Skocz do zawartości

PZL P.11c ,,Łaciata 3" - Arma Hobby 70016


Kolekcjoner WP

Rekomendowane odpowiedzi

Przez tą całą dyskusję dotyczącą najnowszego modelu Arma Hobby, czyli AiraCobry, postanowiłem wygrzebać ze składziku ich model i go skleić :super:

 

Będzie to już mój czwarty Puławszczak w tym roku i 11 w kolekcji.  Model będzie sklejony prosto z pudła, poza dodatkowymi linkami naciągu między podwoziem, których użyję z zestawu P.11g z IBG, którego skończyłem akurat w środę. Kalkomanii W 62 i cyfry 3 użyję z zapasów Mistercrafta, a numer seryjny 8.138 ułożę z zapasowych cyfr z różnych zestawów. 

 

Literatura:

http://armahobbynews.pl/blog/2018/07/03/p-11c-tajemnica-laciatej-trojki/

Morgała. A; Samoloty wojskowe w Polsce 1924-1939. Bellona, Warszawa 2003-2014.

 

 

Okładka:

 

big_70016-box.thumb.jpg.ec6d9fa90735b827ee4d4c9d6601ed65.jpg

 

 

Regulaminowy inbox:

 

20221014_191429.thumb.jpg.b9e8dead8e31a31d24f42b8152037b78.jpg

 

 

 

Zapraszam do śledzenia budowy. Będzie to wątek relaksacyjny...

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeśli chodzi o kolorystykę Łaciatej 3, to są dwie główne interpretacje. Arma Hobby podaje, że samolot był pomalowany standardowym późnym khaki, a jaśniejsze plamy mogły być oliwkowo zielonym, używanym w wojskach pancernych. Z kolei IBG podaje, że cały samolot był przemalowany w kolory kamuflażu pancernego tj. oliwkowo zielony i ciemno brązowy. 

Po analizie zdjęć na blogu AH jednak bardziej prawdopodobne jest to, że maszyna byką rzeczywiście w późnym khaki z kamuflażem oliwkowo zielonym. Chyba ten zastosuję.

 

20221014_194222.thumb.jpg.d10eddba29da4b941c257fa05d63b00c.jpg

20221014_192208.thumb.jpg.a221ab643ef22a3da54220c3f4940af6.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na sam początek taka niespodzianka. Poprzez rozmieszczenie kanałów wlewowych na skrzydłach, kawałek dolnej połówki skrzydła się ukruszył. No nic. Wkleję go na miejsce po sklejeniu skrzydeł w całość.

 

20221014_225102.thumb.jpg.d546ba498b454c1daa996aa8b0af8d3a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie podpatrywać.

Tak jeszcze w uzupełnieniu: oglądając zamieszczone na zalinkowanym przez Ciebie blogu Army zdjęcia, to na drugim zdjęciu od dołu wydają się być widoczne kwadratowe ślady po zamalowanych szachownicach.

Edytowane przez Baas ArK
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Kolekcjoner WP napisał:

Na sam początek taka niespodzianka. Poprzez rozmieszczenie kanałów wlewowych na skrzydłach, kawałek dolnej połówki skrzydła się ukruszył. No nic. Wkleję go na miejsce po sklejeniu skrzydeł w całość.

 

20221014_225102.thumb.jpg.d546ba498b454c1daa996aa8b0af8d3a.jpg

 

Tak sam z siebie się ukruszył?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model kupiłem po okazyjnej cenie chyba 20 zł na Festiwalu Modelarskim w Bytomiu w kwietniu. Pudełko miał już lekko po przejściach, ale przez taki uszczerbek nie będę, go przecież wyrzucać. 

 

Ja tam obróbki szpachli dłutem się nie boję 😉

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Baas ArK napisał:

Pozwolę sobie podpatrywać.

Tak jeszcze w uzupełnieniu: oglądając zamieszczone na zalinkowanym przez Ciebie blogu Army zdjęcia, to na drugim zdjęciu od dołu wydają się być widoczne kwadratowe ślady po zamalowanych szachownicach.

 

Dzięki za sokoli wzrok w poszukiwaniu szczegółów! 

 

Jednak zmieniam zdanie odnośnie malowania. Będzie tak: dół standard, góra brązowy i oliwkowy pancerny, a pod numerem seryjnym prostokąt z ciemnego khaki.

 

Jeszcze się zastanawiam jak bezboleśnie usunąć zbieracze łusek ze spodu skrzydeł, bo Łaciata 3 nie miała km-ów w skrzydłach...

 

 

Odnośnie malowania, to mam zamiar pomalować go w kamuflaż pancerny z pierwszej grafiki:

 

46004_12.thumb.png.e72b6fc16226fb0224922218a1a1247d.png

 

 

ah-70015-profile-02-ok.jpg.97fa1abd46076839a207e2b91d552276.jpg

Edytowane przez Kolekcjoner WP
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Wymysl napisał:

 

Przyjrzałem się zdjęciom Łaciatej i jednak miała km-y, więc zostawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Wymysl napisał:

A czytałeś artykuł?

 

Dobra, teraz przeczytałem. Nie miał km-ów. 😉

 

 

 

Kadłub pomalowany na srebrno i pobrudzony.

 

20221015_191814.thumb.jpg.a9a67dc6882a148736c6d0e5a6d4a234.jpg

 

Góra przed i dół po. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda malowanie to jeszcze śpiew przyszłości, ale napiszę "za świeżej pamięci" odnośnie szachownic. Skoro były na dolnych powierzchniach, logicznym wydaje się, że były tez na górnych i bocznych. Rozkaz dotyczący ich zamalowania (na górnych i bocznych powierzchniach, a dotyczący również godeł jednostek) wydany został bodajże 3 września, Z jego wykonaniem było różnie, do części jednostek nie dotarł, część nie mogła go wykonać ze względów organizacyjnych bądź materiałowych. "3" jako samolot ITL-u, była na miejscu w Warszawie, więc z zamalowaniem szachownic nie było problemu, a godło wogóle nie było namalowane.

Jeszcze w kwestii wyrzutników, mimo że wszystko zostało już chyba wyjaśnione. . Płaty były przygotowane do montażu uzbrojenia, a decyzja o demontażu skrzydłowych km-ów była indywidualna. więc osłony wyrzutników powinny zostać.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Baas ArK napisał:

Skoro były na dolnych powierzchniach, logicznym wydaje się, że były tez na górnych i bocznych.

 

Odnośnie szachownic, to mam pomysł na ich zamalowanie. Miejsca gdzie były zamaluję lekko ściemnioną farbą, w sensie dodam mikro kroplę czarnego, żeby choć trochę się wyróżniała na tle kamuflażu. 

 

 

 

Chociaż malowanie górnych powierzchni skrzydeł wydaje się zbyt jednorodne, chyba, że faktycznie zamalowali je w ITL, gdy kamuflaż był jeszcze ,,świeży" i nie zdążył się odbarwić na powietrzu, przez co nie widać śladów po szachownicach.

 

laciata-1_2.jpg.b57d5a5775be80d9a41b56de109a1f8a.jpg

 

 

laciata-5_2.thumb.jpg.dcfb4caa547d8b1dfde5ef44b2646bb1.jpg

 

Coś widać, ale no nie wiem...

 

 

dwadaw.JPG.eee846ac0174f2e3e1c6cf950fdbfbfa.JPG

 

Układ szachownic, szczególnie na lewym skrzydle różni się od standardowego ich rozmieszczenia na jedenastkach. 

 

 

Malowanie może rozpocznę za tydzień, albo dwa. Bo zmieniłem ostatnio podejście do modeli i skupiam się na raz na jednym modelu, żeby szybko go skończyć. Rekordowo na początku roku skleiłem PZL-42 w trzy dni :) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.10.2022 o 22:42, Baas ArK napisał:

Co prawda malowanie to jeszcze śpiew przyszłości, ale napiszę "za świeżej pamięci" odnośnie szachownic. Skoro były na dolnych powierzchniach, logicznym wydaje się, że były tez na górnych i bocznych.

Jeśli to było malowanie eksperymentalne to niekoniecznie. Np. latające kilka lat wcześniej w specjalnych kamuflażach Breguety XIX nie miały szachownic na górze skrzydeł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.10.2022 o 16:18, marek d napisał:

Ktoś już przerabiał ten temat dawno temu ale warto poczytać , trochę fotek wyginęło pana z Army.

https://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=146&t=5801

 

Dzięki za ciekawe zdjęcia! Na pewno się przydadzą podczas malowania.

 

22 godziny temu, myszaty napisał:

Fajna ta ,,Łaciata 3" - ciekawa i przełamuje monotonię polskiej kaki  międzywojnia - może kiedyś na ibg się skuszę...bo z ah już skleiłem.

 

P.11 od IBG jest prosty i przyjemny w budowie. W zasadzie jedynym mankamentem tego zestawu jest ilość kanałów wlewowych w pierścieniu Towenda, przez co trzeba się lekko nagimnastykować przy wycinaniu. 

 

 

A wracając do budowy, to skompletowałem wnętrze. Zostało również pobrudzone farbą olejną. Jutro zamykam kadłub, bo jeszcze muszę przykleić pasy. 

 

20221019_223605.thumb.jpg.e91196f264b80edb4719345832d5c96a.jpg

 

20221019_223619.thumb.jpg.1dbecbc304aed13715ad4c40884e2d09.jpg

 

20221019_230418.jpg.7d1d4acaed01bfd49816689eb57f52e5.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarówno kadłub jak i skrzydło sklejone. Jutro ewentualna szpachla i szlifowanie. 

 

Jak widać, albo i nie widać ukruszony element idealnie dopasował się do skrzydła.

 

20221020_211501.thumb.jpg.203aa6e0bd9c0f5ee4ff2c6eaa02012d.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Arcturus napisał:

Radzę zwrócić uwagę na osłonę silnika, która ma być w tym egzemplarzu "długa z wcięciem", jak w P.7... 

 

A wcięcie, to nie będzie po prostu uszkodzenie po upadku? Bo to chyba jedyny taki znany mi przypadek osłony silnika z wcięciem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.