnić przyciętymi paskami tworzywa sztucznego. Dopiero wtedy całość zaczęła wyglądać akceptowalne. 

16FB09F3-A9DA-475E-BC56-D1928A9025AD.jpeg

35243FEA-09FA-4E99-BDCD-9B266CA31F59.jpeg

EFC069D0-E36F-4811-971D-1C5CD8C025A8.jpeg

286BB84C-A8A6-4B19-9949-F69FA8ACA97B.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
10 godzin temu, Staryfajter1954 napisał:

W łukach podwozia głównego wypełniły się kolejnymi detalami. Niebawem dołożę kolejne elementy o których firma Italeri zapomniała.

 

W zasadzie to chyba lepiej że zapomniała. Znając tą markę to lepiej dodać detale w puste miejsce niż najpierw męczyć się z usuwaniem błędnych. Nie posiadam wiedzy na temat lotnictwa ale wygląda to elegancko.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.