Skocz do zawartości

Sd.Kfz. 138 Marder III Ausf. M 1/35 - Tamiya


patrykd

Rekomendowane odpowiedzi

Jako, że kolejny pojazd został ukończony, czas na nowy warsztat. Nie odchodząc od tematyki niszczycieli czołgów tym razem mój wybór padł na  Mardera III M. Marzy mi się jakiś kamuflaż  trójkolorowy z okresu  walk w Normandii. Na razie szukam inspiracji co do tego. Mam swoje typy w postaci kamuflażu w postaci wężyków bądź też takiego z dyskami. Do zestawu, jak zresztą już można było się przyzwyczaić,  zamierzam użyć blaszek. Tym razem padło na te od  ABERA (zdjęcia wykorzystanych zestawów poniżej).  Zamierzem też wykorzystać lufę metalową, bo ta zestawowa jest klejona z dwóch połówek i nie bardzo czuję się z obróbką takich rzeczy. Znając siebie pewno jakieś pierdółki jeszcze dołożę, ale na razie  ten zestaw podstawowy na start jest wystarczający. Pierwsze zdjęcia z budowy wkrótce.

W budowie będę się posiłkował tą stroną:

http://www.primeportal.net/tanks/dmitry_kiyatkin/marder_iiim/

 

image.png.47d8759de6826d948e4acfefbfe8f719.pngimage.png.8d84d6908baa19143293a61dced40064.pngimage.png.b803a85e39e7eb7a46b954ea6ce286b4.pngimage.thumb.png.ad2ca68d9645197cc2557f3847248297.png

 

Edytowane przez patrykd
  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na bogato z tymi dodatkami. Dużo tych blaszek. Wszystkie chcesz wykorzystać, czy tylko część?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, SFModel napisał:

Na bogato z tymi dodatkami. Dużo tych blaszek. Wszystkie chcesz wykorzystać, czy tylko część?

Lubię zabawę z blaszkami i ich lutowanie. Wykorzystam raczej wszystkie, aczkolwiek jeśli uznam, że część plastikowa wygląda dobrze to ją zostawię. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak i czym lutujesz? Na cynę czy pastę? Dotykowo czy gorącym powietrzem? Podpytuję, bo kiedyś próbowałem lutować i mi nic nie wychodziło. Więc teraz tylko klej CA. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam lutownicy Bakona BK 9500 z wymiennymi końcówkami. Najbardziej przypadły mi do gustu końcówki T12-I i T12-J02. Poza tym do lutowania używam topnik Abera i drutu 0.25mm. Czyszczę grot w gąbce nasączonej wodą po każdym lucie. Bez czyszczenia nawet najlepszy zestaw jest do d.... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wartość dodatków znacznie przekracza cenę modelu. Dawno nie było na warsztacie takiego małego i jadowitego "Niemca". Spawanie metali znacznie wydłuży czas  budowy, ale myślę, że warto pogrzebać w złocie,,,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój ulubiony szkrab. Mam Dragona czeka na swoją kolej, ale odpycha mnie otwarty przedział bojowy. Tobie raczej to nie będzie przeszkadzać.

Osobiście myślałem nad tym egzemplarzem, ale pójdę bardziej w tematy zimowe. 

 

Niemiecki_niszczyciel_czołgów_Marder_III_Ausf._M_na_froncie_włoskim_(2-2349).jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, produdi napisał:

Mój ulubiony szkrab. Mam Dragona czeka na swoją kolej, ale odpycha mnie otwarty przedział bojowy. Tobie raczej to nie będzie przeszkadzać.

Osobiście myślałem nad tym egzemplarzem, ale pójdę bardziej w tematy zimowe. 

 

Niemiecki_niszczyciel_czołgów_Marder_III_Ausf._M_na_froncie_włoskim_(2-2349).jpg

Jak cię odpycha otwarty przedział no i chcesz klimaty zimowe to do marder istnieje żywiczna plandeka maskującą cały przedział prawie😉. Ewentualnie sam możesz ją wykonać jeśli umiesz się bawić z masą modelarską. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że leżą Ci te działa samobieżne z otwartym przedziałem bojowym. Mi też bardzo leżą Twoje ich wykonania bo mocno przykładasz się do waloryzacji wnętrza, które potem jest naprawdę widoczne. Więc działaj!

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, TAW napisał:

Widzę, że leżą Ci te działa samobieżne z otwartym przedziałem bojowym. Mi też bardzo leżą Twoje ich wykonania bo mocno przykładasz się do waloryzacji wnętrza, które potem jest naprawdę widoczne. Więc działaj!

No faktycznie to już będzie trzeci z otwartym przedziałem bojowym. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Jak nie planujesz dewastacji błotników daj plastiki, wytłoczenie blaszanych jest sporym wyzwaniem, a efekt bez wprawy mmmm będzie zdecydowanie gorszy niż element z modelu, podglądam co z tego wyciśniesz 😉 w razie "W" pw :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabawę czas zacząć. Zacząłem od dużych rzeczy. Błotniki, a obok te zestawowe. Będę jeszcze dolutowywał druciki z boku by pewnie zamontować je w kadłubie. Podobny zabieg robiłem przy Nashornie.   Tu moja prośba czy ma ktoś zdjęcia z Marderami z uszkodzonymi błotnikami (ale nie wskutek zniszczenia pojazdu). Mam zamiar w tym modelu trochę pomęczyć je.

 

image.thumb.jpeg.585f01e840539e6a5e56096f76a20bd7.jpeg

Edytowane przez patrykd
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiąc prawy błotnik zastanowiło mnie mocowanie anteny (chyba zapasowej ?) na nim. Otóż w blaszkach abera mamy zasugerowane aby do części 2R przylutować rurkę a do części 3R drucik.  Zdjęcia poniżej. Jednakże porównując zdjęcia prawdziwego pojazdu z tymi wytycznymi od Abera w części 2R nie widzę, żadnej rurki, a w części 3R są aż dwa druciki. O co tu chodzi? Chyba zrobię tak jak to na pojeździe widać a nie w instrukcji.

 

 

image.png.db3df95063931bea019a4fc8ecee8461.png

 

 

image.thumb.png.e61ee566521387b74a573e3f56fbcda8.png

 

image.thumb.png.6b675d62b22dd968843b391bf4d99044.png

 

 

image.thumb.png.20dc7a5aa46d82ad64bee71bc8a9d011.png

image.thumb.png.4e1a49f1b18547e1392b7bc7c8fe4473.png

 

 

 

 

 

Edytowane przez patrykd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.02.2023 o 11:00, patrykd napisał:

Robiąc prawy błotnik zastanowiło mnie mocowanie anteny (chyba zapasowej ?) na nim. Otóż w blaszkach abera mamy zasugerowane aby do części 2R przylutować rurkę a do części 3R drucik.  Zdjęcia poniżej. Jednakże porównując zdjęcia prawdziwego pojazdu z tymi wytycznymi od Abera w części 2R nie widzę, żadnej rurki, a w części 3R są aż dwa druciki. O co tu chodzi? Chyba zrobię tak jak to na pojeździe widać a nie w instrukcji.

 Popatrz na fotki . Na końcówkę anten jest założone co jak zabezpieczenie - ANTEN bo 2 sztuki.

1195904062_meser262@1111.thumb.jpg.65a5a00f9ec0762deae0ddb85fda9530.jpg

Widok z boku - żółte strzałki pokazują antenę ; pomarańczowa właśnie to zabezpieczenia (blokadę przed wypadnięciem ; czerwone kreski wielkość tej osłony.

1439295920_meser262@2222.thumb.jpg.621f5273588592be2eec8ba0d1b59f43.jpg

Na drugim widok lekko z góry - tu widać doskonale dwa pręty anteny. Fotki wyłącznie w celach dyskusji.

Doskonałej jakości podobne fotki są na str.35 w Nuts & Bolts No.17.

 

Pozdrawiam

Krzysztof

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, bulik58 napisał:

Czy wersja Mardera III M  dzieliła się na typ wczesniejszy i ?? np. pózniejszy , Dragon wypuścił swój model pod nazwa ,,Initial production,,  zależne to bylo od wersji podwozia?

Jeśli to do mnie pytanie to Tak. Dragon initial a, ten model Tamki jest w wersji późnej.

 

331045749_meser262@1111.thumb.jpg.5c1e6dab60106677aea77ad115240c66.jpg

 

Pozdrawiam

Krzysztof

PS Zapomniałem wkleić rysunki.

Edytowane przez meser262
PS
  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.