Skocz do zawartości

RWD-5, MisterCraft, 1:72


Stalooki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, nie wiem czemu ale ostatnio zabieram się do robienia modeli tzw. bardzo starych, przez niektórych ocenianych jako takie które nie nadają się do sklejania. Tym razem model samolotu RWD-5 wydanej przez nielubianą firmę MisterCraft. Model jest przepakiem z form Plastyka który miał premierę w roku 1985 czyli ponad 35 lat temu. Samolot RWD-5 był samolotem sportowo-turystycznym używanym przez różne aerokluby w Polsce. Wsławił się on także przelotem przez Atlantyk a jego pilotem w tym czasie był pułkownik Stanisław Skarżyński. Chyba zrobię go w biało-czerwonej wersji SP-ARP.  Będzie trochę przeróbek i docinania kadłuba żeby zrobić drugie drzwi. Na razie wycinam i obrabiam części. Zapraszam do śledzenia warsztatu.

 

RWD-5 - Plastyk.jpg

RWD-5 - AJU - 1.jpg

Stanisław Jakub Skarżyński.jpg

RWD-5 - ARP.jpg

RWD-5 - ARP - Side View.jpg

Biurko.JPG

Kit.JPG

Wypraska - 1.JPG

Wypraska - 2.JPG

Oszklenie.JPG

Kalkomanie.JPG

Obróbka - narzędzia.JPG

Obrobione części - 1.JPG

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Stalooki napisał:

Tym razem model samolotu RWD-5 wydanej przez nielubianą firmę MisterCraft. 

 

Nagrzeszyłeś i dostałeś pokutę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obrobiłem więcej części, przyciąłem kadłub na wersję dwumiejscową czeską żyletką i przymierzyłem jak jest spasowane. Nie jest tak źle. Nawet nie trzeba dużo szpachli. Tak to się prezentuje teraz.

 

Kadłub przycięty i przymiarka.JPG

Biurko - przymiarki.JPG

Edytowane przez Stalooki
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak bardzo starasz się zrobić model zgodnie z tym, co wychodzi z fotografii? Czyli czy priorytetem jest wierność czy aby ino "just only fun"?

Bo na podstawie tej fotografii litery rejestracji nie wyglądają, jakby były czarne:
RWD-5-SP-ARP-(panchrom)-500px.jpg.67c72e4f60d528f668841d971b634158.jpg

Foto zrobione na błonie panchromatycznej, co łatwo poznać po kolorach logo ARP.

 

 


 

Edytowane przez KayFranz
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, KayFranz napisał:

Jak bardzo starasz się zrobić model zgodnie z tym, co wychodzi z fotografii? Czyli czy priorytetem jest wierność czy aby ino "just only fun"?

Myślę że na moim aktualnym etapie modelarstwa robię modele opierając się na tym co jest w tylko w pudełku i według instrukcji. Czyli można powiedzieć że "just only fun". Ale staram się wykonywać w miarę dokładnie żeby jakoś wyglądały. Może z biegiem czasu będę opierał się na innych monografiach i źródłach aby dokładnie odzwierciedlać rzeczywisty obiekt. Na razie moje modelarstwo jest na takim średnim poziomie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To miłego dłubania.
Kalki sobie odpuść, jeszcze nie czas, ale nawet robiąc model PZPR* - powinieneś uwzględnić to foto:

408535453_rwd5_sparp_wyp800mw.jpg.fc08d9f0b373c42418dae0ad4ab9baa7.jpg

Od czegoś trzeba zacząć, a tu nie ma zbyt wielkiej filozofii w przeróbce.

Jak to zrobisz - to masz +2 do prestiżu.


* PZPR - prosto z pudełka robiony...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Franz, będę to miał na uwadze. Tymczasem przygotowałem wszystkie części do sklajania i malowania. Wyskrobałem także drugie drzwi pasażera dłutkiem. Myślę że na końcu zaznaczę kontur drzwi ołówkiem AK.

 

Wszystkie części przygotowane.JPG

Boczne drzwi.JPG

Boczne drzwi - Zeskrobane.JPG

Dłutko.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie. Jak pomalowalibyście jasne części kadłuba? Na biało czy na kolor srebrny (tak jak jest w instrukcji). Podobno samolot RWD-5 Bis Skarżyńskiego miał kolor srebrny. Natomiast nie wiem jak malowały samoloty aerokluby. Macie jakąś wiedzę w tym temacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też kleiłem 5bis w  tzw. "słusznie minionej epoce". I jak na moje skromne dziecięco-młodzieżowe umiejętności wyszedł w miarę symetrycznie (nawet szklarnie dało się równo poskładać), więc nie był to taki zły model (np. Łoś z ZTS-u ma pernamentnie zwichrowany ogon i dalej go tak tłuką). Swojego malowałem srebrzanką podebraną z enerdowskich VEB Plasticard.

 

Natomiast mam pytanko: jaki jest sens wklejać tą samą relację w dwóch topikach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Baas ArK napisał:

Natomiast mam pytanko: jaki jest sens wklejać tą samą relację w dwóch topikach?

 

Można ładnie poprosić admina o połączenie wątków 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomalowałem ściany wnętrza kokpitu metaliczną farbą XTREME Metal White Aluminium. Fotele pomalowałem brązową farbą Model Air Khaki Brown, a drążek farbą Model Color German Grey. Fotele dostały także ciemny wash.

 

Malowanie kokpitu.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Artek82 napisał:

Jeśli jeszcze nie pomalowałeś to popraw maskowanie 😉

Już pomalowany czerwonym kolorem. Nie widziałem wcześniej tego malowania, może bym się na nie zdecydował. A tak to zrobiłem według instrukcji. Też nieźle wyszło. Kolor jaki zastosowałem to 1/2 Vallejo 71.102 Red i 1/2 Vallejo 71.269 Red + Rozcieńczalnik Vallejo Airbrush Thinner + Vallejo Flow Improver.

 

Drugi kolor bazowy.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.