Skocz do zawartości

Sprzęt lotniskowy


kopernik

Rekomendowane odpowiedzi

Temat, w którym samoloty są tłem, ale jak zrobić scenkę lotniskową bez takich elementów ? Jeśli chcecie się pobawić w zbieranie dokumentacji, proszę opisujcie  dokładnie co jest na zdjęciu. Pomoże to w odszukaniu przez forumową wyszukiwarkę. Nie zaszkodzi wspomnieć o modelach, jeśli są. Zapraszam do zabawy.

Edytowane przez kopernik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprowokowany informacją z działu Nowości 1:72 o modelu Ural 4320 z APA-5D, czyli urządzeniu zasilania elektroenergetycznego. Ciekawy sprzęcik, a i model zapowiada się ok.

APA od HB.jpg

apa .jpg

APA 5D.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat wdzięczny i bardzo mi bliski.

Jeżdżąc po lotniskach wojskowych, przez ponad 20 lat, zbierałem (i przy okazji nadal to czynię) zdjęcia takich pojazdów.

Sporą część robili dla mnie technicy pracujący na naszych lotniskach wojskowych.

Zebrało się pewnie dobrych parę tysięcy zdjęć...

Holowniki, apy, pługi śnieżne, odkurzacze, wózki, wodzidła, pojazdy przewożące tlen, azot i powietrze...

 

Z modeli lotniskowych, jakie się ukazały, a jeździły u nas:

28715_rd.thumb.jpg.c30f596f29d340a3be2f08ef720b1357.jpg

Tlen:

ARM72305B.thumb.jpg.c2096ae92bc82509343e13b3e9941a4f.jpg

Powietrze:

ARM72304B.thumb.jpg.3a81db01ed97d475af68778c2e219fd8.jpg

Edytowane przez Grzes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziel się, tylko pisz co jest na zdjęciach. Tu wstawiłeś fajne modele, ale jak będę chciał znaleźć sprzęt do dystrybucji tlenu, to na bank nie znajdę. Bo go nie ma w opisie. Jeszcze raz apeluję, aby wątek miał sens archiwistyczny, a nie był tylko chwilowy trzeba dokładnie opisywać co się wkleja. Samo wklejenie niewiele daje ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy wszyscy koledzy wiedzą że holownik to zwykły samochód ciężarowy z hakiem holowniczym. W pułku w Babimoście były to głównie Stary 660. Co ciekawe część z tych pojazdów miała zamontowane żółte koguty a część nie miała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Endrju napisał:

Nie wiem czy wszyscy koledzy wiedzą że holownik to zwykły samochód ciężarowy z hakiem holowniczym.

Dokładnie tak, choć w latach 60. takie pojazdy miały na burtach napis WYŁĄCZNIE DO HOLOWANIA.

Jeszcze taka ciekawostka: do holowania Limów były używane też Dodge WC-51.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój niestety nieżyjący już wujek wspominał mi, że krótko po wojnie w jednostkach lotniczych mieli Dodge których nie pozwalano brać do niczego innego tylko do holowania, bo potrafiły uciągnąć to czego żaden inny samochód nie dawał rady - tak on mówił. Prawie na pewno chodzi tu o takiego WC-51, może z jakąś przerobioną skrzynią biegów, albo z innymi mostami?

 

Pozdrawiam

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jeszcze o wodzidłach. Zakładam, że wielu kolegów może nie wiedzieć tego co chcę napisać. To że wodzidło służy do holowania to chyba wszyscy wiedzą, ale wodzidło służy tez do przepychania samolotu przy czym wodzidło służy wtedy tylko do kierowania przednim kółkiem a napęd stanowią przygodnie złapani żołnierze bez względu na rangę i stanowisko. W Babimoście bardzo często widziałem pilotów pomagających w przepychaniu samolotu. Szczerze mówiąc nie wiem czy było to określone przepisami SIL czy tylko zwyczaj ale w przepychaniu samolotów brali udział wszyscy, którzy znajdowali się w pobliżu. W działo się to bardzo często gdyż zw względu na konstrukcję stanowisk postojowych samolot nie był w stanie sam zakołować na swoje miejsce. Po każdym locie pilot kołował na wysokość stoiska postojowego, wyłączał silnik a potem był wpychany  na swoje miejsce. Wracając do wodzidła to pewnie niewielu kolegów wie że mimo że samo wodzidło podpina się do przedniej goleni to tak naprawdę samolot ciągnie się za główne golenie za pomocą podpiętych linek. Dzieje się tak dlatego, że ciągnięcie za przednia goleń może się skończyć uszkodzeniem zamków blokowania przedniej goleni w położeniu otwartym. Konstrukcja wodzidła wręcz uniemożliwia holowanie tylko za przednią goleń. Nie będę się rozpisywał jak jest skonstruowane wodzidło ale gdyby ktoś był zainteresowany to proszę o sygnał. Chętnie to wyjaśnię, To co pisze dotyczyło starszej sowieckiej/radzieckiej techniki. W nowszej technice może było już inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Endrju napisał:

wodzidło służy do holowania to chyba wszyscy wiedzą, ale wodzidło służy tez do przepychania samolotu

Coby nie było samej teorii:

2138396353_Lim-6R(627)_1.jpg.454b474d850a3d84e57ce9b3235ed5ce.jpg

KOL-owi nie straszne były też większe samoloty, jak Su-7

1979224681_Su7przetaczanie.JPG.4827b4453f10c10a55d04e2e373b2b1a.JPG

Edytowane przez Grzes
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Aeroplanie p.Ziobera był cykl artykułów przedstawiających właśnie takie wynalazki jak wodzidła, drabinki, podnosniki itp. I chyba też w LzSz.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Endrju napisał:

Nie wiem czy wszyscy koledzy wiedzą że holownik to zwykły samochód ciężarowy

Np. Star 200

1305882499_Mi23222iciezarowka.JPG.e90cd896b566a46583ab88e91378785f.JPG

 

6 godzin temu, Endrju napisał:

W pułku w Babimoście były to głównie Stary 660

Proszzzzzę:

659367580_Lim021plusauto.JPG.8e20613d91934f9f8224c62f670201b0.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Grzes napisał:

Coby nie było samej teorii:

2138396353_Lim-6R(627)_1.jpg.454b474d850a3d84e57ce9b3235ed5ce.jpg

No proszę. Babimost. A ten pchacz to trochę do mnie podobny. A tak w ogóle to zdjęcie to ustawka. Po pierwsze,e w życiu nie widziałem żeby dwóch SIL-owców napierało na Limka. Po drugie nie ma hamulcowego w kabinie. Za pchanie bez hamulcoweo można było działkę dostać.

 

12 minut temu, Grzes napisał:

Proszzzzzę:

659367580_Lim021plusauto.JPG.8e20613d91934f9f8224c62f670201b0.JPG

 

Z Twojego Proszzzzzzzzzzę wnioskuję, że to Babimost. Po cyferkach niestety już nie kojarzę ale SIL-owiec na pace pierwszy z prawej kogoś mi przypomina. 😜

 

1 godzinę temu, Grzes napisał:

KOL-owi nie straszne były też większe samoloty, jak Su-7

 

A co to te KOL? Bo chyba nie kompania obsługi lotniska?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Endrju napisał:

wnioskuję, że to Babimost.

Bardzo możliwe, ale nie mam zidentyfikowanej jednostki z tej fotki.

25 minut temu, Endrju napisał:

A co to te KOL? Bo chyba nie kompania obsługi lotniska?

Tak, ale uświadomiłeś mi, że miałem wpisać SIL :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Kolekcjoner WP napisał:

Samochód półgąsienicowy wz.34 jako ciągnik lotniskowy

 

20230225_112137.thumb.jpg.749826ca9dbe96edceb7719823268b61.jpg

Fajne ! A ta przyczepka naprawdę bomba ! szkoda, że w zasadzie nie widać konstrukcji.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem właśnie w Aeroplanie p.Ziobera był cykl artykułów na ten temat.

2001/04 była APA 

A do numeru 2004/03 były: 

wyposażenie obsługowe, kliny pod koła, urządzenia do holowania, do kotwiczenia, ppoż, zaślepki, pokrywy, pokrowce, podnośniki, drabinki i trapy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, kopernik napisał:

Naczepa transportowa dodatkowych zbiorników, tu  do Miga 21. 

P1150782.JPG

Patrzcie jakie te MiGi-21 były leniwe, nie chciało im się dźwigać takich baniaków to sobie przyczepkę zamówiły 🙃

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Aeroplanie

2002/2 wyposażenie naziemne statku powietrznego;

2002/4 jw - cd;

2003/1 urządzenia do kotwiczenia;

2003/3 urządzenia przeciwpożarowe;

2003/4 pokrowce, zaślepki itp;

2004/1 podnośniki;

2004/3 trapy, drabinki itp;

2004/4 dźwigi i wózki.

Sporo materiału i ciekawostki jak np wózek do transportu akumulatora ( taki z OBI ! ). 

aeroplan art.jpg

aeroplan art.jpg 1.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.