Skocz do zawartości

1:72 AH-1G Cobra "Dr. Oldsmobile" z Wietnamu


pmroczko

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry!

Chciałbym Was zaprosić na relację z budowy modelu śmigłowca "Cobra" z Wietnamu w skali 1:72. Punktem wyjścia będzie tu zestaw firmy Special Hobby w skali 1:72. Do tego zestaw blaszek z tej samej firmy i żywiczne fotele z CMK.

Pamiętacie tę maszynę?:

cobra1_01.jpg

 

Otóż w Wietnamie wyglądała ona tak:

olds.jpg

W takim malowaniu planuję wykonać mój model. Jest tu oczywiście sporo znaków zapytania...

Dalszy risercz pozwolił odnaleźć takie zdjęcie:

olds_away.jpg

O ile pierwsze zdjęcie przedstawia śmigłowiec w barwach jednostki opisywanej jako D/227th (kompania D 227-go batalionu lotniczego), drugie zdjęcie przedstawia ten sam śmigłowiec w oznaczeniach jednostki opisywanej jako E/1/9 Cav (kompania E 1 szwadronu 9 pułku kawalerii) - można to poznać po charakterystycznej gwiazdce na obudowie przekładni głównej.  Była to jednostka powstałą przez reorganizację D/227th, więc nie było to wielkie przeniesienie, a raczej przemalowanie.

Charakterystyczny "nose art" to nawiązanie do numeru seryjnego śmigłowca - 442 - i popularnego pod koniec lat sześćdziesiątych modelu Oldsmobile a także kampanii reklamowej tej firmy (Dr. Oldsmobile)

Śmigłowiec jest wyposażony w działo 20mm M197 pod lewym skrzydłem, świadczą o tym zasobniki na amunicję 20mm nad płozami. Poza tym wyrzutnie rakiet XM158.

Gdyby ktoś miał inne zdjęcia tej maszyny albo inne pomocne materiały to bardzo proszę o pomoc i zapraszam do zamieszczania ich w tym wątku.

 

No i wiedząc, jak nie lubicie warsztatów bez fotek z warsztatu mam tu coś na dobry początek - wyposażenie kabiny:

cpit01.jpg

Dziękuję za uwagę, pozdrawiam i życzę miłego dnia

Paweł

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękny materiał - bardzo dziękuję!

Przy okazji taka ciekawostka: wiedzieliście, że to jest popielniczka?:

obraz.png.66e56902b6cc487cbc43e0b5e9055bb9.png

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

Paweł

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdyby ktoś chciał kiedyś waloryzować M165 Italeri to to działko 20mm z tego modelu jest idealnym elementem waloryzacyjnym :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz na myśli tego?

141275-15582-40-pristine.jpg

 

Jeżeli tak, to obawiam się, że może być problem - bo ten Vulcan ma lufy "normalnej" długości (M61), a działko montowane na Cobrze ma skrócone lufy i obniżoną szybkostrzelność (M195)

 

A u mnie kokpit się robi - po zdjęciach Robertasa trzeba było kilka rzeczy dorobić 🙂

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Dzień dobry!

Wolno to idzie... Dorobiłem kilka detali w tylnym kokpicie:

cpit02.jpg

 

cpit03.jpg

 

cpit04.jpg

 

cpit05.jpg

 

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Dzień dobry!

To kabina jest skończona:

 

cpit06.jpg

 

cpit07.jpg

 

I już miałem zamykać kadłub, ale zebrało mi się na myślenie (tak, tak, to boli...) i doszedłem do wniosku, że sposób w jaki Special Hobby chce zamontować główny wirnik to w sumie skandal...

 

instr_rotor.jpg

 

Reszta zestawu jest bardzo ładna, ale tego mocowania nie mogę zaakceptować. W związku z tym postanowiłem opracować coś w rodzaju przekładni głównej i nowy wał wirnika, żeby wirnik główny mógł być obracany/zdejmowany do transportu czy malowania, a przede wszystkim, żeby mieć realistyczną "dziurę" tam na górze. Przy okazji przekładnia główna przyda się dla każdego, kto będzie chciał zbudować Hueya.

 

To biorę się do roboty - dziękuję za uwagę i pozdrawiam

 

Paweł

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Napisano (edytowane)

@bart207skw- niestety w temacie kabiny nie pomogę, ja planuje użyć zestawowej.

 

Tymczasem trwają prace nad przekładnią główną i na razie wygląda to tak:

 

tranny01.jpg

 

Dołożę jeszcze jeden przegub mocujący tarczę sterującą do przekładni i popychacze i biorę się za wał wirnika głównego.

 

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

Edytowane przez pmroczko
literówki
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.05.2022 o 14:32, bart207skw napisał:

Witam. czy ktoś ma sprzedaż kabinę vacu od Pavli do ah-1g? Nigdzie nie  mogę jej znaleźć.

https://www.mojehobby.pl/products/Bell-AH-1G-Q-S-Cobra-vacuform-canopy.html

Mowisz i masz 😁😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do modelu z mc to ciężko będzie cokolwiek dobrać... Ile ta Pavla by musiała kosztować?

 

Za to to vacu z MH wygląda ciekawie, zwłaszcza, że są tam dwie sztuki - może to by mi się przydało?

 

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, bart207skw napisał:

 

I fajnie. Tylko jeśli już to nie będę wkładał do modelu z mc za 17pln szybki za 24pl 😉. Dlatego szukam Pavli.

Będziesz miał na dwie bo są dwie sztuki 😂 napisz do mistercraft dosla Ci.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.03.2022 o 01:16, pmroczko napisał:

Masz na myśli tego?

141275-15582-40-pristine.jpg

 

Jeżeli tak, to obawiam się, że może być problem - bo ten Vulcan ma lufy "normalnej" długości (M61), a działko montowane na Cobrze ma skrócone lufy i obniżoną szybkostrzelność (M195)

 

A u mnie kokpit się robi - po zdjęciach Robertasa trzeba było kilka rzeczy dorobić 🙂

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

Paweł

Tak, no ja wziąłem tylko "maszynę" bo lufy i tak do niego wypada dorobić z Mastera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.05.2022 o 11:28, pmroczko napisał:

@bart207skw- niestety w temacie kabiny nie pomogę, ja planuje użyć zestawowej.

 

Tymczasem trwają prace nad przekładnią główną i na razie wygląda to tak:

 

tranny01.jpg

 

Dołożę jeszcze jeden przegub mocujący tarczę sterującą do przekładni i popychacze i biorę się za wał wirnika głównego.

 

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

Będzie można kupić taki wydruk?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Bardzo dziękuję za komentarze.

@alienus - bardzo dziękuję. Jak rysowałem kalkomanie do moich OH-6:

 

LOH_1_09a.jpg

 

To od razu zrobiłem dodatkowe kalkomanie na gaśnice i apteczki, bo wydawało mi się, że mogą się przydać - i wyszło na moje!

 

@kret69 - taki jest plan, może nawet jeszcze "maszt" - czyli wał wirnika głównego w mosiądzu się uda wydrukować. tylko najpierw projekt muszę skończyć, dam znać, jak już to będzie gotowe.

 

Na razie stan mam taki:

 

tranny02.jpg

 

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nawet myślałem o tym (H-13)... Ale nie wiedziałem, że zapotrzebowanie społeczne jest. Bo jeżeli tak, to kto wie, może się za to wezmę? Tylko najpierw muszę kilka tematów skończyć.

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.