Skocz do zawartości

Porady dla początkującego...


radziorek15

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 573
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Witam.

Jestem totalnie zielony, więc moje pytanie będzie banalne.

Mam plastikowy model firmy fujimi, chce na niego nałożyć dodane w zestawie kalki, ale nie bardzo wiem jak się za to zabrać. Mógłby ktoś mi opisać jakąś technikę lub podać link na forum? Korzystając z szukajki, nic konkretnie nie znalazłem.

Pozdrawiam

 

1. Namocz kalkomanie (pojedynczo)

2.Weś kawałki papieru z kalkomanią

3. Zsuń kalkomanie

4. Gotowe

 

Dodam jeszcze jedno, jeżeli masz starą kalkę to po zamoczeniu może Ci się rozlecieć na małe kawałki z którymi nic już nie zrobisz.

Pomaluj całą kalkę sidoluxem albo lakierem bezbarwnym,

poczekaj jak wyschnie i powycinaj,

namocz,

przenieś delikatnie na model (spróbuj zsunąć pędzelkiem, wacikiem do uszu) i tyle.

Żeby zabezpieczyć kalkę przed przypadkowym zdrapaniem pomaluj cały model lakierem bezbarwnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Jestem nowy i jak to nowy Mam pare pytań

1 noszę sie z zamiarem kupnem mojego pierwszego plastikowego modelu mniej więcej coś takiego http://allegro.pl/revell-05707-ferrari-set-ii-zestaw-upominkowy-i1669621507.html . chciałbym aby zestaw już miał klej i farbki. Czy z takich zestawów da sie jakoś ładnie wykonać taki model czy lepiej kupować osobno farbki itd.

2 czy mógłby mi ktoś podpowiedzieć od czego zaczać kompletować "warsztat" ?

3 i czym najlepiej maluje się modele spray pedzelek itp

z góry dziękuje i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Ten klej i farbki to praktycznie dokładnie to samo co można kupić osobno Revell'a więc możesz brać bez obaw. To tak jak mawiają - żeby sprawdzić czy Ci to siądzie bo i tak 99% zestawów nie posiada żadnej chemii więc i tak będziesz musiał kupić.

Te zestawy są całkiem przyzwoite z tego co słyszałem.

2) Warsztat należy bezwzględnie należy kompletować od chęci, wytrwałości, dokładności i spokoju ducha (czasem wiąże się to z zakupem nerwosolu ). A z bardziej materialnych rzeczy to pinceta/y , papier ścierny, pilniczki, obcinaczki, dobry nożyk/ skalpel, szpachlówka, pędzelki różnej maści (w zależności od potrzeb), klej i farbki (w zależności od potrzeb) etc. - poczytaj forum zobacz inne warsztaty i poradniki bo naprawdę długo by wymieniać. W zasadzie to wymieniłem takie podstawowe rzeczy ale w miarę upływu czasu poprostu warsztat sam się kompletuje w zależności od potrzeb.

3) w kolejności: aerograf, spray, pędzel (spray dodałem z uwagi na to, że twój model to samochód). W przypadku autek wnętrza, silnik, układ jezdny etc. możesz śmiało malować pędzlem natomiast kasty broń boże nie tykaj pędzlem. Nie mając aerografu elementy karoserii można śmiało malować ogólnie dostępnymi sprayami. Z firm które mi się tu nawijają na myśl to Motip i tym podobne (właściwie to podchwyciłem to od kolegów z forum od cywili bo sam raczej maluje aero:) ).

 

To tak na początek ale czytaj i ucz się sporo tu informacji jak zacząć przygodę z tym hobby .

Pozdrawiam i życzę powodzenia

Piotrek

 

P.S. Załóż też warsztat na forum a zobaczysz, że wszyscy chętnie pomogą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jestem totalnie zielony, więc moje pytanie będzie banalne.

Mam plastikowy model firmy fujimi, chce na niego nałożyć dodane w zestawie kalki, ale nie bardzo wiem jak się za to zabrać. Mógłby ktoś mi opisać jakąś technikę lub podać link na forum? Korzystając z szukajki, nic konkretnie nie znalazłem.

Pozdrawiam

 

Chyba jednak coś na forum na ten temat jest:

viewtopic.php?f=104&t=22731

 

Jestem nowy i jak to nowy Mam pare pytań

1 noszę sie z zamiarem kupnem mojego pierwszego plastikowego modelu mniej więcej coś takiego http://allegro.pl/revell-05707-ferrari- ... 21507.html . chciałbym aby zestaw już miał klej i farbki. Czy z takich zestawów da sie jakoś ładnie wykonać taki model czy lepiej kupować osobno farbki itd.

2 czy mógłby mi ktoś podpowiedzieć od czego zaczać kompletować "warsztat" ?

3 i czym najlepiej maluje się modele spray pedzelek itp

z góry dziękuje i pozdrawiam

 

Koledze również polecam dokładne przeszukanie działu poradnikowego bo było o tym już wiele razy.

Powiem tylko, że zestawy zawierające w sobie farby i kleje i tak nie są wystarczające jeśli myślimy o poważniejszym sklejaniu. Radziłbym jednak zaopatrzyć się osobno w odpowiednie narzędzia oraz chemię.

 

Po pierwsze musisz zadać sobie pytanie jakie konkretne modele chcesz sklejać i w tym kierunku rozwijać swój warsztat.

 

Na początek (dość ogólnie) będą Ci potrzebne:

 

-Klej do plastiku (np. Revell Contacta lub Tamiya Plastic Cement);

-Szpachlówka (np. Revell Plasto, Tamiya Putty, Gunze Dissolved Putty)

-Podstawowe kolory farb (na początek najlepiej akryle) takie jak: biel, czerń, czerwień, bezbarwny mat i połysk itp... oraz farby do konkretnego modelu dobrane na podstawie instrukcji lub dokumentacji zdjęciowej lub przeliczników.Przydałby się również podkład;

-Płyny do nakładania kalkomanii (np. Gunze lub Microscale);

-Pędzelki (numery 00,2 i ewentualnie 4 do większych powierzchni);

-Ostry nożyk do tapet lub skalpel;

-Pilniczek;

-Pinceta;

-Papier wodny (1000,1500,2000);

-Taśma maskująca (najlepiej żółta taśma Tamiya);

-Szmatki bawełniane (np. wycięte ze starego t-shitru);

-Spirytus i benzyna ekstrakcyjna (lub rozcieńczalnik) do rozcieńczania farb mycia pędzelków. Ten pierwszy do mycia po akrylach, a ten drugi do mycia po emaliach;

 

Najlepiej modele maluje się aerografem, ale całe oprzyrządowanie wraz z kompresorem to już konkretniejszy wydatek. Jeśli chcesz koniecznie sklejać samochody cywilne to do malowania mniejszych elementów używaj na razie pędzelków, a do karoserii farb w spray'u.

Przy sklejaniu cywili ważna jest gładkość i połysk powierzchni dlatego dla uzyskania dobrych efektów będą Ci potrzebne narzędzia i specyfiki do polerowania.

 

To tyle na początek (dosłownie początek )

 

Pozdrawiam

Kornik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już od dłuższego czasu przeglądam forum, wzorując się na Waszych dziełach. Czy mógłby mi ktoś powiedzieć jak wykonać efekt przetarcia metalu na modelu i czym najlepiej to robić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już od dłuższego czasu przeglądam forum, wzorując się na Waszych dziełach. Czy mógłby mi ktoś powiedzieć jak wykonać efekt przetarcia metalu na modelu i czym najlepiej to robić?

 

Najprostszą techniką, jak przychodzi mi na myśl jest DRYBRUSH... Technika ta była już opisana na forum http://www.modelwork.pl/viewtopic.php?f=104&t=7322

 

Możesz również pomalować dany element metalizerem, namalować kamuflaż, a potem uszkodzić powierzchnię tego ostatniego uzyskując ciekawy efekt...

Moim zdaniem, dobrze zakupić sobie model treningowy, czyli pole do wypróbowania różnych technik itp...

 

Mam nadzieję, że pomogłem

Pozdrawiam Kami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Panowie, pozwólcie, że dam wam pierwszą okazję żeby mnie zlinczować

 

Zdecydowałem się na zakup UM 370 M4 Sherman w sklepie http://www.mojehobby.pl/UM-M4-Sherman-p-1-1241882.html i jak rozumiem ze zdjęcia instrukcji tam podanego potrzebne są farby Humbrola 33, 53, 87, 110, 155, 191. Korzystając z przelicznika farb wiem, że można te farby zastąpić odpowiednimi Pactrami jeżeli się nie mylę rozcieńczanymi wodą. Mogę użyć tutaj owych Pactr czy koniecznie muszę używać Humbrola. Z tego co rozumiem Pactry są łatwiejsze w użyciu dla początkujących prawda? Jeżeli zamówię model, trochę farb i klej to czy wystarczy mi to do sklejenia modelu? Przerażają mnie te rozcieńczalniki, lakiery, aerografy - ja tylko chcę skleić czołg jak najmniejszym sumptem i zobaczyć czy mi się to spodoba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim Pactry to farby akrylowe a Humbrol to farby olejne;-) musisz sam popróbować czym będzie Ci lepiej malować - domyślam się, że będziesz malował pędzlem, jak na pierwszy model polecam farby akrylowe. Poczytaj tylko poradniki jak malować pędzlem żeby smug nie robić i do dzieła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Witam czy może mi ktoś wytłumaczyć jak pobrudzić model wrc czyli jakieś błoto i piach ?

sebekimprezawrx, dla czego rejestrujesz się jako inna osoba? Za to grozi ban.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanie, jestem w posiadaniu modelu i na jego nosie widać nieestetycznie połączenie. Zaznaczę iż model jest pomalowany i pokryty 1 warstwą Sidoluxu. W miejscu tym jest imitacja płytek i dlatego jak byłem nie doświadczony nie chciałem tego wyrównać bo pozbyłbym się tego "efektu". Czy da się coś z tym zrobić, aby było równe i ładne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanie, jestem w posiadaniu modelu i na jego nosie widać nieestetycznie połączenie. Zaznaczę iż model jest pomalowany i pokryty 1 warstwą Sidoluxu. W miejscu tym jest imitacja płytek i dlatego jak byłem nie doświadczony nie chciałem tego wyrównać bo pozbyłbym się tego "efektu". Czy da się coś z tym zrobić, aby było równe i ładne?

 

Mógłbyś powiedzieć o jaki model chodzi ? Najlepiej byłoby gdyby wrzucił zdjęcie rzeczonego fragmentu.

 

Pozdrawiam

Kornik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanie, jestem w posiadaniu modelu i na jego nosie widać nieestetycznie połączenie. Zaznaczę iż model jest pomalowany i pokryty 1 warstwą Sidoluxu. W miejscu tym jest imitacja płytek i dlatego jak byłem nie doświadczony nie chciałem tego wyrównać bo pozbyłbym się tego "efektu". Czy da się coś z tym zrobić, aby było równe i ładne?

 

Mógłbyś powiedzieć o jaki model chodzi ? Najlepiej byłoby gdyby wrzucił zdjęcie rzeczonego fragmentu.

 

Pozdrawiam

Kornik

 

Nie ma problemu. Chodzi mi o łączenie pod oknami - zaznaczone na czerwono na zdjęciu.

 

dsc04972u.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.