Skocz do zawartości

9. Wrocław Model Show - 22-23 kwietnia 2023


lejgo_inc

Rekomendowane odpowiedzi

O okrętach - wolałbym napisać jak uzyskamy finalne potwierdzenie, chociaż ta prelekcja/seminarium jest w planach od  2019  (stąd ta brawurowa zapowiedź) to jednak ludziom wypadają w ostatniej chwili różne rzeczy. Próbkę można było zobaczyć w czasie imprezy w Koszalinie w 2021.

O budynkach opowie Piotr Kmiecik - architekt, historyk architektury, historyk modelarstwa, od lat fundujący na naszym festiwalu nagrodę specjalną promującą poprawne odtworzenie aspektów architektoniczno-budowlanych w miniaturze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Adamerio napisał:

"mamy dla was coś co ma więcej sensu." 

czyli?

Najpierw poczytajcie o czym była kłótnia po tegorocznym Bytomiu. Potem poczytajcie o naszych pieczątkach (linki w poprzednich postach). Tak jak już wspominałem - rolę dyplomów i  wyróżnień przejmują od tego roku karty modeli wykonane w dużo porządniejszym standardzie oraz umieszczone na nich pieczątki za konkretne zalety wypatrzone przez sędziów na modelu. Można sobie dopowiedzieć że im więcej pieczątek tym bardziej wyróżniający się model, ale nie to jest istotą tej koncepcji. Chodzi przede wszystkim o czytelną komunikację "patrzyliśmy na ten model, oto co według nas zasługuje w nim na uwagę". Zwróćcie uwagę że nawet mimo tego że stosujemy pieczątki od bodaj 2014, to dyplom zaświadczający o wyróżnieniu nie zawierał dotąd takich informacji. 

To co określam mianem "więcej sensu" to właśnie połączenie pełnej jawności oceny z pełną informacją pozostawioną na dokumencie jakim staje się karta modelu.

Czujemy też że rezygnacja z wyróżnień pozwoli przenieść uwagę z modeli wyróżnionych na inne, niekoniecznie mniej ciekawe. Potencjalna dyskusja ma szansę zejść z "czemu wyróżniony lub nie" na "czemu to malowanie/temat/detal/..." został dostrzeżony, a to - naszym zdaniem - ma dużo większą wartość merytoryczną.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam pomysł ciekawy i można powiedzieć że przełomowy.

Obawiam się jednak czy nie odbije się to na frekwencji . Wszak dla co niektórych dyplom z imprezy to " must have".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak piszesz - jest ryzyko. Ale bez ryzyka nie byłoby innowacji. Korzystamy tu z przywileju że imprezę robimy bo chcemy a nie bo musimy.

 

No a jak ktoś z dorosłych uczestników imprezy naprawdę nie dostawszy dyplomu położy się na podłodze i rozpłacze, to mu ten dyplom możemy wydrukować, papier jest cierpliwy. Możemy nawet zrobić specjalny dyplom "za niedostanie dyplomu". Chociaż to by premiowało taki ból dupy, czyli jednak nie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, lejgo_inc napisał:

Możemy nawet zrobić specjalny dyplom "za niedostanie dyplomu".

Chciałbym widzieć taką akademię!

 Bo popatrz, w tej sytuacji dyplom musieliby otrzymać wszyscy uczestnicy. Godziny wyczytywania, wręczania i... zaraz potem organizatorzy musieliby stwierdzić, że wszystkie dyplomy zostały przyznane bezzasadnie! Rozpoczęłaby się ceremonia odbierania dyplomów.  Godziny zwracania i... zaraz potem organizatorzy musieliby stwierdzić, że dyplomy jednak się należą! Zajęcie do końca życia gwarantowane. Powodzenia!

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, greatgonzo napisał:

Zajęcie do końca życia gwarantowane. Powodzenia!

:) 

Dlatego też, upraszczając wszystkim zainteresowanym życie, postanowiliśmy podejść do kwestii dyplomów nieco inaczej.

Mamy nadzieję, że pomimo pojawiających się wątpliwości spodoba się Wam nasz pomysł. 

 

A tymczasem ... rejestracja jest już otwarta – zapraszamy wszystkich do zgłaszania modeli na stronie www.wroclawmodelshow.pl!

Do zobaczenia  we Wrocławiu!

 

Pozdrawiam, Marek

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, lejgo_inc napisał:

Można sobie dopowiedzieć że im więcej pieczątek tym bardziej wyróżniający się model, ale nie to jest istotą tej koncepcji. Chodzi przede wszystkim o czytelną komunikację "patrzyliśmy na ten model, oto co według nas zasługuje w nim na uwagę".

 

6 godzin temu, lejgo_inc napisał:

Czujemy też że rezygnacja z wyróżnień pozwoli przenieść uwagę z modeli wyróżnionych na inne, niekoniecznie mniej ciekawe. Potencjalna dyskusja ma szansę zejść z "czemu wyróżniony lub nie" na "czemu to malowanie/temat/detal/..." został dostrzeżony, a to - naszym zdaniem - ma dużo większą wartość merytoryczną.

System Montessori wkracza do modelarstwa. 

Ostatni toczyłem spory z moją małżonką na temat oceniania bez wyróżniania w systemie Montessori. Sprawiliście waszym podejściem do oceniania modeli, że ona teraz triumfuje, a ja przegrałem. 😜

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muj borze, przecież wiadomo że małżonka ma rację (zawsze), po co kusisz los!!!

Przykro mi że nasz niecny plan podkreśla tą przegraną :)

Może jeszcze będziemy się z tego pomysłu rakiem wycofywać, ale nie bez siniaków.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale, ale  - argumentów do dalszej dyskusji najlepiej zaczerpnąć u źródła - zapraszamy na WMS!

Dodam, że chętnie ponownie obejrzałbym na żywo - a myślę, że nie tylko ja - którąś z Twoich świetnych prac! 

 

Pozdrawiam, Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Sędziowie jak i organizatorzy mogą wystawiać wykonane przez siebie modele także w klasach OPEN które bezpośrednio sędziują. Modele wykonane przez sędziów zostaną oznaczone kartami wyróżniającego się koloru i odpowiednio opisane, będą oceniane za pomocą pieczątek na zasadach klasy OPEN przez komisję z której wyłączony jest autor modelu. Nie wyklucza to przyznania nagród specjalnych (patrz pkt. 6)."

 

To jest też ciekawe.Takie nowatorskie podejście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, greatgonzo napisał:

O masz. A miałem takie dobre mniemanie o wrocławskim konkursie.  To na serio kawałek regulaminu?

Tak.

Szukałem informacji o tym ile modeli można zgłosić i przeczytałem regulamin.

W sumie jak nie ma wyróżnień w klasie Open to chyba bez znaczenia.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ oczywiście, że są wyróżnienia i nawet dyplomy. Może inaczej się nazywają, może mają oryginalną formę, ale to nie sprawia, że opuszczają naszą, rzeczywistość. Organizatorzy nawet nie udają, że to nie jest problem i próbują rozwiązać go kolorami kart modeli sędziów i nieocenianiem własnych modeli.

 Jest cechą naszych organizatorów, że regularnie wykonują dziwne figury akrobatyczne, by tylko jakoś usprawiedliwić sędziowanie przez zawodników na konkursach. Co róż pojawiają się nowe, genialne pomysły, zamieniające taką sytuację w przyzwoitą i etyczną. Nie tak dawno organizator jednego z większych festiwali w Polsce podpierał się dowodem matematycznym, mającym wykazać, że ich system punktowy, dopuszczający ocenę własnych modeli przez zawodników, zapewnia absolutnie niewypaczone wyniki. Pomijając nawet, że ten dowód był oczywistą, matematyczną bzdurą, do obalenia na poziomie średnio rozgarniętego czwartoklasisty z podstawówki, to zastanawia mnie nieodmiennie po co? Skąd u nas takie parcie na ten proceder?

 Na swój użytek raczej wiem, o co  chodziło przy tworzeniu tej wrocławskiej idei i w żadnym razie nie podejrzewam tworzenia podłoża do jakichś wałków.

Ale co by nie wyczyniać, to i tak pozostanie to konkursem, gdzie sędziowie oceniają samych siebie. Jeżeli ktoś uważa, że to jest OK, to o ile chce być racjonalnym, będzie zmuszony uznawać taką sytuację właściwie zawsze. To tylko autorom czasem wydaje się, że rozstrzygnęli moralne dylematy, dotychczas nierozwiązywalne. Na zewnątrz widać, że te dylematy były dotąd nierozwiązywalne nie przez przypadek i także nie przez przypadek ogół świata stosuje zasadę: nie rozgrzebywać kupy, bo wiadomo jaki będzie skutek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystając z dzisiejszej okazji - prima aprilis! 😉 

A już na serio - bardzo dziękujemy za Wasze wpisy! Pomogliście tym samym znaleźć nam nieco mniej doszlifowane miejsce w regulaminie WMS i poprawić je. Zaktualizowany regulamin jest już na naszej stronie. greatgonzo bardzo trafnie wskazał problem znajomy z krajowego podwórka (a nawet dwa).  

 

32 minuty temu, greatgonzo napisał:

Jest cechą naszych organizatorów, że regularnie wykonują dziwne figury akrobatyczne, by tylko jakoś usprawiedliwić sędziowanie przez zawodników na konkursach.

Bingo! Dość trudno jest nam namówić modelarzy do pomocy przy sędziowaniu. Jest to żmudna i odpowiedzialna praca, która zazwyczaj wynagradzana jest wyłącznie osobistym "dziękuję!". Aby postawić sprawę jasno - nie chodzi mi w tej dyskusji o sugestię "opłacania" pracy sędziów nagrodami rzeczowym czy wyróżnieniami podczas imprezy. Jest to praca pro publico bono jakkolwiek górnolotnie może to brzmieć. Przy okazji składamy gorące podziękowania dla naszych Gości, którzy zgłosili się do pomocy w sędziowaniu tegorocznego WMS-u! 

 

34 minuty temu, greatgonzo napisał:

...nie przez przypadek ogół świata stosuje zasadę: nie rozgrzebywać kupy, bo wiadomo jaki będzie skutek.

Taaak. Staramy się rozgrzebywać ją stopniowo, tak aby zanadto nie zaburzyć aromatu ale jednak coś zrobić. 😉

 

Godzinę temu, Xmen napisał:

Szukałem informacji o tym ile modeli można zgłosić i przeczytałem regulamin.

W sumie jak nie ma wyróżnień w klasie Open to chyba bez znaczenia.

Nie ma takiego ograniczenia. Jedynie przy pracach zajmujących większą powierzchnię prosimy o zaznaczenie odpowiedniego "ptaszka" podczas rejestracji modelu aby lepiej zaplanować miejsce dla danych kategorii. 

 

Pozdrawiam, Marek

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świat się zmienia, modele też. To dlaczego nie zmieniać regulaminów tak aby próbowały jakoś dogonic "świat"?

Wszyscy narzekają na organizację konkursów a przede wszystkim sposób sędziowania. 

Nie wiem jak Koledzy, ale dla mnie przy ocenie ważny jest model i faktycznie że można o nim chwilę pogadać,  a nie kto go ulepił. I nie jestem podatny na "robienie wałków" ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.03.2023 o 22:40, socjo1 napisał:

 

Uchylisz rąbka? Kto będzie opowiadał / prezentował itd? Bardzo to ciekawe...

Mogę już potwierdzić że w sobotnie przedpołudnie wykład/dyskusję na temat modelarstwa okrętowego poprowadzi Marek Filzek z Koszaliskiego Plutonu Modelarskiego.

image.png.18ed45dd65205264be00da3e4de8811d.png

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzupełnieniem wczorajszej informacji niech będzie wspomniane już zresztą zaproszenie na wydarzenie na temat budynków na dioramach - również w sobotę, tyle że o 13.30.

image.thumb.png.4b4a9f276049acc0eb88f8fd36c6a39d.png

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała aktualizacja w kwestii regulaminu - w konkursie PROFI powraca klasa P6: pojazdy cywilne (wszystkie skale). Można będzie zgarnąć cywilnego krasnala i cywilny dyplom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....tydzień do imprezy 😱

Czy my już pisaliśmy że pierwsze 100 osób które przybędzie z modelami może liczyć na kleik? I to nie byle mleczny kleik, tylko taki prosto z Japonii, precyzyjny i z zasadami. Otóż - MrHobby razem z M-Zone przygotowali dla naszych gości kleje MrCement S.

 

image.jpeg.2e93138576ebf758ada9d0d5287c900a.jpeg

 

Wkrótce więcej info na temat nagród specjalnych.

 

Do zobaczenia we Wrocławiu!

Edytowane przez lejgo_inc
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.