Skocz do zawartości

Mi-24 czyli krokodyl po husarsku (1/48 Trumpeter)


TAW

Rekomendowane odpowiedzi

8 minut temu, panmopsik napisał:

taki OT, przy okazji jeszcze w temacie otwartych drzwi przedziału desantowego, wrzucam bo tych fotek za wiele nie ma (fot.Facebook)

Z Sokoła, Mi-8/17 to nas wyrzucali, ale z Mi-24 tego u nas armia nie praktykuje. Może teraz, ponieważ skończył się już resurs wszystkich PPK.  Ten śmigłowiec oprócz festynów już raczej się do niczego nie nadaje....... 

  • Thanks 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Ogólna bryła śmigłowca już powstała. Dorobione flary bo nie było w zestawie, trochę blaszek i teraz trzeba będzie go nadziać na kija zanim zaczną się delikatne detale, dlatego jeszcze nie zamknięte klapy podwozia bo będę tamtędy upychał poxipol do środka.

311eac1f328feaf80a142cac0d792ccd.jpg

 

98885dd0a61eee768773ec618c109ea6.jpg

 

151681f9e9acb5298b75748c55a0acd0.jpg

 

64e75363aa9328b1f8918d0488381f91.jpg

  • Like 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Takie pytanie laika w tym temacie, mianowicie jaki ostatecznie kolor kokpitu mają nasze "krokodyle"? Czy jest to  ten zastosowany przez kolegę w warsztacie czy też mają jeszcze fabryczną "ruską  zieleń".  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Cazador napisał:

jaki ostatecznie kolor kokpitu mają nasze "krokodyle"

Zerknij tutaj:

https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Zobacz-latajace-czolgi-czyli-Mi-24-na-poligonie-n105028.html

 

U nas Mi-24 nazywane są raczej Hokejami :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trumpeter daje bardzo mało uzbrojenia w zestawie - dokładnie to tyle ile widać na poniższym zdjęciu:

u.jpg.c8ffeb57db289da8dfd85b5e7a6b9b28.jpg

 

O ile wiem, że te żółte tuby są wykorzystywane w naszych śmigłowcach (w husarzach też), to tego zasobnika zaznaczonego na czerwono nie widziałem na żadnym zdjęciu naszych Mi-24. Czy ktoś wie czy takie zasobniiki są wykorzystywane przez nasze lotnictwo i czy jest w ogóle możliwość, żeby husarze mogłyby z nimi latać? Jeśli nie, no to zostanie chyba tylko z samymi tubami chyba, że uda się odkupić od kogoś najbardziej akuratne zasobniki z egzemplarza jaki będę chciał zrobić:

image.thumb.png.c1fdc1a56fd60829de1b35e0266d1321.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorobiłem trochę kabelków przy rotorach. Parę pokryłem podkładem dla sprawdzenia jak wyszło.

80e2b1167ee2ed318ac6881846162b5b.jpg

 

67e287fe3eb84ae14bcbc38e6bae1d3b.jpg

 

3cec3f8eaa9856fe2f98f0e2fbdae9a0.jpg

 

Wygiąłem też łopaty wirnika, żeby wyglądały na śmigłowiec w locie.

b93d73edbcbc88a3785afa4753d5cafd.jpg

 

Dorobiłem otwory zaznaczone na niebiesko bo producent o nich zapomniał i zmieniłem układ tych okrągłych elementów przy wlotach powietrza i dodałem charakterystyczną rurkę  (zaznaczone na czerwono).

6d351a276a3458273a7f60f62d3ba7c1.jpg

 

Model nadziany na kija i na razie bez kleju osadzony na podstawce. Podstawka jest jeszcze w niebieskiej folii ochronnej - po zdjęciu będzie bezbarwna. Tak mniej więcej będzie wyglądał pozycja lecącego śmigłowca. Mniej więcej bo póki pręt nie jest przyklejony to waga modelu trochę ściąga go na przód i w bok. Po przyklejeniu pozycja będzie jeszcze minimalnie skorygowana na prosto. Bedę też musiał skrócić pręt o około 1,5 cm żeby zmieściło mi się to do półki.

3e50cc3b1e255498571135055217e438.jpg

 

Już ostatnia prosta w budowie modelu - zostało tylko uzbrojenie i antenki. Parę z nich trzeba będzie jeszcze dorobić bo Trumpek dał zupełnie inną wersję niż ma na boxarcie, ale to raczej nie powinno być trudne.

Edytowane przez TAW
  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatni post z budowy.

Przybyło trochę na przodku.

2f5ace2e1ac8d1337308320959b48ba1.jpg

 

Na tyłku też przybyło.

1cf17a87e90cfade9347dccf9655cc71.jpg

 

Uzbrojenie na skrzydłach zgodne z konfiguracją Husarza 739. UPK-23 od Eduarda - w zestawie nie było 😞

8fcb1833c4e52c4e706db0355c88a072.jpg

 

I koniec budowy. Ogólnie wygląda to tak:

00eed71b802ebbe50bbf8b97d74ac715.jpg

 

Sam zestaw Trumpetera oceniam dosyć średnio. Spasowanie takie sobie, a jeśli chodzi o opcję totalnie pozamykaną to trzeba trochę popracować nad częściami żeby to się jakoś zgrało. Także piłowanie, szpachla i doklejanie pasków plastiku - tutaj Trumpeter mógł się bardziej postarać 😞

Jeśli chodzi o odwzorowanie śmigłowca który dali sobie na boxarcie, to brakuje wielu detali na ogonie  - anten i przede wszystkim wyrzutni flar 🤦‍♂️. Zwieńczenie głównego rotora (ten kapsel na szczycie) też powinno wyć wyższe. Jeśli chodzi ogólne odwzorowanie Mi-24, to na pewno brakuje charakterystycznego "wykręcenia" kadłuba, sposób osadzenia okrągłych osłon przy wlotach powietrza (?) też nieprawidłowy, brak otworów przy dyszach wydechowych no i kształt obudowy reflektora po lewej stronie kabiny załogi mocno odbiega od rzeczywistości. Poza tym bardzo ubogie uzbrojenie do podwieszeń w zestawie. Poza wyraźniejszymi liniami podziałowymi i tym, że model jest przenitowany (niestety nity wklęsłe) to chyba niczym nie góruje nad Zvezdą w tej skali. No może jeszcze zestawowy kokpit wygląda lepiej. Cena dwa razy wyższa niż Zvezda a doświadczony modelarz, który jest wprawiony w nitowaniu i ryciu linii ze Zvezdy wyciągnie prawdopodobnie o wiele lepszy/bardziej merytoryczny model. No i wybór waloryzacji do Zvezdy o wieeele większy - nawet kalkomanie z wypukłymi nitami. Coś tam starałem się poprawić, parę elementów odpuściłem, żeby bardziej nie zepsuć - wyszło jak wyszło, teraz trzeba malować.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, TAW napisał:

Są fabrycznie nawiercone

To super.

Dawaj dalej z malowaniem, bo zaczyna się najlepszy etap! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to daję! Najpierw miękki preszejding.

22fde007beb3f52fcdb399e959148bb0.jpg

 

ec5b3518fb3298304699cd625d4877d3.jpg

 

I potem Tamiya XF-13.

ac02fd80ea8d47f934b74cad8d30c675.jpg

 

d3355ffe01c3337244529db861d6da5d.jpg

 

A na koniec GX 112 pod kalki jak wiele razy wcześniej... i zonk! Takie kropki mi powyskakiwały jakby lakier nie chciał na nie siąść.

43fcf4abeb4cb128a2dfb3dbc3cf8184.jpg

 

Nie pomogły kolejne warstwy i na sucho i na mokro. Próbowałem na zupełnie niezwiązanym z tym modelem kawałku plastiku i to samo. Lakier z tej buteleczki był już kiedyś bez kłopotów używany - ale do lakierowania musiałem rozpocząć nową butelkę thinnera Wamodu. No cóż - kupię teraz oryginalnego MLT i spróbuję to pokryć jeszcze raz przed kalkami, a jak nie, to ostatecznie ten efekt i tak mocno wytracę olejami i końcowym lakierem matowym.

Edytowane przez TAW
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, kciuki się przydadzą - jestem wciąż dobrej myśli. Maski na kabinę to dedykowane od Eduarda +maska w płynie. Ogólnie pasują jak ulał poza szybą od drzwi pilota.

Edytowane przez TAW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, TAW napisał:

Dzięki, kciuki się przydadzą - jestem wciąż dobrej myśli. Maski na kabinę to dedykowane od Eduarda +maska w płynie. Ogólnie pasują jak ulał poza szybą od drzwi pilota.

Dzięki za odp. Śledzę na bieżąco-kropki od lakieru znikną pod weatheringiem i kalkomanią, będzie dobrze 🥰

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.08.2023 o 19:39, TAW napisał:

Takie kropki mi powyskakiwały jakby lakier nie chciał na nie siąść.

 

Horror...  Wydaje Ci się, że to wamodowski rozcieńczalnik maczał w tym palce? Też używam i dlatego dopytuję.

Jak się lakierowało, bez plucia? Jak zrozumiałem, ta butelka lakieru była już wcześniej używana?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, zaruk napisał:

Horror...  Wydaje Ci się, że to wamodowski rozcieńczalnik maczał w tym palce? Też używam i dlatego dopytuję.

Jak się lakierowało, bez plucia? Jak zrozumiałem, ta butelka lakieru była już wcześniej używana?

 @zarukDowodów nie mam, ale malowałem kolor na starej butelce wamodowskiego rozcieńczalnika bez żadnych problemów i po nałożeniu koloru ta butelka się skończyła. Do rozcieńczania lakieru musiałem otworzyć nową. Słoiczek tego lakieru był już kiedyś  bezproblemowo używany.  W czasie malowania żadnego plucia nie było, nic nie zatykało, parę farfocli się przykleiło jak zawsze, ale takie kropki wyszły mi po raz pierwszy. Kompresor tłokowy z butlą i odwadniaczem. Jedyną zmienną w tym wszystkim była ta buteleczka rozcieńczalnika. A jak sobie pomyślę, że zamienili już wcześniej etykiety z płynami do kalek to czemu by nie inne na przykład... Zamówiony już oryginalny MLT a ten rozcieńczalnik wamodowski będzie służył jako tool cleaner - być może nim w istocie jest :hmmm:

Edytowane przez TAW
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.08.2023 o 19:39, TAW napisał:

Nie pomogły kolejne warstwy i na sucho i na mokro. Próbowałem na zupełnie niezwiązanym z tym modelem kawałku plastiku i to samo.

Pytanie czy te kropki są zawsze w tym samym miejscu na modelu, czy po każdej warstwie lakieru wychodzą w innych miejscach? Bo jeśli zawsze są w tych samych miejscach to problem raczej tkwi w malowanej powierzchni, a nie mieszance użytej do malowania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Roland_Sebastian napisał:

Pytanie czy te kropki są zawsze w tym samym miejscu na modelu, czy po każdej warstwie lakieru wychodzą w innych miejscach? Bo jeśli zawsze są w tych samych miejscach to problem raczej tkwi w malowanej powierzchni, a nie mieszance użytej do malowania. 

Szczerze mówiąc nie śledziłem jak powstawały te kropki ale ta sama powierzchnia była malowana 15 minut wcześniej kolorem i było ok. Nie było czym w tym czasie zanieczyścić modelu. Kawałek kiedyś pomalowanego hipsu wyciągnięty z szafy i znów kropki się pojawiały. Problem raczej jest w tym, co wylatywało z aerografu czyli lakier albo rozcieńczalnik. W środę prawdopodobnie będę miał okazję zasiąść do malowania to może się rozwiąże problem. Będzie już oryginalny MLT i w razie potrzeby nowy, nieużywany słoiczek GXa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.