Skocz do zawartości

RWD-5, MisterCraft, 1:72


Stalooki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chciałbym wstawić tu także relację z warsztatu, który jest także w części "Wszystko co lata - samoloty". Tym razem model samolotu RWD-5 wydanej przez MisterCraft. Model jest przepakiem z form Plastyka który miał premierę w roku 1985 czyli ponad 35 lat temu. Samolot RWD-5 był samolotem sportowo-turystycznym używanym przez różne aerokluby w Polsce. Wsławił się on także przelotem przez Atlantyk a jego pilotem w tym czasie był pułkownik Stanisław Skarżyński. Chyba zrobię go w biało-czerwonej wersji SP-ARP.  Będzie trochę przeróbek i docinania kadłuba żeby zrobić drugie drzwi. Na razie wycinam i obrabiam części. Zapraszam do śledzenia warsztatu.

 

RWD-5 - Plastyk.jpg

RWD-5 - AJU - 1.jpg

Stanisław Jakub Skarżyński.jpg

RWD-5 - ARP.jpg

RWD-5 - ARP - Side View.jpg

Biurko.JPG

Kit.JPG

Wypraska - 1.JPG

Wypraska - 2.JPG

Oszklenie.JPG

Kalkomanie.JPG

Obróbka - narzędzia.JPG

Obrobione części - 1.JPG

Pierwsze przymiarki.JPG

Pierwsze przymiarki - oświetlenie.JPG

Edytowane przez Stalooki
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obrobiłem więcej części, przyciąłem kadłub na wersję dwumiejscową czeską żyletką i przymierzyłem jak jest spasowane. Nie jest tak źle. Nawet nie trzeba dużo szpachli. Tak to się prezentuje teraz.

 

Kadłub przycięty i przymiarka.JPG

Biurko - przymiarki.JPG

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten model to jeden z lepszych produktów jakie ZTS wydał. Nie wiem czemu jest tak demonizowany. Składa się dobrze, trzeba jednak trochę popracować pilnikami, papierami ściernymi ale tragedii nie ma.  Powodzenia w budowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację Mig, składa się go bardzo dobrze, Prosty jest nie powiem, ale wszystko pasuje. Tymczasem przygotowałem wszystkie części do sklejania i malowania. Wyskrobałem także drugie drzwi pasażera dłutkiem. Myślę że na końcu zaznaczę kontur drzwi ołówkiem AK.

 

Wszystkie części przygotowane.JPG

Boczne drzwi.JPG

Boczne drzwi - Zeskrobane.JPG

Dłutko.JPG

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, mig napisał:

Ten model to jeden z lepszych produktów jakie ZTS wydał. Nie wiem czemu jest tak demonizowany. Składa się dobrze, trzeba jednak trochę popracować pilnikami, papierami ściernymi ale tragedii nie ma.  Powodzenia w budowie.

Odpowiedź jest prosta i brzmi byle jakiej baletnicy przeszkadza rąbek u spódnicy. Albo się umie budować i lubi wyzwania to ten model RWD-5/5Bis nie będzie stanowił problemu. Jednak niektórzy wolą narzekać to piszą takie bajki jaki to zły model. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie. Jak pomalowalibyście jasne części kadłuba? Na biało czy na kolor srebrny (tak jak jest w instrukcji). Podobno samolot RWD-5 Bis Skarżyńskiego miał kolor srebrny. Natomiast nie wiem jak malowały samoloty aerokluby. Macie jakąś wiedzę w tym temacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomalowałem ściany wnętrza kokpitu metaliczną farbą XTREME Metal White Aluminium. Fotele pomalowałem brązową farbą Model Air Khaki Brown, a drążek farbą Model Color German Grey. Fotele dostały także ciemny wash.

 

Malowanie kokpitu.JPG

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.09.2021 o 17:13, Stalooki napisał:

Mam pytanie. Jak pomalowalibyście jasne części kadłuba? Na biało czy na kolor srebrny (tak jak jest w instrukcji). Podobno samolot RWD-5 Bis Skarżyńskiego miał kolor srebrny. Natomiast nie wiem jak malowały samoloty aerokluby. Macie jakąś wiedzę w tym temacie?

 

RWD-5 były malowane na srebrno. 

 

20210913_183129.thumb.jpg.9b1cfe26f4368c366317a98ac4abbce5.jpg

A tu moje Erwudziaki. Mam jeszcze jednego, ale był to modelik z samego początku sklejania, więc go nie pokażę 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samolot przygotowany do nałożenia pierwszego koloru bazowego (srebrnego). Zamasowane są także wszystkie elementy przezroczyste. Dla urozmaicenia chciałbym pokazać moją aktualną modelarnię. Dużo narzędzi i chemi pochowane jest szufladach. W przyszłości chciałbym zawiesić na ścianie dużo półek.

 

Przygotowany do pierwszego malowania.JPG

Modelarnia - 6.JPG

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Walka z kalkami. Na jednym zdjęciu widać jak litera P jest rozwalona po dosłownym wyjęciu z wody. Nic tylko ułożyć i zostawić aby się same przykleiły. Tylko nie ruszać. Teraz proszę sobie wyobrazić że takie modele są sprzedawane gdzieś w księgarniach i kupują je zupełnie początkujący modelarze i mogą się zrazić do naszego hobby.

 

Walka z kalkami - 1.JPG

Walka z kalkami - 2.JPG

Walka z kalkami - 3.JPG

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podmalowałem trochę niedoskonałości w kalkach i zabezpieczyłem cały model lakierem Tamiya X-35 Semi-Gloss Clear. Muszę powiedzieć że nieźle to teraz wygląda. Lakier wygładził srebrzenie na kalkach. No no, całkiem całkiem jak na MisterCraft. Ale już dam chyba sobie spokój z tą firmą właśnie przez te kruche kalkomanie.

 

Podmalowywanie kalek.JPG

Szykowanie X-35.JPG

Kalki zabezpieczone - 1.JPG

Kalki zabezpieczone - 2.JPG

Kalki zabezpieczone - 3.JPG

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.