Skocz do zawartości

Porady dla początkującego...


radziorek15

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz mam pytanie dot. malowania pojazdow. Skladam Hanomaga Sdkfz. 251/1. Posklejalem narazie glowne czesci ale nie ma doczepionych detali. Nie ma posklejanych kol, gasienic - nie jest wogole zklejony a wszystko z mysla o malowaniu...

 

Otoz nie wiem jak sie do malowania zabrac. Widze wszedzie zdjeca w galeriach pieknie pomalowanych czolgow i pojazdow. Czy pomalowac glowne czesci tzn. gorna czesc i dolna, oraz wnetrze na wstepie a potem sklejac czy jak ? Specjalnie nie sklejalem jeszcze do siebie tych najwiekszych czesci i nie mocowalem kabiny z lawkami.

 

Dla przykladu fotka (nie moja oczywiscie...)

329_mendes2511b.jpg

 

jak on byl malowany ? oczywiscie bez tych wszystkich technik. Moze trzeba bylo pomalowac wszystkie czesci po wyjeciu z pudelka ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 573
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Od razu w formach nie opłaca się, bo farba zacznie się rozpływać pod wpływem kleju. To zależy od tego jak Ci wygodniej. Mi osobiście łatwiej pomalować a potem skleić , następnie dodaje resztę szczegółów i maluję jeszcze raz tak żeby nie było widać tych błysków od kleju.

Ewentualnie przed washem kiedy nakładamy sido ten kontrast by się wyrównał ,ale ja tam wole być pewnym ,że nie będzie mi się model w niepożądanych miejscach świecił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odp.

Czyli jestem na dobrym etapie bo nie skleilem tych wiekszych czesci w calosc. Teraz je pomaluje a potem skleje w jedna czesc. Po czym dokleje pomalowane juz detale i kola.

Niech jeszcze napisze kilka osob jak oni maluja czolgi, pojazdy.

Please.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję zeskrobać z miejsca łączenia farbę, ponieważ klej na farbie nie bardzo trzyma. Zasada działania kleju do plastiku jest taka, że częściowo topi powierzchnię przylegania elementów, które po danym czasie zastygają, tworząc jedną całość. W przypadku, gdy na powierzchniach łączonych jest farba, która uniemożliwia "przetop " klej nie trrzyma tak, jak powinien. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle osob a nikt nie maluje czolgow, pojazdow ??? ponawiam pytanie.

 

Dzieki za odp.

Czyli jestem na dobrym etapie bo nie skleilem tych wiekszych czesci w calosc. Teraz je pomaluje a potem skleje w jedna czesc. Po czym dokleje pomalowane juz detale i kola.

Niech jeszcze napisze kilka osob jak oni maluja czolgi, pojazdy.

Please.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Witam.

 

Zakupilem juz duzo roznych produktow (wiele farb, pedzelki, skalpel, pilniki, kombinerki, nozyki, rocienczalnik, rozpuszczalnik...) jednak zawsze jak maluje, sklejam modele czegos mi brakuje... wiec mam zamiar zrobic ostatecznie zakupy uzupelniajace moje wyposazenie i prosze abyscie mi w tym pomogli - najlepiej podajac nazwy lub linki do sklepow.

 

1. Podklad do farb - potrzebuje w sprayeu, jaki to ma byc ?

2. Szpachla modelarska - czesto po sklejaniu widze ubytki w modelach...

3. Do szpachli potrzebny chyba papier scierny czy cos jeszcze ?

 

Czy cos jeszcze jest potrzebne ???

 

Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego

Podkład- zależy, jakich farb używasz?? Jeżeli wodnych akryli no to raczej potrzebujesz ja stosuje surfer 1000 bądź 1200(można kupić w sprayu 400ml.)

Szpachla- na początek wystarczy Ci humbroll

Papier ścierny- Ja stosuje dwa rodzaje- zwykły 400,500,

i wodny gradacji 1000, 1500,2000

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...wiec mam zamiar zrobic ostatecznie zakupy uzupelniajace moje wyposazenie ...

 

 

Kolego, nie rób sobie złudzeń, w tym (ani pewnie żadnym innym) hobby nie ma czegoś takiego, jak "ostateczne zakupy uzupełniające". Ile byś nie miał zabawek wciśniętych w szuflady i pochowanych po szafkach - zawsze będzie coś, co będziesz musiał (chciał) mieć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im niższa liczba tym większa ziarnistość Surfacera, czyli jest - jakby to obrazowo powiedzieć "gęstszy", łatwiej nim wypełniać głębsze rysy. 1000 i 1200 mają mniejszą ziarnistość, gorzej nimi szpachlować, ale dają gładszą powierzchnię na modelu. Surfacer przez to, że wypełnia drobne rysy i świetnie przywiera do plastiku idealnie nadaje się na podkład. Ja do podkładowania używam 1000 w spraju. Do szpachlowania mam 500 w słoiczku.

 

Zwykłą szpachlówkę też warto mieć. Podobnie jak jakąś dwuskładnikową (np. green stuff). Każda ma trochę inne zastosowanie. Wszystkie da się szlifować takim samym papierem ściernym.

 

Poprzeglądaj spokojnie parę wątków warsztatowych i poradników na forum, wszystko powinno Ci się rozjaśnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc rozpoczynam dopiero swa przygode z modelarstwem... Chce zakupić jakis model do sklejania tylko chciałbym prosić o pomoc tych którzy znają sie juz na rzeczy... Chciałbym na początek skleić sobie TIR-a, moze jakąś scanie i interesuje mnie pare rzeczy...

1- czy każdy model można porównać w tej samej skali trudności

2- jakie firmy robią takie modele (oprócz Italeri które znam)

3- gdzie można dostać "gadżety" do TIR-ów typu proporczyki itp

 

Dziękuje wszystkim za pomoc, i obiecuje zaprezentować swój model jak już go skoncze:) Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Witam.

1- czy każdy model można porównać w tej samej skali trudności

Nie każdy model buduje się tak samo. Każdy, jest na swój sposób trudny. To zależy, czy chcesz zbudować go dobrze, czy na szybko.

2- jakie firmy robią takie modele (oprócz Italeri które znam)

Heller, Revell, itp.

3- gdzie można dostać "gadżety" do TIR-ów typu proporczyki itp

Najlepiej, je wykonać samemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemka . nie wiem czy dobry temat i w dobrym miejscy zamieszczam go .

 

ALe mam problem bo chce złozyc mój pierwszy model i mam problem z malowaniem jakies dziwne numerki. zamieszczam zdjecie mam nadzieje ze mi pomozecie - wyjasnicie o co chodzi .

 

Podkreslam niewiem poniewaz jest to moj pierwszy model a jest to f-16C block 52+ Jastrząb ( Hawk) skala 1:72 .

 

http://zapodaj.net/46092836d91a.jpg.html

 

Przepraszam ! za jakosc zdjecia nie mam aparatu robilem telefonem.

 

jak by ktoś nie umial ' rozszyfrować' to wyglada to tak ; jest samolot i odchodza od niego strzalki i sa napisane numerki i literki D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz2207 przepraszać to powinieneś nie za jakość zdjęcia, ale za niechlujny post z którego mało co można zrozumieć.

Umieszczony oczywiście nie tam gdzie trzeba. Jak na modelarza to fatalny start. Trochę zacznij czytać zanim bezmyslnie coś gdzieś napiszesz.

 

Nie musisz tłumaczyć nazwy Jastrząb, bo akurat pod nazwą Hawk to funkcjonuje zupełnie inny samolot i powstaje zupełny idiotyzm.

 

Numerki z pewnościa odnosza się do numerów kalkomanii (napisów eksploatacyjnych) jakie powinny zostać użyte w danym miejscu. Przyjrzyj się dokładnie instrukcji i zacznij od jej przeczytania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam!!!

Jest to mój pierwszy post na tym forum. Przechodze odrazu do rzeczy Otóż jestem w trakcie kończenia mojego pierwszego w życiu modelu o nazwie blackhawk mh-60k. Myślałem, że może zapytam co zrobilem źle, ale nie chce się do końca kompromitować Dobra to mam do Was pytanie :

ogólnie chciałbym się zabrać za budowę Polskich okrętów z czasów II wojny światowej, ale że nie chciałbym ich zepsuć to najpierw wykonam jeden już raczej upatrzony model uss fletcher. Chcę się postarać z całych sił, ponieważ skleje go dla taty, gdyż miło wspomina wizyte na tym okręcie ;) Czy moglibyście mi podsunąć informacje, z której firmy go zakupic i jakie blaszki i inne pierdoły :P ? Nie ukrywam, że byłbym wniebowzięty gdybyście podesłali mi linki gdzie mógłbym to zakupić. Drugie pytanie to czym położyć podkład ? Pędzlem czy może jakimś sprayem, bo narazie nie posiadam aerografu. Bym zapomniał o skali napisać. No to odpowiadałaby mi 1:400 najbardzie ;)

Wielkie dzięki za pomoc i Życzę Sukcesów w 2010 roku. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Rafał, blisko 1:400 jest 1:350, tu znajdziesz model Tamiyi:

http://www.hobbysta.pl/us-navy-destroyer-dd445-fletcher-p-3014.html

Do niego warto kupić blachy, robi je parę producentów, ale chyba w Polsce najłatwiej dorwać blachy Eduarda - a w nich nawet ładna tabliczka na podstawkę jest:

http://www.eduard.cz/products/card.php?id_product=1633&name=fletcher&catalogue_nb=&type=&pgroup=&scale=&product_month=&product_year=&page_start=0

http://www.jadarhobby.pl/eduard-53003-fletcher-1350-p-2851.html

 

Tu masz opis ze zdjęciami modelu Tamiyi, a na dole spis pozostałych wytwórców dodatków:

http://www.modelwarships.com/reviews/ships/dd/dd-445/350-tamiya-fletcher/tamiya-fletcher.html

 

A jak model chcesz malować pędzlem, to polecam dobrać jakieś farby akrylowe, Vallejo albo Pactra - bardzo dobrze nimi maluje się nawet pędzlem o ile położy się podkład. Podkłady w sprayu też można wybrać rózne, jak masz ciut więcej kasy to dobrze kupić sprawdzony Mr. Surfacer w sprayu - typowo modelarski podkład. Można też kupić spraye podkładowe samochodowe - osobiście nie używałem, ale podobno sprawują się dobrze, a są tańsze.

No i jak będziesz dłubał, to zacznij relację na forum - na pewno to i owo ktoś podpowie na bieżąco!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.