Skocz do zawartości

FM-2 Wildcat 1:72 Arma Hobby


Roland_Sebastian

Rekomendowane odpowiedzi

9 godzin temu, zaruk napisał:

Mam podobne wrażenie, że po wyrysowanej linii idzie najlepiej.

Otóż to. Wydaje mi się, że więcej szkody narobiłem pogłębiając igłą nity po dwunastogodzinnych zmianach w pracy. Jednak do tego zajęcia trzeba być w miarę wypoczętym i w takim wypadku lepiej zabrać się za coś mniej wymagającego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, 

pora na kolejną garść zdjęć z budowy:)

Skrzydła oraz kadłub przeszlifowałem jeszcze raz drobnym papierem ściernym, żeby wyrównać nity. Następnie przyszedł czas na zamocowanie skrzydeł i stateczników. IMG_9172.thumb.JPG.64381fcfe649e7f85e61e4ce1453f9a3.JPG

 

IMG_9171.thumb.JPG.9a78ffa1965dda3a5575578911ad8ab4.JPG 

 

IMG_9169.thumb.JPG.413d7e2c5d5e2af3b83dfe991735ed63.JPG

 

Przy skrzydłach musiałem lekko podciąć elementy mocujące płat w kadłubie, bez ingerencji skrzydło było przesunięte lekko w górę względem oprofilowania odlanego na kadłubie.

 

W międzyczasie skleiłem też resztę podwozia. Prawdę mówiąc kleiłem już łatwiejsze elementy. Było trochę kombinowania jak to skleić żeby się trzymało i było równo.

 

IMG_9174.thumb.JPG.4e66e3859d97d0118975a37c5b534bbc.JPG

 

Golenie dostały kolor i wash.

 

IMG_9258.thumb.JPG.9a91f9295554bf5ac2ba6ed139688c9b.JPG

 

Gotowe podwozie zamontowałem w kadłubie. Brak wklejonej przedniej wręgi ułatwia pozycjonowanie elementów we wnęce.

 

IMG_9259.thumb.JPG.ed54e1a6176c3e9cd9c95ac65cd36d2e.JPG

 

Następnie przyszedł czas na wklejenie silnika.

 

IMG_9262.thumb.JPG.329d6125b750d586174c43280221a6ff.JPG


Zróżnicowałem elementy kryte płotnem.

 

IMG_9264.thumb.JPG.0d4e022d770dbf642b04006bc50ebf92.JPG

 

A na resztę powierzchni nałożyłem srebrny podkład, zostało poprawić niedoróbki i można będzie kłaść kolory. :)

 

IMG_9270.thumb.JPG.b972cddf777966b406bce2cb569ff662.JPG

 

IMG_9269.thumb.JPG.86df8866e420a7e4bf19dbcf14a18945.JPG

 

IMG_9268.thumb.JPG.e7074c088d5580567f4486c5227054fd.JPG

 

IMG_9267.thumb.JPG.8c671a598fcd1c74f048ab07910f8e85.JPG


Osłona silnika póki co jest zamocowana na patafix, więc trochę bardziej odstaje niż powinna :)

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, barszczo napisał:

Bardzo fajnie się prezentuje, czekam z utęsknieniem na Edkowego w 1:48.

A ma wyjść?

 

8 godzin temu, kozborn napisał:

ładne nóżki

Dla mnie taki trochę pokraczny ten samolot. Taki grubasek na małych, kurzych nóżkach. 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, barszczo napisał:
9 godzin temu, Roland_Sebastian napisał:

A ma wyjść?

Cała rodzina Wildcatów

Spróbuj na początek zrobić dwa.

Może same się rozmnożą... :hmmm: 

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj krótki raport z malowania spodu. 

Po poprawieniu niedoróbek, nałożyłem jeszcze raz srebrny podkład.

 

IMG_9286.thumb.JPG.ab91724131eef1624f3a773ab232ab39.JPG

 

IMG_9287.thumb.JPG.a495b635c1954b013855e5178dcd6105.JPG

 

Na początek na całą dolną powierzchnie naniosłem cienką warstwę bazowego koloru, następnie ciemniejszym kolorem zacząłem podkreślać linie podziału i niektóre linie nitów.

 

IMG_9289.thumb.JPG.37eaa61d3ce5c7a41c1838dbf08dd1e9.JPG

 

IMG_9293.thumb.JPG.b4054f4328838079b059a843602a312d.JPG

 

W kolejnym kroku białym zrobiłem rozjaśnienia na większych panelach i pomiędzy nitami.

 

IMG_9294.thumb.JPG.1e6b3fb3cee7d3cb20c8d85e26a48af8.JPG

 

Na tak przygotowaną powierzchnie naniosłem ponownie dość mocno rozcieńczony kolor bazowy kilkoma cienkimi warstwami i otrzymałem następujący efekt:

 

IMG_9296.thumb.JPG.a7318903a4c7197c02e09d8516e5380d.JPG

 

Na tym etapie model poszedł w odstawkę. Z jednej strony wydaje mi się, że jeszcze za bardzo widać cieniowanie, z drugiej nie chcę tego wszystkiego zamalować.  Jutro spojrzę na to świeżym okiem i pomyślę czy wystarczy czy dąć jeszcze odrobinę bazy.

 

 

 

Edytowane przez Roland_Sebastian
  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie jest bardzo dobrze choć widok na zdjęciu, a na żywo to dwie różne rzeczy. Po przejściu z Gunziaków na MRP miałem ten sam problem. Przyzwyczajony do starych farb jechałem o jedną mgiełkę za daleko i było porobione. Teraz też odczekuję przed ostateczną decyzją.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda  to dobrze. Skrzydła są wg mnie ideolo, kadlub Wygląda na zdjęciach jak by przydała się jedna warstewka

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie piękna robota! Moim zdaniem trzeba to będzie jeszcze odrobinę przygasić, w pierwszym odruchu, bez wczytywania, sądziłem, że tam nie było bazy 😉 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Rzeznik napisał:

Czy na prawym stateczniku poziomym nie ma jamki skurczowej?

Tak, też to zauważyłem, dopiero na zdjęciach. 😉 Poprawi się.

 

12 godzin temu, Moses napisał:

Skrzydła są wg mnie ideolo, kadlub Wygląda na zdjęciach jak by przydała się jedna warstewka

 

8 godzin temu, kozborn napisał:

Moim zdaniem trzeba to będzie jeszcze odrobinę przygasić, w pierwszym odruchu, bez wczytywania, sądziłem, że tam nie było bazy 😉 


Też jestem tego zdania. Na żywo jest trochę bardziej kontrastowe niż na zdjęciach. Kadłub po całości machnę jeszcze bazą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj kolejny szybki update z malowania. Udało mi się wygospodarować nieco czasu, który wykorzystałem na naniesienie kolejnego koloru kamuflażu.

Zacząłem tak samo jak przy spodzie, od nałożenia transparentnej warstwy bazowego odcienia. Na to naniosłem preszejding z mieszanki dark sea blue i intermediate blue. Jak widać, udało mi się odczepić ster kierunku, który pomalowałem osobno. :)

IMG_9397.thumb.JPG.0d6ecd04425f8af86658166f68babca7.JPG

 

IMG_9398.thumb.JPG.fe5c63f0f3aa84fc76b3fafaa216d09b.JPG

 

Następnie białym z odrobiną bazy zrobiłem rozjaśnienia.

 

IMG_9399.thumb.JPG.505802cc26c775c1eb0e6cae0226cbe8.JPG

 

IMG_9400.thumb.JPG.6c667f533b569298dcea72e11f081708.JPG

 

W kolejnych krokach ponownie nanosiłem  bazę, tym razem jednak nie jednolitą warstwą, a drobnymi szlaczkami. Po pierwszej warstwie wyszło coś takiego:

 

IMG_9404.thumb.JPG.f74f8cbff5c88cc893f861e2108d7056.JPG

 

IMG_9403.thumb.JPG.b2417e75795c11c80d6e1cf22916cd25.JPG

 

A po kolejnych:

 

IMG_9407.thumb.JPG.898bcaa1ac11aa3c13e98f3e46bdcf9c.JPG

 

IMG_9406.thumb.JPG.c8e9c7df220dc3dfa106f706c32ae5a3.JPG

 

Tutaj ponownie się zatrzymałem z malowaniem, żeby nie przedobrzyć.  Chociaż jak patrzę teraz na zdjęcia to przydałoby się jeszcze lekko stonować ten preszejding i ewentualnie podbić rozjaśnienia. Pierwszy wniosek, stosować słabszy preszejding i mocniejsze rozjaśnienia.

 

Zapomniałem też zrobić zdjęcie dołu, który dostał jeszcze jedną cienką warstwę bazy. 😉

To tyle, mam nadzieję, że ten tydzień będzie bardziej modelarski niż poprzedni, może nawet jutro uda się dokończyć malowanie. 

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wydaje mi się, abyś musiał kłaść kolejne warstwy, tym bardziej, że jeszcze kilka "gaszących" etapów przed Tobą. Świadomość koloru jest ekstra. Oczywiście Ty widzisz model na żywo, ale już zalecana jest wstrzemięźliwość 😉

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O nie! Nie zrobiłeś czarnego preshejdingu, ale jak to!? 😉

 

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Mikolaj75 napisał:

Nie wydaje mi się, abyś musiał kłaść kolejne warstwy, tym bardziej, że jeszcze kilka "gaszących" etapów przed Tobą. Świadomość koloru jest ekstra. Oczywiście Ty widzisz model na żywo, ale już zalecana jest wstrzemięźliwość 😉

No właśnie staram się robić tak zdjęcia, żeby jak najlepiej oddawały rzeczywistość, ale i tak są bardziej stonowane niż na żywo, przynajmniej takie mam odczucie. Patrząc teraz na zdjęcie (gdy jestem w pracy i model widziałem 12h temu) prawa strona wygląda ok, lewa ciut za mocno, jednak powinna to przykryć kalkomania. Także chyba tak jak piszesz, zostawię tak jak jest, polecę z trzecim kolorem, a jeśli dalej będzie coś nie tak, to na koniec stonuję jeszcze to co będzie za mocno rzucać się w oczy.

 

9 godzin temu, Moses napisał:

O nie! Nie zrobiłeś czarnego preshejdingu, ale jak to!? 😉

Ten ciemnoniebieski jest dla mnie za mocny, a co dopiero czarny :P. Musiałem dać ze 2 warstwy bazy za dużo, żeby to jako tako przykryć. 😞 Powoli nadchodzi moment, gdy zaczynam myśleć o post-shadingu zamiast pre. Może w następnym modelu?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu nie obydwa 😉 ? Pamiętaj że marmurek to już też forma preshadingu. Niemniej, ja osobiście zacząłem unikać kafelkowego preshadingu, jako że często jest to nierealne, pozatym wydaje mi się że efekty postshadingu da się bardziej kontrolować niż preshading. Tyle że post jest cięższy do opanowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Moses napisał:

Niemniej, ja osobiście zacząłem unikać kafelkowego preshadingu, jako że często jest to nierealne, pozatym wydaje mi się że efekty postshadingu da się bardziej kontrolować niż preshading. Tyle że post jest cięższy do opanowania.

No właśnie, argumentem za jest to, że widzisz od razu efekt, którego już raczej więcej warstw nie przykryje. W przeszajdingu trzeba malować z wyprzedzeniem i przewidzieć jak to wyjdzie na koniec. Tu jest łatwiej w post. Jednak malowanie post shadingu jest trudniejsze, bo ewentualne błędy ciężej zamalować niż przy pre. W związku z tym jeśli chodzi o aspekty techniczno-malarskie łatwiejszy jest pre. 😉

 

W sumie, to patrząc na moje ostatnie warsztaty, to ten postshading stopniowo wchodzi w użycie i trochę źle się wyraziłem. Coraz bardziej zaczynam myśleć o malowaniu, gdzie postshading ma kluczowe znaczenie w procesie malowania, a nie jest tylko "kołem ratunkowym". 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm ale wlasnie w przypadku post shadingu lepiej jest kontrolować efekt. Jak wyjdzie za słaby, dajesz jeszcze jedną warstwę, jak wyjdzie za mocny niwelujesz malując bazą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, a jak robicie w postshadingu modulację (urozmaicenie struktury) blach? W metodzie pre- był sobie marmurek. A w post? Też, czy inne wzory wyglądają naturalniej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.