Skocz do zawartości

PT-91 Twardy "Żołw" - Trumpeter 1/35


Kapitan_Kurt

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 weeks later...

Koronkowa robota z tymi mocowaniami ERAWY. Czekam cierpliwie na wyrób Malaysia Main Battle Tank PT-91M Pendekar firmy Amusing Hobby i chyba z tego zacznę robić coś z żółtą syrenką.....

Boxart PT-91M Pendekar  Amusing Hobby

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kapitan_Kurt napisał:

Robota idzie pomału, niczym modernizacja Leopardów. Ale braki w wiedzy zostały uzupełnione i niebawem prace powinny przyspieszyć.

 

20230320_225225.jpg

20230327_201838.jpg

Patrzę na te zdjęcia i tak sobie myślę, czy nie lepiej byłoby kleić te podstawy do kostek i dopiero do wieży? Patrząc na gotowy model nie będzie widać, czy równo/prawidłowo wklejone są podstawy pod kostki, tylko czy erawa jest tak, jak w oryginale.  Osobiście bym się bał, czy mi się to nie rozjedzie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja, jest szczególarz i nie popuści nawet detalu do zobaczenia jedynie wziernikiem. Trzymajmy kciuki za odlew bo nareszcie porządny Twardy ma możliwość szerzej trafić pod strzechy. I będzie wysyp małych żółwików na forum :mrgreen:

Przy okazji to natknąłem się na takie zdjęcie:

PT-91_Twardy_NTW_5_93_1.jpg.2caa32364b62c59400d833505e7661d1.jpgZdjęcie zamieszczone jedynie w celu dyskusji.

Podobno jeden z pierwszych PT. Czy ktoś ma wiedzę na temat tego malowania czy to demonstracyjne, sezonowe, eksperymentalne czy jeszcze jakieś inne? Czy były stosowane jakieś oznaczenia na żółwiach typu nr i znak jednostki bo nigdzie nie spotkałem takiego zdjęcia ? Sorki za offtop ale mi już wyobraźnia działa i ślina leci 🤤

Edytowane przez TAW
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, TAW napisał:

Racja, jest szczególarz i nie popuści nawet detalu do zobaczenia jedynie wziernikiem. Trzymajmy kciuki za odlew bo nareszcie porządny Twardy ma możliwość szerzej trafić pod strzechy. I będzie wysyp małych żółwików na forum :mrgreen:

Przy okazji to natknąłem się na takie zdjęcie:

PT-91_Twardy_NTW_5_93_1.jpg.2caa32364b62c59400d833505e7661d1.jpgZdjęcie zamieszczone jedynie w celu dyskusji.

Podobno jeden z pierwszych PT. Czy ktoś ma wiedzę na temat tego malowania czy to demonstracyjne, sezonowe, eksperymentalne czy jeszcze jakieś inne? Czy były stosowane jakieś oznaczenia na żółwiach typu nr i znak jednostki bo nigdzie nie spotkałem takiego zdjęcia ? Sorki za offtop ale mi już wyobraźnia działa i ślina leci 🤤

To chyba prototypowe malowanie peteka, za czasów jego posiadania jeszcze przez Bumar, późniejsze peteki z tego co wiem miały inny kamuflaż i mniejszą ilość kostek - żółwie. Co do oznaczeń, dawno temu malowali numery na prawym gołębniku, ale to chyba nie we wszystkich jednostkach. Oznaczenia są normalnie malowane na kostkach przy Obrze.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Kapitan_Kurt nie wiem czy wiesz ,ale czołgi zaprojektowane jako PT-91 miały wyższy kadłub o 15 cm z racji opancerzenia dna wozu . W projekcie zakładano również , zatopienie wkładek ceramicznych w pancerzu przednim wieży -co zrobiono .Niestety  technologia tego procesu w Polsce nie była dopracowana  i w efekcie powstawały komory po wieczne osłabiając pancerz czołowy wieży . Pierwsza seria produkcyjna tego  wynosiła 12 sztuk -cytując Teleexpress złożono zamówienie na kolejne 12 szt . tego wozu ,ale nie znalazłem nigdzie potwierdzenia ,że te wozy powstały . Pozostałe PT- 91 były modernizacją przychodzący do remontu T-72M 1 - w tych wozach zmieniono ułożenie pancerza reaktywnego (tworząc szybko wymienne moduły ),po za tym z projektu PT-91 Twardy zmieniono SKO i to tyle . PT -91 Twardy określane potocznie jako Żółw są oryginalnymi wozami z pełną modernizacja wozów z projektu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, jo napisał:

Kapitan_Kurt nie wiem czy wiesz ,ale czołgi zaprojektowane jako PT-91 miały wyższy kadłub o 15 cm z racji opancerzenia dna wozu . W projekcie zakładano również , zatopienie wkładek ceramicznych w pancerzu przednim wieży -co zrobiono .Niestety  technologia tego procesu w Polsce nie była dopracowana  i w efekcie powstawały komory po wieczne osłabiając pancerz czołowy wieży . Pierwsza seria produkcyjna tego  wynosiła 12 sztuk -cytując Teleexpress złożono zamówienie na kolejne 12 szt . tego wozu ,ale nie znalazłem nigdzie potwierdzenia ,że te wozy powstały . Pozostałe PT- 91 były modernizacją przychodzący do remontu T-72M 1 - w tych wozach zmieniono ułożenie pancerza reaktywnego (tworząc szybko wymienne moduły ),po za tym z projektu PT-91 Twardy zmieniono SKO i to tyle . PT -91 Twardy określane potocznie jako Żółw są oryginalnymi wozami z pełną modernizacja wozów z projektu 

Podaj prosze źródło, chciałbym sobie przeanalizować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kapitan_Kurt - Moje źródła to :

Teleexpress z czasów kiedy czołg wchodził do jednostek -było o tym głośno w każdym programie informacyjnym.

ŚP. Kolega Marek Michalski .

Forma pisana to Modelarz ,niestety nie pamiętam numerów - były dwa z planami wozy w skali 1:16(plany takie sobie) Muszę poszukać rocznika w tedy dam znać .

No  skontaktuj się z Kolegą bigmodel -on wie więcej ode mnie w tym temacie .

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, jo napisał:

Kapitan_Kurt nie wiem czy wiesz ,ale czołgi zaprojektowane jako PT-91 miały wyższy kadłub o 15 cm z racji opancerzenia dna wozu . W projekcie zakładano również , zatopienie wkładek ceramicznych w pancerzu przednim wieży -co zrobiono .Niestety  technologia tego procesu w Polsce nie była dopracowana  i w efekcie powstawały komory po wieczne osłabiając pancerz czołowy wieży . Pierwsza seria produkcyjna tego  wynosiła 12 sztuk -cytując Teleexpress złożono zamówienie na kolejne 12 szt . tego wozu ,ale nie znalazłem nigdzie potwierdzenia ,że te wozy powstały . Pozostałe PT- 91 były modernizacją przychodzący do remontu T-72M 1 - w tych wozach zmieniono ułożenie pancerza reaktywnego (tworząc szybko wymienne moduły ),po za tym z projektu PT-91 Twardy zmieniono SKO i to tyle . PT -91 Twardy określane potocznie jako Żółw są oryginalnymi wozami z pełną modernizacja wozów z projektu 

Konceptów i demonstratorów technologii to w PGZ było wiele...... Jedyny zachowany prototyp TWARDEGO to T-72M2 Wilk z Poznania.

Na warsztacie: Т-72M2 Wilk | Armored Warfare - Official Website

scr2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.04.2023 o 19:09, jo napisał:

Kapitan_Kurt - Moje źródła to :

Teleexpress z czasów kiedy czołg wchodził do jednostek -było o tym głośno w każdym programie informacyjnym.

ŚP. Kolega Marek Michalski .

Forma pisana to Modelarz ,niestety nie pamiętam numerów - były dwa z planami wozy w skali 1:16(plany takie sobie) Muszę poszukać rocznika w tedy dam znać .

No  skontaktuj się z Kolegą bigmodel -on wie więcej ode mnie w tym temacie .

 

Poczytałem trochę i pogadałem ze specami. Jest tak jak mówisz, ŻÓŁWIE to PT-91, powstałe od początku w fabryce, czyli te 12 szt.

Natomiast T-72M1Z, wychodzi na to, to peteki z modułową Erawą. Dzięki za info, zawsze człowiek czegoś nowego sie dowie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry wieczór,

Porcja kolejnych zdjęć z pracy nad projektem. Wieża została wzbogacona o parę detali na jej tylniej części, natomiast główą zmianą są nowe podstawy wyrzutni granatów dymnych.

Zostały wykonane w oparciu o wymiary rzeczywistych i moim zdaniem prezentują się o niebo lepiej od ostatniej wersji.

20230413_214951.jpg

20230413_214957.jpg

20230413_215009.jpg

20230413_215015.jpg

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, bulik58 napisał:

Te wyrzutnie wyglądają na bardziej masywne w porównaniu do rosyjskich .  Oprócz wspomnianej wyrzutnie podobają mi sie spawy które zrobiłeś wokół włazów , mógłbyś zdradzić przepis na zrobienie podobnego choć w częsci do Twojego?

20230413_215015.jpg

Nic innego jak Tamiya epoxy putty, zrolowane w wałki, ułożone wykałaczką we wcześniej wyciętych rylcem rowkach, a na końcu uformowane wąskim i płaskim dłutem.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.