Skocz do zawartości

2S1 Goździk 1/35


johnrambo

Rekomendowane odpowiedzi

A więc Goździk, co z  tego wyjdzie nie mam pojęcia, bo ostatnio się cofam  zamiast iść do przodu z modelami  :) . Miał być zielony, ale będzie w kamuflażu, model prosto z pudła - jak dla mnie bardzo dobrze odwzorowany, dużo szczegółów, dobre spasowanie poza  duetem wanna-kadłub, w ogóle to polecam zacząć od tego sklejanie tego modelu.  Trzeba sobie tylko dopasować do konkretnego egzemplarza umiejscowienie uchwytów na wieży i kadłubie, bo co goździk to inaczej jest :) . Dorobiłem tylko kilka spawów i nawierciłem trochę  drobnych dziurek w różnych miejscach.  Malowanie planuję  z kolorami: XF-67 nato green lub Mr.Hobby H303,  XF-69 nato black, XF-52 flat earth. Wg mnie nie są to kolory jak w prawdziwym, ale na modelach u innych wyglądają całkiem OK.  Gąsienice dokładam ATL-56  Friulmodel, bo ładnie się ułożą.  Jedyna kicha to doczepiane z  tyłu elementy do sterowania w wodzie - są  z blaszki, ale jakieś niewygodne do złożenia, z tego co zauważyłem, to nikt tego nie złożył 👺 ...  Teraz lecę z czarnym podkładem.  A model to oczywiście Trumpeter, dołożyłem zdjęcie docelowego egzemplarza wykonane przez  Pana Tomasza Mroczkowskiego  :)

20211113_185036.jpg

20211113_185044.jpg

IMG_6928.JPG

Edytowane przez johnrambo
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i super, kolejny warsztat we współczesnych polskich barwach. Bardzo dobra decyzja z Friulami - grawitacja zrobi swoje. Mam tylko uwagę co do farby, którą zamierzasz użyć bo chcesz robić konkretny egzemplarz. Tak wygląda czysta Tamka flat earth na modelu (przy czarno-białej bazie).

821ec9851ec60e8bf888f6ce9b2fa043.jpg

Jak widzisz barwa jest bardziej nasycona a po bezbarwnym jeszcze ściemnieje. Mógłbyś ją trochę przełamać np Buffem albo iść od razu w coś podobnego do tego:

Mr. Hobby - Mr. Color C321 Light Brown - Megamodell.eu

Ten odcień byłoby łatwiej skorygować do tego malowania, które planujesz.

Aha, i na lufie masz chyba widoczne łączenia połówek.

Edytowane przez TAW
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wskazówki,  lufę po podkładzie jeszcze raz przeszlifuję.  Co do koloru, no to lipa w takim razie jest z XF-52. TAW - myślisz, że  zdjęcia prawdziwego oddają w miarę dobre kolory i można się na nich wzorować  ? Przyznam się, nie widziałem żadnego pojazdu na żywo w nowym kamuflażu - więc nie mam pojęcia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz Grabowski  - takie same teoretycznie więc na twardych i t-72  w nowszym malowaniu też takie same powinny być, a ludzie stosują  XF-52 - dlatego tym się zasugerowałem :) . Zdradzisz tajemnicę jakie kolory na wieży Rosomaka zastosowałeś ?  Ja na próbę zrobiłem tak i tylko czarny wyszedł OK :D. Dopiero teraz widzę, że ten goździk ma inne koła niż w zestawie są... 

20211114_150922.jpg

Edytowane przez johnrambo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wieży Rosomaka, użyłem Hataki z serii Orange. Zielony to Hataka C260 Greyish Green, Brąz to Hataka C261 Greyish Sand, Będzie jeszcze NATO BLACK, też z serii Orange, bodajże Hataka C125. 

Edytowane przez Grzegorz Grabowski
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, johnrambo napisał:

 Dopiero teraz widzę, że ten goździk ma inne koła niż w zestawie są... 

20211114_150922.jpg

 

Zgadza się.

Koła były już z wypukłym przetłoczeniem. 

Poniżej koła z wypukłym przetłoczeniem w 1/35, uszykowane pod transporter TRI i do  ISM Kroton.

 

 

1979.jpg

1980.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to już masz odpowiedź w kwestii farb. Można śmiało iść w te co podał Grzesiek. Pod warunkiem, że nie będziesz się bawił w jakiś preshading itp. bo u mnie ta greyish sand przy transparentnych warstwach poszła w bardziej beżowy odcień.

1 godzinę temu, Tomek Mroczkowski napisał:

Miód na moje serce gdy widzę  że moje wypociny zdjęciowe się przydają i są natchnieniem na nowe projekty.

Twoje zdjęcia zbudowały mi już drugi model. Myślę, że jest nas takich tu na forum o wiele więcej.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolor wyszedł niepodobny do oryginalnego ze zdjęcia.  Pozostaje nanieść kamuflaż, wycieniować i tyle będzie w uproszczeniu, bo sam pojazd ze zdjęcia jest świeżo po malowaniu. Cieniować już teraz zielony i później pozostałe kolory czy wszystko razem ? 

20211122_180627.jpg

Edytowane przez johnrambo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko ocenić kolor ze względu na światło. Jeśli chcesz cieniować to cieniuj każdy kolor osobno i maskuj. Co do maskowania czy na ostro czy na obło, to trudno powiedzieć bo na zdjęciu to niektóre plamy z ostrymi przejściami a inne z rozmytymi. Więc tutaj raczej masz dowolność. Choć moim zdaniem cieniowanie trójkolorowego kamuflażu, jeśli można malować z ręki (miękkie przejścia) najłatwiej i najszybciej wycieniować sobie wcześniej w czerni i bieli. Ewentualne odchyły w kolorach można załatwić potem olejami. Ale w sumie jak rozjaśnisz farbe bazową to też będziesz miał odchyły.

15 minut temu, johnrambo napisał:

Hatakę można zmieszać  z Tamiyą lub Vallejo

Co prawda nie mieszałem ale razem z Tamiya idą na MLT więc nie powinno być problemów. Za to z Vallejo nie powinno być nawet szansy.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Farby już sprawdziłem - z Tamiyą  można, z Vallejo ścięła się  od razu. A malowanie jak zawsze to wyzwanie, a nie zawsze się udaje :) . Piaskowy kolor położony, nie wiem tylko jaki jest układ plamy z tyłu nad wejściem.  Jeszcze oczywiście  wyostrzę trochę brzegi zielonym na końcu, jutro pomaluję NATO black resztę,a na końcu będę lekko cieniował całość. 

20211122_205111.jpg

Edytowane przez johnrambo
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i w tym świetle te kolorki wyglądają tak jak powinny. Bardzo fajnie to już wygląda, podoba mi się i będę podpatrywał dalej.

Pod wpływem tego tematu sam zacząłem myśleć o jakimś Goździku dla siebie na przyszłość i obszukałem się różnych zdjęć po kątem tych kół nieszczęsnych i znalazłem tylko jedno z takimi kołami jak w zestawie Trumpetera. Wiem, że Tobie już na tym etapie to raczej nie pomoże ale ktoś mógłby skorzystać. Tylko skąd wziąć takie duże szachownice?

614665481_Beztytuu.jpg.2bbd7840929fef9e937f64503995635d.jpg *Zdjęcie jedynie w celu dyskusji.

Swoją drogą ktoś orientuje się kiedy zaczęli wprowadzać do użytku te nasze koła z wypukłymi przetłoczeniami?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.11.2021 o 20:03, TAW napisał:

No i w tym świetle te kolorki wyglądają tak jak powinny. Bardzo fajnie to już wygląda, podoba mi się i będę podpatrywał dalej.

Pod wpływem tego tematu sam zacząłem myśleć o jakimś Goździku dla siebie na przyszłość i obszukałem się różnych zdjęć po kątem tych kół nieszczęsnych i znalazłem tylko jedno z takimi kołami jak w zestawie Trumpetera. Wiem, że Tobie już na tym etapie to raczej nie pomoże ale ktoś mógłby skorzystać. Tylko skąd wziąć takie duże szachownice?

614665481_Beztytuu.jpg.2bbd7840929fef9e937f64503995635d.jpg *Zdjęcie jedynie w celu dyskusji.

Swoją drogą ktoś orientuje się kiedy zaczęli wprowadzać do użytku te nasze koła z wypukłymi przetłoczeniami?

No problem Mister.

 

TECHMOD 48007S 1/48 Szachownice PL - ( National Insignia - Poland).

Edytowane przez robertmodelarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, TAW napisał:

Swoją drogą ktoś orientuje się kiedy zaczęli wprowadzać do użytku te nasze koła z wypukłymi przetłoczeniami?

W Polsce działa te produkowane były w zakładach Huta Stalowa Wola, gdzie w latach 1983–1991 wyprodukowano 602 egzemplarze. Do polskiej armii pierwszych dwanaście haubic 2S1 Goździk trafiło w 1974 roku. Kolejnych egzemplarzy nie zamawiano w związku z planowaną produkcją w kraju. Z tego wynika. że te 12 było oryginalne rosyjskie czyli na takich kołach jak w modelu Trumpetera.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, robertmodelarz napisał:

Z tego wynika. że te 12 było oryginalne rosyjskie czyli na takich kołach jak w modelu Trumpetera.

Z tego wynika, że jak na tą chwilę można zrobić tylko jeden z tych dwunastu unikatów.

Za to niestety te szachownice Techmodu mają kąty proste, a do tego ze zdjęcia potrzeba bardziej romboidalnych.

Zestaw kół od Armo też nie rozwiązuje problemu bo to są rosyjskie oryginały. Także ani go kijem ani pałą tego obywatela Goździka. :cry:

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.11.2021 o 23:33, bulik58 napisał:

Mister jest problem , porownaj ta fotke  jeszcze raz , ja widze romby a nie szachwnice , i z tego nic nie zrobisz no chyba ze o tej godzie 23.28 widze podwojnie?

image.jpeg.6c128d01c302ce5ce82f5a962ac7269d.jpeg

614665481_Beztytuu.jpg.2bbd7840929fef9e937f64503995635d.jpg

chcesz romby są romby:

http://www.toro-model.com.pl/pliki/35d74e.htm

 

 

Edytowane przez robertmodelarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.