Skocz do zawartości

HIMARSy przybyły. Tworzymy dokumentację.


sas55

Rekomendowane odpowiedzi

Dobry wieczór,

Minister zaprezentował dziś 5 HIMARSów, które przybyły do Polski i jak się należy domyślać zasilą 1 Mazurską Brygadę Artylerii. Na razie zamieszczam zdjęcia z MONu oczywiście wszystkie zaprezentowane w celu wykorzystania w modelarstwie. Tyle na razie i polowanie uważam za rozpoczęte.

Pozdrawiam

Andrzej

52898972587_67990da488_o.jpg

52898972662_b2a5681ee0_o.jpg

52898972667_32e22dcb65_o.jpg

52899546311_e5cd02a91b_o.jpg

52899546346_0fba9ca6f3_o.jpg

52899546351_45bc17be20_o.jpg

52899546446_333da29a96_o.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze obserwacja nr 1.

Pojazdy posiadają czarne numery 82, 83, 84, 85 i 86. Czekamy czy będzie oficjalne przejęcie w jednostce. Na 15.08 w Warszawie na pewno będą.

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, sas55 napisał:

Pojazdy posiadają czarne numery 82, 83, 84, 85 i 86

A co to za numery? Seryjne? Taktyczne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Grzes napisał:

A co to za numery? Seryjne? Taktyczne?

To numery magazynu gdzie były składowane.:haha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Dzień dobry,

7 godzin temu, Grzes napisał:

A co to za numery? Seryjne? Taktyczne?

Nie wiem. Te numery są powtórzone z dodaną piątką czyli 582-586, napisane chyba kredą  z tyłu pojazdów z wyjątkiem 583, który ma numer z przodu. Zobaczymy, czy będą one w jakikolwiek sposób powtórzone w ,,spolszczonych'' pojazdach. Zobaczymy też jak będą znakowane kolejne. Na razie możemy tylko domniemywać a jak będzie okazja to można spytać. Spróbuję to zrobić, ale w obecnych warunkach o uzyskanie odpowiedzi będzie trudno.

Pozdrawiam

Andrzej

Edytowane przez sas55
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

W dniu 15.05.2023 o 23:19, Grzes napisał:

A co to za numery? Seryjne? Taktyczne?

Wydaje mi się, że są to numery w obrębie modułu ogniowego. W takim wypadku każdy taki moduł, który do nas dotrze powinien mieć takie kolejne numery. Ciekawe jest mocowanie tabliczek z cyframi. W każdej liczbie cyfry są zamocowane osobno, co umożliwia ich pojedynczą wymianę. Mocowanie tabliczek uniemożliwia ich zdemontowanie od zewnątrz. 

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Andrzeju :piwo:

Właśnie ze względu na specyficzne montowanie numerów mnie to zaciekawiło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
W dniu 17.05.2023 o 10:53, sas55 napisał:

Dzień dobry,

Wydaje mi się, że są to numery w obrębie modułu ogniowego. W takim wypadku każdy taki moduł, który do nas dotrze powinien mieć takie kolejne numery. Ciekawe jest mocowanie tabliczek z cyframi. W każdej liczbie cyfry są zamocowane osobno, co umożliwia ich pojedynczą wymianę. Mocowanie tabliczek uniemożliwia ich zdemontowanie od zewnątrz. 

Pozdrawiam

Andrzej

Panie podporuczniku rezerwy wie Pan że gdzieś dzwoni ale w którym kościele to już nie do końca :szczerbol:. Takie tablice z oznaczeniem pododdziału  są powtórzeniem ostatniej grupy identyfikacyjnej tzw. Bumper Code (stosowany od II Wojny Światowej) i  montowane są standardowo na wszystkich pojazdach samochodowych ( za wyjątkiem aut osobowych) zarówno w US. Army jak i w korpusie Piechoty Morskiej USMC . Górna tabliczka zawiera oznaczenie literowe kompani/baterii/szwadronu ( ang. Company/Battery/Troop)  może też zawierać litery HQ jeżeli jest to pojazd dowództwa ,dolna lewa cyfra to nr. plutonu prawa kolejny numer pojazdu w plutonie, jeżeli oddział nie jest podzielony na plutony to całość jest  kolejnym numerem pojazdu w oddziale.  Po zdjęciach widać że te pojazdy nie były nigdy przyporządkowane do żadnego pododdziału (brak namalowanych/zamalowanych Bumper Code)  i pochodzą z rezerw materiałowych czyli po naszemu z ZN-u, zna Pan to określenie :mrgreen:? Dlatego mają napisane kredą stany magazynowe z przodu lub z tyłu w zależności jak były ustawione w garażu.  A tak swoją drogą Panie podporuczniku zarówno w Wojsku Polskim jak i a Armii Amerykańskiej czy każdej innej armii świata nie ma takiego określenia jak jakiś moduł ogniowy. Podstawowym poddziałem  w artylerii jest bateria (Battery) składająca się zazwyczaj z 4 dział/wyrzutni chociaż np. bateria rakiet Krug liczyła tylko 2 wyrzutnie( to  zależy od etatu)  którą w ramach zadań można podzielić na plutony ogniowe ( pojedyncze działa/wyrzutnie) lub na pół wtedy jest to półbateria. Byłbym bardziej wyrozumiały jeżeli byłby  Pan kompletnym cywilem, ale jako że jest Pan wyszkolonym oficerem rezerwy wymagania są wyższe ,coś słabo uczyli na tym SPR-ku:mrgreen:. Pozdr. A.

Edytowane przez Adams M1A1
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

1 godzinę temu, Adams M1A1 napisał:

Panie podporuczniku rezerwy wie Pan że gdzieś dzwoni ale w którym kościele to już nie do końca :szczerbol:. Takie tablice z oznaczeniem pododdziału  są powtórzeniem ostatniej grupy identyfikacyjnej tzw. Bumper Code (stosowany od II Wojny Światowej) i  montowane są standardowo na wszystkich pojazdach samochodowych ( za wyjątkiem aut osobowych) zarówno w US. Army jak i w korpusie Piechoty Morskiej USMC . Górna tabliczka zawiera oznaczenie literowe kompani/baterii/szwadronu ( ang. Company/Battery/Troop)  może też zawierać litery HQ jeżeli jest to pojazd dowództwa ,dolna lewa cyfra to nr. plutonu prawa kolejny numer pojazdu w plutonie, jeżeli oddział nie jest podzielony na plutony to całość jest  kolejnym numerem pojazdu w oddziale.  Po zdjęciach widać że te pojazdy nie były nigdy przyporządkowane do żadnego pododdziału (brak namalowanych/zamalowanych Bumper Code)  i pochodzą z rezerw materiałowych czyli po naszemu z ZN-u, zna Pan to określenie :mrgreen:? Dlatego mają napisane kredą stany magazynowe z przodu lub z tyłu w zależności jak były ustawione w garażu.  A tak swoją drogą Panie podporuczniku zarówno w Wojsku Polskim jak i a Armii Amerykańskiej czy każdej innej armii świata nie ma takiego określenia jak jakiś moduł ogniowy. Podstawowym poddziałem  w artylerii jest bateria (Battery) składająca się zazwyczaj z 4 dział/wyrzutni chociaż np. bateria rakiet Krug liczyła tylko 2 wyrzutnie( to  zależy od etatu)  którą w ramach zadań można podzielić na plutony ogniowe ( pojedyncze działa/wyrzutnie) lub na pół wtedy jest to półbateria. Byłbym bardziej wyrozumiały jeżeli byłby  Pan kompletnym cywilem, ale jako że jest Pan wyszkolonym oficerem rezerwy wymagania są wyższe ,coś słabo uczyli na tym SPR-ku:mrgreen:. Pozdr. A.

Dziękuję bardzo za wyczerpujące wyjaśnienia. Szkoda, że tak późno. Termin ,,dywizjonowy moduł ogniowy'' był użyty kilka razy w materiałach, które przeglądałem. Gdzieś nawet widziałem schemat organizacyjny, gdzie taki termin był użyty. Nie będę tego szukał, ponieważ liczę na dalsze fachowe wiadomości m.in skąd taki termin się wziął. Wiadomo, że durni dziennikarze coś tam zawsze wymyślą, ale skąd to wzięli. Jeśli Pan zechce poszukać i wyjaśnić będę wdzięczny i doinformowany podobnie jak inni czytelnicy tego wątku.

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, sas55 napisał:

Dzień dobry,

Dziękuję bardzo za wyczerpujące wyjaśnienia. Szkoda, że tak późno. Termin ,,dywizjonowy moduł ogniowy'' był użyty kilka razy w materiałach, które przeglądałem. Gdzieś nawet widziałem schemat organizacyjny, gdzie taki termin był użyty. Nie będę tego szukał, ponieważ liczę na dalsze fachowe wiadomości m.in skąd taki termin się wziął. Wiadomo, że durni dziennikarze coś tam zawsze wymyślą, ale skąd to wzięli. Jeśli Pan zechce poszukać i wyjaśnić będę wdzięczny i doinformowany podobnie jak inni czytelnicy tego wątku.

Pozdrawiam

Andrzej

Że późno. Niestety świat nie składa się tylko z Modelworka trzeba od czasu do czasu trochę kasy zarobić zwłaszcza że to drogie hobby i niestety płatne w Euro:mrgreen:. Niestety nie mam aktualnie w wojsku znajomych w interesującym nas rodzaju sił zbrojnych ( wszyscy na emeryturach) , dlatego posłużę się  zdrowym rozsądkiem i analogią z czasów mojej przygody z wojskiem. Dywizjon artylerii zasadniczo składa się z baterii dowodzenia/rozpoznania 3 baterii artylerii ( w OPL baterii startowych) oraz baterii technicznej i stanowi samodzielną całość jako ugrupowanie bojowe, podobną rolę  w piechocie pełni batalion który także ma w swoim składzie jednostki zapewniające mu sprawne działanie. Myślę że ten "dywizjonowy moduł ogniowy" oznacza po prostu baterie startowe zawierające wyrzutnie w przeciwieństwie do pododdziałów wsparcia/rozpoznania czy technicznych które fizycznie nie strzelają ale bez których baterie startowe nie były by zdolne do użytku:mrgreen: , myślę że wymyślił to jakiś durny dziennikarzna choć nie wykluczam współudziału jakiegoś "geniusza" z MON-u :lol:, aby brzmiało bardziej poważnie i zachodnio. Przecież nikt przy zdrowych zmysłach pisząc np. o batalionie czołgów nie używa terminu "batalionowy moduł czołgowy":szczerbol:. Myślę że to o to w tym wszystkim chodziło. Pozdr. A.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry wieczór,

11 minut temu, Adams M1A1 napisał:

Że późno. Niestety świat nie składa się tylko z Modelworka trzeba od czasu do czasu trochę kasy zarobić zwłaszcza że to drogie hobby i niestety płatne w Euro:mrgreen:. Niestety nie mam aktualnie w wojsku znajomych w interesującym nas rodzaju sił zbrojnych ( wszyscy na emeryturach) , dlatego posłużę się  zdrowym rozsądkiem i analogią z czasów mojej przygody z wojskiem. Dywizjon artylerii zasadniczo składa się z baterii dowodzenia/rozpoznania 3 baterii artylerii ( w OPL baterii startowych) oraz baterii technicznej i stanowi samodzielną całość jako ugrupowanie bojowe, podobną rolę  w piechocie pełni batalion który także ma w swoim składzie jednostki zapewniające mu sprawne działanie. Myślę że ten "dywizjonowy moduł ogniowy" oznacza po prostu baterie startowe zawierające wyrzutnie w przeciwieństwie do pododdziałów wsparcia/rozpoznania czy technicznych które fizycznie nie strzelają ale bez których baterie startowe nie były by zdolne do użytku:mrgreen: , myślę że wymyślił to jakiś durny dziennikarzna choć nie wykluczam współudziału jakiegoś "geniusza" z MON-u :lol:, aby brzmiało bardziej poważnie i zachodnio. Przecież nikt przy zdrowych zmysłach pisząc np. o batalionie czołgów nie używa terminu "batalionowy moduł czołgowy":szczerbol:. Myślę że to o to w tym wszystkim chodziło. Pozdr. A.

Tu w artykule poniżej znalazłem takiego mądralę. Więcej nie będę szukał. W odległych czasach terminologia była taka, ale mądrale z MONu może coś takiego wymyślili i teraz tak się to będzie nazywało. 

Poniżej link do takiego mądrali a jaka terminologia zwycięży to się okaże.

https://www.magnum-x.pl/artykul/modernizacja-techniczna-wojsk-rakietowych-i-artylerii

Pozdrawiam

Andrzej

PS Dodam tylko, że w słusznie minionym okresie oficerków nie szkolono w SPR-ku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

Żarty żartami, ale teraz poważnie. Wspomnienia z PRLu  są dobre, ale świat się zmienia, więc wszystkim czytelnikom i lajkującym kibicom tego wątku chciałbym zakomunikować, że pojęcie ,,moduł ogniowy'' funkcjonuje w naszej armii co najmniej od czasu stworzenia Reginy czyli Kraba z przyległościami. Bez względu na to kto i po co to wymyślił, funkcjonuje pojęcie i system o czym można przeczytać w artykule podanym w poniższym linku.

https://defence24.pl/regina-oficjalnie-przyjeta-do-eksploatacji-w-wojsku-polskim

Kończę dyskusję na ten temat, ponieważ wątek ten został utworzony, aby zbierać dokumentację do Himarsów w Polsce, w co oczywiście wchodzi ich organizacja. Pamiętać należy o tym, że na razie zostały przyjęte w 11 Mazurskim Pułku Artylerii, który ma się rozwinąć w 1 Mazurską Brygadę Artylerii i dopiero zobaczymy, gdzie zostaną one ostatecznie rozmieszczone, jak się będzie nazywała jednostka i jak zostanie zorganizowana. Na razie wobec tych 5 pierwszych sztuk użyto pojęcia ,,moduł ogniowy''.

Pozdrawiam

Andrzej 

PS A MA KTOŚ MOŻE JAKIEŚ INNE ZDJĘCIA DO TEGO POJAZDU, MOŻE SILNIK I WNETRZE KABINY? TO BY ROZWINĘŁO TROCHE WĄTEK O JAKIEŚ KONKRETY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

Jak wiadomo zbieramy dokumentację w tym i innych wątkach, które założyłem. Dokumentacja jest często piętą achillesową na konkursach punktowych. Często także modelarze wykonujący modele z pudła nie zważają na szczegóły i powielają błędy producenta modelu. Wątki te stworzyłem głównie dla młodszej braci modelarskiej. Model HIMARSa jest dość drogi i pewnie dla młodszych niedostępny, ale nadarza się okazja do pokazania o co w tym wszystkim chodzi, więc odstąpmy na chwilę od zbierania dokumentacji (pojazdy schowane to i tak nie ma co zbierać).

Na tym forum powstał już model HIMARSa i można pokazać pewne rzeczy.

Kolega SnajperTBG stworzył już wątek i piękny model tego pojazdu.

Jak autor sam przyznaje, wykonał model pod przewidywaną dostawę pojazdów do Polski. Teraz po przybyciu ich mamy trochę zdjęć i możemy porównać jak zestaw ma się do rzeczywistych obiektów. Jest tu również pole do popisu przy tworzeniu walkaroundów dla fotografów na przyszłych imprezach, gdzie HIMARSy będą pokazywane.

Pozdrawiam

Andrzej

Edytowane przez sas55
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

Mam wrażenie, że czeka nas przerwa i nasze Himarsy zobaczymy nieprędko.

Proponuję więc w przerwie, aby zapoznać się z dobrym walkaroundem autorstwa Vladimira Yakubowa.

https://www.svsmgallery.com/Top-level/Walkarounds/Missiles/Multiple-Launch-Rocket-Systems/M142-High-Mobility-Artillery-Rocket-System-HIMARS-MCAS

A tu jeszcze o organizacji planowanej w 2021 roku

Homar po amerykańsku – MILMAG

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, sas55 napisał:

Homar po amerykańsku – MILMAG

Ciekawy artykuł, obrazujący gorzką prawdę:

Cytat

Brak transferu technologii

 

Pozorne oszczędności

 

W ramach oszczędności zrezygnowano z jakiejkolwiek próby polonizacji Homara, w tym transferu technologii, tym samym grzebiąc wieloletnie starania spółek Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Całość uzbrojenia powstanie w Stanach Zjednoczonych, co przełoży się na wzrost kosztów związanych z eksploatacją HIMARS.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ten artykuł przytoczyłem raczej w kontekście planowanej organizacji jednostek HIMARSów (moduł ogniowy). Natomiast w Polsce gorzka prawda obecna jest ciągle w zależności od tego kto rządzi druga strona często posługuje się podobnymi terminami. Na razie żyjemy, zbieramy dokumentację do polskich pojazdów i robimy modele.  Co bedzie zobaczymy. Artykuł jest z 2021.

Pozdrawiam

Andrzej:piwo:

Edytowane przez sas55
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.