Skocz do zawartości

MiG-23 MLD, Zvezda 1/72


Abominus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam witam witam po srogiej przerwie!!!!

 

Wreszcie życie uprzejmie pozwoliło mi wrzucić na forum fotografie mojej ostatniej pracy. Pracy, którą w sumie zrobiłem już kilka miesięcy temu, dawno obfotografowaną ale teraz znalazł się czas by się owym ulepem pochwalić po tej długiej nieobecności. Może ktoś z forum moją ksywkę kojarzy bardziej z modeli samolotów drugowojennych bo właściwie w tym obszarze modelarsko się poruszam ale tym razem coś zupełnie z poza tego tematu.  

Historia jest taka, że zawsze podobał mi się kształt i bryła Miga dwudziestego trzeciego i pewnego razu w Olsztynie na festiwalu modelarskim w 2019 r. przyuważyłem sobie, że ktoś w swoim kramie modelarskim miał na sprzedaż ten model. Bez namysłu, zachęcony tanią ceną zestawu bo aż 20 zł, nabyłem owe pudełko z zawartością. Wówczas
z produktami firmy Zvezda miałem dobre relacje modelarskie. Po otwarciu pudełeczka oczywiście nie zdziwił mnie widok jakości wyprasek, sprawdziłem sobie w necie, że jest to wypust z 1996 roku. No cóż, wiedziałem, że będę musiał z tych kawałków plastiku złożyć MiG'a na tyle na ile moje umiejętności pozwalają, do tego wgl. nie jestem znawcą i specem od statków powietrznych z tej epoki. Wiadomo, stary, prosty model, wypukłe linie, detaling wnętrza kokpitu  rzecz jasna nie istniał, konstrukcja podwozia głównego to  jakiś dramat ale tak naprawdę jedyna rzecz, która wyprowadzała mnie z równowagi to instrukcja, której równocześnie mogło by nie być!!! Ona nie mówiła nic!!!! Czy to w temacie budowy czy w temacie malowania!! Model złożyłem metodą domysłu, że teraz należy skleić to z tym i wkleić/dokleić tu i tam. W doborze kolorów pomógł mi oczywiście internet.

Jak wspominałem wyżej, nie jestem znawcą samolotów z tego okresu, także jakiś wash, brudzenia i efekty eksploatacji są jakie są. W necie są oczywiście dostępne zdjęcia oryginalnej maszyny, które rzecz jasna podpatrywałem ale jak zawsze mam świadomość, że nie ustrzegłem się błędów, o których sobie uświadomił, gdy model stał już na półce:

- pewnie zły kolor dyszy, który zresztą powinien nachodzić troszkę dalej na kadłub;

- ta płetwa dolna czy jak to się tam zwie, powinna być w pozycji złożonej na postoju;

- nie pomalowane na czarno dysze wylotowe rakiet;

- "rekinie szczęki" winny być nieco niżej;

- w porównaniu do zdjęć archiwalnych brak gwiazdek nad "rekinimi szczękami" ale to akurat jakieś nieporozumienie, gdyż zwyczajnie ich w kalkach nie było (jakiś wybrakowany zestaw ???????)

 

Tak właśnie powstał MiG-23 MLD Nr "64" z 120 Pułku Myśliwskiego stacjonującemu w Bagram, Afganistan, 1988 rok.

 

Nie mniej jednak cieszę się, że mogłem zmierzyć się z tym modelikiem, który wyróżnia się  wśród mojej kolekcji. Jestem zadowolony i o to przecież w tym naszym hobby chodzi !!! 😉

 

 

20210529_122947.jpg

20210529_123055.jpg

20210529_123113.jpg

20210529_123137.jpg

20210529_123154.jpg

20210529_123231.jpg

20210529_123301.jpg

20210529_123340.jpg

20210529_123406.jpg

20210529_123626.jpg

20210529_123715.jpg

20210529_123735.jpg

20210529_135907.jpg

images 1.jpg

images.jpg

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, mig napisał:

Podoba mi się ale płetwa pod kadłubowa powinna być złożona. W momencie wypuszczania podwozia płetwa składała się na prawo. Co to są za szare "grzebienie" na kadłubie?

 

No cóż, z tą płetwą dałem ciała ale powyżej uwzględniłem tę wtopę. Zaburza to odbiór modelu.  Te szare kawałki plastiku mają imitować jakiś element tego samolotu. Na pytanie cóż to takiego było w oryginale musieli by odpowiedzieć Tobie znawcy i uczeni w piśmie na temat MiG'a-23.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MiG-23 z Afganu - nieczęsty temat 👍 zestaw faktycznie nie rozpieszcza ale model, zwłaszcza malowanie b mi się podoba - wyszedł b fajny modelik .

Co do tych szarych listew to obstawiam mocno niedoskonałe imitacje wyrzutników flar / pułapek termicznych 

Pozdrawiam!

ww

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Abominus napisał:

Te szare kawałki plastiku mają imitować jakiś element tego samolotu.

To jest to:

https://www.mojehobby.pl/products/MiG-23MLD-chaff-flare-dispenser-loaded.html

 

A modelik prezentuje się świetnie. Malowanie góry przyciąga wzrok. 

Popraw tylko płetwę pod ogonem i git 

Daję dużego plusa :super:

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie masz powodów aby być niezadowolony, model prezntuje się ok.

Przy okazji, w 23 pylony pod skrzydłami są lekko odchylone od osi ?

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Panowie za póki co pochlebne opinie :) Spodziewałem się raczej orki bezlitosnej haha.

 

3 godziny temu, Jacek Kryszak napisał:

Model "siedzi" na ogonie jak wcześniejsze wersje. Wersje ML i MLD miały zmodyfikowane podwozie i kadłub był niemal równolegle do podłoża.

Rzeczywiście. Nie miałem pojęcia o tych różnicach pomiędzy wersjami, sprawdziłem w necie i potwierdzam. Na swoją obronę mogę tylko winę zwalić na producenta, który w tamtych czasach chyba nie zadbał o ten szczegół i odlał w formach coś co miało być elementami goleni nie martwiąc się czy wymiarowo do skali będzie ok czy nie 😛

 

19 godzin temu, Moses napisał:

Nie masz powodów aby być niezadowolony, model prezntuje się ok.

Przy okazji, w 23 pylony pod skrzydłami są lekko odchylone od osi ?

 

 

Hmmm no tak się pylony układały i patrząc przykładowo na poniższy rysunek lekki kąt odchylenia jest dostrzegalny

 

Krilya-367.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.