Skocz do zawartości

Gloster Gladiator Mk II 1:48 - I love Kit (dawniej Merit)


marskan

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Rozpoczynam budowę Gladiatora MK II i postaram się relacjonować jak składa się Gladiator firmy I love Kit. Nieprzypadkowo używam słowa składa,  bo obejrzałem model i wyciąłem z ramek główne części, a następnie złożyłem bez użycia taśmy i trzymało się to w "kupie". Jest więc dość dobrze spasowany, jednocześnie  bardzo prosty, z niedużą ilością części - można polecić zaczynającym przygodę z modelarstwem. Tak mi się wydaje na początku, a jak będzie zobaczymy.

 

 

IMG_8381.JPG

IMG_8391.JPG

IMG_8390.JPG

IMG_8385.JPG

IMG_8389.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, marskan napisał:

Rozpoczynam budowę Gladiatora MK II i postaram się relacjonować jak składa się Gladiator firmy I love Kit.

 

Doskonale. Poprzyglądam się. :cool:

 

Widzę, ze oszklenie daje radę i pasuje, mimo, że grube.

To co się rzuca sie w oczy to kadłubowy km / km-y do wymiany. To "coś" nie przypomina niczego.

 

 

8 minut temu, barszczo napisał:

Uproszczony dość mocno niestety :? .

 

Ale wygląda jak Gladiator i składa się dobrze. :cool:

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiatrochron w tym samolocie był w różnych wersjach. Najpierw bez szyby pancernej i taki jak ten w tym zestawie. Może mieć znaczenie, bo odpada spora część malowań. 

Na drugi rzut oka, to jednak Roden był bardziej gladiatorowaty. 

Edytowane przez letalin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Cytat

To co się rzuca sie w oczy to kadłubowy km / km-y do wymiany. To "coś" nie przypomina niczego.

Nie tylko km. Na tym samym zdjęciu widać chłodnicę - też nie wygląda za ciekawie. To jednak są drobiazgi.

Problemem będzie osłona silnika, która ma nieprawidłowy kształt. Na szczęście tworzywo  jest w tym miejscu  grube i będzie można ją spiłować - może się uda na. Wiem, że można kupić żywiczny odpowiednik, ale na razie nie planuję.

 

IMG_8393.thumb.JPG.000d202f289af58f0abe58d9b6abf765.JPG

 

Nie wyglądają też ciekawie grube krawędzie spływu skrzydeł.

 

Edytowane przez marskan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Wiatrochron w tym samolocie był w różnych wersjach. Najpierw bez szyby pancernej i taki jak ten w tym zestawie. Może mieć znaczenie, bo odpada spora część malowań. 

Na drugi rzut oka, to jednak Roden był bardziej gladiatorowaty. 

I to jeden z powodów przemawiających za zakupem Rodena, w którym z tego co zauważyłem są dwie wersje : z szybą pancerną i bez. Pierwotnie planowałem robić model z pudła i wtedy wszystko by pasowało. Teraz rozważam zrobienie w malowaniu fińskim, a z tego co zauważyłem tam miały założoną szybę pancerną. Hm...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, marskan napisał:

Nie wyglądają też ciekawie grube krawędzie spływu skrzydeł.

 

W innym wątku. :mrgreen:

 

W dniu 15.01.2023 o 19:48, HK1885 napisał:

Jeśli mam pancerne skrzydła najpierw składam je do kupy. Zaczynam od krawędzi spływ, zostawiam na 24 godziny żeby wszystko dobrze zaschło, następnego dnia krawędź natarcia przy pomocy CA, wyprowadzam ją (jakieś 15 - 20 minut w sumie), iglak w rękę i zabieram się za spływ. Zajmuje mi to jakieś 30 - 45 min,  razem z wygładzeniem powierzchni i odtworzeniem linii i faktur.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niewiele do przodu. Szukam informacji jak umocowane były pasy na fotelu w wersji fińskiej, która posiadała wysoki fotel z pancerzem za głową pilota. Może ktoś ma jakieś informacje, zdjęcia ? mam wiele zdjęć samego fotela, ale na żadnym nie widać jak rozwiązano mocowanie pasów przy takim fotelu.

Tymczasem przygotowuję sobie pozostałe elementy.

Podłoga kabiny przycięta tak jak powinna być (wg zdjęć), wyciąłem w kadłubie drzwi - zamierzam zrobić kabinę otwartą.

Poprawiłem kształt osłony silnika - nie jest idealnie, ale bardziej przypomina właściwy kształt.

 

IMG_8398.jpg

IMG_8399.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety brakuje mi czasu w tym miesiącu.

Rozciąłem owiewkę, ale czy uda mi się ją wykorzystać nie wiem. Po rozcięciu jeszcze bardziej widać z jak grubego plastiku została wykonana. Wyostrzyłem krawędzie spływu skrzydeł, przerobiłem chłodnicę na kadłubie. Wcześniej wyglądała jak wytłoczona część blachy kadłuba teraz chyba trochę bardziej przypomina oryginał ze zdjęć. 

Na koniec przymiarka z nowymi drzwiami wyciętymi z blachy po puszce.

Tak jak myślałem owiewka wygląda fatalnie, jakby to był model 1:72 ,a nie 1:48 - chyba trzeba będzie dorobić nową, albo kupić.

 

IMG_8405.jpg

IMG_8427.jpg

IMG_8428.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, marskan napisał:

Rozciąłem owiewkę, ale czy uda mi się ją wykorzystać nie wiem. Po rozcięciu jeszcze bardziej widać z jak grubego plastiku została wykonana.

 

Teraz już nie masz wyboru. Rob-Taurus.

Zmierzasz powoli, ale konsekwentnie do celu.

 

:cool:

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :) Wygląda ciekawie, na pewno lepiej niż to co jest wytłoczone w oryginalnej wyprasce i co ja z niej wydłubałem. Z drugiej strony jeśli już coś dorabiać tak profesjonalnie to chyba trzeba by - jeśli to technicznie możliwe - zrobić jak najdrobniejszą fakturę na chłodnicy.

Znalazłem ciekawe zdjęcie - to drugie z zamieszczonych - na którym widać jej kształt i fakturę. Bardziej przypomina radiator, bo wygląda jak kawał blachy z rozmieszczonymi cienkimi blaszkami co 1 cm. Nie wiem czy da się wytłoczyć, wydrukować lub w inny sposób odwzorować tak dokładnie w skali 1:48.

Zrobiłem testy tłocząc falistą fakturę na cienkiej blaszce. Do tłoczenia wykorzystałem nakrętkę od butelki, która ma naprawdę drobną ząbkowaną perforację. Tylko drobna to ona się okazała na butelce, a jak się to przyłożyło do modelu i powiększyło na zdjęciu to się okazało, że te zęby są ogromne. Nie znalazłem na razie idealnego wzorca do ukształtowania zamiennika z blaszki dlatego nie ruszam oryginału i szukam dalej. 

 

cool1.jpg

chlodnica.jpg

IMG_8450.JPG

IMG_8455.JPG

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz racje. To wyglada wlasnie jak blacha z przyspawanymi zebrami

Wysokosc zeber w oryginale 2o - 25 mm? tak patrzac na zdjecie. A blacha " glowna pewnie z 5mm...

przedstawiona przeze mnie blacha jest pofalowana, czyli do niczego 

jeszcze pomysle, ale mysle, ze przy takiej wysokosci zeber drukarka 3D dala by rade

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, marskan napisał:

Nie znalazłem na razie idealnego wzorca do ukształtowania zamiennika z blaszki dlatego nie ruszam oryginału i szukam dalej. 

A masz może w domu linijkę lub kartkę pocztową trójwymiarową? Zeszlifuj z drugiej strony na odpowiednią grubość i wygnij....

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, RogerM napisał:

lub kartkę pocztową trójwymiarową?

najnowsze kartki 3D juz nie maja tej struktury

idz do najblizszej hurtowni art. pismienniczych i poszukaj w zeszytach, notatnikach i innych okladkach

na zdjeciu bajer za 8 zl ( chyba ) Kartki juz wtedy darmo 🙂 

MW_1.jpg

MW_2.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie rady. Nie sprawdziła się w tym przypadku metoda z trasowaniem linii na blaszce. Nie jestem w stanie tak precyzyjnie wytrasować równoległych linii. Efekt tylko trochę lepszy od tego na plastiku. Nie mam też starej trójwymiarowej kartki.

Pierwsza próba:  taśma izolacyjna karbowana naklejona na metalową blaszkę. Czas wykonania:  ok. 5 minut. 

 

 

IMG_8458.jpg

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Efekt znakomity.

Dziękuję ale "znakomitość" tego efektu polega na tym, że dość płaską fakturę taśmy znakomicie eksponuje światło - bez niego tego efektu nie ma. Pytanie jest jaki efekt uzyskam po malowaniu i brudzeniu ? Tak czy inaczej czas zakończyć produkcję chłodnicy.  🙂

Wymiany elementu dokonam w dalszym etapie pracy przy modelu.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.