Skocz do zawartości

Szlifowanie drobnych rys


Juffre

Rekomendowane odpowiedzi

W jaki sposób pozbywacie drobnych rys z modelu. Przykładowo, poprawiałem zatarte linie podziału na samolocie. Kilka razy nieopatrznie rysik do trasowania ześlizgnął mi się z trasowanej linii. Powstała brzydka, niezbyt głęboka rysa. Zeszlifowanie tego jest bardzo trudne - znowu zatrę trasowane linie. Jakiej szpachli użyć? Klej CA raczej odpada, ciężko się go szlifuje.  
Macie jakieś pomysły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy do jakiej postaci chcesz doprowadzić powierzchnię. Jesli ma być idealnie gładka np pod metalizer to jednak CA jest zwykle najwłaściwszym wyborem. Oczywiście jeśli rysa jest niewielka lub płytka, płynna szpachlówka i podkład powinny załatwić sprawę. Problem polega na tym, że te specyfiki niewystarczająco mocno wiążą się z podłożem na tak małej powierzchni styku. Wtedy podczas szlifowania i polerowania mogą się pojawić małe ubytki czy wgłębienia których podkład nie ukryje. CA wiąże się bardzo mocno, a jego powierzchnia jest na tyle twarda, że przy szlifowaniu nie "wyrzeźbisz" wgłebień. Alternatywą dla CA może być rozpuszczony (np w acetonie) polistyren. Ale on zwykle mocno nitkuje, więc nie przepadam. Innym sposobem jest wymieszanie CA z talkiem. Taka masa podobno równie dobrze trzyma sie powierzchni jak czysty CA ale szlifuje się łatwiej. Nie próbowałem.

Inną zaletą CA jest możliwość ponownego trasowania linii w tym miejscu. Szpachlówki sa zwykle zbyt miękie lub kruche i trudno wykonać gładkie, równe line.

Ale wg. mnie, kluczem do sukcesu są odpowiednie narzędzia ścierne i technika szlifowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mr Hobby (Gunze) ma w swojej ofercie coś co się nazywa Mr DISSOLVED PUTTY a jest de facto szpachlówką w płynie. Zaletą tego środka jest to że można go nakładać pędzelkiem w niewielkiej ilości. Szpachlówka bardzo dobrze wnika we wszystkie zakamarki i dobrze się trzyma a i łatwo nadmiar usunąć. Na pojazdach sprawdza się idealnie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cienki CA. Maluję klej i strefę dookoła markerem, szlifuję wzdłuż rysy cienkim niebieskim pilnikiem Albionu a potem ujednolicam okolicę gąbką Tamki 600.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za porady. Spróbowałem z surfacerem 500. Zoczę czy uda się te małe ryski zatrzeć. 
Zauważyłem, że dużo osób poleca CA. Ja go osobiście nie lubię. Jego obróbka to prawdziwa męczarnia. Korzystam z kleju cienkiego fine art. Powierzchnia jest bardzo twarda i jest doskonała do trasowania linii podziału. Jednak w miejscu nałożenia zawsze powstaje mi schodek którego nie jestem w stanie zeszlifować. Z reguły kończy się to u mnie tym, że w około tego schodka powstaje rów z wybranego plastiku a sam CA jest nietknięty :) Zastanawiam się jak to robicie że CA się wam sprawdza i jesteście w stanie ładnie go wyszlifować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z CA jest ten problem, że trzeba go szlifować w odpowiednim momencie, kiedy jest już szlifowalny, a nie uzyskał jeszcze pełnej twardości. Gdy to się stanie, wtedy robi się kłopot, bo jest twardszy niż otaczający go plastik i ten nieszczęsny plastik chętniej się poddaje. Twardy podkład nie wszędzie da się zastosować. Ta szpachla w płynie ma za zadanie zmiękczyć stwardniałą masę. Ogólnie tak się dzieje, ale u mnie rzadko zdarzają się bardzo precyzyjne szlifowania i nie mam tego przetestowanego na wszystkie strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, greatgonzo napisał:

Gdy to się stanie, wtedy robi się kłopot, bo jest twardszy niż otaczający go plastik i ten nieszczęsny plastik chętniej się poddaje

To się załatwia odpowiednimi narzędziami i techniką szlifowania. Najpierw sztywniejszy pilnik któy zdejmie wystający nadmiar i nie będzie dotykał otaczającego plastiku. Trzeba go w dodatku prowadzić delikatnie, żeby tak się nie działo. Potem można użyć pilników na miększym podłożu (gąbczastym) które dostosują sie do krzywizny powierzchni ale nadal będa działać większym naciskiem na ew. pozostałą wypukłość kleju/szpachli. Potem można już wypolerowac na gładko.

Niestety, używając palców i papieru ściernego, jest to trudne do wykonania. Pilniki o różnej elestyczności i różnej gradacji pozwalają pozbyć sie problemu. W tym wąskie, aby szlifowac na jak najmniejszym obszarze. Ja korzystam z pilników Flory Models, ale są chyba niedostępne w Polsce. Ale są też inne podobne, np MIG-a.

Odkąd zacząłem używać, większość problemów ze szlifowaniem po prostu zniknęło.

flory-sticks-6.jpg

Edytowane przez HKK
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, że późna pora mogłem nie zauważyć, że ktoś o tym pisał, więc jeśli powtarzam to przepraszam. Ja używam do drobnych rys najczęściej zwykłej białej szpachlówki od Tamiyi rozcieńczonej acetonem/levelling thinnerem. Co kto ma i lubi. Wjeżdża w linie jak wash. Co prawda czasem trzeba operację powtórzyć, bo jak rozcieńczalnik wyparuje to szpachla zmniejsza objętość i zostaną jakieś dziurki, ale mi to nie przeszkadza. Sam preferuję rozcieńczanie acetonem, bo po kilku minutach szpachla jest już zaschnięta i można ją obrabiać.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie ciekawa opcja z tym użyciem acetonu. Mnie bardzo denerwują te regularne szpachle od tamki. Bardzo długo schną i mają duży skurcz. Jeżeli szpachla rozcieńczona acetonem schnie tak szybko to faktycznie można nałożyć szybko kilka warstw. Muszę spróbować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.