Skocz do zawartości

Potez 540M4 z Polskiej Szkoły Pilotażu w Rennes, 1940 - Smer/Heller/1967


Kolekcjoner WP

Rekomendowane odpowiedzi

Już za dużo zrobił :)

A po pisaninach o nowościach, to się sobie dziwię, co ja brałem do ręki, o sklejaniu nie wspominam 🙃.

Cała ta seria, poza czeskim Blochem 200, ma Hellerowskie korzenie. Raczej nikt się tego nie tykał - z Żubrem by było podobnie..

A chęć przygarnięcia duża ( no może nie aż tak duża- vaku nie brałem).

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SZACUN!! Zrobiłem dwie wacuformy (Jak-17 i MustangaB) i wystarczyło mi na tych kilkadziesiąt lat. Czasem się budzę z krzykiem gdy to mi się śni... 😜, dotyczy to też paru innych modeli, w innych technologiach. Króluje firma Krugozor ( wczesne modele).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, jmx62 napisał:

Kolego KolwkcjonerWP,  mam takie pytanko czy zasięgałeś może gdzieś opinii czy inne istniejące na rynku modele tego Poteza nie są lepsze=bardziej samosklejalne?

Ja wiem o $mer=Heller=MisterCraft?

Może są jakieś inne i lepsze?

 

Według Scalemates.com https://www.scalemates.com/kits/sm-r-0846-potez-540--146800 nie ma innego modelu Poteza 540 w skali 1/72. Także albo sklejanie starego Hellera, albo rzeźba w balsie/płytkach plastikowych... 

 

9 godzin temu, jmx62 napisał:

Jak tak to po co się męczyć i marnować wiadra szpachlówki, hektary papieru ściennego a przede wszystkim czasu i nerwów?

 

Chciałem go mieć w kolekcji, ponieważ szkolili się na nich Polscy piloci we Francji. Tak może użyję kilogramów szpachli i papieru ściernego, ale będę mieć model Polskiego Poteza 540.

 

9 godzin temu, jmx62 napisał:

I jeszcze pytanko dodatkowe bo widzę że kleiłeś A-143. Jak wypada porównanie z Po-540? To chyba  Heller?

 

Tak, to też model Hellera. W sklejaniu był znośny. Wymagał szpachli, ale wyszedł bardzo ładnie. Minusem jest brak wnętrza, oraz to, że musiałem zeszlifować zbędny kawałek plastiku na górze kadłuba, przez co straciłem minimalną ilość i tak ledwo wystających linii podziałowych.  Kadłub był z dwóch elementów, a nie z czterech, co jest wielkim plusem przy sklejaniu. Mogę polecić ten model.

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem ciekawe malowanie wraz z oznaczeniem V, chyba wybiorę to, bo jednak lepsza jakaś litera na samolocie niż jej brak (patrz moje francusko-polskie szkolne jednosilnikowce) 

 

https://www.mojehobby.pl/zdjecia/4/1/8/34673_rn.jpg image.png.f726250a6da3e3f88b37ed8cb19ba333.png

 

 

Chociaż na tym pierwszym na samym początku wątku latał Jan Biały (Bytom 2024?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Kolekcjoner WP napisał:

Znalazłem ciekawe malowanie wraz z oznaczeniem V, chyba wybiorę to, bo jednak lepsza jakaś litera na samolocie niż jej brak (patrz moje francusko-polskie szkolne jednosilnikowce) 

 

https://www.mojehobby.pl/zdjecia/4/1/8/34673_rn.jpg image.png.f726250a6da3e3f88b37ed8cb19ba333.png

 

 

Chociaż na tym pierwszym na samym początku wątku latał Jan Biały (Bytom 2024?)

Z jakiej to publikacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arkusz papieru świetnego później... Teraz pora na górę kadłuba. Myślę nad tym żeby zerwać tą szpachlę i przykleić kawałek plastiku o grubości 0,25 mm

 

20230904_160347.thumb.jpg.1a5134c3ac1d6f923761661b7110ee89.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.09.2023 o 12:14, Kolekcjoner WP napisał:

Znalazłem ciekawe malowanie wraz z oznaczeniem V, chyba wybiorę to, bo jednak lepsza jakaś litera na samolocie niż jej brak (patrz moje francusko-polskie szkolne jednosilnikowce) 

 

https://www.mojehobby.pl/zdjecia/4/1/8/34673_rn.jpg image.png.f726250a6da3e3f88b37ed8cb19ba333.png

 

 

Chociaż na tym pierwszym na samym początku wątku latał Jan Biały (Bytom 2024?)

A masz w zestawie takie silniki?  Czy będziesz przerabiał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, zegeye napisał:

A masz w zestawie takie silniki?  Czy będziesz przerabiał?

 

Faktycznie wyglądają na inne niż zestawowe. No to w takim razie będzie maszyna Jana Białego. 

 

Ale póki co przerwa, bo ileż można szlifować szpachlę wink3. Przerwa na dwa First to Fighty. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Innego Poteza 540 nie ma i nie będzie, ale zamiast rzeźbić to nowe wydanie można poszukać starych Smerów, które były odlewane starannie i nic tam nie ma zwichrowanego. 

 

Szkiełka na burtach prosiły się o wypolerowanie,  ale nie usłyszałeś ich głosu:)

W oryginale są grube i zawsze z zapadliskami, które idzie wyrównać, bo są grube:) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, letalin napisał:

Innego Poteza 540 nie ma i nie będzie, ale zamiast rzeźbić to nowe wydanie można poszukać starych Smerów, które były odlewane starannie i nic tam nie ma zwichrowanego. 

 

Szkiełka na burtach prosiły się o wypolerowanie,  ale nie usłyszałeś ich głosu:)

W oryginale są grube i zawsze z zapadliskami, które idzie wyrównać, bo są grube:) 

 

 

Właśnie przez to rzeźbienie odłożyłem go teraz na jakiś czas. Muszę pomyśleć co zrobić z górą kadłuba, bo kadłub będzie 2 mm niżej niż płaszczyzna skrzydeł. 

 

20230912_230831.thumb.jpg.dbf0799eebba718c2daff10fc7aa4763.jpg

 

 

 

Szybki raczej zostaną tak jak są.

 

 

Robię sobie chwilową przerwę od vintydżów. Pora na jakiś samosklejany model. Myślę pomiędzy Potezem 25 od Special Hobby, Iskrą od Arma Hobby, a Mi-24 od Kovozavody. Zobaczę jeszcze. Teraz kończę dwa First to Fighty.

Edytowane przez Kolekcjoner WP
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Kolekcjoner WP napisał:

Pora na jakiś samosklejany model. Myślę pomiędzy .... a Mi-24 od Kovozavody.  

Nie znam się, zapytam, dlaczego nie ze Zvezdy? To ten KP taki jest dobry?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, jmx62 napisał:

Nie znam się, zapytam, dlaczego nie ze Zvezdy? To ten KP taki jest dobry?

 

Proste. Nie kupuję ruskich modeli. A poza tym Kovozavody daje kalki do polskiego malowania. 

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.09.2023 o 22:41, Kolekcjoner WP napisał:

 

Faktycznie wyglądają na inne niż zestawowe.

Próbowałem zgłębić różnice i z tego co zrozumiałem, to zestaw Hellera to w istocie Potez 542? Z silnikami Lorraine. Ktoś może to potwierdzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, letalin napisał:

Próbowałem zgłębić różnice i z tego co zrozumiałem, to zestaw Hellera to w istocie Potez 542? Z silnikami Lorraine. Ktoś może to potwierdzić?

 

Faktycznie ten model to Potez 542 z silnikami Lorraine... hmmmm i co teraz zrobić z tym faktem, bo Polacy latali na 540 z silnikami Hispano Suiza.

 

 

Zdjęcia 542 z internetu potwierdzają, że w pudełku jest Potez 542:

 

104f_zoom.jpg.8da6da322e3d88a76a71c1bdefba92b8.jpg

 

potez-542.jpg.b3ab5c3a6a8986eb88f670748e7a9c01.jpg

 

Left.jpg.b8f3c807a97f6dce14eda0fb15fa8393.jpg

 

1979449_original.jpg.81a06df98362275d858aeb66f3d49c25.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
W dniu 13.09.2023 o 23:10, Kolekcjoner WP napisał:

 

Proste. Nie kupuję ruskich modeli. A poza tym Kovozavody daje kalki do polskiego malowania. 

 ten KP to tak po prawdzie stary Italeri jest,

na MH model KP 73zl a Ita 50zl, to już lepiej originalny i kalkę porządną dokupić 😉

 

Sorki za offtop, Potez zacny, podglądam!

Pozdr ww

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wuwumaster napisał:

 ten KP to tak po prawdzie stary Italeri jest,

na MH model KP 73zl a Ita 50zl, to już lepiej originalny i kalkę porządną dokupić 😉

 

Sorki za offtop, Potez zacny, podglądam!

Pozdr ww

 

Taki miałem plan jeszcze rok temu, w sensie, żeby kupić Mi-24 z Italerii za 50 zł i dokupić do tego polskie kalki, ale będąc w tym roku w modelarskim zobaczyłem go na półce i stwierdziłem, że skoro jest to italeri+kalki w pudełku KP, to go kupiłem. Warsztat myślę, że zacznę gdy skończę Lublina R.XIIID, którego w końcu mam zamiar skleić. Póki co utknąłem na etapie ustalania kolorów kamuflażu. 

 

 

 

 

A jeśli chodzi o tytułowego Poteza, to myślę, że wrócę do niego w najbliższym czasie, bo muszę wymyślić co zrobić z górą kadłuba, tzn czy walić więcej szpachli, czy może zdjąć szpachlę i nakleić  płytkę plastikową. A to wszystko przez ten schodek między skrzydłem, a kadłubem...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Pafko napisał:

Nawet się nie zastanawiaj. Zdzieraj tą szpachlę i naklejaj płytkę hipsu.

Kibicuje w dalszej walce 😏👍

 

Teraz to tak średnio wygląda. Spróbuję coś z tym podziałać, żeby bardziej tego nie zepsuć wink3

 

20230930_150726.thumb.jpg.3c7fee978dd3d946a50c3edc9b004c72.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.