Skocz do zawartości

Porady dla początkującego...


radziorek15

Rekomendowane odpowiedzi

To miejsce nierówno się zeszło podczas połączenia połówek kadłuba i jest należycie wyszpachlowane (jeśli w ogóle było szpachlowane) i wyszlifowane. Niestety ale teraz już raczej nic z tym nie zrobisz.Jedyne wyjście to:

 

1. Zmywać farbę i kalkomanie do gołego plastiku

2. Szpachlować

3. Szlifować

4. Polerować

5. Malować od nowa

 

Pozdrawiam

Kornik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 573
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

To miejsce nierówno się zeszło podczas połączenia połówek kadłuba i jest należycie wyszpachlowane (jeśli w ogóle było szpachlowane) i wyszlifowane. Niestety ale teraz już raczej nic z tym nie zrobisz.Jedyne wyjście to:

 

1. Zmywać farbę i kalkomanie do gołego plastiku

2. Szpachlować

3. Szlifować

4. Polerować

5. Malować od nowa

 

Pozdrawiam

Kornik

 

Dzięki za pomoc. Szlifowanie tego okaże się chyba bardzo trudne ze względu na imitacje płytek w tym miejscu. hmm szkoda

 

A czym najlepiej zmywać farbę, bo szykuje się do renowacji jednego modelu i bardzo by mi się to przydało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Witam.

 

Mam pytanie, Airfix....jaką jakością prezentują modele samolotów tej firmy. Chodzi mi o skalę 1/72.

Jako początkujący zastanawiam się nad zakupem modeli z okresu II WW.

Ceny tych modeli nie są wygórowane, zastanawiam się nad ich jakością(spasowanie i odwzorowanie). Posiadam kilka modeli w skali 1/48 ale zanim zabiorę się za ich wykonanie chciałbym potrenować i nauczyć się na trochę łatwiejszych.

 

Proszę o Wasze opinie i ewentualne sugestie.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Mam pytanie, Airfix....jaką jakością prezentują modele samolotów tej firmy. Chodzi mi o skalę 1/72.

Jako początkujący zastanawiam się nad zakupem modeli z okresu II WW.

 

W tej skali na pewno na uwagę zasługują nowe modele wypuszczone stosunkowo niedawno na rynek i tak pochlebne opinie w "72" zbierają:

Messerschmitt Bf110E

Messerschmitt BF109G

Supermarine Spitfire Mk.IX C

Supermarine Spitfire MkI / MkkIIa

 

Są to zupełnie nowe modele, z tego co pamiętam zapowiadane jest nowe Zero oraz P40.

 

Może niech to rozwiną Ci, którzy siedzą w tej skali, ale zaletą pozostałych modeli airfix'a jest to, że po prostu są - generalnie są to produkcje mające 30 i więcej lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
mam takie pytanie do Was. Sklejam swój pierwszy model (EC-135) i uwaliła mi się mała szybka klejem... :( jest trochę matowa, czy jest jakiś sposób aby ją trochę oczyścić? Używam kleju Humbrol Liquid Poly

Jeśli to mała prosta szybka, to zrób nową z folii np. z opakowania po zabawkach.

Jeśli chcesz szybkę wyczyścić to moim zdaniem trzeba ją wykleić, a potem wypolerować, zaczynasz (obowiązkowo na mokro) papierem ściernym ok. 600 - 1000 potem drobniejszymi, potem pasta polerska i filc. Jeśli nie masz past polerskich to pasta do zębów, ale taka najpodlejsza, te lepsze nie polerują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Witam,jestem tu nowy,tak że witam;) i zadam od razu pytanie,jaki podkład użyć przed malowanie aerografem?

A może podasz coś bliżej, co chcesz malować, jakimi farbami, jakie jest Twoje doświadczenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To raczej wskazany jest porządny podkład. Proponuję: Mr. Surfacer 1200. Wymaga kupienia specjalnego rozpuszczalnika. Surfacer uwidacznia wszelkie nierówności, więc malujesz nim cały model, potem na mokro szlifujesz defekty, malujesz miejsca zeszlifowane, znów szlifujesz itd, aż cała powierzchnia będzie idealna. Wtedy metalic i jak dobrze wyschnie (minimum 3-4 dni), na wierzch warstwę zabezpieczającą z lakieru bezbarwnego tzw werniks. Można dać kilka warstw i potem wypolerować.

W jednej książce spotkałem zapis, że pod metaliki nie dajemy podkładu bo one muszą wgryźć się w plastik, ale ja bym to włożył między bajki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Mam do Was pytanie jaki środek wybrać do zabezpieczenia modelu w bezbarwnym macie? Chodzi mi o to, że nie chcę modelu pomalować sidoluxem, bo potem będzie się błyszczał...

 

Drugą sprawa jest to jak/czym położyć kalkę na taki matowy kolor/podkład, aby nie było widać filmu kalki?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

By model miał matowe wykończenie, to trzeba go potraktować matowym lakierem bezbarwnym. Polecam lakiery Model Master Acrylic lub Gunze H.

 

Co do drugiego pytania, to kalkomanie należy nakładać na błyszczącą powierzchnię przy użyciu płynów do kalkomanii! Dopiero po zakończeniu pracy z kalkomanią możemy zająć się matowieniem powierzchni.

 

Poczytaj o kalkomaniach w dziale poradnikowym.

 

Pozdrawiam

Kornik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tak właśnie się dowiedziałem co nieco i sprawa wygląda tak:

 

lakier bezbarwny błyszczący (ja używam Sidolux) -> ewentualny wash -> kalki -> lakier bezbarwny matowy

 

Jeśli coś pomyliłem poprawcie mnie

 

Czy mówisz o tym MM??? Nie ma po nim "trupiej żółci"?:

 

http://www.esklep.pantera.pl/4636-flat-clear-akryl-p-1023.html

 

Osobiście wolę konsystencje akrylu czyli takie coś jak Sidolux, bardzo dobrze mi się takim czymś robi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lakier błyszczący - Kalkomanie - Lakier błyszczący - Wash

 

a dalej już wedle uważania i modelu jaki się buduje. Można położyć końcową powłokę matową, satynową lub błyszczącą, a można położyć mat i bawić się w przygotowanie śladów eksploatacji, po których to dopiero kładziemy ostateczną warstwę.

 

Lakierów Model Master Acrylics używam na bieżąco i nie mam z nimi problemów. Trzeba je tylko każdorazowo dobrze wymieszać i rozcieńczyć.

 

 

Biegiem marsz do działu poradnikowego!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

hm jesli budzet to na poczatek tak do 30 moze mniej zl zeby sie nauczyc i jak nabiore juz wprawy to potem zaczne drozsze i wieksze kupowac

jesli chodzi o okres to koniec II wojny swiatowej wiem ze messerchmitty juz byly ale jak to mowia lepiej sie poradzic doswiadczonych niz porwac sie z motyka na slonce wydac 100zl i potem zalowac ze sie tak zepsulo model dlatego pytam tu na forum o porady itd. jaki jako pierwszy model by bardziej zaawansowany doswiadczony modelarz mi poradzil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie chcialbym sie dowiedziec czym polerowac powierzchnie po pomalowaniu metalizerem mr.Metal color i kiedy to znaczy po polozeniu np koloru aluminium mam odrazu po wyschnieciu polerowac czy pomalowac lakierem i dopiero wtedy Prosze o szybka odpowiedz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem początkujacym modelarzem co poradzicie na dobry poczatek w sensie samolot jaki skleic ze skali 1:72 ? pozdrawiam

 

Niedrogi, nieźle spasowany, z niezłym detalem nawet, dzięki tym argumentom wybrałem swój pierwszy model.

Czyli Messerschmitt z ICM w skali 1/72 i raczej mogę polecić na początek.

 

Obraz%252520008.jpg

Obraz%252520010.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.