Skocz do zawartości

Porady dla początkującego...


radziorek15

Rekomendowane odpowiedzi

A, to konkretnie tego Fletchera chyba nie znajdziesz, ale niszczyciele typu Spruance: http://en.wikipedia.org/wiki/Spruance_class_destroyer

Produkowane są na pewno przez Dragona w skali 1:350 jako USS Cushing:

http://www.modelcentrum.pl/go/_info/?id=5487

http://www.modelwarships.com/reviews/ships/dd/dd-985/350-dr/dragon-review.html

i jako USS Spruance w 1/700:

http://hobby-model.pl/sklep/product_info.php/manufacturers_id/94/products_id/11346

 

Chyba Revell jeszcze coś robi, ale musisz sam się rozejrzeć. Nie wiem jaka jest skala przeróbek jaka Cię by czekała przy modyfikacji tych okrętów na Fletchera, ale raczej do ogarnięcia przy użyciu zdjęć (jak masz plany to już całkiem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 573
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Witam. Jest to także mój pierwszy post na tym forum. Mam kilka pytań do Was ponieważ do tej pory sklejałem tylko kartonowe modele na których sie uczyłem Były to modele miesięcznika "Mały Modelarz". Teraz chciałbym skleić model ciągnika siodłowego z plastiku. Wiem jak to wygląda ogólnie ale...Gdzie mógłbym kupić takie tzw. orurowania oraz flary? Czy szpachla której mógłbym użyć musi być samochodowa czy może byc taka np. do drewna (której ostatnio używałem do futryn ). Narazie tyle pytań. Jak nabędę model to w odpowiednim dziale będę relacjonował Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatni model plastikowy popełniłem w podstawówce, czyli bardzo dawno, potem był papier, a teraz coś mi odwaliło i robie dioramę plastikową -

 

I tu pytenie - kupiłem kawałek ulicy i domek z mini artu, z tym, że cześci - tj. ściany budynku są w postaci wytłoczek na "tafli" plastiku - jak to fachowo wyciąć ???

 

Sorry, że forum takimi głupotami zaśmiecam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Jestem początkujący. Na pierwszy model wybrałem Jeep Commando Car w skali 1:35 firmy Italeri. Czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć jakie będą potrzebne farby do pomalowania tego modelu?

 

Wiem że Olive Drab do karoserii oraz Gunmetal (obie Pactry) do broni ale niestety nie wiem w jakie farbki zaopatrzyć się do pomalowania foteli, zasobników i innych detali.

 

Pytanie może trochę dziwne (bo odpowiedz można znaleźć w instrukcji) ale chciałbym za jednym razem zamówić model i farbki.

 

Z góry dziękuje za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Witam.

 

Czytam i czytam forum ale nie moge znalezc odpowiedzi na nurtujace mnie pytanie. Skladam aktualnie czolg Sherman firmy Tamiya. Jest on w stanie sklejonym i pomalowanym 3 warstwami farby w sprayeu (nie ma zaciekow, farba bardzo dobrze pokrywa i prezentuje sie na modelu). Teraz mam zamiar pomalowac drobne elementy czolgu (lopaty, kanistry, i inne rzeczy znajudjace sie na zewnatrz) nastepnie nalozyc wash na linie podzialu calego modelu.

 

I tutaj moje pytanie co dalej ? Wiem, ze nalezy dodac kalki, wytarcia obicia, plamy po oleju, filtry i pigmenty (o blocie nie wspominajac). Ale kiedy mam to nalozyc ? Czy teraz po washu dodac jakis lakier (jesli tak to jaki). W jakiej kolejnosci mam to nakladac ?

 

Zaznaczam, ze czytalem polsko-angielski poradnik modelers guide i autor nie nakladal tam lakierow ani nic.

 

Prosze napiszcie w jakiej kolejnosci wy robicie te czynnosci.

 

(prosze nie odsylac mnie do poszczegolnych watkow WARSZTATU bo zapewniam, ze przegladam)

 

Pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praktycznie każdy robi jak mu wygodniej. Z czasem wyrobisz własny system.

U mnie to wygląda następująco:

1.Podkład.

2.Kolor bazowy.

3.Pre-shading (lub zamiast tego post shadning między pkt. 4, a 5).

4.Kamuflaż, lub kolor bazowy.

5.Lakier błyszczący (u mnie sidolux).

6.Kalki.

7.Lakier błyszczący (jw).

8.Wash.

9.Lakier matowy lub satynowy

9.Filtry lub biedronka.

10."Suchy pędzel".

11.Obicia, zacieki itp.

12.Kurzenie, błoto, itp.

13.Odstawienie na pułkę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie nałożysz błysku pod kalki, to będą się srebrzyć przeźroczyste filmy na kalkomaniach i gorzej siądą kalki. Jeżeli planujesz robić wash, to błysk jest bardzo zalecany - choć niektórzy robią prosto na farbę akrylową. Ale to trzeba wiedzieć co i jak reaguje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zawsze trzeba nakladac sidolux/lakier ??? Czy jest to niezbedne ???

Lakier/sidolux nakładasz po to ażeby lepiej kalki przylegały i żeby wash nie zmywał farby, którą pomalujesz cały model. Nie jest to niezbędne, ale pomocne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, ze po pomalowaniu wlasciwym calosci modelu nakladam bezbarwny lakier matowy. Pozniej nakladam kalki. Na miejsce kalek nakladam kolejna warstwe lakieru i po tym moge przystapic do washu, filtrow, pigmentow itd itp ???

 

Od razu zapytam wash robic po calej powierzchni modelu czy tylko tam gdzie wymagane ?

 

Aha powiedzcie jaki lakier zakupic najlepiej ? Ile czasu schnie ? Trzeba bedzie rozcienczac ?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się zgadza tylko to musi być lakier błyszczący a dopiero po wszystkich operacjach związanych z nakładaniem kalek, washu, filtrach itp. itd. pryskasz bądź malujesz lakierem matowym. Właśnie sidolux pełni rolę tego lakieru bo to nie jest nic innego jak lakier akrylowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... rozumiem. Widze tez, ze kolega Akahoshi to napisal (niedoczytalem) [blyszczacy-kalki-blyszczacy-wash-matowy lakier-filtry, plamy, obicia itd.]

 

Jeszcze tylko chcialbym sie dowiedziec jaki ma byc ten lakier blyszczacy i matowy jakiej firmy najlepiej ? ( sidolux odpada bo zakupy bede robil juz jutro w modelarskim sklepie ).

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matowy lakier akrylowy polecam PACTRA. Sidolux dostaniesz w każdym sklepie chemicznym, chemiczno - spożywczym itp. a widzę, że w Twojej miejscowości na pewno znajdzie się jakiś po drodze do modelarskiego

Z lakierów bezbarwnych błyszczących polecam firmy Tamiya, Gunze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje wszystkim za odpowiedz. Napewno po skonczeniu wszystkich etapow pokaze z jakimi efektami to nastapilo.

 

Co do blyszczacego to znalazlem w farbkach Revell 001 Gloss Clear (lakier, polysk). Co do matowego to Pactra A048 - Clear (M).

 

Dziekuje raz jeszcze. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem na etapie po lakierze i kalkach, po washu i po nalozeniu lakieru matowego.

Teraz przystapilem do obic i brudzenia farbkami olejnymi w celu nadania widocznosci zarysowi modelu. I tu pytanie czy powinienm polozyc teraz na to lakier (olejnym nic sie nie stanie) ? Do konca pozostalo mi zrobienie filtru i pigmenty.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam starych wyjadaczy mam problem moja przygoda z modelarstwem jest długa niestety w moim warsztacie jest tylko skalpel,szpachlówka,kleje i papiery ścierne moje modele (w tej chwili dwa bo reszta to gdzieś w piwnicy)są tylko sklejone i mają kalkomanie w tej chwili zaczynam na poważnie.Chcę kupić tanie farby firmy Testors czy one się do czegoś nadają?

 

Ps:modele niedługo znajdą się w galerii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

witam

mam pytanie chce zakupić sobie pierwszy model coś z okresu II WW

skala najlepiej 1;72 jako że nigdy sie nie zajmowałem modelrstwem chciałbym dowiedzieć sie o jakiś prosty model na poczatek od czego zacząć coś z 10 -15 elementów występują takie modele? ;p

np italeri cos?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam model samolotu Stuka JU87G-1 i chce go fajnie złożyć

i moje pytanie brzmi czy ktoś go składał jeśli tak czy był wątek o składaniu tego modelu; chce żeby w nim było jak był malowany szpachlowany szlifowany sklejany i jakie narzędzia było potrzebne itp. jeśli był taki wątek to prosił bym o link

 

jestem początkujący i chce swój pierwszy model wykonać bardzo dobrze żeby mnie zachęcił do dalszych pracy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.