Skocz do zawartości

Szachownice na Polskich Pojazdach, dlaczego by do nich nie powrócić?


Kolekcjoner WP

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawia mnie dlaczego MON w 2009 zrezygnował z malowania szachownic na czołgach. Bundeswehra ma krzyże, Rumuni mają symbol lotniczy, a my? Oznaczenia pułkowe...

 

 

Popełniłem na szybko wizualizację PT-91 z szachownicą i wygląda dobrze.

 

1104600071_PT-91zszachownic.thumb.png.6477b05bf1f59de0c374477002fcb33b.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się tylko czy forum jest odpowiednim miejscem by podejmować takie decyzje:

Cytat

Szachownice na Polskich Pojazdach, dlaczego by do nich nie powrócić?

Swego czasu też szukałem informacji dlaczego z tych znaków zrezygnowano, ale jakoś nie do końca mi to się udało.

57 minut temu, Kolekcjoner WP napisał:

Popełniłem na szybko wizualizację PT-91 z szachownicą i wygląda dobrze.

Ale chyba nie w tym miejscu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uspokój się, Andrzeju!... 🙂

Jak się tak popatrzy to na czołgach z pancerzem reaktywnym trudno jest miejsce do namalowania czegoś ładnego znaleźć...

I może też należało by się zastanowić nad jakąś odmianą bardziej stonowaną, która mniej by ułatwiała celowanie npl-owi?

Sam symbol - uważam bardzo ładny i trochę szkoda, że znikł.

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszę tak. Polska ma wiele ciekawych tradycji i symboli i aż żal że jest to zupełnie nie wykorzystane. Szachownica i to zarówno ta w wersji  lotniczej jak i pancernej jest takim unikatowym symbolem i powinna być stosowana zarówno na ziemi jaki i w powietrzu. Ale mamy XXI wiek i  są nowe wyzwania dlatego uważam że powinna być stosowana raczej w wersji o zmniejszonej widoczności czyli dla samolotów ciemnoszara na jasnym szarym a w wersji lądowej czarna na zielonym tle. Co więcej uważam że śmigłowce wchodzące w skład sił lądowych powinny być  oznakowane  właśnie taką szachownicą  "pancerną" romboidalną  byłoby to podkreślenie właśnie że te śmigłowce są częścią Wojsk Lądowych (zobaczcie jak są malowane śmigłowce US Army) ale jak to w u nas bywa ma być kolorowo a nie bezpiecznie:szczerbol: coś jak te francuskie wojsko w czerwonych  portkach  dziesiątkowane w 1914 roku ogniem karabinów maszynowych :?. Uważam że podobnie odpowiednio specyficznie powinny być oznakowane statki powietrze  wchodzące w skład Marynarki Wojennej ten angielskojęzyczny  klon z US Navy pod nazwą "Polish Navy" na naszych śmigłowcach wygląda co najmniej słabo.  Takim krokiem w dobrą stronę są co prawda lewe czarne naramienniki ale dlaczego dalej w 11-ej (LWP:szczerbol:) ???????????? a nie w 1 -szej  Dywizji Kawalerii Pancernej.  Ale się rozpisałem i to nie na temat  który powinien być lądowy a ja zahaczyłem i o lotnictwo  i nawet o Marynarkę:mrgreen: mam nadzieję że właściciel posta się nie pogniewa . Pozdr. A.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Jeśli można wyrazić swoje zdanie to mam takie same jak Paweł 😜. Trudno jest znaleźć na współczesnych czołgach miejsce na szachownicę no chyba, że będzie miała wymiary 5 cm x 5 cm ale to chyba nie o to chodzi. Polemizował bym natomiast ze stwierdzeniem Pawła, że takie znaki ułatwiają celowanie. Przy współczesnych systemach ppanc nie ma to chyba większego znaczenia. Moim zdaniem ma znaczenie fakt  że taki znak ułatwia szybką identyfikację wzrokową swój/obcy. Z drugiej strony wydarzenia ostatnich dni gdy to dwie rosyjskie kompanie, które domniemywam były oznaczone  literami Z (lub innymi), prawie wystrzelały nawzajem bo chyba nie widzieli do kogo strzelają. Nie wiem czy ten przykład można brać w ogóle pod uwagę bo  to co prezentuje armia rosyjska jest zaprzeczeniem wszelkich zasad prowadzenia wojny na współczesnym polu walki. To oczywiście tylko moje własne przemyślenia. Mogę się mylić. Podoba mi się generalnie podejście kolegi Adams M1A1 do powrotu szachownicy na pancerze naszych stalowych rumaków. Jest na TAK.

Pozdrawiam.

Andrzej.

 

Edytowane przez Endrju
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.03.2022 o 15:01, Adams M1A1 napisał:

angielskojęzyczny  klon z US Navy pod nazwą "Polish Navy" na naszych śmigłowcach wygląda co najmniej słabo.

"Polish Navy" to perfuma w porównaniu z qpą co się zowie "Land Forces"

mi-2.jpg.bd55558a30670199f8c9e23e2defb651.jpg

 

56 minut temu, Endrju napisał:

Trudno jest znaleźć na współczesnych czołgach miejsce na szachownicę

No popatrz, a ci co są tego nieświadomi coś tam bazgrają...

 

Leo 2A4

Leopard-2A4.thumb.jpg.d813e8e5009d039f03e0cac715a3e362.jpg

Leo 2A5

Leopard-2A5.jpg.f644efaf55f8b7e4c56c2530d14f027c.jpg

Abrams

000EPBE0PPCL06VW-C122-F4.jpg.493c05efc160b0cef2438bd88d6dd9c2.jpg

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Endrju napisał:

Zapatrzyłem się na radziecki sprzęt, jego pochodne i modyfikacje.

A tu trza w przyszłość patrzeć Andrzeju! :piwo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba mnie poranna zaćma dopadła 🤪. W moim wieku to się już zdarza. Skleroza i SKS robią swoje.

Przez ostatnie trzy tygodnie chcąc nie chcąc oglądam tylko sprzęty zza Buga i chyba zbyt mocno wbiły się w podświadomość a dodatkowo wróciłem po kilku już chyba miesiącach niebytu forumowego.  

Pozdrawiam.

Andrzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze. Przepraszam bardzo za zaśmiecanie Ci wątku.

Jeszcze w formie żartu. Nie wiem czy można w naszych rozważaniach brać pod uwagę pierwsze zdjęcie Leoparda bo to zdjęcie muzealnego egzemplarza z Muzeum Bundeswery w Dreźnie. 😀

Pozdrawiam.

Andrzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nanoszenie znaków na pojazdy musi być chyba wykonane rozporządzeniem ministra obrony ,które takowe malunki regulują przez odpowiednie ustawy.Nie wiem ale w tym wypadku powinni coś ustalić niemiaszki mają swój Kreuz my powinniśmy mieć szachownicę w rombie  może być gaszona.Ale ciekawi mnie dlaczego z tego oznakowania zrezygnowali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo to komunistyczny wymysł był! A wszystko co komunistyczne to złe! Tak jak np. czerwono-biała szachownica na samolotach - teraz jest biało czerwona, tak jak należy.

 

Od razu napiszę, że to był żart, wiem że czerwono biała szachownica już przed wojną była. Chodzi mi o brak szacunku do tradycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Grzes napisał:

"Polish Navy" to perfuma w porównaniu z qpą co się zowie "Land Forces"

mi-2.jpg.bd55558a30670199f8c9e23e2defb651.jpg

 Poważnie ???? Jestem pod wrażeniem :? . Jak widać całkiem już kogoś do końca ogłupiło:szczerbol:

Co do tych znaków to jak to wygląda  z oznakowaniem sprzętu pancernego to nie wiem ale  szachownica i bandera marynarki wojennej  jest określona w " Ustawie o godle , hymnie i barwach RP" i trzeba by to zmieniać ustawowo. Ale ja dalej jestem pod wrażeniem tych land forców :mrgreen: . Pozdr. A.

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obraz.png.14686257c76724410f4d7e7f5088d9f4.png

 

Abrams w camo podobnym do polskiego ciekawie by się prezentował z szachownicami.

:wow:

 

 

* to mój tysięczny post na forum :tort:

Edytowane przez Kolekcjoner WP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Kolekcjoner WP napisał:

obraz.png.14686257c76724410f4d7e7f5088d9f4.png

 

Abrams w camo podobnym do polskiego ciekawie by się prezentował z szachownicami.

:wow:

 

 

* to mój tysięczny post na forum :tort:

Ale to są lotnicze  bo kwadratowe tylko źle namalowane:bleh: . Gratulacje z  powodu wielopisarstwa  😉.  Pozdr. A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, push-up78 napisał:

dlaczego z tego oznakowania zrezygnowali.

Coś tam jeszcze się uchowało...

13183173_armatohaubica-samobiezna-dana-uho-8072.jpg.2639b7b3141ddd0bf0613ed9e7a0eeb1.jpg

DSC01123.jpg.2136890a65c202e6fddae01b6b8b1e1b.jpg

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, pmroczko napisał:

Chodzi mi o brak szacunku do tradycji.

 

Ale naszą przedwojenną tradycją jest właśnie brak znaków rozpoznawczych na pancerce wink3

 

Co do stosowania tych znaków współcześnie nie mam osobiście zdania i jakiś sentymentów, chyba w większości krajów nie są teraz stosowane.

Kiedy jest potrzeba szybkiej identyfikacji wzrokowej na polu walki to stosuje się inne prostsze formy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Kolekcjoner WP napisał:

obraz.png.14686257c76724410f4d7e7f5088d9f4.png

 

Abrams w camo podobnym do polskiego ciekawie by się prezentował z szachownicami.

:wow:

 

 

* to mój tysięczny post na forum :tort:

Z tymi oznaczeniami wygląda jak T90 ze sztorami. Sorry, ale do mnie to już nie przemawia... Już lepiej wygląda to ramię z mieczem widoczne czasami na rosomakach w Afganistanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę off top, ale uważam również, że pojazdy wojskowe powinny mieć czarne, nieodblaskowe tablice, a nie tak jak teraz Białe odblaskowe, które widać z pół kilometra. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Kolekcjoner WP napisał:

nie tak jak teraz Białe odblaskowe

Numery rejestracyjne na naszych pojazdach wojskowych są malowane i nie są odblaskowe jak zwykłe tablice.

745957717_Wyzwanie_09_(13).jpg.c245aa5cc9ce0c96722550d8fbd63f23.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.