Skocz do zawartości

PZL P-23 Karas B , jaki kolor ?


Marsk909

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam Problema. Jaka farbe na tego Karasia ?  Teraz na modelu jest Nr.2 ,byl Nr.1 ( Pactra polish Khaki II) a jak sie doczytalem to powinien miec cos jak ta P-11c z Krakowa,czyli Nr.3.

Mieszam ,mieszam i domieszac sie nie umiem. Vallejo 073 i Vallejo 137 ( 50% - 50%) sa w instrukcji,wychodzi Nr.3. Jak sie dodaje wiecej tej brazowej ,to wychodzi Nr.2 . Wszystkie te kolory nie odpowiadaja temu co widac na innych robionych modelach w necie. Moze ktos pomoze,sam juz nie wiem.

01_20220123_150222.jpg

02_20220123_150227.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Farby celulozowe:

- Zestaw 6 farb - LOTNICTWO POLSKIE WRZESIEŃ 1939 - BILMODEL MAKERS FZ003

bilmz003-00.jpg

Zestaw farb :
099 Polish Blue Gray - september 39
100 Polish Dark Green - september 39
101 Polish Khaki I - september 39
102 Polish Khaki II - september 39
162 Polish Brown I - september 39 ( FS 30198 )
163 Polish Brown II - september 39 ( FS 20122 )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za odpowiedzi. Farbe mam albo cos pomieszam tylko jakie byly te Karasie. Jasnobrazowe ,jak na wielu modelach . Polish Khaki jak P-11 z Krakowa ? Khaki by wykluczalo te brazowe. Na zdjeciach wygladaja dosyc ciemno te Karasie. W tej chwili to tak wyglada. Zdjecie z blyskiem i bez. Raz wyglada brazowo ,a z blyskiem bardziej w khaki. Zwariowany ten kolor. Zostawic czy za ciemny ? Albo calkiem inny kolor ?

 

01_20220125_184234.jpg

02_20220125_184134.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak wcale nie byłoby źle kupić sobie dedykowany kolor Bilmodela i Hataki . Chociaż do porównania . Raczej nie słyszałem , żeby ktoś narzekał na ich farby . 

Droga od malowania u Ciebie do końcowego efektu czyli zdjęcia na różnych monitorach jest pokrętna i nierzetelna w kwestii oceny barw . 

Jak będziesz miał dedykowane farby wtedy sam sobie porównasz i to najlepiej .

Hello 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu wlasnie problem ze mam Hatake,Pactre i Vallejo. Dwie pierwsze dedykowane ,polish khaki I i II , Vallejo mieszane i kazda z farb jest inna. A jak patrze na jedenastke z Krakowa ,to juz prawie zadna nie pasuje. 😱  Trudny kolor ten polski khaki 😃 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Jarekk ! Top ! Nie znalem tych zdjec. Ten kolor to juz prawie czekoladowy. Ale widac na innych zdjeciach ze te karasie takie ciemnie byly.  Ten na zdjeciu ( zreszta bardzo dobrze wykonany) Karas znaleziony w Necie,mialby total zla barwe. A najgorsze to ze wiekszosc je tak maluje i te Farby dedykowane Karasiom tez tak na prawde nie pasuja. Nie mieszkam w Polsce i nie wiem czy w modelarskich kregach te kolory byly juz dyskutowane, ale jak widze ten statecznik to 90% Karasi zrobionych jest niezgodnie z tymi znalezionymi blachami.

p23wp_24.jpg

Edytowane przez Marsk909
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób sobie taki eksperyment. Może być "myślowy". Pomaluj jakąś farbą (jakąkolwiek) kawałek metalu, kawałek płótna, kawałek kartonu, drewna itp. Może niech na dodatek te materiały będa w różnych wariantach kolorystycznych  przed malowaniem. Np. blacha czysta i malowana podkładem antykorozyjnym. Drewno sosnowe, dębowe, bejcowane itp. Teraz obejrzyj sobie te próbki po wyschnięciu Twej identycznej przecież farby. Będa miały zauważalnie i czasem dramatycznie różne odcienie! Na dodatek inne w słońcu, inne w cieniu, inne pod żarówką inne pod świetlówką. Możesz teraz zrobić im zdjęcia. Na zdjęciach wyjdą jeszcze inne różnice. Obejrzyj na kilku monitorach - też będzie inaczej. To tak jakby wszystko na temat - który kolor jest "najbardziej" prawidłowy. I oceniania tego na podstawie zdjęć z Internetu!

A poza tym wszystkim - zamierzasz stosować jakis preshading, postshading, filtrowanie i inny "brudzing" na modelu? Zdajesz sobie sprawę jak silnie zmieni to odbiór barwy? I to w zależności od faktury powierzchni i stosowanych technik?

A tu taki drobny przykład. Zdjęcia tych samych elementów, tego samego płatowca, z tej samej sesji zdjęciowej na jednej stronie książki. Jesteś w stanie coś wywnioskować o "prawidłowym" odcieniu khaki?
PXL_20220126_112630450.thumb.jpg.33b417b9438831560e1599a3ba678b0e.jpg

P.S.
Zostaw jak jest i będzie dobrze.

Edytowane przez HKK
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak więc jest tyle zmiennych, że nigdy nie dojdzie się z odcieniem. Jedynie wzornik z epoki w miarę może dać coś, choć i też często wzory wzorami, a finalny produkt się różnią.

Pamiętam około 25 lat temu ten sam numer Humbrola różnił się między sobą (inna seria produkcji).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno macie racje. Takiego "pewnego" koloru sie nie trafi. Jednak zdjecia orginalnej blachy,nawet po latach ,daje juz ten kierunek . Tutaj np. bardziej ciemno brazowy. Czegos trzeba sie trzymac a originalna blacha to chyba najlepiej. Wiem ze tez moga byc roznice, gdzie to lezalo,na sloncu czy lata w wodzie morskiej itd. Mysle ze przy tym Karasiu to chyba jest jednoznaczne ze byly ciemne. O roznych odcieniach tego brazu to mozna i sto lat dyskutowac. Polskie brazowe i khaki to taki niewyczerpalny temat jak niemiecki pustynny piaskowy 😃

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tak! Dyskusje modelarzy o kolorach są najlepsze! Trwają przez dziesięciolecia! I pomyśleć, że kobiety mają nas wszystkich za daltonistów, bo nie używamy do naszych rozmów takich określeń jak "śliwka" czy "łosoś".

 

Może zacznę od tego, że Karasie latały już dawno temu i trzeba przede wszystkim przyjąć do siebie myśl, że nie będziemy już wiedzieć jaki kolor wtedy we Wrześniu one miały. Po prostu nie. Możemy próbować zbliżyć się do tej wiedzy, ale na pewno już nie będziemy tego wiedzieć.

 

Kiedyś w sklepie modelarskim w Poznaniu sprzedawca skarżył mi się, że przychodzi do niego pewien dziadek i opowiada, że ten model jest źle pomalowany, bo za dzieciaka dziadek widział taki samolot lecący nad Poznaniem i odcień był inny - to tak na temat wiarygodnych źródeł historycznych... Ostatnio też ciekawa była dyskusja czy napisy na RWD-8 z Poznania powinny być czerwone, czy też może niebieskie (dobre argumenty za tym były) - to tylko pokazuje jak mało wiemy, ile wiedzy już straciliśmy.

 

A już najmniej to bym się przejmował tym, w jakich kolorach są inne modele - założę się, że 90% ludzi, którzy Karasia budowali nawet nie zbliżyli się do stopnia w jakim autor wątku zgłębił temat - po prostu złapali pierwszy zielony który w skrzynce z farbami namacali i dawaj malować - a ktoś się teraz tym przejmuje.

 

Dlatego ja bym zalecał zrobić porządny risercz - to już się właściwie stało - podjąć decyzję o kolorze który wydaje nam sie najlepszy i malować, ale ze świadomością, że jest to tylko interpretacja, być może daleka od obiektywnej prawdy, jeżeli coś takiego jest. Mamy tu do czynienia z przekonaniami w sprawie której, jak pisałem, już właściwie nie da się udowodnić - i każdy ma prawo do takich przekonań, ale też powinien szanować to że inni mogą uważać inaczej.

 

Na samym końcu, nawet jak by to nie był właściwy kolor, świat się nie zawali. Mimo naszej miłości do tego hobby większość ludzi i tak ma ważniejsze problemy, i może to nawet dobrze. Także życzę powodzenia w budowie, pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Marsk909 napisał:

Jednak zdjecia orginalnej blachy,nawet po latach ,daje juz ten kierunek

Czasem można się zdziwić. O polskim kolorze nie mam pojęcia, ale wiadomo, że np. drugowojenny lotniczy Olive Drab ma tendencję do erozji z dość powszechnie znanego odcienia zieleni do konkretnego brązu. Pół biedy, gdy mamy do czynienia z całym samolotem, bo te erozja postępuje  trochę jak rdza i widać gdzie jest zmieniona, a gdzie zachowana farba. Gdy jednak mamy do czynienia z kawałkiem blachy spokojnie możemy trafić 100% brąz na całej powierzchni. Akurat tonacja kolorystyczna jest tu zbieżna z polskim khaki, ale to przypadek. Chyba ;).

 

W temacie walącego się świata to nie mam takiej pewności jak pmroczko, ale faktycznie warto wyrobić sobie zdanie na podstawie znanej dokumentacji i trudno liczyć na więcej. Wtedy uzyska się takie  zdanie, które będzie warte szanowania.

Edytowane przez greatgonzo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Marsk909 napisał:

Czegos trzeba sie trzymac a originalna blacha to chyba najlepiej

Ale pokazałem Ci zdjęcia blachy P.11 zrobione w tym samym pomieszczeniu, temu samemu przedmiotowi i tym samym (zakładam) aparatem. I masz całą gamę od złotobrązowego do czekoladowego. Na tych samych fragmentach! Czego byś się tutaj trzymał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.01.2022 o 18:15, HKK napisał:

Ale pokazałem Ci zdjęcia blachy P.11 zrobione w tym samym pomieszczeniu, temu samemu przedmiotowi i tym samym (zakładam) aparatem. I masz całą gamę od złotobrązowego do czekoladowego. Na tych samych fragmentach! Czego byś się tutaj trzymał?

Tak widzialem ,ale jak sie inne zrodla do porownania wezmie to jednak ma ta jedenastka kolor jak to zdjecie u gory ,z prawej. Tu jestem raczej pewny bo sam w Krakowie bylem i widzialem. Co oczywiscie nie znaczy ze ci z museum prawidlowo pomalowali. To dotyczy ale tylko tego jednego egrzemplarza. W museum to raczej niepewne te kolory jak sami maluja. Co innego jakby tam niemalowany orginal stal. Khaki to tak czy tak "trudna" farba. Bardzo podatna na warunki atmosferyczne i zmieniajaca swoj wyglad. Do tego dochodzi tez skala na modelu,im mniejszy model ,tym jasniejsze powinno byc malowanie. Z ta dyskusja chcialem tylko spojrzec jak widza sprawe polskiego khaki modelarze w Polsce. Dla mnie juz sie oplacilo  😃 Dzieki !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Marsk909 napisał:

Tak widzialem ,ale jak sie inne zrodla do porownania wezmie to jednak ma ta jedenastka kolor jak to zdjecie u gory ,z prawej

To tylko Twoje wrażenie. I bardzo dobrze, bo kolor jest w gruncie rzeczy wrażeniem. Kombinacją zjawiska fizycznego (fali EM), fizjologicznego (budowa oka) i psychologicznego (reakcja kory mózgowej). Z naciskiem na to ostatnie. Więc jeśli dla Cibie, coś ma "właściwy" kolor to tak jest. Ktoś inny może mieć odmienne zdanie i to też jest ok. Oczywiście, jeśli poruszamy sie w pewnej percepcji średniej dla populacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.