Skocz do zawartości

Königstiger s.SS.Pz-Abt. 501 Ardeny 1944 1:35


Michael_Lange

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
zgodnie z tytułem na warsztacie ląduje tygrys królewski w 1:35 stary model dragona nr 6208 z 2004r. 
Model rozgrzebany już ładne 10 lat temu jak nie więcej... z faktu, że wracam do modelarstwa a właśnie ten model jest już całkowicie oczyszczony i przywrócony do możliwości ponownego sklejania to własnie zaczynam od niego.
Ten projekt traktuje jako ponowne wdrożenie się sztukę co pewnie będzie skutkowało pewnymi błędami/niedopatrzeniami. 
Model będzie głównie z pudła + jakiś czas temu dokupiłem blachy Eduarda nr 35702.
Niestety w trakcie czyszczenia modelu uszkodzeniu uległa lufa armaty to też muszę skombinować nową...
Od razu również pytanie może ktoś dysponuje nadmiarową liczbą 8,8cm KwK 43 L/71 może być plastikowa nie mam parcia na metal (przynajmniej nie przy tym projekcie). Wymienię na PLN-y
Model będzie przedstawiał pojazd z s.SS.Pz-Abt. 501 najprawdopodobniej 334 bo do tego zmusza mnie dedykowana kalkomania chodź nie wykluczone, że kupie nowy zestaw.
Na ten moment model został gruntownie wyczyszczony i częściowo na ile to było możliwe rozklejony. 
Świetnie się tutaj sprawdził Cleanlux jeśli chodzi o ściąganie farby akrylowej.
Została dodana faktura walcowanej stali ze szpachlówki Tamiya Putty, spawy z masy green stuff (jak na razie tylko na tylnej płycie pancernej) z tego co pamiętam to chyba tyle.
Co do samego pojazdu tzn. jego wersji produkcyjnej to będę sugerował się tygrysem z La Gleze Fgst 280273 co wskazuje na październik 1944 roku a jeśli chodzi o malowanie to za wzór posłuży mi tygrys nr 332 a wiec minia minia...  :)
Do pomocy naukowej mam  W.Trojca,  J.Ledwocha książkę o 501wszym ss Patrica Agte i Forum Modelwork :)


Wszelkie sugestie i konstruktywna krytyka mile widziane.
Zdjęcia wstawię jutro.

Pozdrawiam


 

110_rd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję powrotu do modelarstwa!!!!

Panzer Art robi niezłe lufy razem z jarzmem:

https://www.plastmodel.pl/58875-panzer-art-gb35-051-pzkpfw-vi-king-tiger-late-mantlet-henschel-turret-with-kwk43

GB35-051.jpg

Aber jest niestety drogi - koszt 67 zł

Hobbyboss też robi:

https://modeledo.pl/metalowa-lufa-do-czolgu-tiger-ii-89902-hobby-boss

Hobby-Boss-89902-metalowa-lufa-do-Pz.Kpfw.VI-Sd.Kfz.182-Tiger-II-_89902_c1ec6079e729d21cf5392b7621120f7d.jpg

Ja robię takiego:

Jak ktoś z Poznania się nie zgłosi to poszukam plastikowej lufy do tego modelu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za propozycje lufowe, mimo wszystko nie chciałbym jakoś specjalnie inwestować w ten model bo traktuje go czysto doświadczalnie.
Najprawdopodobniej skończy się na zakupie Jagdpanther  MENGa TS039 z tego co widzę ten model ma dwie lufy.
Skręcana i całościową to by rozwiązywało problem, dwie pieczenie na jednym ogniu.

Zgodnie z zapowiedzią wrzucam zdjęcia z obecnego stanu modelu.
Wszystko co oznaczyłem na czerwono jest do poprawy.

image0.jpeg

image1.jpeg

image2.jpeg

image3.jpeg

image4.jpeg

image5.jpeg

image6.jpeg

image7.jpeg

image8.jpeg

image9.jpeg

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim ja bym usunął tą fakturę stali na kadłubie i wieży. Przecież to były płyty walcowane, a nie odlewy, a faktura którą zrobiłeś sugeruje że  to odlew. Warto też najpierw spojrzeć na zachowane egzemplarze albo przynajmniej na ich zdjęcia, tym bardziej że niemiecka stal walcowana była dość gładka, podobnie zresztą jak odlewy

DSC_0242.JPG

Edytowane przez PiterATS
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego zapewne zapatrzył się na Nightshifta. Niby w tej skali rzecz zupełnie do pominięcia ale ja lubię takie bajery i jak najbardziej dopuszczam możliwość żeby coś trochę przerysować/wyolbrzymić żeby wydobyć coś więcej z modelu. Mi się podoba początek tego warsztatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.05.2022 o 21:18, Michael_Lange napisał:

Model rozgrzebany już ładne 10 lat temu jak nie więcej... z faktu, że wracam do modelarstwa a właśnie ten model jest już całkowicie oczyszczony i przywrócony do możliwości ponownego sklejania to własnie zaczynam od niego.

Chętnie pooglądam. :super:

 

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.05.2022 o 19:45, PiterATS napisał:

Przede wszystkim ja bym usunął tą fakturę stali na kadłubie i wieży. Przecież to były płyty walcowane, a nie odlewy, a faktura którą zrobiłeś sugeruje że  to odlew. Warto też najpierw spojrzeć na zachowane egzemplarze albo przynajmniej na ich zdjęcia, tym bardziej że niemiecka stal walcowana była dość gładka, podobnie zresztą jak odlewy

 

Zdjęcia bardzo mocno przekłamują, w rzeczywistości faktura jest gładka z mnóstwem małych płytkich wżerów i rys.
Jeszcze się nad nią poznęcam bo to nie do końca to co chciałem osiągnąć a i zapomniałem w opisie do zdjęć również dodać, że wieża nie była oszlifowana.
Co do stali walcowanej to bym nad jej gładkością trochę polemizował a skoro jesteśmy przy Tigerze z La Gleize to kilka ujęć plus dwa z Munster.
Widać mnóstwo ubytków i nierówną fakturę stali właśnie wytworzoną przez proces walcowania i słabej jakości płyty pancerne z tamtego okresu.

image0.jpeg

image1.jpeg

image2.jpeg

image3.jpeg

image4.jpeg

image5.jpeg

image6.jpeg

image7.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.05.2022 o 21:17, Mr_X napisał:

Niestety te dragonowe kalkomanie do 334 mają błędną czcionkę.

 

 

 

Dzięki faktycznie są do kitu.. co prawda to zdjęcie które wstawiłeś przedstawia 334 z Węgier ale niewykluczone, że i ten ardeński miał tak samo namalowane. 
Tu ardeńska 334:

334 Ardennes.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Michael_Lange napisał:

Dzięki faktycznie są do kitu.. co prawda to zdjęcie które wstawiłeś przedstawia 334 z Węgier ale niewykluczone, że i ten ardeński miał tak samo namalowane. 
Tu ardeńska 334:

 

To jest standardowa czcionka tej jednostki (tzn. ta ze zdjęć) stosowana od początku jej formowania jeszcze jako s.SS-Pz.Abt. 101. Tylko różne kolory dla różnych kompani. Jakie - w niektórych przypadkach do dziś nie wiadomo. Ale w kwestii 3 kompanii to raczej sprawa jest jasna  - jasnoniebieski numer z żółtą obwódką.

Edytowane przez Mr_X
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Michael_Lange napisał:

Zdjęcia bardzo mocno przekłamują, w rzeczywistości faktura jest gładka z mnóstwem małych płytkich wżerów i rys.
Jeszcze się nad nią poznęcam bo to nie do końca to co chciałem osiągnąć a i zapomniałem w opisie do zdjęć również dodać, że wieża nie była oszlifowana.
Co do stali walcowanej to bym nad jej gładkością trochę polemizował a skoro jesteśmy przy Tigerze z La Gleize to kilka ujęć plus dwa z Munster.
Widać mnóstwo ubytków i nierówną fakturę stali właśnie wytworzoną przez proces walcowania i słabej jakości płyty pancerne z tamtego okresu.

image0.jpeg

image1.jpeg

image2.jpeg

image3.jpeg

image4.jpeg

image5.jpeg

image6.jpeg

image7.jpeg

Czy część tego to nie są ubytki po korozji i płaty starej farby? To jak blacha jest walcowana nie powinien pozwolić na powstanie naddatków materiału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Kalor napisał:

Czy część tego to nie są ubytki po korozji i płaty starej farby? To jak blacha jest walcowana nie powinien pozwolić na powstanie naddatków materiału.

W przypadku Tygrysa z La Gleize po części pewnie tak jest. 
W szczególności przednia płyta pancerna była mocno skatowana przez testowy ostrzał z bazooki.  
Niemniej płyty walcowane były różnorodne w swojej fakturze od totalnie gładkich miejsc po wgłębienia i zarysowania. 
W 1944 roku Niemcy wprowadzili do produkcji płyty pancerne klasy B charakteryzujące się gorszą mieszanką a co za tym idzie jakością i twardością. 
Wracając do samego modelu faktura stali napewno zostanie poprawiona ponieważ  sam tez uważam ze jest lekko przesadzona. 
 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No na razie masz fakturę stali przed walcowaniem, fajnie wychodzi jeśli zamiast papieru ściernego będziesz skrobał nożem, będziesz miał równiejszą powierzchnię i nie zniszczysz tak drobnych dołków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.