Skocz do zawartości

Gaz Tigr i inne MRAP w działaniach w Ukrainie


Bartosz Ciesielski

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, bulik58 napisał:

A co to za dziwolag , wyglada jak przerobiony BTR-152 

image

 

Przez wzgląd na podobieństwo do BTR-152 może się wydawać, że to taka trochę jego reinkarnacja, jednak jest to zupełnie inna konstrukcja.

Pojazd specjalnie dla wagnerowców został zbudowany na bazie Urala 432007, z wykorzystaniem wieżyczki od BTR-80 i nazywa się Czekan, rzadziej jako Szczupak.

Pojazdy widywano już wcześniej wszędzie tam, gdzie Grupa Wagnera brała udział, czyli w Sudanie, Libii, Syrii, nawet Republice Środkowoafrykańskiej.

Edytowane przez Rafał B
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja szczerze mówiąc nie rozumiem ukraińskich władz, że nie zakazują malowania takich symboli na swoich pojazdach. Wielu ludzi widząc to zastanowi się  czy narracja Kremla o walce z faszystami nie ma jednak jakichś podstaw. Za to na rosyjski wewnętrzny grunt propagandy takie filmiki czy obrazki siądą jak złoto.

  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, TAW napisał:

Ja szczerze mówiąc nie rozumiem ukraińskich władz, że nie zakazują malowania takich symboli na swoich pojazdach. Wielu ludzi widząc to zastanowi się  czy narracja Kremla o walce z faszystami nie ma jednak jakichś podstaw. Za to na rosyjski wewnętrzny grunt propagandy takie filmiki czy obrazki siądą jak złoto.

Ja też piszę o tym od dawna i jestem odsądzany od czci i wiary... Bo jak w stronę UKR można mieć jakiekolwiek uwagi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Bartosz Ciesielski napisał:

A taki pojazd trafiłem na filmie ale nie mam pojęcia co to

 

Wszystkie 3 zdjęcia pokazują ten sam pojazd, czyli MRAP Wolfhound 6x6, który jest brytyjską odmianą amerykańskiego Cougar 6x6.

 

https://en.defence-ua.com/media/illustration/articles/f6962f3f2cf0b085.jpg

 

https://mezha.media/wp-content/uploads/2022/05/Wolfhound_02.jpg

Fotki z sieci w celach poglądowych

 

Podobno jest to jeden z trzech typów pojazdów opancerzonych, zadeklarowanych przez Wielką Brytanie do przekazania na Ukrainę. Pozostałe dwa, to Mastiff i Husky.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, bulik58 napisał:

O ktorym znaczku piszesz , o krzyzu? Bo innego nie umie znalezsc

Tak, o krzyżu bo nie widzę nic dziwnego w oznaczeniu ukraińskim na ukraińskim czołgu. A ten krzyż to  nie wiem po co i na co a skojarzenia mam bardzo jednoznaczne. Cała reszta chyba dokładnie wyjaśniona przeze mnie na privie.

 

4 godziny temu, mandrivecs napisał:

Ja też piszę o tym od dawna i jestem odsądzany od czci i wiary... Bo jak w stronę UKR można mieć jakiekolwiek uwagi...

Te wszystkie wydarzenia dzieją na bieżąco i blisko nas więc działają emocje. Poza tym jakby nie patrzeć jako kraj i społeczeństwo jesteśmy w tę wojnę już zaangażowani więc dla niektórych wyrażenie jakichkolwiek wątpliwości w stosunku do strony z którą trzymamy jest też może uważane jako pewien rodzaj moralnego sabotażu. Ale jak do tej pory nikt mnie nie atakował osobiście i nie rzucał onucami za jakieś "dwuznaczne" wypowiedzi i ogólnie jak widzę, że atmosfera gesta to nie piszę bo jak się człowiek nakręci to nie popuści i do niczego to nie prowadzi.

A co do samego czołgu z tymi krzyżami to wspaniały materiał modelarski. Nie dość, że sam Opłot mi się niesamowicie podoba, do tego kamuflaż pikselowy i oznaczenia ukraińskie i te krzyże niemieckie. Pomimo, że postanowiłem, ze będę robił tylko pojazdy "polskie" to nie wiem czy się nie targnę na takiego egzemplarza.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie czytałem dla czego białe krzyże na wozach.

Jest to nawiązanie do krzyża kozackiego, natomiast nie które jednostki malują jako  balkenkreuz ponoć oddziałuje to na ruskich że to AZOV. Jeszcze jeden temat bo co pewien czas wraca jak bumerang. Flaga w kolorach czerwieni i czerni na początku myślałem że chodzi o UPA i te klimaty żołnierze ukraińscy traktują tą flagę jako swoją banderę wojenną że dokładnie krew która dostanie się na normalną flagę Ukrainy zmienia jej barwy i to akurat prawda widziałem sprzęt rannego żołnierza i jego oznaczenia zrobiły się z żółto niebieskich czerwono czarne od krwi. Musimy pamiętać że są postaci i  symbole w historii naszych narodów które nie zawsze dobrze się kojarzą .

Pozdrawiam szanownych kolegów 

 

@TAW Czekam jak zbudujesz ten czołg bo faktycznie zacny temat modelarski 

Godzinę temu, TAW napisał:

Tak, o krzyżu bo nie widzę nic dziwnego w oznaczeniu ukraińskim na ukraińskim czołgu. A ten krzyż to  nie wiem po co i na co a skojarzenia mam bardzo jednoznaczne. Cała reszta chyba dokładnie wyjaśniona przeze mnie na privie.

 

Te wszystkie wydarzenia dzieją na bieżąco i blisko nas więc działają emocje. Poza tym jakby nie patrzeć jako kraj i społeczeństwo jesteśmy w tę wojnę już zaangażowani więc dla niektórych wyrażenie jakichkolwiek wątpliwości w stosunku do strony z którą trzymamy jest też może uważane jako pewien rodzaj moralnego sabotażu. Ale jak do tej pory nikt mnie nie atakował osobiście i nie rzucał onucami za jakieś "dwuznaczne" wypowiedzi i ogólnie jak widzę, że atmosfera gesta to nie piszę bo jak się człowiek nakręci to nie popuści i do niczego to nie prowadzi.

A co do samego czołgu z tymi krzyżami to wspaniały materiał modelarski. Nie dość, że sam Opłot mi się niesamowicie podoba, do tego kamuflaż pikselowy i oznaczenia ukraińskie i te krzyże niemieckie. Pomimo, że postanowiłem, ze będę robił tylko pojazdy "polskie" to nie wiem czy się nie targnę na takiego egzemplarza.

 

Edytowane przez Bartosz Ciesielski
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, bulik58 napisał:

Ten przod skierowal mnie w kierunku Mastifa , choc sa to pojazdy pokrewne raczej.

 

Owszem i choć Wilczarz jest rozwinięciem Mastiffa, to wszystkie pojazdy są jedną rodziną wywodzącą się z Cougara.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, bulik58 napisał:

Z tego co czytalem to rownierz Cougar ma obce korzenie ...

 

Bez wchodzenia w szczegóły, bo w necie jest co nieco na ten temat, rozwiązania w nim zastosowane rzeczywiście zaczerpnięte są z doświadczeń południowoafrykańskich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.